Громадська організація «Аутизм. Свідоме батьківство (Запоріжжя) ще до участі у проєкті «Криза в Україні: Реагування та відновлення з урахуванням потреб людей з інвалідністю під керівництвом та за координації організацій осіб з інвалідністю (2-га фаза) (далі – Проєкт) заявила про себе як про активну спільноту, що захищає права дітей, що мають розлади аутичного спектру та їх батьків, допомагає своїм підопічним успішно розпочати доросле життя. В рамках Проєкту ГО «Аутизм. Свідоме батьківство» розпочала власний проєкт «Будуємо майбутнє тут і зараз».
«Члени нашої організації це родини, в яких виховуються і живуть діти та молодь з аутизмом, – говорить керівниця ГО «Аутизм. Свідоме батьківство» Наталія Острогляд. – Основною проблемою, з якою стикнулись наші члени у 2022-2023 роках – відсутність освітніх та соціальних послуг у громаді. Територіальні соціальні та освітні заклади Запорізької області, усі без виключення, працюють в онлайн форматі і виключно у той період коли не має тривоги. Тому процеси соціалізації і освітні не мають системного розвитку. Батьки турбуються про підвищену тривожність дітей та молоді з інвалідністю, а також відсутність соціалізації та набуття нових навичок відповідно віковим нормам. Зараз у Запоріжжі спостерігається тенденція створення просторів для розвитку дітей від великих міжнародних донорів, але більшість створених у місті подібних осередків не беруть до себе молодь, тим більше з інвалідністю. Аргументуючи що не мають відповідних фахівців».
Організація провела опитування серед своїх членів, яке виявило наступні проблеми:
- фінансові труднощі (підвищення цін, необхідність лікування та придбання вартісних медичних препаратів та послуг);
- психологічне та емоційне виснаження (погіршенні психоемоційного стану молоді і батьків через загальну знервованість, постійні тривоги та неможливість відновлення сталого режиму занять, у більшості пубертат);
- відсутність доступу молоді з аутизмом до опанування нових знань та навичок як у побуті так і з метою опанування майбутньої професії;
- відсунення на задній план потреб родин, в яких виховуються діти та молодь з інвалідністю, зокрема ментальною;
- відсутність спортивно – розважальних закладів у прифронтовому Запоріжжі для молоді.
«З урахуванням цих та багатьох інших проблем, було визначено цілі та завдання проєкту «Будуймо майбутнє тут і зараз», – підкреслює Наталія Острогляд. – Вони полягають у посиленні спроможності та ефективності роботи організації через проведення заходів з опанування нових навичок із залученням батьків, проведенні групових та індивідуальних зустрічей з психологічної підтримки та інформування до 2 квітня Всесвітнього дня інформування про аутизм».
Також планується досягти підвищення психоемоційного стану молоді з аутизмом через розробку програм та проведення Студії соціалізації – заняття серії «Творчі майстерні» із залученням батьків, як ведучих. Серед усього іншого заплановано придбання обладнання витратних матеріалів для занять, проведення заходів до 2 квітня Всесвітнього дня інформування про аутизм, проведення інтерактивного заходу з фахівцями та батьками, а також проведення онлайн виставки творчих робіт дітей молоді з аутизмом Запорізького регіону.
Проєкт вже реалізується. У січні відбулась перша зустріч Студії соціалізації молоді з аутизмом. Захід відбувся у співпраці з ГО «Територія Розвитку Особистості «Інтеграція». «В нашому проєкті акцент зроблено на Творчі майстерні, а саме заняття з арт-терапії, акцентує увагу Наталія Острогляд. – Вкотре молодь проявляє себе через творчість. Це третя зустріч в рамках проєкту, під час якої молодь малювала і відпочивала». На початку лютого відбулася зустріч з викладачкою образотворчого мистецтва школи м. Вільнянськ О. Бондаренко. Під чуйним керівництвом фахівчині учасники зустрічі малювали морські пейзажі, адже дуже скучили за літом, теплом і морем.
Проєкт «Криза в Україні: Реагування та відновлення з урахуванням потреб людей з інвалідністю під керівництвом та за координації організацій осіб з інвалідністю (2-га фаза) реалізує Національна Асамблея людей з інвалідністю України за підтримки Європейського форуму інвалідності (EDF) та Християнської місії незрячих (СВМ). В рамках проєкту громадські організації, що опікуються людьми з інвалідністю, підготували та захистили ґрантові заявки на виконання короткострокових проєктів. Ці проєкти дозволять поліпшити доступність осіб з інвалідністю до соціальних послуг та гуманітарної допомоги, що є особливо важливим в умовах війни та спровокованих нею ускладнень.