Перейти до вмісту
Головна Сторінка » Допомога » Правосуддя та правнича допомога

Правосуддя та правнича допомога

  • Оновлено
Людина в кастюмі, позаду якої терези

Права людини з інвалідністю в судовому процесі

Конвенція про права осіб з інвалідністю гарантує людям з інвалідністю нарівні з іншими ефективний доступ до правосуддя, зокрема наявність процесуальних та відповідних вікових коректив, які полегшують виконання ними своєї ефективної ролі прямих і опосередкованих учасників, зокрема свідків, на всіх стадіях юридичного процесу.

Доступ людей з інвалідністю до правосуддя передбачає:

  1. можливість звернення до суду за захистом порушених, оспорюваних чи таких, що зазнали посягання, прав, свобод і законних інтересів;
  2. доступність правосуддя загалом і правничої допомоги та судового процесу зокрема

Конституція України гарантує людям з інвалідністю такі права:

  • звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України» (стаття 8)
  • кожний затриманий має право у будь-який час оскаржити в суді своє затримання (стаття 29)
  • кожному гарантується судовий захист права спростовувати недостовірну інформацію про себе і членів своєї сім’ї та права вимагати вилучення будь-якої інформації (стаття 32)
  • права і свободи людини і громадянина захищаються судом (стаття 55)
  • кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб (стаття 55)
  • кожному гарантується право звернутись із конституційною скаргою до КСУ з підстав, установлених Конституцією (стаття 55)
  • кожен має право після використання всіх національних засобів юридичного захисту звертатися за захистом своїх прав і свобод до відповідних міжнародних судових установ (стаття 55)

Конкретні процесуальні гарантії для людей з інвалідністю в питанні доступу до правосуддя

  1. У рамках безоплатної вторинної правничої допомоги (захист; здійснення представництва інтересів у судах, органах влади, перед іншими особами; складення документів процесуального характеру) відповідні послуги гарантовані:
    • особам з інвалідністю, які отримують пенсію або допомогу, що призначається замість пенсії, у розмірі, що не перевищує двох прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб
    • особам, щодо яких суд розглядає справу про обмеження чи позбавлення цивільної дієздатності та поновлення цивільної дієздатності (протягом розгляду справи в суді)
    • особам, щодо яких суд розглядає справу про надання психіатричної допомоги в примусовому порядку (протягом розгляду справи в суді)
  2. Обов’язкова участь у цивільному та адміністративному процесах перекладача, який володіє технікою спілкування з глухими, німими чи глухонімими, при розгляді справи, одним з учасників якої є особа з порушенням слуху» (стаття 71 Кодексу адміністративного судочинства України, стаття 75 Цивільного процесуального кодексу України).
  3. Залучення перекладача (сурдоперекладача) в разі необхідності у кримінальному провадженні перекладу пояснень, показань або документів (стаття 68 Кримінального процесуального кодексу України).
  4. Можливість свідка брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції незалежно від заперечень учасників справи, якщо свідок не може з’явитися до суду через інвалідність (стаття 65 Кодексу адміністративного судочинства України, стаття 69 Цивільного процесуального кодексу України, стаття 66 Господарського процесуального кодексу України). Відповідним чином брати участь у судовому засіданні можуть учасники справи за умови наявності в суді відповідної технічної можливості крім випадків, коли явка відповідного учасника справи в судове засідання визнана судом обов’язковою.
  5. Права, свободи та інтереси недієздатних фізичних осіб захищають у суді відповідно їхні опікуни чи інші особи, визначені законом; осіб, цивільна дієздатність яких обмежена, можуть захищати в суді відповідно їхні піклувальники чи інші особи, визначені законом (стаття 59 Цивільного процесуального кодексу України).
  6. Залучення в рамках кримінального провадження законного представника недієздатного чи обмежено дієздатного потерпілого або цивільного позивача.
  7. Можливість представництва й захисту в судовому процесі прав, свобод та інтересів осіб, якщо дії законного представника суперечать інтересам особи, яку він представляє (стаття 13 Цивільного процесуального кодексу України).
  8. Обов’язкова участь захисника в кримінальному провадженні щодо осіб:
    • які внаслідок психічних чи фізичних порушень (німі, глухі, сліпі тощо) не здатні повною мірою реалізувати свої права, – з моменту встановлення цих порушень
    • стосовно яких передбачається застосування примусових заходів медичного характеру або вирішується питання про їх застосування, – з моменту встановлення факту наявності в особи психічного захворювання або інших відомостей, які викликають сумнів щодо її осудності» (стаття 52 Кримінального процесуального кодексу України)
  9. Представництво в суді прокурором інтересів громадянина (громадянина України, іноземця або особи без громадянства) у випадках, якщо така особа не спроможна самостійно захистити свої порушені чи оспорювані права або реалізувати процесуальні повноваження через недосягнення повноліття, недієздатність або обмежену дієздатність, а законні представники або органи, яким законом надано право захищати права, свободи та інтереси такої особи, не здійснюють або неналежним чином здійснюють її захист.
  10. Заборона приводу в суд осіб з інвалідністю першої та другої груп (стаття 140 Кримінального процесуального кодексу України; стаття 148 Кодексу адміністративного судочинства України, стаття 147 Цивільного процесуального кодексу України).
  11. Проведення допиту осіб, впізнання осіб чи речей під час досудового розслідування у режимі відеоконференції при трансляції з іншого приміщення (дистанційне досудове розслідування) у випадку неможливості безпосередньої участі особи за станом здоров’я.
  12. Можливість допиту судом свідка за місцем його проживання (перебування), якщо він не може прибути в судове засідання внаслідок інвалідності, (стаття 212 Кодексу адміністративного судочинства України, стаття 230 Цивільного процесуального кодексу України).
  13. Можливість направлення в адміністративному провадженні судових викликів та повідомлень, інших судових документів електронною поштою, якщо особою, яка бере участь у справі, зазначена адреса електронної пошти (статті 124, 129 Кодексу адміністративного судочинства України).
  14. Заборонено в рамках адміністративного судочинства допитувати як свідків недієздатних фізичних осіб, а також осіб, які перебувають на обліку чи на лікуванні у психіатричному лікувальному закладі і не здатні через свої фізичні або психічні порушення правильно сприймати обставини, що мають значення для справи, або давати показання.
  15. Звільнення від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях осіб з інвалідністю внаслідок Другої світової війни; осіб з інвалідністю першої та другої груп, законні представники дітей з інвалідністю і недієздатних осіб з інвалідністю; позивачів – у справах про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я; осіб, які страждають на психічні розлади, та їх представників у справах щодо спорів, пов’язаних із розглядом питань стосовно захисту прав і законних інтересів особи під час надання психіатричної допомоги; позивачів у справах про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я.
  16. Звільнення від сплати державного мита осіб з інвалідністю внаслідок Другої світової війни, осіб з інвалідністю першої та другої груп, громадських організацій осіб з інвалідністю, їх підприємств та установ (стаття  4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито»).

Насамкінець у судах повинно бути створено умови для безперешкодного доступу осіб з інвалідністю до об’єктів фізичного оточення. З цією метою кошти судового збору спрямовуються, окрім іншого, на забезпечення архітектурної доступності приміщень судів, доступності інформації, що розміщується в суді, для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення.

Законодавство України:

Конвенція ООН про права осіб з інвалідністю

Конституція України

Цивільний процесуальний кодекс України

Кримінальний процесуальний кодекс України

Кримінальний кодекс України

Кодекс адміністративного судочинства України

Закон України «Про судоустрій і статус суддів»

Закон України «Про безоплатну правничу допомогу»

Закон України «Про судовий збір»

Декрет «Про державне мито»

Безоплатна первинна правнича допомога (БППД)

Право на БППД мають усі, хто перебуває під юрисдикцією України.

У рамках БППД можна отримати такі види правничих послуг:

  • надання правової інформації
  • надання консультацій і роз’яснень із правових питань
  • складення заяв, скарг та інших документів правового характеру (крім документів процесуального характеру)
  • надання допомоги в забезпеченні доступу особи до вторинної правничої допомоги та медіації

Звернутися за наданням БППД може:

  • повнолітня особа
  • дитина
  • законний представник чи патронатний вихователь дитини
  • особа, визнана недієздатною чи обмежено дієздатною (може звертатися особисто лише щодо питань, звернення до суду з яких їй дозволено)
  • опікун/піклувальник особи, визнаної недієздатною/обмежено дієздатною

Звертаємо увагу! В розумінні законодавства про безоплатну правничу допомогу законними представниками вважаються батьки, усиновителі, батьки-вихователі, прийомні батьки, опікуни, піклувальники, помічники, зареєстровані органом опіки і піклування, дієздатних фізичних осіб, які за станом здоров’я не можуть самостійно здійснювати свої права та виконувати обов’язки, та інші особи, визначені законом, представники закладів, які виконують функції опікунів і піклувальників.

Для отримання правничих послуг в рамках БППД можна звернутися:

  • до органів виконавчої влади
  • до органів місцевого самоврядування
  • до центрів з надання безоплатної правничої допомоги (Центр)
  • до спеціалізованих установ з надання БППД, утворених органами місцевого самоврядування
  • до юридичних осіб приватного права, які мають право надавати правничу допомогу, залучених органами місцевого самоврядування
  • до адвокатів та інших фахівців у відповідній галузі права, залучених органами місцевого самоврядування

Є три способи отримання правничих послуг у рамках БППД:

1. Подання звернення про надання відповідного виду правничих послуг до центральних та місцевих органів виконавчої влади, територіальних органів центральних органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх компетенції.

Запитувані правничі послуги повинні бути надані протягом 30 календарних днів.

У разі звернення за правовою інформацією, її має бути надано не пізніше п’ятнадцятиденного терміну.

Якщо питання не належать до компетенції органу, до якого надійшло звернення, його повинно бути протягом п’яти календарних днів перенаправлено до відповідного органу та повідомлено про це заявника.

Якщо під час розгляду звернення встановлено потребу особи в наданні безоплатної вторинної правничої допомоги, їй роз’яснюється порядок подання звернення про надання такої допомоги.

2. Відвідування особистого прийому в органі виконавчої влади та органі місцевого самоврядування.

Прийом проводиться постійно в установлені дні та години.

Якщо під час особистого прийому встановлено потребу особи в наданні безоплатної вторинної правничої допомоги, працівник, який проводить особистий прийом, роз’яснює їй порядок подання звернення про надання такої допомоги.

3. Звернення до Центру.

Звернутися можна:

  • або усно (під час відвідування Центру або за допомогою засобів телефонного зв’язку через визначені контактні номери телефонів, інші технічні засоби електронних комунікацій або єдиний контактний номер телефону системи надання безоплатної правничої допомоги)
  • або письмово (надіславши звернення, оформлене в довільній формі, поштою або з використанням мережі Інтернет чи засобів електронного зв’язку (електронне звернення), або передавши його до Центру)

Зміст письмового звернення повинен містити: 1) інформацію про прізвище, ім’я, по батькові особи, яка потребує первинної правничої допомоги, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв’язку (за наявності); 2) суть питання; 3) дату і підпис.

Письмове звернення, оформлене без дотримання зазначених вимог, повертається особі з відповідними роз’ясненнями протягом трьох робочих днів із дня його надходження.

Звернення розглядається невідкладно, але не пізніше трьох робочих днів з дня його надходження. У разі, якщо питання складне і потребує тривалішого розгляду, встановлюється необхідний строк для його розгляду, про що повідомляється заявнику. Водночас загальний строк розгляду звернення не може перевищувати 10 робочих днів.

Якщо під час розгляду звернення встановлено потребу особи у наданні безоплатної вторинної правничої допомоги, Центр зобов’язаний роз’яснити заявнику порядок подання звернення про надання такої допомоги.

Безоплатна вторинна правнича допомога (БВПД)

У рамках БВПД можна отримати такі види правничих послуг:

  • захист
  • здійснення представництва інтересів осіб, що мають право на БВПП, в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами
  • складення документів процесуального характеру

Право на БВПД мають такі категорії осіб, але не виключно:

на всі три види правничих послуг:

на правничі послуги в рамках БВПД за винятком послуги захисту:

  • особи, які звернулися із заявою про взяття їх на облік як внутрішньо переміщених осіб (з питань, що пов’язані з оскарженням рішення про відмову в отриманні довідки про взяття на облік ВПО, до моменту отримання зазначеної довідки або з питань, пов’язаних зі встановленням фактів, що мають юридичне значення стосовно таких осіб)
  • громадяни України, які проживають на тимчасово окупованій території або на території територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) (з питань, пов’язаних із захистом порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації та тимчасовою окупацією території України)
  • особи, стосовно яких суд розглядає справи про обмеження цивільної дієздатності, визнання недієздатною; поновлення цивільної дієздатності недієздатних осіб та осіб, цивільна дієздатність яких обмежена, звільнення від повноважень опікунів чи піклувальників таких осіб (протягом розгляду справи в суді)
  • особи, стосовно яких суд розглядає справи про надання психіатричної допомоги у примусовому порядку (протягом розгляду справи в суді)
  • громадяни України, які звернулися з питань встановлення в судовому порядку фактів, що мають юридичне значення, пов’язаних із відновленням втрачених документів, необхідних для отримання компенсації за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України

Довідково! Розміри двох прожиткових мінімумів для основних соціальних і демографічних груп населення з 1 січня 2023 р.:

  • дитина віком до 6 років – 4 544 гривні
  • дитина віком від 6 до 18 років – 5 666 гривень
  • працездатна особа – 5 368 гривень
  • особа, яка втратила працездатність – 4 186 гривні

Звернутися за наданням безоплатної вторинної правничої допомоги може:

  • повнолітня особа
  • представник повнолітньої особи
  • законний представник, патронатний вихователь дитини
  • дитина віком від 14 років
  • особа, визнана недієздатною чи обмежено дієздатною (може звертатися особисто лише щодо питань, звернення до суду з яких їм дозволено)
  • опікун/піклувальник особи, визнаної недієздатною/обмежено дієздатною

Порядок звернення та отримання БВПД

1. Потрібно подати особисто чи надіслати поштою письмове звернення до Центру за місцем фактичного проживання незалежно від реєстрації місця проживання чи місця перебування

Важливо! У зверненні зазначаються прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання особи, яка потребує БВПД, поштова адреса, номери засобів зв’язку, викладається суть питання та зазначається належність особи до категорії осіб, які мають право на БВПД.

2. До звернення обов’язково додаються документи (копії документів, завірені в установленому порядку), що ідентифікують особу, яка потребує БВПД, та підтверджують її належність до однієї з категорій осіб, які мають право на відповідні правничі послуги

Важливо! Звернення, оформлене без дотримання вимог, повертається заявникові з відповідними роз’ясненнями протягом трьох робочих днів з дня його надходження для усунення недоліків. Після усунення недоліків звернення може бути подано повторно.

3. Центром протягом 10 днів приймається рішення про надання БВПД і надсилається заявнику копію зазначеного рішення

Важливо! У разі, якщо особа не має підстав для отримання БВПД, Центр протягом 10 робочих днів з дня надходження звернення приймає рішення про відмову в наданні такій особі БВПД і надсилає їй або її законному представнику, патронатному вихователю/представнику копію зазначеного рішення з одночасним роз’ясненням порядку оскарження такого рішення.

4. Центр призначає:

  • або адвоката, який включений до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правничу допомогу, та уклав договір про надання БВПД з Центром
  • або свого працівника у визначених випадках

Адвоката або працівника Центру, який надає БВПД, може бути замінено у визначених випадках, зокрема й у разі неналежного виконання зобов’язань чи зупинення або припинення права на зайняття адвокатською діяльністю тощо.

Важливо! У разі якщо особа не володіє державною мовою та/або має порушення слуху, Центр залучає перекладача з мови, якою заявник може спілкуватися, у тому числі перекладача жестової мови, за рахунок коштів державного бюджету.

5. Особі надаються необхідні правничі послуги до повного виконання суб’єктом надання БВПД своїх зобов’язань.

У наданні БВПД може бути відмовлено в таких випадках:

  • особа не наділена правом на отримання відповідних правничих послуг
  • особа подала неправдиві відомості або фальшиві документи
  • вимоги особи щодо захисту стосуються вчинення дій чи підготовки документів, що не передбачені законодавством
  • особі раніше надавалася БВПД з одного і того ж питання
  • особа використала право на отримання БВПД (шість разів протягом бюджетного періоду)
  • особа використала всі національні засоби правового захисту у справі, з якої звертається за наданням БВПД

Підстави та порядок припинення надання безоплатної вторинної правничої допомоги визначені статтею 23 Закону України «Про безоплатну правничу допомогу».

Важливо! Відмова органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування, спеціалізованої установи з надання БППД, службових та посадових осіб у наданні первинної правничої допомоги, а також рішення Центру про відмову в наданні БВПД можуть бути оскаржені до суду.

Контактна інформація центрів з надання безоплатної вторинної правничої допомоги від веб-ресурсу «Безоплатна правова допомога».

Корисні контакти для отримання допомоги онлайн

Контактний центр безоплатної правничої допомоги: 0 800 213 103 (дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів у межах України безкоштовні)

Режим роботи: з понеділка до п’ятниці з 8°° до 18°°

Телефон у месенджері Telegram: +380 67 721 31 03

Телефон для дзвінків з-за кордону: +380 44 363 10 41 (вартість дзвінка за тарифами оператора зв’язку)

Для письмової консультацї: телеграм-бот «Безоплатна правова допомога (консультації)» – в меню бота потрібно обрати опцію «Написати юристу».

Законодавство України

Закон України «Про безоплатну правничу допомогу»

Наказ Міністерства юстиції України від 28 березня 2012 р. № 483/5 «Про затвердження Типового положення про установу з надання безоплатної первинної правової допомоги»

Наказ Міністерства юстиції України від 15 червня 2012 р. № 891/5 «Про затвердження Порядку та критеріїв залучення органами місцевого самоврядування юридичних осіб приватного права до надання безоплатної первинної правової допомоги»

Наказ Міністерства юстиції України від 2 липня 2012 р. № 967/5 «Про затвердження Положення про центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги»