Перейти до вмісту
Головна Сторінка » Новини » У Польщі готують зміни для українців: що відомо про новий статус та скасування виплат

У Польщі готують зміни для українців: що відомо про новий статус та скасування виплат

Польський уряд пропонує змінити умови надання тимчасового захисту для біженців з України. Станом на початок квітня відомо про дві головні зміни, які можуть набути чинності вже найближчим часом. Детальніше про те, що чекає на українців у Польщі розповідаємо далі у матеріалі.

Скасування програми безкоштовного розміщення біженців у Польщі 40+: що відомо?

Як повідомляє naszwybir.pl, МВС країни вирішило відмовитись від форми підтримки громадян, які надають притулок та харчування біженцям у приватному житлі. За словами заступника міністра внутрішніх справ Мацея Дущика, поправка до закону, що видалить статтю 13, має бути подана до Сейму вже до кінця квітня.

Заступник міністра зазначив, що такі зміни пов’язані, насамперед з тим, що відповідна пільга викликає багато непорозумінь та сумнівів у тлумаченні. Зокрема заяви щодо проблем з документальним підтвердженням інвалідності надходили від Союзу польських метрополій. Крім цього, зазначається, що все більше заявок на компенсацію почало надходити від громадян України, які приймають на проживання своїх земляків.

“Досі всі поправки були спробою посилити це положення, щоб не допустити зловживань. Після аналізу ми вирішили, що ця стаття зникне з закону”, – сказав Мацей Дущик.

Водночас керуюча директорка Союзу польських митрополій Дорота Бомбяк-Ковальська зауважила, що “скасування цього положення не означатиме, що біженці будуть позбавлені підтримки та догляду, вони все одно зможуть користуватися місцями колективного розміщення”.

Чинні правила, а саме виплата компенсації для власників житла у 40 злотих на добу, які надають розміщення та харчування для біженців, буду доступними до 30 червня 2024 року.

Зміна статусу: що відомо про карти тимчасового побиту в Польщі?

Також у новому спецзаконі пропонують надавати біженцям з України новий статус. Зокрема йдеться про надання дозволів на проживання тим, хто має статус PESEL UKR. При цьому Мацей Дущик зазначив, що українці матимуть право вибору: залишитися під тимчасовим захистом PESEL UKR чи отримати карту тимчасового побиту.

“Ми підготували систему, яка дозволить усім особам з PESEL UKR отримати дозвіл на тимчасове проживання. Незалежно від того, працюють вони чи ні, пенсіонери чи студенти, діти до 6 років чи старші. Це буде автоматична система, яка за допомогою одного положення змінить статус тимчасового захисту на статус тимчасового проживання”, – зауважив заступник міністра внутрішніх справ та адміністрації Польщі.

Зазначається, що для цього буде створено спеціальний електронний портал. Так, українці, які захочуть отримати “карту побиту”, повинні будуть у період з 1 липня 2024 року по 30 вересня 2025 року зареєструватися у цій системі та звернутися з пакетом документів до управління міст чи гмін.

Крім цього, відомо, що для українців буде створено окремий орган, який видаватиме відповідні дозволи, щоб не залучати до процесу воєводські управління та пришвидшити видачу. Однак всіх заявників перевірятимуть Агентство внутрішньої безпеки, Прикордонна служба та поліція. Зміна юридичного статусу особи буде відбуватись лише після того, як вона особисто прийде та отримає свій дозвіл на проживання.

Очікується, що перші дозволи на тимчасове перебування почнуть видавати з 2025 року. Вони будуть діяти 3 роки.