Перейти до вмісту
Головна Сторінка » Новини » Як підтвердити інвалідність у Німеччині, Чехії та Швейцарії

Як підтвердити інвалідність у Німеччині, Чехії та Швейцарії

З початку війни у 2022-му понад мільйон українців з інвалідністю були змушені виїхати за кордон та шукати прихисток в країнах Європи. Одним з найпопулярніших напрямків стали Німеччина і Чехія, що прийняли найбільше українців та надали необхідну підтримку та допомогу. Так, більшість громадян України отримали матеріальну та гуманітарну допомогу, безкоштовне проживання, медичні послуги, підтримку психолога та супровід перекладачів. Утім, пільги та виплати з інвалідності за кордоном можна отримувати лише після підтвердження інвалідності, тому що українське посвідчення тут не дійсне. Ще однією несподіваною новиною для прибулих українців стало дуже повільне оформлення документів через бюрократизацію – так, підтвердження інвалідності в Німеччині для українського біженця може тривати пів року і більше. У цій статті ми розповідаємо, які особливості підтвердження інвалідності для українців в Європі, а саме – в Німеччині, Чехії та Швейцарії.

Німеччина

Підтвердження статусу особи з інвалідністю у Німеччині дозволить отримувати допомогу в різних сферах життя: виплати, пільги на проїзд у громадському транспорті та при паркуванні, право на роботу на неповний робочий день, захист від звільнення тощо. Ви можете подати заяву на отримання посвідчення в Німеччині лише в разі наявності права на перебування, тобто, наприклад, якщо ви оформили документи на тимчасовий прихисток в цій країні.

В Німеччині не має груп інвалідності, як в Україні, тут є так званий “Grad der Behinderung (GdB)” (ступінь інвалідності). Це числове значення (від 10 до 100 одиниць), яке свідчить, наскільки серйозні порушення у людини. Визначає та призначає ступінь інвалідності місцевий орган охорони здоров’я Gesundheitsamt.

Відповідно до ступеня інвалідності видається “Schwerbehindertenausweils” (посвідчення особи інваліда). ID інваліда містить інформацію про “Grad der Behinderung (GdB)” та тип інвалідності. Якщо “Grad der Behinderung (GdB)” вище 50, ви є “schwerbehindert”, що означає, що ваш недолік особливо серйозний. За певних умов та залежно від рівня вашої інвалідності ви можете безплатно користуватися громадським транспортом та отримувати знижки на вхід на заходи. Також може бути, що ви можете взяти з собою безплатно людину, яка доглядає вас.

Короткостроковий виїзд, переїзд у межах Німеччини чи ЄС та повернення в Україну (брошюра)

Чехія

Статус інвалідності в Чехії підтверджується державними інституціями. Замість груп інвалідності тут існує три види картки непрацездатності/видів інвалідності: а саме TP,  ZTP, ZTP/P. Відповідно, градація важкості інвалідності починається від помірно виражених функціональних порушень рухової здатності або орієнтації до стану, коли людина відчуває значні труднощі в домашніх умовах і поза домом та не може обходитись без провідника.

Право на отримання картки має особа віком від 1 року з фізичними, сенсорними або розумовими порушеннями, що характеризується тривалим розладом здоров’я, що суттєво обмежує її здатність пересуватися або орієнтуватися.

Можна почати з терапевта, який направить до конкретного спеціаліста та, можливо, допоможе зібрати ревізійну комісію лікарів. Ця комісія зробить висновок про стан вашого здоров’я та визначить рівень інвалідності.

Картку особи з інвалідністю можна отримати в Бюро праці Чехії (Úřad práce ČR). Заяву про надання статусу особи з інвалідністю треба подати за місцем проживання до відповідного Бюро, яке на підставі медичного висновку за станом здоров’я фізичної особи винесе постанову. Бланк заяви знаходиться за посиланням, зразок заповнення заявки тут.

У Чехії продовжують на рік режим тимчасового захисту для українців

Швейцарія

Швейцарія входить в ТОП країн найбільш комфортного проживання та високого рівня життя. Повна швейцарська пенсія по інвалідності може становити від 1195 до 2390 швейцарських франків на місяць (1205-2412 євро). Але разом з тим отримання інвалідності в Швейцарії – надзвичайно складний процес.

Українці з інвалідністю повинні якнайшвидше зареєструватися в одному з Федеральних центрів для біженців. Таким чином, вони одразу отримають медичне страхування, а також необхідні медикаменти та лікування безплатно. Крім того, національна та кантональна влада може організувати житло, що відповідає особливим потребам кожного, та спеціалізовану допомогу.

За організацію спеціалізованої підтримки відповідають органи влади. Їхні співробітники уточнюють індивідуальні потреби і можуть організувати надання необхідної допомоги. Щоб отримати ці пільги, ви повинні подати заявку до свого відділу страхування на випадок інвалідності, який зазвичай розташований у столиці округу (кантону), де ви проживаєте. Ви також можете подати заяву в місцеве пенсійне відділення OASI.

Далі вам доведеться пройти щось на зразок лікарської комісії. Спершу сімейний лікар встановлює процент дієздатності людини, а потім його повинні підтвердити ще 3 лікаря. Якщо додаткові лікарі не підтвердять процент дієздатності, то особа не може претендувати на інвалідність та отримання регулярних виплат.

Через високе завантаження на даний момент можливі ситуації, коли не усі оперативно отримають належну допомогу. У цих випадках можна додатково звернутися до недержавних організацій людей з інвалідністю. Так, наприклад, недержавна організація Pro Infirmis підтримує у поточній кризі також біженців з інвалідністю з України.

Матеріал створений за підтримки EnableMe Ukraine