Перейти до вмісту
Головна Сторінка » Новини » Як українцям отримати рецепт на ліки в Європі?

Як українцям отримати рецепт на ліки в Європі?

Німеччина

Для всіх жителів діє обов’язкове медичне страхування. Тобто, українські шукачі притулку незалежно від наявності робочого місця та соціальних відрахувань мають доступ до медицини. Головна умова – офіційна реєстрація за параграфом 24. Під час відвідування лікарів усім пацієнтам у разі потреби виписуються рецепти. Вони можуть бути паперовими – рожевими, зеленими чи жовтими, або цифровими.

Електронні рецепти, які з 1 січня 2024 р. мають замінити рожеві бланки (Kassenrezept), вже виписуються власникам державного медичного страхування, згодом — приватного. З E-Rezept можна отримати ліки у звичайній, а також в онлайн-аптеці.

Зокрема , під час візиту до медичної установи лікар обов’язково виписує Вам рецепт та заносить його до загальної системи E-Rezept-Fachdienst, до якої мають доступ також аптекарі. Для отримання ліків потрібно надати фармацевту електронну картку здоров’я (eGK) або показати безкоштовний додаток E-Rezept-App, або роздрукований QR-код:

  1. Паперовий QR-код. Ваш лікар під час прийому видає Вам роздрукований QR-код рецепту, який Ви пред’являєте в аптеці.
  2. Електронну картку здоров’я eGK. Ви також можете отримати свій E-Rezept за допомогою електронної медичної картки eGK, яку потрібно буде вставити в спеціальний картковий термінал аптеки. Для користування не потрібно вводити PIN-код. Якщо такої картки у Вас немає, варто попросити її у Вашій Krankenkasse.
  3. Безкоштовний додаток E-Rezept-App. Для функціонування цього додатку на Вашому смартфоні має бути встановлена операційна система Android 7 або iOS 15 та новіші. Для входу в додаток Вам потрібна картка eGK з підтримкою NFC (функцією бездротової передачі даних) та PIN-код (6-8 символів). Нову картку з NFC та PIN-код до неї Ви можете попросити у Вашій Krankenkasse безкоштовно. Покрокові інструкції про те, як зареєструватися в додатку, як вмикати NFC, як оновити ОС, Ви можете знайти на сайті від BundesministeriumfürGesundheit та на сайті E-Rezept.

З електронним рецептом пацієнти можуть бронювати медикаменти, повторно замовляти у лікаря рецепт, переглядати інформацію про медпрепарати та не боятися, що бланк десь загубиться. Особливо зручним це є для пацієнтів, які потребують певних ліків на постійній основі.

Пошук лікарів для профілактичних оглядів та для отримання лікарських рецептів.

Польща

Українці, які зараз перебувають у Польщі, можуть отримати електронний рецепт на ліки, які вони регулярно приймають, а саме: на хронічні медичні препарати. Крім цього, можна ще отримати рецепт на засоби невідкладної допомоги.

Для отримання електронного рецепта потрібно знайти польський відповідник українського препарату. Для цього треба:

  1. Зайти на сайт та ввести назву препарату.
  2. Скопіювати номер АТС.
  3. Перейти насайт та через пошук знайти відповідний номер АТС.
  4. Виписати з першого стовпчика торгову назву препарату в Польщі.

Варто зазначити, що не всі українські препарати мають відповідники в Польщі. У такому разі потрібно звернутися до лікаря за звичайним рецептом.

Онлайн-додатокLikarPl надає можливість користувачам спілкуватися з лікарем українською мовою. Для цього потрібно вказати дані про своє здоров’я. Після цього Вам надійде унікальний ідентифікаційний номер, який потрібно буде повідомляти лікарям під час онлайн-консультацій. Додаток працює так, що пацієнт може говорити українською мовою, а вся інформація буде перекладена лікареві на польську, і навпаки.

Також рецепт на медичний препарат можна отримати, здійснивши візит до лікаря. Після огляду Вас ймовірно скерують на обстеження та аналізи. На підставі цих досліджень фахівець встановить діагноз, призначить лікування і видасть рецепт. Зазвичай лікар надає всю інформацію про препарат: де його можна придбати та чи потрібен на нього рецепт.

Чехія

Більшість ліків у Чехії доступні за рецептами і придбати їх без рецепта лікаря в аптеці неможливо.

Без рецепта можна придбати:

  • препарати проти алергії
  • вітаміни
  • жарознижувальні препарати
  • препарати проти розладу шлунково-кишкового тракту
  • препарати від болю в горлі та кашлю
  • знеболювальні, протизапальні, протиінфекційні мазі
  • болезаспокійливі
  • засоби контрацепції

Рецептурні ліки поділені за категоріями за рівнем відшкодування вартості. На сайті Державного інституту контролю за наркотиками (SUKL) зібрана вся інформація щодо вартості ліків та розміру доплати. А в довіднику можна знайти чеський та європейський аналог українських ліків.

Рецепти виписуються через електронну систему eRecept та приходять на телефон пацієнта у вигляді повідомлень. За необхідності електронний рецепт можуть надіслати на електронну пошту, в застосунок або надрукувати в лікарні.

Рецепт може виписати лікар загальної практики, лікуючий лікар або лікар невідкладної допомоги. Повторний рецепт може виписати також медсестра.

Стандартний термін дії рецепта складає один тиждень. Рецепти на ліки тривалого призначення дійсні протягом року. Рецепт на антибактеріальні ліки діє протягом трьох діб.

Більшість аптек в Чехії працює до 18°°-19°° і не працює на вихідних. У містах є чергові аптеки, які відкриті цілодобово.

Інформація про адреси, контакти, маршрути проїзду та графіки роботи аптек Чехії.

Матеріал створений за підтримки EnableMeUkraine