Перейти до вмісту
Головна Сторінка » Новини » Повернення в Україну з Німеччини: як правильно організувати переїзд?

Повернення в Україну з Німеччини: як правильно організувати переїзд?

Якщо Ви маєте дозвіл на перебування та відповідну довідку згідно зі статтею 24 Закону «Про перебування іноземних громадян на території Німеччини», Ви можете поїхати до України і в будь-який час повернутися до Німеччини.

Відповідні подорожі до України в Німеччині класифікуються на три види:

  • короткострокові поїздки строком до 3 тижнів (21 календарний день) на рік
  • довгострокові поїздки строком до 6 місяців
  • повернення в Україну

Тривалість поїздки має безпосередній вплив на дозвіл на перебування в Німеччині, а також на можливість отримання базового матеріального забезпечення згідно з другим томом Соціального кодексу (соціальної допомоги — Bürgergeld).

Анулювання дозволу на проживання

Якщо Ви вже маєте дозвіл на проживання з метою тимчасового захисту на території Німеччини, він анулюється в таких випадках:

  • якщо Ви залишаєте Німеччину не з тимчасово чинної причини
  • якщо Ви не перебуваєте на території Німеччини протягом терміну понад шість місяців

Відповідні імміграційні органи можуть продовжити зазначений шестимісячний термін до його завершення, якщо Ви доведете, що Ваша тривала відсутність має виключно тимчасовий характер.

У разі, якщо Ви переїжджаєте з Німеччини до іншої країни або повертаєтеся до України на постійне місце проживання, поінформуйте про цевідомство у справах іноземців, що відповідає за Вас. Крім того, необхідно знятися з обліку в органі реєстрації громадян (Meldebehörde). Для цього зверніться знову найраніше за тиждень і найпізніше через 2 тижні після виселення з житла в орган реєстрації і зніміться з обліку напряму чи письмово або за допомогою електронного листа.

Якщо Ви отримуєте послуги базового матеріального забезпечення згідно з положеннями тому ІІ Кодексу соціального забезпечення (SGB II) або тому XII Кодексу соціального забезпечення (SGB XII), або послуги згідно із Законом «Про соціальну допомогу прохачам притулку», перед від’їздом із країни Ви повинні також поінформувати центр зайнятості (якщо отримуєте допомогу SGB II), соціальне відомство (в разі отримання SGB XII) або відомство, що надає Вам допомогу як прохачу притулку, про залишення країни і дату виїзду. При виїзді з країни втрачається право на отримання соціальної допомоги та інших базових соціальних виплат у Німеччині.

Ви також зобов’язані розірвати всі укладені договори, як-от договір оренди, договори з інтернет-провайдером та оператором мобільного зв’язку, трудові договори тощо. Рекомендується зарезервувати достатньо часу до від’їзду, щоб завершити ці процедури.

Якщо Ви працювали в роботодавця в Німеччині та були застраховані в цій державі в рамках обов’язкового страхування, то після звільнення роботодавець автоматично зніме Вас із реєстрації у відповідних страхових компаніях (соціальне страхування, пенсійне страхування, страхування на випадок хвороби, страхування на випадок потреби в сторонньому догляді, страхування від нещасних випадків і страхування на випадок безробіття). Спеціально зніматися з реєстрації у фінансовому (податковому) управлінні не потрібно, оскільки це теж автоматично робить Ваш роботодавець.

Важливо! Якщо Ви уклали додаткові приватні договори страхування (наприклад, страхування від відповідальності за заподіяння шкоди іншим особам або страхування домашнього майна), то Ви повинні розірвати їх самостійно.

Повторне повернення до Німеччини

Враховуючи мінливість ситуації в Україні, рекомендується проконсультуватися з Центром зайнятості щодо можливостей повернутися до Німеччини чи інших європейських країн у разі можливого загострення військових дій.

Навіть після зняття з реєстрації в Німеччині, особа має право повернутися до європейської країни та повторно подати заяву на тимчасовий захист, якщо ситуація в Україні погіршиться.

Громадяни третіх країн, які втекли з України до Німеччини після 24 лютого 2022 р. і зараз розглядають можливість повернення до країн свого походження, можуть претендувати на фінансову підтримку для добровільного повернення.

Підтримка на повернення до Німеччини

Ви можете отримати підтримку (включно з фінансовою) для добровільного повернення або подальшої еміграції.

У Німеччині таке можливо через програму REAG/GARP.

Обсяг допомоги залежить від того, громадянином якої країни Ви є, а також інших факторів. Ви можете отримати:

  • квиток на літак чи автобус; витрати на подорож від Вашого місця проживання до аеропорту або (авто)вокзалу;
  • допомога на дорогу: 200 євро на одну особу* (100 євро для однієї особи, яка не досягла 18 років).

Тут Ви знайдете консультаційні пункти з питань добровільного повернення на батьківщину поблизу Вас.