Майже щодня в Україні різними організаціями, зокрема і державними проводяться різноманітні заходи, спрямовані на створення умов для повноцінного життя людей з інвалідністю. За результатами їх проведення приймаються відповідні рішення, зокрема вносяться зміни до чинного законодавства України. Але на жаль, не завжди внесення таких змін відповідає справжнім потребам людей з інвалідністю, їхніх організацій і підприємств.
Національною Асамблеєю людей з інвалідністю України (НАІУ) в рамках реалізації проєкту «Покращення реабілітаційних послуг у системах охорони здоров’я (SRSHS)», в частині взяття участі громадськими об’єднаннями людей з інвалідністю у процесах прийняття державних рішень, проведено чергову онлайн-зустріч для лідерів таких об’єднань (членів НАІУ) щодо обговорення проблематики та привернення уваги суспільства до потреби захисту прав та інтересів людей з інвалідністю.
Участь у заході взяли більше 50 представників ГОІ з багатьох регіонів України.
Перш за все на зустрічі розглядалися болючі питання, пов’язані із внесенням змін до діючого законодавства України, зокрема щодо реабілітації та зайнятості людей з інвалідністю, а також діяльністю їх об’єднань та підприємств.
Із змістовною промовою виступив Голова ГС ВГО «Національна Асамблея людей з інвалідністю України» Валерій Сушкевич, вкотре зазначивши роль та важливість активної участі ГОІ у процесах прийняття рішень, включення їх у всі інші процеси, зокрема гуманітарного реагування та відновлення.
Коротко розказав про свою зустрічі із новим Послом Британії в Україні Мартіном ГАРРІС, який багато років працював в Україні, досконало вивчив українську мову та сам виявив ініціативу до зустрічі та особисто відвідав наш офіс. Вдалось обговорити і визначити пріоритети співпраці щодо цільової підтримки людей з інвалідністю України.
Також Валерій Сушкевич підкреслив високий рівень професійного аналізу нормативних документів командою НАІУ, зокрема у питаннях забезпечення доступності, а саме:
- участі у всіх процесах формування та прийняття рішень щодо державних будівельних норм (ДБН) для споруд цивільного захисту – бомбосховищ;
- підготовки пропозицій до Плану реалізації Стратегії безбар’єрності.
- надання пропозиції щодо розробки Методичних рекомендацій для служб порятунку. «Чи хтось знає, чи вміє, як правильно витягувати людину з інвалідністю з під завалів?» – можливо наявність таких рекомендацій допоможе зберегти життя людині. НАІУ завжди готове для співпраці.
- Особливу увагу під час зустрічі учасниками приділено обговоренню болючих питань, пов’язаних із славнозвісним протиправним проєктом Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав осіб з інвалідністю на працю» (реєстраційний № 5344-д)
Після прийняття у травні 2023 року зазначеного закону у повторному першому читанні та завірянь голови Комітетом ВРУ з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Галини Третьякової, що всі протиправні норми будуть вилучені під час підготовки Закону до прийняття у другому читанні, незважаючи на досить тривалий процес обговорення пропозицій громадських об’єднань осіб з інвалідністю до законопроєкту 5344-д – на профільному Комітеті із 922 поправок, представлених у порівняльній таблиці, було враховано тільки 11 комітетських. При цьому всі інші поправки були позначені як такі, що опрацьовуються (вони були просто відхилені), а голова Комітету 17 січня 2024 року без всякого попередження та обговорення поставила законопроєкт 5344-д на голосування з подальшим внесенням його на розгляд Верховної Ради України для схвалення у другому читанні.
Весь цей час люди з інвалідністю та їх об’єднання сподівались, що обіцянки щодо усунення порушень прав будуть все ж таки виконані, але так сталося, що в оману ввели не тільки людей з інвалідністю та їх об’єднання, а і всіх народних депутатів України, адже саме їм з трибуни було обіцяно доопрацювати законопроєкт таким чином, щоб вилучити всі його скандальні, протиправні і деструктивні положення, щоб не погіршувати існуючий стан реабілітації, соціальну підтримку та працевлаштування.
Насправді, на сьогоднішній день після так званого доопрацювання законопроєкта 5344-д та підготовки його до другого читання, він як порушував так і порушує права людей з інвалідністю та суперечить нормам Конституції України та положенням Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю, а саме:
- СКАСОВУЄ:
– фінансування соціальної, професійної, фізкультурно-спортивної та трудової реабілітації осіб з інвалідністю, виключаючи при цьому визначення трудової реабілітації осіб з інвалідністю та цілу статтю про даний вид реабілітації;
– фінансування друку літератури шрифтом Брайля для незрячих громадян України;
– фінансову підтримку та податкові пільги сотень діючих підприємств громадських об’єднань осіб з інвалідністю, які сьогодні забезпечують роботою тисячі людей з інвалідністю, в тому числі тих підприємств, які підтримують своєю продукцією Збройні Сили України.
Водночас декларує податкові пільги та фінансову підтримку для неіснуючих у діючому законодавстві підприємств трудової інтеграції та підприємств захищеного працевлаштування.
- До законопроєкту як не були так і не додані фінансово-економічні розрахунки. І тому деякі новації можуть призвести до критичних наслідків.
Чому ж на практиці не діє основний принцип «Нічого для нас без нас». Можливо такі колізії в законодавстві відбуваються тому, що до процесів прийняття рішень на сьогоднішній день залучаються вибірково організації, які з невідомих причин приймають лояльну позицію та, не усвідомлюючи наслідки для інших, погоджують без зауважень та пропозицій всі законодавчі ініціативи центральних органів виконавчої та законодавчої влади, навіть якщо вони їх не стосуються в повній мірі. Але насправді – в об’єднанні наша сила!
Незважаючи на такі факти, в Україні продовжують здійснювати свою діяльність більш потужні об’єднання організацій людей з інвалідністю, які намагаються на справді допомогти владі та конструктивно і професійно підказати шляхи вирішення справжніх проблем людей з інвалідністю та їх об’єднань, з якими вони стикаються щодня в складних умовах, пов’язаних із реаліями сьогодення.
На підставі зазначеного та в умовах глобалізації додаткових проблем осіб з інвалідністю, які з’явилися внаслідок війни, зібрання колегіально вирішило звертатися до народних депутатів України з проханням – НЕ ГОЛОСУВАТИ за протиправний законопроєкт 5344-д в такому вигляді.
«Прийняття остаточного рішення звичайно залишається за народними депутатами України, але ми – громадяни України з інвалідністю, які делегували їм таки повноваження, все-таки сподіваємося на ваше розуміння і підтримку!»
- Також на онлайн-зустрічі представники ГОІ обговорили інші нормативно-правові акти, зміни до яких розробляються на даному етапі. А саме:
Законопроєкт про мобілізацію
На сьогодні у Парламенті зареєстровано новий урядовий законопроєкт про мобілізацію № 10449.
Пишаємося, що наші потужні командні та особисті комунікації, в тому числі наслідки взаємодії та співпраці з Омбудсменом і представниками інших органів центральної влади дали свої результати.
- Наявність інвалідності всіх груп, або дитини з інвалідністю в родині та опікунство над недієздатними особами – лишилися підставами для звільнення від мобілізації.
Проте у законопроекті залишаються і певні ускладнення по членам родин осіб з інвалідністю над якими наша команда професійних юристів продовжує працювати. Залишаються відкритими питання для чоловіків жінок 3 групи інвалідності або близьких родичів з інвалідністю у родині. Є також інші новації, які потребують ретельного вивчення. Робота триває! Конструктивна боротьба та здоровий глузд дають свої результати!
Постанова КМУ стосовно перетину кордону
Можливо саме через законопроєкт про мобілізацію Урядом ще не прийнято постанову про перетин кордону всіма чоловіками, в тому числі чоловіками з інвалідністю, за наявності військово-облікових документів із відмітками про непридатність до військової служби та зняття з військового обліку.
До речі певних преференцій вдалося домогтися для осіб з інвалідністю І групи та паралімпійців.
Постанова КМУ щодо продовження статусу інвалідності
НАІУ спрямувала лист до МОЗ з цього приводу. Продовжуємо співпрацювати з керівниками Міністерства охорони здоров’я, зокрема із заступницею Міністра Марією Карчевич – щодо недоцільності включення військово-облікових документів до переліку документів, які необхідні для проходження медико-соціальної експертної комісії. Омбудсмен нас підтримав. Робота також триває.
Законопроєкт, яким пропонується затвердити нову редакцію Закону про публічні закупівлі.
На жаль, на засідання урядового комітету, коли розглядався цей законопроєкт нам попасти не вдалося. Але враховуючи запропоновані зміни щодо так званого «підприємства осіб з інвалідністю» та вимог і умов його функціонування, які не відповідають навіть директиві ЄС, залишається активно підключатися до процесу та відстоювати наші права.
Заради справедливості можна зазначити, що у законопроєкті є також і позитивні моменти стосовно можливості укладення зарезервованих контрактів замовниками із ветеранськими підприємствами та підприємствами осіб з інвалідністю. Робота триває!
Щодо постанови КМУ за ініціативи МОЗ щодо вдосконалення постанови КМУ від 08,03.2022 № 225 щодо автоматичного продовження інвалідності на період війни та ще 6 місяців після її завершення.
Пропонується замість чинного автоматичного продовження для всіх зробити його лише для тих, хто проживає на територіях, де ведуться бойові дії та на прифронтових територіях. Всім іншим інвалідність заочно може бути продовжена за певних обставин до липня 2025 року. Які саме певні обставини – важко зрозуміти. Як і важко зрозуміти в чому вдосконалення постанови та чим воно полегшує життя людей з інвалідністю.
Наприкінці заходу підвели підсумки щодо поточної діяльності НАІУ за СІЧЕНЬ 2024 року:
Продовжуємо:
- працювати з громадами та медичними закладами у цих громадах;
- працювати з міжнародними та національними партнерами;
- надавати гуманітарну допомогу особам з інвалідністю.
З початку року НАІУ:
- видано фінансової допомоги на загальну суму 1, 5 млн. гривень – 386 осіб;
- закуплено асистивні технології (слухові апарати, тонометри, поручні, милиці, підйомники тощо) на загальну суму 422 тисячі гривень;
- перераховано 4-м громадським організаціям осіб з інвалідністю кошти на суму 381 тисяча гривень на реалізацію проєктів;
- збираємо інформацію про потребу у громадах, плануємо до кінця травня розіслати 400 гігієнічних наборів в 7 проєктних областях України, переважно прифронтові.
Ми йдемо у громади та робимо їх доступними для людей з інвалідністю, ветеранів, людей поважного віку. Як приклад підтримки громад Генеральний секретар Вікторія Назаренко навела досвід запровадження «соціального таксі» у Торчинський громаді. Це пілотний проєкт, де під’їзд пільгової категорії населення до лікарні, ЦНАПу чи інших установ громади фінансується НАІУ.
Учасники та учасниці зустрічі, в свою чергу, подякували Секретаріату НАІУ за підтримку, захист прав людей з інвалідністю, підвищення обізнаності та обговорення змін у законодавстві, які стосуються актуальних питань життєдіяльності, соціального захисту, прав людей з інвалідністю, ситуації в регіонах для вивчення потреб та швидкого реагування на гуманітарну кризу.
В єднанні наша сила! Громадські організації людей з інвалідністю, які є членами НАІУ – і є наша підтримка! Ми усі разом продовжуємо працювати професійно, результативно, потужно!
Усім учасникам заходу МІЦНОГО ЗДОРОВ’Я, МИРУ та ПЕРЕМОГИ!
*******
Публікація розміщена в рамках реалізації міжнародного проєкту «Покращення реабілітаційних послуг у системах охорони здоров’я (SRSHS)», який реалізується Національною Асамблеєю людей з інвалідністю України під керівництвом Momentum Wheels for Humanity (Momentum).
Ця ініціатива стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку згідно з угодою про співпрацю з Partnerships Plus під номером 7200AA18CA00032, яка фінансується з 28 вересня 2018 року, та реалізується Інститутом досліджень і навчання JSI у відповідності до угоди під номером PP-EI-001 з Momentum Wheels for Humanity. Зміст є відповідальністю Національної Асамблеї людей з інвалідністю України і не обов’язково відображає погляди USAID або уряду Сполучених Штатів.