Перейти до вмісту
Головна Сторінка » Новини » Чи видаються на сьогодні внутрішньо переміщеним особам з інвалідністю пенсійні посвідчення?

Чи видаються на сьогодні внутрішньо переміщеним особам з інвалідністю пенсійні посвідчення?

Рубрика: Запитуєте – відповідаємо.

Із початком війни з кожним днем актуалізується питання отримання пенсійних посвідчень внутрішньо переміщеними особами (зокрема з інвалідністю), яким призначено пенсію.

За змістом частини четвертої статті 44 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та Порядку оформлення, виготовлення та видачі документів, що підтверджують призначення особі пенсії, особам, яким призначено пенсію, органи Пенсійного фонду України безоплатно видають пенсійні посвідчення:

  • або в паперовій формі
  • або у вигляді платіжної картки, яка одночасно є пенсійним посвідченням

Внутрішньо переміщеним особам, яким призначено пенсію, видаються платіжні картки, які одночасно є пенсійним посвідченням, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 р. № 637 та Порядку емісії платіжних карток, які одночасно є пенсійним посвідченням.

Постановою Кабінету Міністрів України № 637 передбачено проведення емісії електронних пенсійних посвідчень для ідентифікації одержувачів пенсій, які є внутрішньо переміщеними особами, та забезпечення виплати пенсій таким особам.

Виготовлення електронних пенсійних посвідчень одержувачам пенсії з числа внутрішньо переміщених осіб має здійснюватися Державним ощадним банком України. Однак через війну підрядник Ощадбанку, який здійснював персоналізацію зворотної сторони електронного пенсійного посвідчення (містила інформацію, окрім іншого, про групу, причину та термін інвалідності), із технічних причин тимчасово не може виготовляти електронні пенсійні посвідчення, у зв’язку з чим банком тимчасово призупинено процес їх перевипуску.

У разі закінчення терміну дії електронного пенсійного посвідчення банком видається особі для отримання пенсійних виплат/соціальної допомоги платіжна картка, яка не є електронним пенсійним посвідченням.

Отже, на сьогодні внутрішньо переміщені особи, зокрема з інвалідністю, позбавлені можливості отримати електронне пенсійне посвідчення, а також не мають права на отримання пенсійних посвідчень у паперовій формі.

Для урегулювання питання отримання пенсійних посвідчень внутрішньо переміщеними особами, яким призначено пенсію, на період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох місяців після його припинення або скасування Пенсійним фондом України напрацьовано відповідний проєкт постанови Кабінету Міністрів України. Найближчим часом зазначений проєкт Урядового рішення має бути подано на розгляд Кабінету Міністрів України.

Водночас на сьогодні люди з інвалідністю з числа внутрішньо переміщених осіб для реалізації тих чи інших прав, наприклад права на пільговий проїзд у транспорті тощо, можуть використовувати інші документи, які підтверджують статус особи з інвалідністю.

*****

Ця ініціатива стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку згідно з угодою про співпрацю з Partnerships Plus під номером 7200AA18CA00032, яка фінансується з 28 вересня 2018 року, та реалізується Інститутом досліджень і навчання JSI у відповідності до угоди під номером PP-EI-001 з Momentum Wheels for Humanity. Зміст є відповідальністю Національної Асамблеї людей з інвалідністю України і не обов’язково відображає погляди USAID або уряду Сполучених Штатів.