За змістом статті 78 Цивільного кодексу України для надання допомоги дієздатній фізичній особі, яка за станом здоров’я не може самостійно здійснювати свої права та виконувати обов’язки, вона може обрати собі помічника.
Потреба в допомозі може бути зумовлена, приміром, фізичними порушеннями, тяжкими хворобами, похилим віком тощо. Законодавчо встановленою умовою є те, щоб особа, яка потребує допомоги, зберігала повний обсяг дієздатності, повністю усвідомлювала свої дії та могла керувати ними (тобто, не була позбавлена дієздатності чи обмежена в ній).
Помічником може бути дієздатна фізична особа. Водночас ані Цивільним кодексом України, ані іншим нормативно-правовим актом не встановлено додаткових вимог до особи помічника, окрім повної дієздатності.
За заявою особи, яка потребує допомоги, ім’я її помічника реєструється органом опіки та піклування, що підтверджується відповідним документом. Принагідно інформуємо, що відповідно до статті 56 Цивільного кодексу України органами опіки та піклування є районні, районні в містах Києві та Севастополі державні адміністрації, виконавчі органи міських, районних у містах, сільських, селищних рад.
Тобто, органи опіки та піклування уповноважені на:
1) реєстрацію імені помічника за заявою особи, яка потребує допомоги;
2) підтвердження реєстрації імені помічника відповідним документом (такий документ не конкретизовано, його форму законодавством не встановлено), приміром, довідкою про проведену реєстрацію імені помічника в журналі реєстрації імені помічника за відповідним номером.
Водночас звертаємо увагу, що органи опіки та піклування не уповноважені на призначення чи звільнення помічників, оформлення документів про їх призначення, а також здійснення контролю за діяльністю помічників у наданні допомоги.
Помічник має право без спеціальної довіреності особи, яка потребує допомоги, вчиняти дрібні побутові правочини в її інтересах відповідно до наданих йому повноважень цією особою, а також представляти таку особу в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та організаціях, діяльність яких пов’язана з обслуговуванням населення.
За загальним правилом послуги помічника є оплатними, якщо інше не визначено домовленістю сторін, і саме особа, яка потребує допомоги, оплачує такі послуги.
Помічник може бути у будь-який час відкликаний особою, яка його обрала. У цьому разі його повноваження припиняються. Звертаємо увагу, що законодавець не передбачає обов’язок особи, яка потребує допомоги, інформувати орган опіки та піклування про те, що вона відкликала помічника.
*****

Інформація підготовлена в рамках Проєкту «Посилення потенціалу громадських організацій людей з інвалідністю у процесі прийняття рішень у відновленні та створенні доступного середовища», який реалізується Національною Асамблеєю людей з інвалідністю України (НАІУ) у співпраці з Організацією людей з інвалідністю Данії (DPOD).