Перейти до вмісту
Головна Сторінка » Оформлення документів » Встановлення статусу дитини з інвалідністю

Встановлення статусу дитини з інвалідністю

  • Оновлено
Людина у кріслі колісному з папкою документів

Встановлення інвалідності дітям віком до 18 років

Загальні положення

Дитиною з інвалідністю є дитина віком до 18 років зі стійким обмеженням життєдіяльності, якій встановлено інвалідність.

Дітям встановлюється категорія:

  • або «дитина з інвалідністю» – встановлюється на підставі помірної та середньої міри втрати здоров’я, залежності від стороннього догляду, допомоги або диспансерного нагляду і здатності до самообслуговування (1 та 2 ступені вираження стійких порушень функцій організму)
  • або «дитина з інвалідністю» підгрупи А – встановлюється на підставі виключно високої міри втрати здоров’я та надзвичайної (повної) залежності від постійного стороннього догляду, допомоги або диспансерного нагляду інших осіб і фактичної нездатності до самообслуговування (3 та 4 ступені вираження стійких порушень функцій організму)

Принагідно ступені вираження стійких порушень функцій організму:

  • I ступінь – незначні порушення
  • II ступінь – помірні порушення
  • III ступінь – виражені порушення
  • IV ступінь – значно виражені порушення

Основні види порушень функцій організму дитини, зумовлені захворюваннями, травмами (їх наслідками) та / або вродженими вадами:

  • порушення психічних функцій (сприйняття, уваги, пам’яті, мислення, інтелекту, емоцій, волі, свідомості, поведінки, психомоторних функцій)
  • порушення мови і мовних функцій (усної та письмової, вербальної і невербальної мови, порушення голосоутворення та інше)
  • порушення сенсорних функцій (зору, слуху, нюху, дотику, тактильної, больової, температурної та інших видів чутливості)
  • порушення статодинамічної функції (рухових функцій голови, тулуба, кінцівок, статики, координації рухів)
  • порушення функцій кровообігу, дихання, травлення, виділення, кровотворення, обміну речовин і енергії, внутрішньої секреції, імунітету
  • порушення, зумовлені фізичним каліцтвом (деформація обличчя, голови, тулуба, кінцівок, що призводить до зовнішньої потворності, аномальні отвори шлунково-кишкового, сечовидільного, дихального трактів, порушення розмірів тіла)

Ступінь обмеження основних категорій життєдіяльності дитини визначається за результатами оцінки їх відхилення від норми, що відповідає певному періоду (віку) біологічного розвитку дитини. Зокрема йдеться про здатність до самообслуговування, самостійного пересування, орієнтації, спілкування, контролювання своєї поведінки та навчання.

Лікарсько-консультативні комісії (ЛКК)

Вирішення питання встановлення інвалідності дітям належить до виключної компетенції лікарсько-консультативних комісій лікувально-профілактичних закладів (ЛКК).

До складу ЛКК входять голова, лікарі за спеціальностями, спеціаліст з реабілітації, лікар-психолог або практичний психолог.

Алгоритм очного встановлення інвалідності дітям:

1. Звернення до сімейного лікаря, профільного лікаря або закладу охорони здоров’я, де лікувалася та спостерігається дитина і проходження повного медичного обстеження, проведення необхідних досліджень, оцінювання соціальних потреб дитини, визначення клініко-функціонального діагнозу, здійснення лікувальних та реабілітаційних заходів й отримання їх результатів.

Важливо! Із березня 2022 року отримання медичної допомоги для внутрішньо переміщених осіб, зокрема і з інвалідністю, можливе незалежно від місця перебування та без заключення нової декларації із сімейним лікарем.

2. Отримання одного з таких документів:

  • консультативного висновку спеціаліста (форма 028/о)
  • виписки з медичної картки стаціонарного хворого (форма 027/о)

3. Отримання направлення лікаря, який надає первинну медичну допомогу, закладу охорони здоров’я, в якому спостерігається дитина, на проходження медико-соціальної експертизи.

4. Підготовка та подання лікарем, який надає дитині первинну медичну допомогу, на розгляд ЛКК документів для встановлення дитині інвалідності, а саме:

  • історії розвитку дитини
  • виписки з медичної карти стаціонарного хворого або консультаційного висновку спеціаліста з обґрунтуванням медичних показань для визнання дитини особою з інвалідністю із зазначенням згідно з Міжнародною статистичною класифікацією хвороб та споріднених проблем здоров’я 10-го перегляду діагнозу та коду
  • плану медичної реабілітації
  • документу, що засвідчує особу батьків дитини або її законних представників

5. Проходження дитиною огляду, який проводиться протягом семи робочих днів із дня надходження документів, поданих лікарем, який надає дитині первинну медичну допомогу.

Важливо! Лікар, який надає дитині первинну медичну допомогу, повинен бути присутнім під час проведення засідання ЛКК для інформування про стан дитини. Крім того, у засіданні ЛКК можуть брати участь представники органів соціального захисту населення, психолого-медико-педагогічних консультацій тощо.

6. Прийняття рішення про встановлення чи відмову в установленні дитині інвалідності. Водночас датою встановлення інвалідності вважається день надходження до ЛКК документів.

7. Складення ЛКК:

Важливо! ЛКК за місцем проживання дитини з інвалідністю мають право розглядати (переглядати) оглядові справи дітей, яким вже встановлено категорію «дитина з інвалідністю», з метою встановлення таким дітям категорії «дитина з інвалідністю підгрупи А». У разі позитивного вирішення питання оформляється новий медичний висновок про дитину з інвалідністю віком до 18 років.

Після досягнення 18-річного віку ЛКК спрямовує дитину з інвалідністю до МСЕК відповідного профілю для проходження відповідної експертизи.

Встановлення інвалідності дитині за місцем проживання / перебування та заочно

У разі коли дитина не може бути присутньою на засіданні ЛКК за станом здоров’я, огляд її проводиться з виїздом на місце її проживання (перебування), зокрема й у спеціальних установах і закладах соціального захисту дітей, місцях позбавлення волі або в стаціонарі, в якому вона проходить лікування.

В окремих випадках, зокрема коли дитина проживає у віддаленій, важкодоступній місцевості, члени ЛКК можуть прийняти рішення щодо встановлення інвалідності дитині на підставі поданих документів за згодою батьків дитини або її законних представників.

У разі тимчасового перебування дитини за кордоном ЛКК може за заявою її батьків або законних представників прийняти рішення про встановлення інвалідності за результатами медичного обстеження в державі тимчасового перебування дитини на підставі поданих документів.

Повторний огляд

Дата повторного огляду зазначається у медичному висновку про дитину з інвалідністю віком до 18 років.

Повторний огляд дітей з інвалідністю раніше встановленого строку може бути проведений за заявою як батьків або законних представників дитини з інвалідністю, так і лікаря, який надає дитині первинну медичну допомогу, в разі зміни стану здоров’я.

Оскарження рішень ЛКК

У разі незгоди з рішенням ЛКК дитина старша 15 років та / або її батьки чи законні представники мають право протягом місяця після надходження висновку комісії звернутися до центральної ЛКК Міністерства охорони здоров’я Автономної Республіки Крим, центральних обласних, центральних міських у мм. Києві та Севастополі або до ЛКК, в якій дитині проводилася медико-соціальна експертиза, чи до Міністерства охорони здоров’я Автономної Республіки Крим, відповідного структурного підрозділу з питань охорони здоров’я обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій. Відповідна ЛКК протягом місяця з дня подання зазначених документів проводить повторний огляд дитини і приймає відповідне рішення.

Рішення центральної ЛКК може бути оскаржене до центральної комісії МОЗ.

Також рішення ЛКК може бути оскаржене до суду.

Крім того, якщо на переконання людини її права обмежуються або порушуються ЛКК, можна звернутися на гарячу лінію Міністерства охорони здоров’я України за телефоном: 0 800 60 20 19.

Законодавство України, що стосується встановлення інвалідності дітям віком до 18 років

Закон України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні»

Постанова Кабінету міністрів України від 21 листопада 2013 р. № 917 «Деякі питання встановлення лікарсько-консультативними комісіями інвалідності дітям»

Постанова Кабінету Міністрів України від 30 березня 2022 р. № 390 «Про внесення до деяких постанов Кабінету Міністрів України змін щодо строку повторного огляду осіб з інвалідністю та продовження строку дії деяких медичних документів в умовах воєнного стану»

Наказ Міністерства охорони здоров’я України від 8 жовтня 2007 р. № 623 «Про затвердження форм індивідуальної програми реабілітації інваліда, дитини-інваліда та Порядку їх складання»

Наказ Міністерства охорони здоров’я України від 4 грудня 2001 р. № 482 «Про затвердження порядку видачі медичного висновку про дитину з інвалідністю віком до 18 років»