Перейти до вмісту
Головна Сторінка » Новини » Не потрібно мовчати, людина має відстоювати свої права! Історія пані Вікторії

Не потрібно мовчати, людина має відстоювати свої права! Історія пані Вікторії

Україна разом зі світовою спільнотою 3 грудня відзначає Міжнародний день осіб з інвалідністю. Цей день не є святом, він покликаний привернути увагу суспільства до потреб таких людей, підкреслити важливість захисту їх прав, гідності та благополуччя. Адже для людини з інвалідністю важливо достойно жити, саморіалізуватися, мати доступ до освіти та роботи. Також 3 грудня прийнято підбивати підсумки та аналізувати фактичне становище людей з інвалідністю, визначати напрямки роботи для майбутнього. Багато зусиль для покращення життя людей з інвалідністю докладають жінки-лідерки відповідних громадських організацій у різних регіонах країни, не стоїть осторонь і Житомирщина. З лютого 2023 року в області командою кейс-менеджерів  та Національною Асамблеєю людей з інвалідністю України за підтримки USAID реалізовується проєкт «Покращення реабілітаційних послуг в системі охорони здоров’я».

Комплексною допомогою даного проєкту успішно скористалась житомирянка Вікторія Шевчук, керівниця відокремленого підрозділу Всеукраїнської громадської організації людей з інвалідності по зору «Генерація успішних дій». Для пересування пані Вікторія користується білою тростиною, доглядає матусю, якій нещодавно оформлювала першу групу інвалідності, також жінка працює екскурсоводом у “Музеї темряви” в Києві. Життя часом підкидає їй задачі, які Вікторія намагається вирішувати.

– Днями попала в небезпечну ситуацію: потрібно було скористатися тролейбусом, двері відкрились, я поставила тростину на сходинку, двері закриваються і тролейбус починає рух, а я залишилась на зупинці. Звичайно, що люди в салоні підняли крик і я змогла сісти. Інакше б  залишилась без засобу пересування, а моя довга тростина, частина якої стирчала з дверей тролейбуса, становила б небезпеку перехожим. За сприяння кейс-менеджерки, я вийшла на керівника ТТУ, повідомила номер тролейбуса, зупинку та час, коли сталася подія, для проведення службового розслідування та додаткового інструктажу водіям. Тим паче, що тролейбус був низькопольний для соціальних верств населення, – розповідає Вікторія Шевчук.

Також жінка постійно звертає увагу на безпечність пішохідного руху. – Так як я пересуваюсь за допомогою білої тростини, мене турбує виконання ДБН з доступності – правильність укладання плитки на відремонтованих тротуарах, біля велодоріжок, понижень. Нещодавно біля будинку УТОС зробили ремонт без врахування плитки. Звичайно, знову через Нелю Ковалюк, я змогла повідомити керівника відповідної служби. Мене запевнили, що знають про ситуацію та будуть її вирішувати. Також турбували ями в дворі мого будинку, прийшлось звернутися до депутата міської ради округу. Що ж, латки зробили. Голова ОСББ так і сказав: «Завдяки тобі, Вікторія».

Вікторія Шевчук – активна учасниця круглих столів, семінарів та тренінгів в місті. Вікторія впевнена, що отримані знання та знайомства значно покращують якість її життя. Як приклад вона приводить ситуацію з переоформленням своєї ІПР (індивідуальної програми реабілітації). – Я пройшла необхідних лікарів та здала документи, чекаю МСЕК, але без відповіді. Згодом з’ясувалось, що моя терапевт вийшла на пенсію, а папери загубились. Для отримання ІПР мені запропонували пройти все заново. Завдяки одному з семінарів я знала, до кого можна звернутися за підтримкою, знову ж дякую за допомогу команді проєкту. Після необхідного втручання, без зайвого клопоту, мої документи передали МСЕК і я отримала ІПР, – продовжує ділитися досвідом Вікторія Шевчук.

У рамках проєкту «Покращення реабілітаційних послуг в системі охорони здоров’я» надається адресна допомога у вигляді Сертифікатів АТБ на продукти харчування та гігієнічні набори. Один такий сертифікат на продукти харчування отримала й Вікторія. – Якраз до Різдва!, – радіє жінка. – Тільки вчора передали Сертифікат і вже мрію, що взяти. Так хочеться свята! Точно придбаю те, що дуже давно хотіла: червону рибу, памело і консервовані ананаси. А ще куплю те, що ніколи не пробувала: манго і баночку справжньої червоної ікри, бо можу собі дозволити тільки “підробку”. Матиму справжній святковий стіл, – поділилась планами пані Вікторія.

Вікторія Шевчук впевнена, що не потрібно мовчати, людина має відстоювати свої права. Комплексний пакет послуг, якими лідерка скористалась під час реалізації проєкту «Покращення реабілітаційних послуг в системі охорони здоров’я», допоміг не тільки їй, а й сприяв покращенню рівня безпеки, відповідно здоров’я, житомирян.

Людмила Лобачова

Фото: Суспільне