Військовозобов’язані, які мають одного зі своїх батьків з інвалідністю I чи II групи, мають право на відстрочку від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період на підставі пункту тринадцятого частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Умови надання відстрочки
Умовою надання такої відстрочки є відсутність інших осіб, які не є військовозобов’язаними та відповідно до закону зобов’язані утримувати батька/матір з інвалідністю I чи II групи.
Важливо, в разі відсутності невійськовозобов’язаних осіб здійснювати догляд за особою з інвалідністю I чи II групи може лише одна особа з числа військовозобов’язаних за вибором такої особи з інвалідністю.
Хто приймає рішення?
Розгляд питання про надання відстрочки здійснюється комісіями при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах).
Документи для оформлення відстрочки
Військовозобов’язані особисто подають на ім’я голови комісії за місцем перебування на військовому обліку заяву встановленої форми.
До заяви додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, а саме:
- для батьків військовозобов’язаного з числа осіб з інвалідністю I чи II групи:
- один із таких документів:
- або довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією
- або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи
- або посвідчення, яке підтверджує відповідний статус
- або пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю», в яких зазначено групу та причину інвалідності
- або довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу
- заява встановленої форми із зазначенням прізвища, імені та по батькові (за наявності) особи, яку вона обирає для здійснення свого утримання (у разі наявності кількох військовозобов’язаних, які можуть здійснювати догляд)
- для військовозобов’язаного:
- документи, що підтверджують родинні зв’язки (свідоцтво про народження);
- один із таких документів, що підтверджує неможливість інших осіб, які не є військовозобов’язаними та зобов’язані за законом утримувати одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи:
- або довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією
- або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи
- або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу в постійному догляді
- або документ, що підтверджує перебування під арештом (крім домашнього арешту), або відбування покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі
Під час подання заяви військовозобов’язаний пред’являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі).
Звертаємо увагу! Заява військовозобов’язаного підлягає обов’язковій реєстрації в день її подання.
Порядок прийняття рішення комісією
За загальним правилом, комісія зобов’язана розглянути отримані заяву та документи протягом семи календарних днів із дати їх надходження й ухвалити рішення про надання або відмову в наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
Про рішення не пізніше ніж на наступний день після його ухвалення повідомляється заявник в обраний ним спосіб.
У разі позитивного рішення військовозобов’язаному видається довідка із зазначенням строку відстрочки.
Про відмову в наданні відстрочки військовозобов’язаному повідомляється письмово із зазначенням причини відмови. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
Важливо! До ухвалення комісією рішення військовозобов’язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
За загальним правилом, військовозобов’язані, які звернулися із заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією не направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.