Перейти до вмісту
Головна Сторінка » Новини » 2024: зміни в умовах в’їзду, перебування та допомоги в країнах ЄС для українців

2024: зміни в умовах в’їзду, перебування та допомоги в країнах ЄС для українців

Передусім звертаємо увагу, що в 2024 році для в’їзду в Євросоюз необхідно буде отримати дозвіл ETIAS і сплатити 7 євро збору. Для отримання дозволу на в’їзд потрібно буде заповнити спеціальну анкету та дочекатися її схвалення.

Українці в Польщі

У Польщі вже розроблено проєкт закону про перебування українців у країні.

Згідно проєкту документу біженці з України повинні будуть подати заяву на оформлення ідентифікаційного коду Pesel протягом перших 30 днів, а не 90 днів, як було раніше.

Крім того, буде скорочено термін перебування в місцях тимчасового розміщення до 120 днів. Після цього зобов’яжуть оплачувати своє проживання в пунктах масового розміщення – тим, хто перебуває у Польщі понад 120 днів, зокрема вони сплачуватимуть 50 % загальної вартості (не більше 40 злотих на день або близько 300 грн), а хто перебуває довше 180 днів – 75 % витрат (максимум 60 злотих на день або трохи більше 450 гривень).

Крім того, наступного року планується поступове скасування соціальної підтримки для українців – сімейні пільги, безкоштовний доступ до шкіл та медичного обслуговування тощо.

Українці в Німеччині

Федеральний уряд Німеччини скоротить витрати на підтримку біженців із 3,75 млрд євро до приблизно 1,7 млрд євро.

Повідомляється, що після закінчення 36 місяців перебування в країні в разі проживання в гуртожитках біженці отримуватимуть лише «ті виплати, які їм справді необхідні».

Крім того, Німеччина стимулюватиме переміщених осіб шукати роботу: одержувачі допомоги Bürgergeld (фінансової допомоги по безробіттю) будуть зобов’язані щонайменше раз на шість тижнів повідомляти про свої зусилля з працевлаштування. Їм також пропонуватиме роботу спеціальна агенція. У разі відмови у прийнятті вільної вакансії, їм можуть скоротити виплати.

Наголошується, що місце проживання повинно розташовуватися у «ближній зоні» до Jobcenter, щоб людина мала можливість зустрітися з потенційним роботодавцем, відвідати центр зайнятості або прийняти участь у заходах без надмірних зусиль та власних витрат. Зазначається, що особа повинна перебувати в межах 2,5 годин їзди в один бік (порівняно з попереднім часом, який був виділений на подорож в обидва напрямки).

Щоб виправдати свою відсутність необхідно попередньо узгодити це з центром зайнятості (щонайменше за 5 днів) і мати вагому причину.

Українці в Чехії

Чехія планує наступного року скоротити термін безкоштовного розміщення переміщених осіб із 150 днів до 120 або до 90 днів. Однак є категорії, яким і надалі надаватимуть безкоштовне житло. Це:

  • студенти до 26 років
  • люди з маленькими дітьми до 6 років
  • вагітні жінки
  • люди з інвалідністю або ті, хто доглядає за родичами з інвалідністю

Українським дітям також можуть скасувати можливість зарахування до дитсадка чи школи без черги і для них не створюватимуть спеціальних класів.

За новими правилами, українці замість кількох окремих видів грошової допомоги тепер отримуватимуть лише єдину виплату (від 150 до 160 доларів на людину).

Українці в Ірландії

Ірландія планує скоротити безкоштовне розміщення українців, які прибуватимуть до країни, до 3 місяців. Також в уряді обговорюється скорочення соціальних виплат українцям. Зараз біженцям з України країна виплачує 220 євро на тиждень.

Українці в Швейцарії

Уряд Швейцарії хоче мотивувати українців повернутися додому. Для цього було розроблено стратегію повернення. Вона полягає у тому, щоб грошима стимулювати українців покинути країну. Розміри виплат коливатимуться від 1 тис. до 4 тис. швейцарських франків (1 050-4 200 євро) на особу залежно від того, коли людина вирішить повернутися в Україну. Українцям нададуть мінімум шість місяців для підготовки до від’їзду.

Українці в Естонії

Тимчасовий захист в Естонії надається до березня 2025 року як тим, хто просить про його надання вперше, так і тим, хто хоче його продовжити.

Окрім того, змінився порядок продовження тимчасового захисту. Тепер для цього потрібно нове фото на документ у бюро обслуговування Департаменту поліції та прикордонної охорони. Під час продовження тимчасового захисту людям можуть ставити додаткові запитання щодо обставин їхнього прибуття в країну.

З березня 2024 року громадяни України користуватимуться всім транспортом на загальних умовах як інші жителі Естонії (зараз безоплатними для українців залишаються поїзди Elron, які курсують між найбільшими містами країни).

До того ж, влітку 2023 року фінансування мовних курсів закінчилося і тепер знайти вільні місця на курсах початкового рівня майже неможливо.

Матеріал створений за підтримки EnableMeUkraine