Перейти до вмісту
Головна Сторінка » Новини » Як військовому оформити інвалідність: роз’яснення фахівця

Як військовому оформити інвалідність: роз’яснення фахівця

Деякі військові, які в бою втратили здоров’я, постають перед труднощами під час оформлення інвалідності внаслідок війни. Пояснюємо, хто має право на цей статус, куди та з якими документами звертатися та на яку одноразову допомогу розраховувати. Джерело

Про те, як військовому оформити інвалідність, розповіла журналістам Вільного радіо юристка Ковельського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Анна Капітан.    

Куди та які документи надати, щоб оформити інвалідність внаслідок війни

Отримати статус людини з інвалідністю внаслідок війни можуть військові, які дістали поранення, контузії, каліцтва чи тяжкого захворювання під час бою або заходів для національної безпеки й оборони, пояснює Анна Капітан.

За призначенням цього статусу військові мають звернутися до органів соціального захисту населення та надати такі документи:

  • оригінал довідки медико-соціальної експертної комісії (МСЕК);
  • копія висновку військово-лікарської комісії (ВЛК);
  • фотокартка 3 на 4;
  • копія паспорта; 
  • копія ідентифікаційного коду;
  • посвідчення учасника бойових дій (за наявності), яке потім замінять на посвідчення людини з інвалідністю внаслідок війни.

Що потрібно для проходження МСЕК

Щоб пройти МСЕК і отримати відповідну довідку (висновок), військові мають надати наступні документи, які є обов’язковими:

  • довідку командира військової частини про причини й обставини поранення, контузії, травми або каліцтва;
  • висновок військово-лікарської комісії;
  • направлення на МСЕК.

Довідка про причини й обставини поранення, контузії, травми або каліцтва  

Одразу після поранення, контузії, травми або каліцтва бійця командир військової частини обов’язково має провести військове розслідування та підготувати довідку про причини й обставини, за яких це трапилось.

інвалідність внаслідок війни
Ілюстративне фото з відкритих джерел

Довідку зі своїм підписом і печаткою він передає постраждалому або надсилає в медзаклад, де він лікується. Як правило, це військовий госпіталь. У довідці  зазначаються дані про постраждалого. 

“Його прізвище, ім’я, по батькові, рік народження, військове звання. І обов’язково — дата отримання, вид, характер та локалізація поранення, травми, контузії або каліцтва. Обставини, за яких все сталося. Коли саме постраждав військовий: під час виконання бойового завдання чи, наприклад, перебуваючи у відпустці. Уточнюється, чи проводилося його обстеження на алкогольне сп’яніння, якщо проводилось освідування”, — пояснює Анна Капітан.

Якщо командир військової частини таку довідку не видає, постраждалий може звернутися до нього з рапортом та зазначити, що така довідка є необхідною.

Висновок військово-лікарської комісії

Ще один важливий документ для МСЕК — це висновок військово-лікарської комісії, яка діє при військових госпіталях. Саме ця комісія своєю постановою визначає придатність постраждалого до військової служби.

“В постанові вказується, чи пов’язане це захворювання, каліцтво, травма з проходженням військової служби. В майбутньому висновок ВЛК впливає на отримання права встановити військовому статус особи з інвалідністю внаслідок війни”, — зазначає Анна Капітан.

інвалідність внаслідок війни
Ілюстративне фото: Армія Inform

Направлення на МСЕК

Після цього військовослужбовець отримує направлення на МСЕК. Його видає:

  • командир військової частини, якщо постраждалий пройшов лікування і служить далі;
  • військовий комісар відповідного терцентру комплектування та соцпідтримки (колишнього військкомату), якщо боєць уже звільнився.  

Навіщо і де можна пройти ЛКК

Маючи на руках усі необхідні документи для МСЕК, військовий має звернутися до лікарсько-консультативної комісії (ЛКК) медзакладу, куди його направили.

“Як правило військовослужбовці, які отримали поранення, контузію, травму або каліцтво, наприклад, на Донеччині, можуть пройти лікування в будь-якому регіоні. Як відомо, у Ковелі на Волині також лікуються військові, які раніше ніколи тут не бували. Тобто їх направили на лікування до Ковеля, і тут же вони звертаються до ЛКК”, — уточнює Анна Капітан.

інвалідність внаслідок війни
Ілюстративне фото: Офіс Президента України

ЛКК додатково оглядає постраждалого, який на цей момент лежить у лікарні, та збирає матеріали особової справи, яку потім передає на МСЕК. До неї долучає оригінали таких медичних документів:

  • направлення на МСЕК; 
  • довідка ВЛК; 
  • довідка про безпосередню участь у районах ведення бойових дій; 
  • довідка про отримання травми, контузії чи каліцтва. 

Деякі нюанси проходження МСЕК для військових

Після отримання особової справи бійця медико-соціальна експертна комісія самостійно повідомляє його, коли саме та куди треба прийти на розгляд його справи.

Під час воєнного стану МСЕК функціонує за принципом екстериторіальності, тобто пройти її можна в будь-якому регіоні, зазначає юристка.

“Раніше цю комісію можна було пройти лише за місцем прописки. Тобто якщо людина була зареєстрована в Донецькій області, то МСЕК проходила тільки там. Зараз цю комісію вона може пройти в будь-якому регіоні, хоч на Закарпатті”, — каже Анна Капітан.

Буває, що розгляд справи військового можуть призначити на ту дату, коли він вже пройшов лікування та повернувся на фронт, зазначає юристка.

“Як показує досвід і практика, до військовослужбовця інколи не можна додзвонитися. Тож крім свого номера телефону, варто залишити контакти когось із рідних. Це унеможливлює винесення заочного рішення, що часто роблять представники комісії, якщо не можуть зв’язатися з військовим”, — радить фахівчиня.

Заочне рішення МСЕК неможливо оскаржити, додає юристка. Якщо ж зв’язок є, така процедура цілком реальна. Для цього необхідно подати заяву до, наприклад, уже обласної комісії або суду.

Чи може боєць з інвалідністю воювати далі 

Якщо така комісія призначить військовозобов’язаному статус людини з інвалідністю внаслідок війни, він може звільнитися з військової служби. Для цього він повинен подати рапорт про звільнення у зв’язку зі станом здоров’я, пояснює фахівчиня.

“Наявність інвалідності для військового не є підставою для його звільнення — хоч з ініціативи Міноборони, хоч військової частини. Якщо боєць після набуття інвалідності хоче і може далі продовжити військову службу, він має на це право”, — підкреслює Анна Капітан.  

Від чого залежить сума одноразової допомоги для військових з інвалідністю 

Отримавши статус людини з інвалідністю, військовий може оформити одноразову грошову допомогу, зазначає фахівчиня.

Сума цієї допомоги залежить від групи інвалідності, яку встановили військовому, а також від розміру прожиткового мінімуму для працездатних людей станом на 1 січня календарного року:

  • для 1 групи — 400 прожиткових мінімумів. У 2023 році це 992 400 гривень;
  • для 2 групи — 300 прожиткових мінімумів. Зараз це 744 300 гривень;
  • для 3 групи — 250 прожиткових мінімумів. У 2023 році це 620 250 гривень. 

“Основними документами, до яких можна звернутися при розгляді питання оформлення статусу особи з інвалідністю внаслідок війни, є постанови Кабінету міністрів України № 975 від 25 грудня 2013 року та № 685 від 8 вересня 2015 року. А також Закон України про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей, який діє ще з 1991 року”, — каже наостанок фахівчиня.