Перейти до вмісту
Головна Сторінка » Оформлення документів » Встановлення статусу особи з інвалідністю

Встановлення статусу особи з інвалідністю

  • Оновлено
Людина у кріслі колісному з папкою документів

Встановлення інвалідності вперше

Інформація про критерії, порядок та інші особливості встановлення інвалідності від ініціативи Безоплатна правова допомога.

Важливо! З 24 лютого 2022 та протягом шести місяців після завершення воєнного стану в Україні:

  1. медико-соціальна експертна комісія (МСЕК) може приймати рішення про встановлення інвалідності заочно, якщо особа, що звертається для встановлення інвалідності, не може прибути на огляд до МСЕК. Для цього потрібно надати направлення лікарсько-консультативної комісії.
  2. медико-соціальну експертизу можна пройти незалежно від місця реєстрації, проживання або перебування особи, що звертається для встановлення інвалідності. Для цього потрібно звернутися до медико-соціальноі експертної комісії з направленням лікарсько-консультативної комісії.

Інформація про встановлення статусу особи з інвалідністю внаслідок війни від Андрія Новака, адвоката юридичної компанії “Міллер”.

Інфографіка: Очне встановлення інвалідності повнолітнім особам

Повторне встановлення інвалідності

На період дії воєнного стану суттєво спрощено процедуру продовження інвалідності.

Якщо вам призначено повторний огляд, який припадає на період дії воєнного стану в Україні, такий огляд переносять на строк після завершення воєнного стану. Однак такий повторний огляд має пройти не пізніше шести місяців після завершення воєнного стану. Перенесення огляду можливе за таких умов:

  • лікарсько-консультативна комісія не може направити осіб з інвалідністю та осіб, яким встановлено ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) на медико-соціальну експертизу;
  • лікар не може направити дітей з інвалідністю до лікарсько-консультативної комісії.

Важливо знати, що лікар, який оформлює направлення на медико-соціальну експертизу, не може вимагати від пацієнта-переселенця (внутрішньо переміщеної особи) укладання декларації. Також лікарі не мають права вимагати у пацієнтів прибути безпосередньо на повторний огляд під час дії воєнного стану.

Інвалідність продовжується до останнього числа шостого місяця після завершення воєнного стану, якщо раніше не буде проведено повторний огляд. На таких же умовах продовжується індивідуальна програма реабілітації особи (дитини) з інвалідністю.

Порядок оскарження рішення медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) щодо встановлення чи відмову в установленні особі інвалідності

Підставою для оскарження рішення МСЕК є незгода особи з рішенням районної, міжрайонної, міської МСЕК:

–  про встановлення групи інвалідності;

–  про відмову в установленні інвалідності.

Строк оскарження – один місяць після одержання висновку МСЕК.

Для оскарження рішення МСЕК потрібно звернутися з письмовою заявою та доданою до неї копією оскаржуваного рішення:

–  або до МСЕК, яка це рішення прийняла;

–  або до обласної чи центральної міської МСЕК;

–  або до управління охорони здоров’я області (управління надсилає у триденний строк після надходження відповідного запиту всі наявні документи на розгляд відповідної МСЕК).

Протягом місяця з дня подання зазначених документів проводиться повторний огляд і приймається відповідне рішення.

Якщо відмовлено повторно, можна звернутися до Центральної МСЕК Міністерства охорони здоров’я України (МОЗ).

Рішення обласної, центральної міської комісії може бути оскаржене безпосередньо до МОЗ.

Міністерство за наявності фактів порушення законодавства про медико-соціальну експертизу доручає Центральній МСЕК МОЗ або Київській міській, або обласній МСЕК іншої області повторно розглянути з урахуванням усіх наявних обставин питання, з якого оскаржується рішення, а також вживає інших заходів впливу для забезпечення дотримання законодавства під час проведення медико-соціальної експертизи.

В особливо складних випадках Центральна МСЕК МОЗ, обласна, центральна міська МСЕК та МОЗ можуть направляти осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, для проведення медико-соціального експертного обстеження до клініки Українського державного науково-дослідного інституту медико-соціальних проблем інвалідності (м. Дніпропетровськ) та Науково-дослідного інституту реабілітації інвалідів (м. Вінниця). Після обстеження зазначені науково-дослідні установи складають консультативні висновки, які для МСЕК мають рекомендаційний характер.

Рішення комісій усіх рівнів можна також оскаржити до суду в установленому законодавством порядку.

Порядок судового оскарження рішень МСЕК роз’яснено на платформі правових консультацій«WikiLegalAid»

Законодавство України

  1. Закон України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні»
  2. Закон України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні»
  3. Постанова Кабінету Міністрів України від 03.09.2009 № 1317 «Питання медико-соціальної експертизи»
  4. Постанова Кабінету Міністрів України від 21.11.2013 № 917 «Деякі питання встановлення лікарсько-консультативними комісіями інвалідності дітям»
  5. Постанова Кабінету Міністрів України від 08.09.2015 № 685 «Про затвердження Порядку надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни особам, які отримали інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх проведення, під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України»
  6. Постанова Кабінету Міністрів України від 08.03.2022 № 225 «Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період дії воєнного стану на території України»
  7. Наказ Міністерства охорони здоров’я України від 04.12.2001 № 482 «Про затвердження порядку видачі медичного висновку про дитину з інвалідністю віком до 18 років»
  8. Наказ Міністерства Оборони України від 14.08.2008 № 402 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України»
  9. Наказ Міністерства охорони здоров’я України від 05.09.2011 № 561 «Про затвердження Інструкції про встановлення груп інвалідності»