Перейти до вмісту
Головна Сторінка » Новини » Навчання студентів з інвалідністю в Німеччині

Навчання студентів з інвалідністю в Німеччині

Німецькі університети забезпечують відповідні умови для навчання студентів з різними видами інвалідності, зокрема із сенсорними (зір, слух, мовлення) та інтелектуальними порушеннями. З урахуванням відповідних порушень створено спеціальні приміщення, допоміжні пристрої та техніку, які допомагають студентам успішно навчатися. Проте ще не в усіх німецьких вишах створено максимальні зручності для студентів з інвалідністю.

Тому, якщо Ви маєте намір навчатися у вищій школі Німеччини, потрібно обов’язково завчасно прояснити:

  • які існують передумови для доступу до навчання?
  • чи пропонується достатньо умов для мобільності за місцем навчання?
  • які можливості є для проживання?
  • які можуть бути використані види допомоги та допоміжні засоби?
  • чи передбачені компенсації незручностей під час іспитів? Які?

Допомога в навчанні

Студенти з інвалідністю можуть звільнятися на тривалий час від плати за навчання. Крім того, їм може бути надано виплати згідно з федеральним законом сприяння освіті (BAföG).

Консультаційний пункт «Навчання й інвалідність» Німецького товариства взаємодопомоги студентів регулярно пропонує свої заходи до початку навчання і переходу до професійної діяльності.

Для студентів з інвалідністю в Німеччині існує кілька можливостей отримати необхідну допомогу в навчанні. Одна з них – це звернутися до служби з питань студентів з інвалідністю, яка надає допомогу у вирішенні проблем, пов’язаних з навчанням, зокрема з організацією допомоги у виконанні робіт, адаптацією аудиторій та доступністю до комп’ютерної техніки.

Адреса товариства: E-Mail: stadium-behinderung@studentenwerke.de
 Deutsches Studentenwerk
 Informations-und Beratungsstelle
 Studium und Behinderung
 Monbijouplatz 11. 101 78 Berlin
 tel.: 030 297727 64

Також можна звернутися до ресурсного центру для студентів з інвалідністю, який може надати підтримку у вирішенні технічних проблем, пов’язаних з навчанням. Наприклад, університети можуть надати студентам з інвалідністю спеціальні програми, які допоможуть у виконанні робіт або сприятимуть доступності до лекцій.

Види допомоги, про які має право просити студент з інвалідністю:

  • доступність
  • проживання
  • зміна навчальної програми
  • специфічні академічні коригування

Що стосується доступності, то університети зобов’язані забезпечити Вам вільне пересування в межах кампусу.

Окрім того, існують спеціальні стипендії для студентів з інвалідністю, які допомагають покрити додаткові витрати на навчання, такі як придбання спеціального обладнання, оплата додаткових послуг та інші витрати.

У Німеччині є численні фонди та організації, крім державних стипендій, які пропонують фінансову допомогу та стипендії для студентів з вищим академічним потенціалом.

Зазвичай ці схеми стипендій мають однакові критерії надання для всіх кандидатів, незалежно від наявності інвалідності, тому студенти з інвалідністю повинні подавати заявку на загальних підставах. Але вони все ще можуть мати деякі незначні переваги порівняно зі студентами без інвалідності.

Найкраще зв’язатися з міжнародним студентським бюро та їхнім відділом для студентів з інвалідністю і вони детально поінформують, чи може обраний Вами університет підтримати Вас фінансово, надавши стипендію чи фінансову допомогу.

Лідером із забезпечення потреб осіб із психічними та фізичними порушеннями вважається Дортмундський університет, де навчається близько 500 студентів відповідних категорій. Зокрема забезпечено умови фізичної (пандуси, підйомні платформи, доступні туалетні кімнати, тактильні вказівники та звукові інформатори, автоматичне відкриття дверей, таблички з назвами аудиторій шрифтом Брайля, спеціально відведені місця в лекційних залах для студентів, які користуються кріслами колісними, брайлівський принтер тощо). У проєкті мобільний додаток, який показуватиме студентам з інвалідністю, як можна безперешкодно пересуватися кампусом.

Матеріал створений за підтримки EnableMeUkraine