Перейти до вмісту
 • Оновлено

🤲 Оформлення статусу тимчасового захисту

Біженці з України, котрі прибули до Швеції, мають право на отримання посвідки на проживання з тимчасовим захистом відповідно до Директиви ЄС про тимчасовий захист (Massflyktsdirektivet).

Ви можете отримати посвідку на проживання з тимчасовим захистом відповідно до Директиви про тимчасовий захист, якщо ви

 • є громадянином України та проживали в Україні до повномасштабного вторгнення, або
 • маєте статус або посвідку на проживання як особа, яка потребує захисту в Україні, або
 • є супроводжуючим членом сім’ї одного з двох вищезазначених.

Якщо у вас є паспорт або інші документи, які підтверджують, що ви належите до однієї з цих груп, ви повинні пред’явити їх, коли подаєте заяву про захист.

Ви можете мати право на захист відповідно до Директиви, якщо ви прибули до Швеції 30 жовтня 2021 року або пізніше, і у вас ще немає дозволу на проживання, який дозволяє вам зареєструватися за адресою в Швеції.

Якщо ви не відповідаєте цим вимогам, але все ще потребуєте захисту в Швеції, ви можете подати заяву на притулок (asyl). Це стосується, наприклад, тих, хто прибув до Швеції до 30 жовтня 2021 року, а також тих, хто втік від війни в Україні, але не належить до жодної з груп осіб у списку вище.

Для того, щоб мати можливість подати заяву на отримання дозволу на проживання у Швеції із захистом відповідно до Директиви про тимчасовий захист, ви повинні перебувати у Швеції. Ви можете зареєструвати свою заяву онлайн або особисто відвідати офіс Шведського міграційного управління (Migrationsverket).

Подати заяву онлайн

Щоб скористатися електронною послугою, вам необхідно створити обліковий запис. Для цього відкрийте Онлайн-форму та зробіть наступне:

 • Натисніть кнопку «Ім’я користувача та пароль».
 • Натисніть на посилання «Створити новий обліковий запис».
 • Заповніть свої дані.

Щоб заповнити заяву онлайн, вам потрібно мати наступне:

Подати заяву особисто

Якщо ви не можете скористатися електронною послугою, ви повинні особисто відвідати Міграційну службу, щоб зареєструвати свою заяву. Вас попросять відповісти на питання про те, хто ви і коли покинули Україну. Ви повинні будете пред’явити свій паспорт або документи, що посвідчують особу. Працівники Міграційної служби сфотографують вас і знімуть відбитки пальців.

Офіси Шведського міграційного управління розташовані в шести містах:

Після подання заяви

Міграційній службі потрібно кілька днів, щоб перевірити, чи маєте ви право на дозвіл на проживання відповідно до Директиви про тимчасовий захист.

Ви можете скористатися електронним сервісом Моя сторінка, щоб побачити, що відбувається у вашій справі, і, наприклад, перевірити, чи прийнято рішення. Може пройти до двох робочих днів, перш ніж ви побачите свою справу на своїй сторінці.

Увійдіть на Мою сторінку (англійською мовою)

Коли рішення буде прийнято, Міграційна служба відправить вам лист на поштову адресу, яку ви вказали в своїй заяві. Доставка листа може зайняти кілька днів. Переконайтеся, що у вас є можливість отримувати пошту за адресою, вказаною вами в заяві. Якщо ви зміните адресу, повідомне в Міграційну службу про це якомога скоріше.

💶 Виплати у зв’язку зі статусом тимчасового захисту

Ви маєте право на державну фінансову підтримку від того дня, коли Міграційне управління зареєструвало вашу заяву на отримання захисту відповідно до Директиви про тимчасовий захист. Фінансової допомоги повинно вистачити на їжу, одяг і особисті витрати.

Ви можете подати заяву на отримання фінансової допомоги у відділенні Міграційної служби або відправивши форму заяви поштою. Якщо ви також бажаєте подати заяву на отримання добових для своїх дітей, ви повинні заповнити додатково одну форму на людину. Міграційна служба може надати фінансову допомогу з дати вашого звернення за нею.

Якщо ви отримуєте фінансову підтримку від Міграційної служби, важливо, щоб ви повідомили, якщо ваша фінансова ситуація зміниться, наприклад, якщо ви влаштуєтеся на роботу або зміните місце проживання. Зміна адреси може означати, що необхідно змінити розмір фінансової допомоги. Якщо ви зароблятимете гроші одночасно з отриманням фінансової допомоги, це вважатиметься злочином.

Ви можете подати заяву на отримання двох різних форм фінансової допомоги: добові і цільову допомогу.

Добові

Розмір добових залежить від того, чи живете ви в одному з гуртожитків Міграційної служби, де надається харчування, або у житлі без харчування. Якщо ви самостійно організовуєте своє проживання, це також впливає на розмір добових.

У гуртожитках з харчуванням добові становлять:

 • 24 крони на день для дорослого без супроводу
 • 19 крон на день на людину для дорослих, які поділяють домашні витрати
 • 12 крон на день для дітей до 17 років.

У житлі без харчування добові становлять:

 • 71 крону на день для дорослого без супроводу
 • 61 крону на день на людину для дорослих, які поділяють домашні витрати
 • 37 крон на день для дітей до 3 років
 • 43 крони на день для дітей від 4 до 10 років
 • 50 крон на день для дітей від 11 до 17 років.

Сім’ї з більш ніж двома дітьми отримують повні добові для двох старших дітей і половину добових для інших дітей.

Крім їжі добових повинно вистачати на одяг і взуття, медичну допомогу та ліки, стоматологічну допомогу, предмети гігієни, інші витратні матеріали та дозвілля.

Ваше право на фінансову підтримку може залежати від того, де ви проживаєте.

Міграційне управління Швеції має список житлових районів, де є соціальні та економічні проблеми. Будь-хто, хто вирішить проживати в такому районі, може втратити право на фінансову підтримку від Державного міграційного управління Швеції.

Тут ви можете дізнатися, чи знаходиться адреса, де ви збираєтесь проживати, в районі, який може вплинути на ваше право отримувати фінансову допомогу від Міграційної служби.

Форма заяви на компенсацію витрат та отримання добових

Інформація про те як заповнити форму заяви на отримання добових

Цільова допомога

Якщо у вас є дуже сильна потреба в чомусь, що не покривається добовими, ви можете подати заяву на отримання спеціальної цільової допомоги. Ви повинні довести, що у вас є сильна потреба в товарі або послузі, і що ви не можете заплатити самостійно. Наприклад, це можуть бути окуляри, дитячий візочок або тепле зимове взуття. Міграційна служба завжди проводить індивідуальну оцінку потреб.

Ви можете отримати фінансову допомогу тільки на найдешевші варіанти, необхідні для задоволення ваших потреб.

Ви можете втратити право на отримання цільової допомоги, якщо переїдете до району з соціальними та економічними проблемами, згідно з переліком Міграційної служби.

Форма заяви на отримання цільової допомоги для дорослих

Як заповнити форму заяви на отримання цільової допомоги (англійською мовою)

Форма заяви на отримання цільової допомоги для неповнолітніх

Як заповнити форму заяви на отримання цільової допомоги для неповнолітніх (англійською мовою)

Форма заяви на отримання цільової допомоги для дітей і підлітків без супроводу

Банківська карта

Якщо ви отримуєте добові від Міграційної служби, вам буде видана банківська карта, прив’язана до рахунку, на який вносяться гроші. Тільки Міграційна служба зможе вносити гроші на цей рахунок. Якщо ви хочете відкрити рахунок, на який, наприклад, роботодавець зможе вносити заробітну плату, ви повинні звернутися до одного із шведських банків.

Детальніше про банківські картки

Рішення про фінансову допомогу

Коли Міграційна служба прийме рішення про фінансову допомогу, ви зможете з ним ознайомитись:

 • через адміністратора вашого приймального відділення або
 • шляхом спрощеної процедури ознайомлення.

Спрощена процедура ознайомлення означає, що Міграційна служба відправить рішення звичайним листом за вказаною вами адресою проживання. Наступного дня вам надішлють ще один лист на ту ж адресу з інформацією про те, що рішення було відправилено. Це робиться для того, щоб знизити ризик помилок. Таким чином, Міграційна служба буде вважати, що ви ознайомились з рішенням, через два тижні після відправлення листа. Після цього у вас буде три тижні, щоб оскаржити рішення.

Якщо адреса, яку ви надали, не може бути використана, але ви зареєстровані в Швеції, рішення і лист з підтвердженням можуть бути відправлені на адресу, за якою ви зареєстровані.

Обов’язково регулярно перевіряйте пошту.

Координаційний номер

Якщо ви отримаєте дозвіл на проживання відповідно до Директиви про тимчасовий захист, ви все ще не будете зареєстровані в Швеції і, отже, не зможете отримати шведський персональний номер (Personnummer). Однак ви можете подати заяву на отримання координаційного номера (Samordningsnummer). Це може полегшити контакти з роботодавцями, банками, державними службами тощо.

На сайті Податкової служби ви можете прочитати про те, як подати заявку на отримання координаційного номера.

🐱 В’їзд з домашніми тваринами

Якщо ви подорожуєте зі своїм домашним улюбленцем, ви маєте повідомити про це митну службу і пред‘явити супроводжуючі тварину документи. Собаки та коти повинні бути вакциновані та мати ID-маркування. Вони мають пройти тест на антитіла та пройти карантин.

Якщо ви взяли з собою домашню тварину, не повідомивши про це митних працівників або ветеринара на шведському кордоні, ви повинні якнайшвидше доставити тварину до ветеринарної клініки для оцінки статусу тварини на сказ. Майте на увазі, що тварина не повинна перетинатися з іншими тваринами чи людьми.

Національний ветеринарний інститут

Аграрна служба Швеції

🛍 Гуманітарна допомога

Продовольча місія: тут українці можуть набути членства на три місяці та купувати їжу дешевше, ніж в інших магазинах. Контакти: е-мейл: matmissionen@stadsmissionen.se, телефон: 08-121559 28.

Центри Crossroads: тут можна отримати їжу, доступ до душових та пральних машин, а також проконсультуватися з юристами. Адреса: Tullvaktsvägen 2, 115 56 Stockholm, е-мейл: crossroads@stadsmissionen.se, телефон: 08-684 231 50.

Unga Station Söder: волонтери пропонують консультації з питань навчання, міграції, житла, охорони здоров’я та багато іншого. В Unga Station можна отримати продукти харчування та дитячі товари, такі як підгузники, дитячі суміші, та іншу підтримку. Також є можливість пограти з дітьми. Заходи проводять по понеділках з 9:30 до 11:30;  Адреса: Fatburs Brunnsgata 26, 118 28 Stockholm.

Källan Flemingsberg: тут ви можете отримати підтримку в орієнтації у шведському суспільстві, отримати більше знань про свої права або просто прийти випити чашечку кави і познайомитися з іншими людьми. Адреса: Diagnosvägen 14-16, 141 54 Huddinge; Kallan.flemingsberg@stadsmissionen.se; 08-684 233 02.

Huldas hus: тут жінки можуть безкоштовно отримати їжу, одяг та засоби гігієни (коли вони є в наявності). Адреса: Karl Johansgatan 31, Göteborg.

TrappaNér: тут видають пакет продуктів раз на тиждень — по понеділках о 13:00. Адреса: Storgatan 39, Gothenburg.

Кафе Vasa: тут ви можете безкоштовно отримати сніданок, прийняти душ і попрати одяг. Також є можливість безкоштовно отримати одяг та взуття (коли вони є в наявності). Час роботи: Пн, Вт, Чт, Пт з 8:45 по 12:00. Адреса: Vasagatan 14, Göteborg.

Farmers for Peace: шведські фермери, які пропонують їжу та притулок біженцям з України.

🏠 Житлові питання

Ті, хто не може самостійно знайти собі житло, має право на допомогу Державного міграційного управління Швеції як під час очікування рішення, так і після отримання рішення відповідно до Директиви про тимчасовий захист біженців.

Ви можете сказати, що ви потребуєте допомоги з житлом, коли ви подаєте заяву на отримання посвідки на проживання, або пізніше. Якщо ви спочатку самостійно знайшли житло, але раптом ваша ситуація змінилася, і наразі ви потребуєте допомоги з житлом, вам слід звернутися до Державного міграційного управління Швеції шляхом відвідання приймального відділення одного з центрів обслуговування Шведського міграційного управління або офісу, який приймає заяви відповідно до Директиви щодо тимчасового захисту біженців.

Ви не можете самостійно обирати місце вашого проживання.

Якщо ви подаєте заявку на допомогу з житлом, ви не маєте права на вибір місця проживання, ви можете отримати те житло, яке буде вільне. Після того, як ви повідомите співробітників Державного міграційного управління Швеції, що вам потрібна допомога з житлом, вони відразу почнуть шукати муніципалітет, який зможе запропонувати вам житло. Якщо ви вже деякий час проживаєте у Швеції і маєте роботу або ваші діти вже пішли до школи, Міграційне управління буде намагатися організувати для вас проживання в муніципалітеті, в якому ви вже проживаєте, але це не може бути гарантовано. Швидше за все, вам доведеться переїхати до іншого муніципалітету.

Пошук житла може тривати до одного місяця, перш ніж ви отримаєте пропозицію щодо поселення від муніципалітету. Поки триває пошук, ви можете жити в одному з пунктів тимчасового проживання від Державного міграційного управління Швеції. Якщо ви відмовляєтесь від пропозиції, яку пропонує вам муніципалітет, ви можете організувати ваше проживання самостійно.

Різні типи житла

Як житло від Державного міграційного управління Швеції, так і житло, яке вам пропонує муніципалітет, можуть бути різного типу. Це може бути окрема квартира з власною кухнею, а може бути кімната, де ви ділитимете кухню з кількома іншими людьми, або ж житлове приміщення, де доведеться харчуватися в їдальні.

Ті, хто потребує допомоги, можуть розраховувати на проживання в одній кімнаті з іншими людьми. Сім’я завжди може жити разом. Самотні люди можуть ділити кімнату з іншими людьми тієї самої статі, окремо можуть проживати люди з інвалідністю. У помешканні, яке необхідно ділити з іншими людьми, часто заборонено мати домашніх тварин.

За проживання потрібно платити, якщо ви маєте власні гроші

Якщо у вас є власні гроші, наприклад, якщо ви працюєте або якщо у вас є інші активи, ви повинні заплатити за житло, яке ви отримуєте від Міграційного управління або муніципалітету. Сума, яку ви повинні заплатити, залежить, поміж іншого, від того, чи подається їжа в житлі.

Розкажіть Міграційному управлінні про вашу фінансову ситуацію, коли ви просите допомоги з житлом. Якщо виявиться, що ви заробляли гроші, не повідомивши про це Міграційне управління або муніципалітет, можливо, вам доведеться заплатити компенсацію за житло заднім числом. Тому негайно повідомте, якщо ваше фінансове становище зміниться.

Житло, що відповідає потребам

Ви можете мати право на житло, адаптоване до ваших потреб, якщо ви перебуваєте в особливо вразливому становищі. Наприклад, це стосується осіб, у яких є інвалідність, які мають захворювання опорно-рухового апарату або психічні захворювання, належать до ЛГБТ, а також вагітних та людей старшого віку. Повідомте співробітникам Міграційної служби про ваші потреби якомога швидше, і Міграційне управління зробить все можливе, щоб знайти для вас оптимальне житло.

Домашні тварини у житлі від Шведського міграційного управління

Через ризик алергії та інфекцій домашні тварини зазвичай не допускаються у житло від Шведського міграційного управління. Однак у деяких пунктах розміщення Шведського міграційного управління ви можете взяти з собою свого вихованця за умови, що ви зможете ізолювати вашу тварину від інших людей та інших тварин. Якщо у вас є домашні тварини, ви повинні повідомити це під час відвідування міграційного управління Швеції, щоб попросити допомоги щодо розміщенням з домашньою твариною.

Прочитайте інформацію від Шведського державного управління сільського господарства про правила для собак, котів та інших домашніх тварин з України

Часті питання та відповіді стосовно житла

🩺 Медицина

Після того, як ви подали або отримали дозвіл на проживання з тимчасовим захистом відповідно до Директиви про тимчасовий захист, дорослі особи мають право на невідкладну медичну допомогу, невідкладну стоматологічну допомогу та медичну допомогу, яка не може чекати. Саме заклад охорони здоров’я вирішує, яка допомога є невідкладною. Ви також маєте право на медичну допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами, абортом, консультування з питань контрацепції, охорону здоров’я матері та догляд відповідно до Закону про інфекційні захворювання (закон, який призначений для запобігання поширенню інфекційних захворювань).

Після отримання дозволу на проживання відповідно до Директиви про тимчасовий захист, ви отримаєте пропозицію пройти безкоштовний медичний огляд. Під час обстеження здоров’я ви отримаєте поради з питань здоров’я, пропозиції взяти забір аналізів та інформацію про систему охорони здоров’я та медичне обслуговування у Швеції.

Якщо ви показуєте картку посвідки на проживання, ви платите меншу суму за візит до медичного закладу або купівлю певних ліків та допоміжних засобів у аптеці.

Докладніше про оплату медичних послуг

Діти віком до 18 років мають право на медичне обслуговування та стоматологічну допомогу на таких самих умовах, як і всі інші діти, які проживають у Швеції. Допомога дітям зазвичай надається безкоштовно, але правила можуть відрізнятись в залежності від того, де ви живете. Ліки для дітей надаються безкоштовно за наявності рецепта від лікаря. Ваша дитина також може отримати безкоштовний доступ до допоміжних засобів, якщо медичний персонал вважатиме це за потрібне.

У Швеції всім особам віком від 12 років рекомендується пройти вакцинацію проти covid-19. Людям старшого віку і особливо вразливим категоріям населення, можливо, буде потрібно повторювати вакцинацію кілька разів. Дуже важливо, щоб ви пройшли запропоновану вам вакцинацію, якщо ви ще не повністю вакциновані, щоб допомогти зупинити поширення інфекції. Вакцинація від covid-19 є добровільною та безкоштовною. Діти також мають право на вакцинацію проти інших поширених інфекційних дитячих захворювань.

Якщо ви захворіли, поранилися, почуваєтеся психічно погано або потребуєте підтримки або догляду через інвалідність, вам слід у першу чергу звернутися до медичного центру.

Медичні центри (Vårdcentraler) – це місцеві медичні заклади, що фінансуються державою. Там ви можете зустрітися, серед іншого, з медсестрою, лікарем загальної практики або куратором. Якщо вони вважають, що вам потрібен більш спеціалізований догляд або допомога, вони можуть скерувати вас далі.

Перед відвідуванням медичного центру слід зазвичай записатися на прийом. При контакті з медичними закладами ми маєте право на перекладача. Якщо вам потрібен перекладач, повідомте про це, коли записуєтеся на прийом.

Якщо ви вважаєте, що вам потрібні окуляри, ви можете звернутися до будь-якої оптики для обстеження зору. Якщо вам потрібно купити окуляри, оптик повинен підписати форму, яку ви отримаєте у вашому приймальному відділенні Міграційної служби. Візьміть цей документ з собою до Міграційної служби, щоб подати заяву на отримання цільової допомоги. Інспектор Міграційної служби вирішить, чи можете ви отримати фінансову допомогу для придбання окулярів, і ви повинні отримати це рішення, перш ніж зможете замовити окуляри.

Якщо у вас є інвалідність, через яку вам важко самостійно справлятися з повсякденним життям, важливо повідомити про це Міграційну службу Швеції. Також зверніться до медичного центру, щоб отримати допомогу. Якщо через вашу інвалідність вам важко спілкуватися з Міграційною службою Швеції чи іншими органами влади, ви можете отримати допомогу та підтримку. Поговоріть зі своїм приймальним центром про те, яку підтримку ви можете отримати. Наявність інвалідності не є перешкодою для отримання посвідки на проживання.

Додаткова інформація про охорону здоров’я

 • На сайті www.1177.se є інформація різними мовами про хвороби і систему охорони здоров’я в Швеції. Там ви також можете знайти номери телефонів медичних центрів і стоматологічних клінік, розташованих в тому населеному пункті, де ви живете.
 • Ви також можете зателефонувати за номером 1177. Медсестра надасть вам медичну консультацію. Вона також може оцінити вашу потребу у медичній допомозі і у разі необхідності направити вас до відповідного медичного закладу.
 • Лінія довіри для жінок пропонує консультації та підтримку жінкам, які зазнали загроз або фізичного, психологічного або сексуального насильства. Телефонуйте 020‑50 50 50. Ми підключимо до розмови перекладача протягом декількох хвилин. З більш детальною інформацією можна ознайомитись на сайті kvinnofridslinjen.se. Інформація доступна різними мовами.
 • Персонал вашого приймального відділення або гуртожитку може допомогти вам знайти додаткову інформацію і дізнатися, куди звернутися, щоб отримати належну допомогу в тому населеному пункті, де ви живете.
 • Якщо вам необхідна термінова медична допомога, зателефонуйте за номером служби екстреної допомоги 112. Телефонуйте на цей номер, якщо вам необхідна екстрена допомога поліції або пожежної бригади.

Психологічна підтримка

Refugee Line пропонує підтримку тим, хто втік від війни, конфлікту або стихійного лиха і знаходиться у Швеції. Ви можете зателефонувати на цю лінію, щоб поговорити про свої почуття, і отримати підтримку, щоб почуватися краще. Співробітники лінії розмовляють англійською, російською та українською мовами.

Тут можна знайти телефон підтримки Refugee Line

👩‍🏫 Освіта

Шкільна освіта для дітей

Діти, які подали заявку або отримали дозвіл на проживання з тимчасовим захистом відповідно до Директиви про тимчасовий захист, мають право відвідувати дошкільний заклад і школу.

Діти мають право на дошкільний навчальний заклад від того, як їм виповнилося 1 рік, якщо батьки, наприклад, працюють чи навчаються, або якщо дитина має власну потребу через загальну ситуацію у сім’ї. З осіннього семестру року, коли дітям виповнюється 3 роки, вони мають право на дошкільний навчальний заклад, навіть якщо батьки не працюють і не навчаються.

З осіннього семестру року дітям виповнюється 6 років, вони мають право ходити до школи. Всі діти навчаються у початковій школі десять років. Школа безкоштовна.

Після закінчення обов’язкової шкільної освіти молоді люди мають право на старшу середню освіту, якщо вони починають навчання до досягнення 18 років. У старшій школі можна підготуватися до вищої освіти або освоїти професію.

Муніципалітет, у якому ви проживаєте, забезпечить вашу дитину місцем в школі. Зв’яжіться з муніципалітетом і скажіть, що ви хочете, щоб ваші діти ходили до школи. Зверніться до Шведського міграційного управління, якщо вам потрібна допомога з цим. Ви також можете знайти інформацію на сайті муніципалітету. Муніципалітет має повідомити вас про те, які є дошкільні заклади та школи є і допомогти вам у подальшому.

Тут більше про шведську школу та систему освіти (шведською мовою)

Тут можна знайти сайт муніципалітету (шведською мовою)

Поради для тих, хто хоче вивчити шведську мову самостійно (шведською мовою)

Навчання у вищих навчальних закладах (ВНЗ)

Абітурієнти, які подали заявку або отримали дозвіл на проживання з тимчасовим захистом та були зараховані до шведського університету, мають право на отримання студентської знижки або права на безкоштовне навчання. Для цього потрібно повідомити відомчий орган свого університету, котрий опікується іноземними студентами, щодо набуття вами статусу тимчасового захисту.

Якщо у вас є іноземна освіта, ви можете переоцінити її за шведською системою, щоб з’ясувати, якому рівню вона відповідає в Швеції. Це може допомогти вам у пошуках роботи або для навчання в Швеції. Оцінку проводить Рада вищої освіти.

Детальніше про оцінку іноземної освіти на сайті Рада Вищої Освіти (UHR)

Детальніше про оцінку іноземної освіти на Informationsverige.se

Тут можна знайти програму в університеті, яка вас цікавить, та податися на неї

Тут можна знайти інформацію про те, як податися на стипендію для навчання на магістерській програмі від Шведського Інституту

👩‍💼 Робота

Особа, якій виповнилося 16 років, має право на роботу після отримання дозволу на проживання відповідно до Директиви про тимчасовий захист. Ви можете звернутися до Державної служби зайнятості Швеції (Arbetsförmedlingen) для отримання допомоги в пошуку роботи.

Шукати роботу на www.arbetsformedlingen.se.

Якщо ви знайшли роботу, ви повинні стати на податковий облік. Ви або ваш роботодавець повинні відправити заяву про постановку на облік по попередньому податку на прибуток найманного працівника (A-skatt) в Податкове управління (Skatteverket). Якщо ви отримали дозвіл на проживання з тимчасовим захистом відповідно до Директиви про масових біженців, то ви можете починати працювати до отримання рішення від Податкового управління.

Більше інформації за посиланням www.skatteverket.se

🚌 Транспорт

На півдні Швеції, шукачам притулку з Україні непотрібно мати при собі квиток, щоб подорожувати зі Skånetrafiken. Всі шукачі притулку з паспортом або ID-карткою з України можуть подорожувати безкоштовно. Це діє як на автобуси, так і на потяги. Покажіть ваш паспорт чи ID-картку водієві або контролеру.

Детальніша інформація на сторінці Skånetrafiken

В регіоні Стокгольм, ви можете скористатися своїм українським паспортом чи ID-карткою замість квитку для проїзду муніципальним транспортом. Покажіть ваш паспорт чи ID-картку водієві.

 Детальніша інформація на сторінці Region Stockholm

В регіоні Вермланд, муніципальний транспорт для шукачів притулку з України безкоштовний. Це означає, що будь-хто з паспортом України чи ID-карткою може безкоштовно пересуватися автобусами в місті Карлстад і муніципальними автобусами та поїздами.

 Читайте детальніше на сторінці Värmlandstrafik

🔈 Мовна підтримка

Шведська для іммігрантів (відома як SFI) – це безкоштовний курс шведської мови, що пропонується тим, у кого не має базових знань зі шведської мови. На разі, цей курс є доступним лише тих, хто подався на постійний притулок в Швеції або має навчальну чи робочу візу. Проте уряд Швеції обдумує як зробити цей курс також доступним для людей, що отримали тимчасовий захист в Швеції.

Окрім офіційного курсу SFI, існують декілька альтернатив, які Ви можете використати, зазвичай безкоштовно, щоб вивчити шведську:

 • Duolingo – безкоштовний додаток для вивчення шведської мови
 • Hej Svenska! – інтерактивний інструмент для вивчення шведської мови
 • 8 sidor – легкі новини шведською
 • Klartext – короткі новини шведською
 • SVT Play – шведські новини легкою мовою
 • Swedish radio – радіо, початковою шведською
 • SVT Språkplay – шведське телебачення та новини з інтерактивними субтитрами
 • Språkkraft Reading Coach – безкоштовний додаток, що дозволяє вам читати контент шведських медіа
 • Swedish with a baby – зустріньтесь з іншими батьками і практикуйте шведську мову

Мовна кав’ярня (Språkvän & språkcafé)
Багато муніципалітетів і волонтерських організацій допомогають новоприбулим шукачам притулку та імігрантам вивчати мову спілкуючись з місцевими. Інформацію щодо таких курсів ви можете знайти на сторінках громадських організацій, які працюють у вашому муніципалітеті, в соціальних мережах.

📱 Мобільний зв’язок

Акційні безкоштовні дзвінки та смс-повідомлення в Україну на початку повномасштабного вторгнення погодились надавати усі шведські оператори мобільного зв’язку: Comviq, Halebop, Telia, Tele2, Telenor, THREE.

Інформація про мобільний зв’язок та Інтернет в Швеції

☝️ Корисні контакти

Посольство України в Королівстві Швеція

Перелік муніципалітетів Швеції

Інформація для людей з інвалідністю на сторінці Каси соціального страхування

Інформація про працевлаштування людей з інвалідністю на сторінці Центру праці

Шведська спілка людей з функціональними обмеженнями Funktionstratt

Шведська спілка людей з порушеннями зору Synskadades Riksförbund

Шведська спілка людей з порушеннями слуху Hörselskadades Riksförbund (HRF)

Шведська спілка людей з порушеною рухливістю Delaktighet Handlingskraft Rörelsefrihet (DHR)

Шведська спілка людей з неврологічними порушеннями Neuro

Шведська спілка людей з ревматичними захворюваннями Reumatikerförbundet

Шведська спілка людей з порушеннями аутистичного спектру Autism- och Aspergerförbundet

Шведська спілка людей, що мають синдром Дауна, Svenska Downföreningen

Шведська спілка людей із порушеннями когнітивних можливостей FUB

Disabled Refugees Welcome (DRW) — це проект для новоприбулих до Швеції, що мають функціональні обмеження. DRW підпорядковується Інституту незалежного життя (Independent Living Institute, ILI).

Корисні фейсбук-спільноти в Швеції:

Ukrainian refugees in Sweden’s page on Facebook

Для Українців в Швеції – För ukrainare i Sverige 🇺🇦-🇸🇪

Українці в Стокгольмі – Ukrainare i Stockholm

Помощь украинским переселенцам в Мальмо/Help Ukrainian migrants in Malmö

Need/offer jobs in Sweden