Згідно зі статтею 78 Цивільного кодексу України дієздатна фізична особа, яка за станом здоров’я не може самостійно здійснювати свої права та виконувати обов’язки, має право обрати собі помічника.
Хто може бути помічником фізичної особи та у виконанні яких дій він зможе допомогти?
Помічником особи, яка потребує допомоги, може бути будь-яка дієздатна фізична особа.
Відповідно до вищезазначеної статті Цивільного кодексу України помічник може:
- отримувати пенсію, аліменти, заробітну плату, поштову кореспонденцію
- відповідно до наданих йому повноважень, в інтересах особи, яка потребує допомоги, вчиняти дрібні побутові правочини
- представляти особу в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та організаціях, діяльність яких пов’язана з обслуговуванням населення
Зверніть увагу, що представляти інтереси особи в суді помічник може виключно на підставі належним чином оформленої довіреності.
За загальним правилом послуги помічника мають оплатний характер, але за домовленістю сторін вони можуть бути безоплатними.
Об’єм послуг, розмір платні та її періодичність, інші суттєві умови також визначаються домовленістю сторін.
Людина, яка потребує допомоги, повинна звернутися до органу опіки та піклування із заявою про реєстрацію обраної особи своїм помічником. Факт реєстрації помічника підтверджується відповідним документом, виданим органом опіки та піклування.
Важливо знати! Реєстрація особи помічником не дає права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
Крім того, наявність посвідчення помічника фізичної особи не дає права виїзду за кордон, оскільки таке посвідчення не заміняє акт, яким підтверджується факт здійснення догляду.
********
Консультативно-правова допомога постраждалим від війни, зокрема особам з інвалідністю надається в рамках реалізації проєкту «Надання міжсекторальної гуманітарної допомоги населенню, постраждалому від війни в Україні», який реалізує ВГО “Національна Асамблея людей з інвалідністю України” за фінансової підтримки Європейського Союзу.