Перейти до вмісту
Головна Сторінка » Новини » Стипендії для українських студентів у Чехії

Стипендії для українських студентів у Чехії

Система вищої освіти Чехії

На сьогодні до системи вищої освіти Чехії входять 62 вищі навчальні заклади, з яких 24 – громадські навчальні заклади, 4 – державні вищі навчальні заклади (три військових училища і поліцейська академія), і 34 – приватні вузи.

Карлів університет у Празі (Charles University), Університет ім. Ф. Палацького (Palack University) в м Оломоуці і Університет ім. Т. Масарика (Masaryk University) в м. Брно є традиційними багатопрофільними вузами університетського типу, що поєднують у собі гуманітарні напрями, природничі науки, теологію та медицину. Близько 38% студентів сьогодні навчаються в Празі, 21% – в Брно, а решта – в таких регіональних центрах, як Острава, Пардубіце, Хеб, Чешске Будейовіце, Плзень тощо.

У Чехії система вищої освіти поділяється на три рівні – бакалаврат, магістратура та докторантура.

Уряд Чеської Республіки фінансує освіту чеською мовою в державних вузах як чеських, так і іноземних студентів із коштів державного бюджету, тобто, освіта чеською мовою в державних вузах Чехії є безкоштовною.

Більшість вузів надає можливість іноземним студентам пройти курс вивчення чеської мови на спеціальних курсах при підготовчих факультетах.

Гранти уряду Чеської Республіки

Уряд Чеської Республіки заснував грант на навчання для іноземних студентів бакалаврату, магістратури та аспірантури, які бажають продовжити навчання в одному з вузів Чехії. Програми навчання зазвичай тривають від 2 до 10 місяців. Усе залежить від домовленості між урядом Чехії та іноземною державою і від програми, яку обере кандидат.

Гранти можуть виплачуватися як на дослідницькі програми, так і на програми навчання. Період гранту вказується в міжурядовій угоді.

Гранти також розраховані і на курси, але студент не удостоюється наукового ступеня після відвідування курсів. Також для зарахування на курси не потрібно здавати вступні іспити.

У програмі можуть брати участь іноземні студенти бакалаврату, магістратури та аспірантури, які бажають продовжити навчання в одному з вузів Чехії.

Заявки та документи подаються до Міністерства науки, молоді та спорту Республіки Чехія компетентними органами (зазвичай надають державні установи) або, якщо погоджено з компетентними іноземними органами, в посольство Чехії. Заявки, які відправлені до зазначеного Міністерства безпосередньо заявником не будуть розглянуті.

Учасники програми звільняються від сплати за навчання.

Необхідні документи:

 • аплікаційна форма
 • CV
 • список публікацій (якщо є)
 • довідка про стан здоров’я
 • два рекомендаційні листи від наукового керівника або працедавця
 • копія диплому (якщо є)
 • оцінки

Деталі за посиланням.

Стипендії на навчання в Карловому університеті

Карлів університет (Univerzita Karlova v Praze) запрошує на навчання іноземних студентів. Витрати на навчання покриваються за рахунок стипендій Міністерства науки, молоді та спорту Республіки Чехія.

Спеціальності: соціальні науки

Рівень: бакалаврат, магістратура

Розмір гранту: покриття витрат на навчання за перший семестр; одноразова виплата 50 000 CZK

Необхідні документи:

 • заповнена аплікаційна форма
 • мотиваційни лист обсягом до 1000 слів, в якому потрібно пояснити бажання кандидата навчатися в Карловому університеті
 • два рекомендаційні листи

Пакет документів слід надсилати за адресою:

Manager, International Office
 Charles University
 Faculty of Social Sciences
 Smetanovo nabrezi 6
 110 01 Praha 1
 Czech Republic

E-mail: svoz@fsv.cuni.cz (enquiries only)

Подробиці за посиланням.

Магістратура з прикладної економіки

Карлів університет (Charles University in Prague ) та Економічний інститут Чеської академії наук (the Economics Institute of the Czech Academy of Sciences) надають талановитим студентам можливість навчатися на програмі магістратури безкоштовно.

Для студентів передбачена фінансова підтримка у вигляді часткових стипендій. Також доступна спеціальна програма підтримки DataDrivenChangermakerfellows – для тих, хто вже створив свої стартапи.

Спеціальності: економіка

Рівень: магістратура

Розмір гранту: часткові стипендії

Контакти:
 MA in Applied Economics
 (+420) 777 018 973
 Skype: julia.sheveleva
 mae@cerge-ei.cz
 Сайт програми

Сайт стипендії

Стипендії Вишеградського фонду

Фінансова допомога надається фондом на 1-4 семестри для магістрів та аспірантів.

Успішні кандидати матимуть стипендію в розмірі €2 300 у семестр. Є змога отримати грант на відшкодування витрат на дорогу.

Щоб стати стипендіатом, варто отримати згоду від університетів-партнерів програми на навчання.

Перелік доступних для українців програм – на сайті Вишеградського фонду.

Стипендії Південноморавського центру

Стипендіальна програма для тих, хто хоче навчатися на магістратурі чи аспірантурі в одному з університетів Південної Моравії.

Розмір стипендії – €220 в місяць. Вона надається для оплати основних витрат на життя впродовж 1 року навчання. Якщо Ви покажете хороші результати – зможете претендувати на фінансову допомогу безпосередньо від університету Чехії. Якщо Ви вже навчались у цій країні, подавати заявки не можна.

Для вступу потрібно добре володіти чеською.

Для подання заявки потрібно:

 • обрати університет і програму
 • зареєструватися на сайті
 • підготувати низку документів (їх перелік незмінний щороку)

Стипендії Університету Масарика

Стипендію можуть отримати всі, хто цікавиться вивченням чеської мови, літератури й культури, психології, соціології, англійської та романських мов. Тривалість стипендії – 3 місяці (з жовтня до грудня), розмір – 8 000 крон. Стипендіати зможуть мешкати в гуртожитку. Програма не покриває вартості медичного страхування. Щоб узяти участь у конкурсі, необхідно володіти чеською на рівні, достатньому для відвідування лекцій і семінарів, які проводитимуться цією мовою.

Контактну інформацію можна знайти на сайті департаменту чеської мови для іноземців.

Перекладацький конкурс ім. Зузанни РОТ

Починаючи з 2015 року мережа Чеських центрів і відділ літератури Інституту мистецтв Чеської Республіки оголошують Міжнародний конкурс для молодих перекладачів ім. Зузанни Рот. Конкурс проводиться на честь відомої швейцарської славістки, перекладачки творів Богуміла Грабала та Мілана Кундери Зузанни Ротт (1950–1997), яка доклала багато зусиль для пропагації чеської культури закордоном.

Участь у міжнародному конкурсі художнього перекладу можуть узяти навіть початківці! Завдання учасників – перекласти уривок з обраного професійним журі тексту (обсягом не більше 15 сторінок). Від кожної країни-учасника оберуть 1 переможця.

До конкурсу допускаються молоді перекладачі (до 40 років), які проживають на території України та до цього часу ще не мали жодних опублікованих книжкових перекладів на жодну з мов.

Головні призи конкурсу:

 • поїздка до Чехії на кілька днів
 • участь у семінарі богемістів
 • участь у майстер-класі для перекладачів

Поїздка до Чехії для переможця: відповідно до дати проведення Богемістичного семінару приблизно – липень кожного року.

Детальніша інформація та тексти для перекладу – на сайті Чеського центру.

Матеріал створений за підтримки EnableMeUkraine