Рубрика: Запитуєте – відповідаємо.
Одним із найбільш актуальних питань для людей з інвалідністю сьогодні є питання стосовно документів, які підтверджують їх особливий правовий статус, спричинений інвалідністю.
Такі документи є своєрідною панацеєю для реалізації багатьох прав, наприклад, для виїзду за кордон, для пільгового проїзду транспортом, для відвідування закладів культури та в багатьох інших ситуаціях.
Але практика показує, що далеко не всі люди, що офіційно оформили інвалідність, знають, які документи її підтверджують.
До числа таких документів належать:
- індивідуальна програма реабілітації особи/дитини з інвалідністю
- виписка з акта огляду медико-соціальною експертною комісією
- посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни
- медичний висновок про дитину з інвалідністю до 18 років
Це основні документи про інвалідність. Водночас окрім них людина може підтвердити наявність інвалідності за допомогою:
- посвідчення особи, яка одержує державну соціальну допомогу відповідно до Законів України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю» та «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю»
- пенсійного посвідчення, до якого, окрім іншого, заносяться відомості про групу, підгрупу, причину інвалідності із зазначенням у відповідних випадках нозологічних форм захворювань та строк, на який встановлено інвалідність
- довідки для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу
- висновку лікарської комісії медичного закладу щодо необхідності постійного стороннього догляду за особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу (форма довільна)
Однак важливо пам’ятати, що для реалізації певних прав законодавством може бути визначено обов’язковою наявність конкретного підтверджуючого документу. Так, Правилами перетинання державного кордону громадянами України визначено, що в разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану особи з інвалідністю мають право перетинати державний кордон за наявності посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або пенсійного посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю», в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідки для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу.
Важливо! Функціонує гаряча телефонна лінія з надання правової допомоги особам з інвалідністю та людям похилого віку.
За консультацією можна звернутися з понеділка до п’ятниці з 9°° до 17°°
або за номером +380 50 905 07 95
або на електрону адресу office-naiu@ukr.net з приміткою в темі «правова допомога»
Гаряча лінія запроваджена Національною Асамблеєю людей з інвалідністю України за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та Momentum Wheels for Humanity.
***********
Створення цього матеріалу стало можливим завдяки щедрій підтримці американського народу за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках проєкту «Покращення реабілітаційних послуг у системах охорони здоров’я», який реалізується у рамках угоди про співпрацю № 7200AA18CA00032, що фінансується від 28 вересня 2018 року, і реалізується JSI Research & Training Institute Inc та Momentum Wheels for Humanity. Зміст є відповідальністю Національної Асамблеї людей з інвалідністю України (НАІУ) і не обов’язково відображає точку зору USAID чи уряду США. НАІУ є субпартнером Momentum Wheels for Humanity.