За ініціативи Громадської організації людей з інвалідністю “Ерлайт”, 15 липня в Навчально-тренінговому центрі соціальної роботи міста Дніпро відбувся семінар щодо захисту прав постраждалого цивільного населення внаслідок війни. Семінар мав на меті підвищити правову обізнаність постраждалих цивільних осіб, надавши їм необхідні знання та навички для ефективного захисту своїх прав, зокрема, щодо процедури встановлення статусу постраждалого та отримання відповідної соціальної підтримки від держави. Захід був реалізований у межах проєкту “Захист та реабілітація – у Чернігівській, Сумській та Дніпропетровській областях, стале відновлення постраждалого внаслідок війни мирного населення України”, у партнерстві з Громадською організацією “Харківська асоціація незрячих юристів” та за підтримки Гуманітарного фонду для України (ГФУ/UHF).
Хто долучився?
У семінарі взяли участь більше 60 цивільних осіб, які отримали поранення від вибухонебезпечних предметів. Також до заходу онлайн долучилися представники Дніпропетровської обласної військової адміністрації, неурядових міжнародних та українських організацій. Зокрема, з вітальним словом виступила представниця Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні Елоді Мюллер. Крім того, до заходу долучилися ГО “Правозахисна група “Січ” та ВО “Союз осіб з інвадідністю України”.
В якості основного спікера виступив керівник ГО “Харківська асоціація незрячих юристів” Олег Лепетюк. Він розповів учасникам про те, якими нормативно-правовими документами регулюються права постраждалого цивільного населення. А також про те, яким є порядок встановленя статусу особи з інвалідністю внаслідок війни та які соціальні гарантії від держави цей статус передбачає. Зокрема, під час семінару учасники отримали чітке роз’яснення щодо необхідних документів та інформації, яка потрібна для подання заяви для отримання відповідного статусу. А також роз’яснення щодо умов та порядку отримання соціальних послуг, компенсацій та допомоги.
Окремі кейси і питання
Під час семінару цивільні особи, які зазнали травмувань внаслідок війни, мали можливість розповісти про проблеми, з якими стикаються в процесі отримання відповідного статусу та отримати відповіді на актуальні для себе запитання.
Зокрема, своєю історією поділилась одна з учасниць заходу Юлія. Жінка в квітні 2022 року отримала поранення на вокзалі в Краматорську. Тоді росіяни вдарили по мирних, які прийшли на евакуацію. Юлія була за 15 метрів від місця вибуху. Внаслідок ворожого удару жінка втратила ногу. Зараз Юлія намагається отримати статус особи з інвалідності внаслідок війни.
“Зараз я якраз займаюся тією проблемою, щоб отримати статус особи з інвалідністю внаслідок війни… Коли я збираю ці документи, поки одну довідку зберу – інша вже стає протермінованою… Мені дуже допомагає чоловік, бо я сама ніколи б не змогла довідки зібрати”, – розповідає про складнощі у цьому процесі Юлія.
Також своєю історією боротьби за права поділилась Оксана Корнєва. Жінка присвятила своє життя допомозі людям, працюючи фельдшеркою в місті Сіверськ Донецької області. Проте сама постраждала у 2022 році від ворожого снаряду. Вона розповіла про свій складний шлях в отриманні статусу та відповідних соціальних гарантій. А також подякувала ГО “Ерлайт” та ГО “Харківська асоціація незрячих юристів” у всебічному сприянні і допомозі у вирішенні цього питання.
Нагадаємо, що в межах вищезазначеного проєкту ГО “Ерлайт” пропонує:
- безоплатну фізичну/фізіотерапевтичну реабілітацію;
- консультативну допомогу при направленні на медичні послуги;
- грошову підтримку на медичне обслуговування;
- юридичні консультації в захисті прав (підтвердження групи інвалідності та статусу “особа з інвалідністю внаслідок війни”).
Додаткову інформацію можна отримати за телефоном гарячої лінії: +380962039502.
Для довідки: Громадська організація людей з інвалідністю “Ерлайт” була створена у грудні 2015 року шляхом самоорганізації громадян, які постраждали в ході збройного конфлікту на Сході України. Встановивши відсутність правових норм щодо захисту мирних громадян та надання гуманітарної допомоги із захисту найбільш чутливих категорій цивільних осіб, організація має контакти з правозахисними організаціями та урядовими структурами, для проведення консультацій та просування робіт із вироблення законодавчих норм відповідно до зобов’язань з міжнародного гуманітарного права.
Починаючи з 2017 року, ГО “Ерлайт” забезпечено стабільною підтримкою з боку Міжнародної організації ООН у форматі цільових проектів згідно тематики допомоги цивільним жертвам в ході війни в Україні.