З початку квітня українські біженці у Польщі зі статусом PESEL UKR можуть подавати документи на дозвіл на тимчасове перебування. Це дає певні переваги, як наприклад багаторазовий перетин кордону з Україною. Тому, через прогнозовану велику чисельність бажаючих отримати цей статус Уряд Польщі спростив процедуру.
Що таке Карта побиту?
Карта побиту (Кartа pobytu) – документ, виданий польською владою, який посвідчує особу власника під час його перебування в Польщі. Це – дозвіл на тимчасове або постійне проживання на території Республіки Польща, завдяки якому мігрант може багаторазово перетинати кордон без додаткового отримання візи та користуватися більшістю базових громадянських прав.
Зовні карта побиту є звичайною пластиковою карткою, схожою на банківську, і містить основну інформацію про свого власника, а саме:
- анкетні та біометричні дані
- чорно-біле фото
- адресу реєстрації місця проживання (zameldowanie)
- номер PESEL та доступ до ринку праці
Також на карті вказується орган, який видав документ, строк дії та підстава, на якій іноземець перебуває у Польщі. Саме ця підстава перебування й визначає вид карти.
Види Карти побиту
Залежно від статусу, в якому іноземець проживає на території Польщі, існує три види карт:
Karta czasowego pobytu (Карта тимчасового перебування)
Karta czasowego pobytu видається строком на 1-3 роки. Вона дає право легального перебування на весь строк дії та може бути подовжена необмежену кількість разів. Процедура видачі цієї карти регулюється розділом V Закону про іноземців (Ustawа o cudzoziemcach).
Karta stalego pobytu (Карта постійного проживання)
Karta stalego pobytu видається терміном на 10 років і може оновлюватися. Карта сталого побуту підтверджує право іноземця на постійне проживання на території країни, а також наближає його в правах із громадянами Польщі. Порядок видачі цієї карти прописаний у розділі VI Закону про іноземців.
Zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE (Карта резидента ЄС)
Zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE є Картою постійного проживання для жителів Євросоюзу. Документ видається на необмежений строк та регулюється правилами другої глави розділу VI Закону про іноземців. На неї можуть розраховувати діти іноземців, які вже мають такий документ, діти громадян Польщі, а також іноземці, які перебувають у шлюбі з поляками не менше 3 років та мають тимчасову посвідку. На Karta stalego pobytu також можна подати за наявності Карти поляка, статусу біженця або проживши в країні з тимчасовим посвідченням не менше п’яти років.
Хто може отримати Карту побиту в Польщі?
Українці, які перебували на території Польщі ще до 24 лютого 2022 р., мають право подати документи на отримання Карти побиту на загальних підставах (працевлаштування, навчання, ведення бізнесу чи воззʼєднання родини).
Крім того, наразі податися на Карту побиту можуть громадяни України зі статусом UKR незалежно від того, скільки часу вони перебувають у Польщі після прибуття з 24 лютого 2022 року. Така опція передбачена змінами до Закону про допомогу громадянам України у зв’язку з війною на території України, ухваленими в січні 2023 року.
Однак оновлені правила не передбачають отримання посвідки на перебування для тих українців, які ведуть бізнес в Україні або працюють дистанційно в Україні, але перебувають у Польщі.
Отже, на Карту побиту можуть подаватися ті, хто:
- офіційно працевлаштований/працевлаштовуються в Польщі
- виконуватиме тут висококваліфіковану роботу (науковці, інженери, айтівці та ін)
- відкриє чи вже відкрив підприємницьку діяльність
Водночас польський Закон про допомогу громадянам України гарантує легальне перебування в Польщі до 23 серпня 2023 р. тим українцям, які не відповідають вищезгаданим умовам.
Документи, необхідні для отримання Карти побиту
Пакет документів може відрізнятися залежно від того, яку підставу Ви вказуєте для подачі заявки на посвідку на проживання. Зокрема, із собою потрібно мати:
- 2 копії анкети-заяви польською мовою;
- фото (4 штуки, 3,5х4,5 см);
- 2 копії та оригінал закордонного паспорта (якщо треба продовжити карту, то варто взяти старий документ);
- квитанцію про оплату послуги.
Анкету можна заповнити онлайн на сайті InPol.
До цього пакету документів потрібно додати документи, які підтверджують підставу для отримання Карти побуту (наприклад, договір на роботу або навчання).
Важливо! Кандидат на отримання Карти побуту може переглянути список потрібних документів на офіційному сайті, але остаточний перелік документів видається під час проходження процедури здачі відбитків пальців. Тому, саме на цей список слід орієнтуватися в підсумку.
Як прискорити отримання Карти побиту?
- Обирайте відділ з найменшими чергами
Подавати документи на Карту побуту можна не лише в головному ужонді (управлінні у справах іноземців), який розташований в адміністративному центрі того чи іншого воєводства. Часто є ще низка додаткових офісів у менших містечка, де також приймають документи. Тож, дізнайтеся адреси всіх ужондів поблизу Вас і обирайте той, де черги найменші.
- Наперед дізнайтеся умови подання документів
Деякі ужонди приймають неповний пакет документів, але згодом просять донести те, чого не вистачає. Це, своєю чергою, відтерміновує дату видачі Карти побуту. Крім того, часто для вимоги донести документи діють часові рамки, у разі порушення яких можуть заморозити процес або й узагалі відмовити у видачі посвідки. Тому, краще одразу підготувати всі необхідні документи.
- Нагадуйте про себе
Під час процесу розгляду Вашої справи не зайвим буде час від часу навідуватися до ужонди і нагадувати про себе. Звісно, Ви отримуватимете універсальні відповіді: «Наразі рішення ще немає», «Результати Вам надішлють на електронну пошту» тощо.
Однак така тактика сприятиме тому, що тека з Вашою справою частіше буде «на видноті», що може пришвидшити розгляд.
Випадки, в яких можуть відмовити у видачі Карти побуту
- неправильне заповнення анкети
- подання неповного пакету документів
- запізнення на понад 5 хвилин на запланований візит до відповідного кабінету, якщо Ви зареєструвалися в системі онлайн-бронювання. Необхідно прибути за 10 хвилин, адже документи можуть просто не прийняти
Матеріал створений за підтримки EnableMeUkraine