Десятки тисяч українських біженців з інвалідністю знайшли прихисток від російських снарядів за кордоном, де у них з’являється нагальна потреба в оформленні або продовженні статусу особи з інвалідністю. Утім, українське посвідчення за кордоном не дійсне, а процедура підтвердження статусу інвалідності в країнах Європи може займати тривалий час – аж до пів року і більше. В цій статті ми розповімо вам особливості оформлення статусу особи з інвалідністю в тих країнах Європи, де на сьогодні зафіксовано найбільше українських біженців з інвалідністю, – Польщі, Італії та Іспанії. Своєчасне інформування та надання інструкції та алгоритму дій обов’язково допоможе вам адаптуватись в новій країні.
Польща
Групи інвалідності в Польщі
Інвалідність (niepełnosprawność) в Польщі включає три групи:
- Znaczny (значний ступінь).
- Umiarkowany (помірний ступінь).
- Lekki (легкий ступінь).
У всіх цих груп свої підстави та умови. Розглянемо кожну з них окремо.
1 група. Значний ступінь – Znaczny
До цієї категорії належать особи, які:
- Не можуть працювати і потребують постійного або довгострокового догляду і допомоги інших людей для виконання своїх соціальних ролей через нездатність жити самостійно.
- Здатні працювати, але виключно в захищених умовах зайнятості, і вимагають постійного або тривалого догляду і допомоги інших людей для виконання соціальних ролей через нездатності до самостійного життя.
2 група. Помірний ступінь інвалідності – Umiarkowany
Для цієї категорії характерні наступні ознаки: ці люди не можуть працювати або здатні на роботу тільки в захищених умовах зайнятості, а також потребують тимчасової або часткової допомоги для виконання своїх соціальних ролей̆.
Що стосується роботи, то тут все повністю збігається зі значним ступенем, включаючи роботу в захищених умовах. Вся різниця в типі необхідного догляду. У разі помірного ступеня мова йде про тимчасову або часткову допомоги.
3 група. Легкий ступінь — Lekki stopień niepełnosprawności
В цьому випадку особа з інвалідністю повинна відповідати хоча б одній з двох умов:
- Є порушення організму, що значно знижують працездатність, у порівнянні зі здатністю людини аналогічної професійної кваліфікації в повному розумовому й фізичному стані.
- Наявні порушення фізичної форми тіла, обмеження у виконанні соціальних ролей, які можна компенсувати за допомогою ортопедичного устаткування, технічних і інших допоміжних засобів.
Як встановити статус особи з інвалідністю в Польщі
З урахуванням всього вищесказаного, складемо покрокову інструкцію отримання статусу особи з інвалідністю в Польщі:
- Зберіть необхідний пакет документів, заповніть заяву.
- Зверніться в повятову комісію за місцем реєстрації. Назви структур можуть бути різними – і просто Zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności або Powiatowy Zesplowy Orzekajacych, і входять в інші організаційні одиниці, наприклад, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (MOPS) або Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie (MOPR) і т. д.
- Дочекайтеся перевірки документів та можливих вимог про донесення чи виправлення відомостей.
- Пройдіть медичний огляд (проводиться в комісії). У виняткових випадках, за рішенням голови комісії, огляд може бути дистанційним, або проводитися на підставі документів, а при неможливості транспортування хворого – в місці його перебування.
- Дочекайтеся розгляду запиту. Проводиться протягом 30 днів. У складних випадках термін може бути збільшений до 60 днів. Однак призупинення розгляду, затримка у наданні відомостей і т. п. випадки можуть продовжити цей період.
- Отримайте рішення комісії. У разі негативної відповіді, надається відповідний документ з обґрунтуванням прийнятого рішення. У разі позитивного – видається довідка про статус особи з інвалідністю / про присвоєння ступеня інвалідності.
При необхідності отримання довідки для пільг і допомог, подайте новий пакет документів в ту ж комісію. У такому випадку порядок схожий з описаним, але проходити огляд вже не потрібно, а терміни, як правило, значно менші.
Італія
Групи інвалідності в Італії
В Італії, як і в Україні, існують різні ступені інвалідності, залежно від яких виплачують різні суми соціальної допомоги.
В Італії необхідно отримати щонайменше 74% непрацездатності, аби отримати матеріальну допомогу, яка має відповідну назву:
- Аssegno di inabilità (74-99%)
- Рensione di invalidità (100%)
За внутрішньою інформацією, переважній більшості іноземців призначають 64%, що відповідно не дає права на грошову допомогу. Тому юристи радять оскаржувати рішення комісії, особливо, якщо ви збираєтесь залишатись в цій країні надовго.
Мінімальна щомісячна пенсія з інвалідності в Італії становить 508 євро. Людина, яка отримала статус особи з інвалідністю, крім безпосередніх виплат має право на низку важливих пільг: наприклад, щомісячну фінансову допомогу або оплату допомоги вдома (вона може сягати 1900 євро).
Отже, які додаткові пільги дає статус особи з інвалідністю в Італії?
- Щомісячна фінансова допомога чи оплата допомоги вдома (виплачує INPS);
- Звільнення від сплати медичного “тикету” (оформляється в ASL);
- Знижка на проїзні квитки у громадському транспорті (звертатися до місцевих транспортних компаній);
- Право на паркування автомобіля у спеціальних зонах (звертатися до СТА, офісу з інвалідності за місцем проживання);
- Безкоштовні протези та механізми для пересування (оформляється в ASL).
Як оформити статус особи з інвалідністю в Італії
Для підтвердження статусу особи з інвалідністю в Італії вам потрібно подати запит до місцевого санітарного управління (ASL) за місцем постійного проживання. Для цього ви маєте оформити посвідку на проживання, яку видають при отриманні статусу біженця або прихистку (permesso di soggiorno).
- Зберіть пакет документів та зверніться до лікаря за місцем реєстрації. Лікуючий або акредитований лікар передає до Національного інституту соціального забезпечення (INPS) довідку (certificato medico online), де зазначає діагноз та додає запит на отримання статусу особи з інвалідністю / handicap/ accompagnamento.
- Зверніться до патронату (patronato) – установи в Італії, яка виконує функції допомоги та захисту на користь працівників, пенсіонерів та всіх громадян, які перебувають на території держави, – щоби зробити власне запит на отримання статусу громадянської інвалідності (per invalidità civile). Ця процедура безкоштовна, але вам потрібно мати прописку (residenza) i рахунок в банку, на який буде перераховано грошову допомогу.
- Пройдіть огляд на лікарській комісії, для якої вам знадобляться ваші медичні довідки та їхній переклад на італійську мову.
- Дочекайтесь рішення комісії щодо ступеня інвалідності.
- Якщо вам відмовили у грошовій допомозі, існує два варіанти:
- подати звернення до суду;
- зачекати 6 місяців і подати ще раз запит за погіршенням здоров’я (aggravamento invalidità civile).
Іспанія
Групи інвалідності в Іспанії
Оформлення статусу особи з інвалідністю в Іспанії відрізняється від української системи. Тут немає груп інвалідності, але визначається процент недієздатності.
Інвалідність може бути встановлена за такими групами:
- фізичні порушення, які в свою чергу поділяються на функціональні та органічні;
- інтелектуальні порушення;
- сенсорна інвалідність;
- множинна інвалідність, коли присутні ознаки інвалідності з більш ніж однієї групи.
Відповідно до відсотка інвалідності, присвоюється пенсія у розмірі до 948 євро.
Як оформити статус особи з інвалідністю в Іспанії
Щоб отримати статус особи з інвалідністю, українцю потрібно зробити наступні дії:
- Зверніться до одного з центрів оцінки інвалідності Іспанії. При цьому вам потрібно мати при собі:
- NIE (щось на кшталт нашого ІПН) – копію.
- Медичну картку, оформлену в Іспанії (можна оформити в будь-якій поліклініці).
- Виписку з української лікарні, яка засвідчує вашу хворобу, переведену на іспанську.
- Медичні висновки з іспанської лікарні.
- Отримайте запрошення на медичний огляд, де вам доведеться пройти декількох лікарів, які підтвердять вашу непрацездатність, а також дізнаються, чи потрібні вам якісь додаткові засоби.
- Дочекайтесь рішення. Через деякий час вам поштою надішлють картку, в якій буде вказано встановлений відсоток непрацездатності, вона постійна чи її потрібно буде подовжувати. Також в цьому листі ви знайдете сертифікат, що підтверджує інвалідність (він потрібний для оформлення пільг), а також картка для безплатного паркування автомобіля.
Матеріал створений за підтримки EnableMe Ukraine