Перейти до вмісту
Головна Сторінка » Новини » Про деякі специфічні особливості права на пенсію по інвалідності

Про деякі специфічні особливості права на пенсію по інвалідності

Рубрика: Запитуєте – відповідаємо.

Про деякі специфічні особливості права на пенсію по інвалідності

Чисельність людей з інвалідністю щоденно зростає. Відповідно актуалізується питання їх пенсійного забезпечення.

Передусім зазначимо, що за законодавством, якщо особа з інвалідністю має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв’язку з втратою годувальника), їй призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Що стосується пенсії по інвалідності, то вона призначається незалежно від того, коли настала інвалідність: у період роботи, до влаштування на роботу чи після припинення роботи.

Страховий стаж, необхідний для її призначення, визначено статтею 32 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Водночас чим старша людина, тим більше їй потрібно страхового стажу на час встановлення інвалідності або на день звернення за пенсією. Так, залежно від віку для осіб з інвалідністю I групи потрібно від 1 до 10 років страхового стажу, а особам з інвалідністю ІІ та ІІІ груп – від 1 до 14 років такого стажу.

Звертаємо увагу, що пенсія по інвалідності призначається особі незалежно від наявності страхового стажу, якщо її інвалідність настала: 1) у період проходження строкової військової служби; 2) внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров’я, одержаних під час участі в Революції Гідності, та за умови звернення за медичною допомогою у період з 21 листопада 2013 р. до 30 квітня 2014 року.

Насамкінець, навчання (зокрема у вищих та середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах підготовки кадрів, підвищення кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі та клінічній ординатурі) зараховується до стажу в разі, якщо воно було до 1 січня 2004 року. Періоди навчання після зазначеної дати до страхового стажу не включаються.

********

Створення цього матеріалу стало можливим завдяки щедрій підтримці американського народу за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках проєкту «Покращення реабілітаційних послуг у системах охорони здоров’я», який реалізується у рамках угоди про співпрацю № 7200AA18CA00032, що фінансується від 28 вересня 2018 року, і реалізується JSI Research & Training Institute Inc та Momentum Wheels for Humanity.   Зміст є відповідальністю Національної Асамблеї людей з інвалідністю України (НАІУ) і не обов’язково відображає точку зору USAID чи уряду США. НАІУ є субпартнером Momentum Wheels for Humanity.

Позначки: