Перейти до вмісту
  • Оновлено
Контрольно-пропускний пункт з прапором Швеції

🤲 Оформлення статусу тимчасового захисту (оновлено в лютому 2024)

Швеція продовжила термін перебування в країні для українських біженців до 4 березня 2025 року. Це означає, що кожен, на кого поширюється дія Директиви про тимчасовий захист, зможе отримати продовжений дозвіл на проживання в Швеції.

Як і раніше біженці з України, котрі прибули до Швеції, мають право на отримання посвідки на проживання з тимчасовим захистом відповідно до Директиви ЄС про тимчасовий захист (Massflyktsdirektivet).

Ви можете подати заяву, якщо:

  • ви є громадянином України та проживали в Україні;
  • ви маєте статус або посвідку на проживання як особа, яка потребує захисту в Україні;
  • ви є супроводжуючим членом сім’ї одного з двох вищезазначених.

Якщо у вас є паспорт або інші документи, які підтверджують, що ви належите до однієї з цих груп, ви повинні пред’явити їх, коли подаєте заяву про захист.

Ви можете мати право на захист відповідно до Директиви, якщо ви прибули до Швеції 30 жовтня 2021 року або пізніше, і у вас ще немає дозволу на проживання, який дозволяє вам зареєструватися за адресою в Швеції.

Якщо ви не відповідаєте цим вимогам, але все ще потребуєте захисту в Швеції, ви можете подати заяву на притулок (asyl). Це стосується, наприклад, тих, хто прибув до Швеції до 30 жовтня 2021 року, а також тих, хто втік від війни в Україні, але не належить до жодної з груп осіб у списку вище.

Як подати заяву дистанційно?

Аби подати заяву на отримання дозволу на проживання у Швеції, ви мусите перебувати у Швеції. Зареєструвати заяву можна онлайн, або безпосередньо в офісі Шведського міграційного управління (Migrationsverket). Якщо ви подаєте заяву онлайн, йти в міграційне управління не потрібно. Водночас, тим, кому потрібна допомога з проживанням, необхідно відвідати Шведське міграційне управління особисто, але перед візитом в офіс варто подати заяву в електронній системі, аби процедура оформлення заявки відбулася швидше.

Подати заяву на дозвіл на проживання

Щоб скористатися електронною послугою, вам необхідно створити обліковий запис таким чином:

  • Відкрийте форму електронної заявки.
  • Натисніть кнопку «Ім’я користувача та пароль».
  • Натисніть на посилання «Створити новий обліковий запис».
  • Заповніть свої дані.

Щоб заповнити заяву онлайн, вам потрібно мати наступне:

  • адресу електронної пошти,
  • номер мобільного телефону,
  • цифрову копію (фотографію) паспорта або документів, що посвідчують особу для всіх дорослих, на яких поширюється ваша заява (як зробити правильні копії паспортів).

Як подати заяву в офісі Шведського міграційного управління?

Ви можете подати заяву на отримання дозволу на проживання відповідно до Директиви про тимчасовий захист, а також отримати допомогу з житлом або фінансовою підтримкою в таких офісах Шведського міграційного управління:

Під час візиту в Міграційне управління працівники офісу вас попросять відповісти на запитання про те, хто ви і коли покинули Україну. Також вам потрібно буде надати паспорт, або інші документи, які посвідчують особу. Крім цього працівники Міграційного управління сфотографують вас та знімуть відбитки пальців.

Що робити після подання заяви?

Міграційне управління кілька днів буде перевіряти, чи маєте ви право на дозвіл на проживання. Якщо Міграційному управлінню буде необхідна додаткова інформація, працівники звʼяжуться з вами додатково.

Аби слідкувати за своєю справою, можна скористатися сервісом Моя сторінка.

Увійдіть на Мою сторінку (англійською мовою)

Коли рішення буде прийнято, Міграційна служба відправить вам лист на поштову адресу, яку ви вказали в своїй заяві. Доставка листа може зайняти кілька днів. Переконайтеся, що у вас є можливість отримувати пошту за адресою, вказаною вами в заяві. Якщо ви зміните адресу, повідомте в Міграційну службу про це якомога скоріше.

Форма повідомлення про зміну адреси

💶 Виплати у зв’язку зі статусом тимчасового захисту

Ви маєте право на державну фінансову підтримку від того дня, коли Міграційне управління зареєструвало вашу заяву на отримання захисту відповідно до Директиви про тимчасовий захист. Фінансової допомоги повинно вистачити на їжу, одяг і особисті витрати.

Ви можете подати заяву на отримання фінансової допомоги у відділенні Міграційної служби або відправивши форму заяви поштою. Якщо ви також бажаєте подати заяву на отримання добових для своїх дітей, ви повинні заповнити додатково одну форму на людину. Міграційна служба може надати фінансову допомогу з дати вашого звернення за нею.

Якщо ви отримуєте фінансову підтримку від Міграційної служби, важливо, щоб ви повідомили, якщо ваша фінансова ситуація зміниться, наприклад, якщо ви влаштуєтеся на роботу або зміните місце проживання. Зміна адреси може означати, що необхідно змінити розмір фінансової допомоги. Якщо ви зароблятимете гроші одночасно з отриманням фінансової допомоги, це вважатиметься злочином.

Ви можете подати заяву на отримання двох різних форм фінансової допомоги: добові і цільову допомогу.

Фінансова допомога в Швеції

Уряд Швеції розробив законопроєкт, згідно з яким добова сума з нинішніх 71 шведської крони (6,28 євро) буде збільшена до 308 шведських крон (27,26 євро). Тобто на місяць українські біженці отримуватимуть приблизно 818 євро. Закон спрямований на тих українців, які перебувають у Швеції понад рік і планують залишитися довше.

Ваше право на фінансову підтримку може залежати від того, де ви проживаєте. Міграційне управління Швеції має список житлових районів, де є соціальні та економічні проблеми. Будь-хто, хто вирішить проживати в такому районі, може втратити право на фінансову підтримку від Державного міграційного управління Швеції.

Перевірити, при проживанні за якою адресою, ви можете втратити фінансову допомогу

Форма заяви на компенсацію витрат та отримання добових

Інформація про те як заповнити форму заяви на отримання добових

Цільова допомога

Якщо у вас є дуже сильна потреба в чомусь, що не покривається добовими, ви можете подати заяву на отримання спеціальної цільової допомоги. Ви повинні довести, що у вас є сильна потреба в товарі або послузі, і що ви не можете заплатити самостійно. Наприклад, це можуть бути окуляри, дитячий візочок або тепле зимове взуття. Міграційне управління завжди проводить індивідуальну оцінку потреб.

Ви можете отримати фінансову допомогу тільки на найдешевші варіанти, необхідні для задоволення ваших потреб.

Ви можете втратити право на отримання цільової допомоги, якщо переїдете до району з соціальними та економічними проблемами, згідно з переліком Міграційного управління.

Форма заяви на отримання цільової допомоги для дорослих

Як заповнити форму заяви на отримання цільової допомоги (англійською мовою)

Форма заяви на отримання цільової допомоги для неповнолітніх

Як заповнити форму заяви на отримання цільової допомоги для неповнолітніх (англійською мовою)

Форма заяви на отримання цільової допомоги для дітей і підлітків без супроводу

Банківська карта

Якщо ви отримуєте добові від Міграційного управління, вам буде видана банківська карта, прив’язана до рахунку, на який вносяться гроші. Тільки Міграційне управління зможе вносити гроші на цей рахунок. Якщо ви хочете відкрити рахунок, на який, наприклад, роботодавець зможе вносити заробітну плату, ви повинні звернутися до одного з шведських банків.

Детальніше про банківські картки

Рішення про фінансову допомогу

Коли Міграційне управління прийме рішення про фінансову допомогу, ви зможете з ним ознайомитись

  • через адміністратора вашого приймального відділення або
  • шляхом спрощеної процедури ознайомлення.

Спрощена процедура ознайомлення означає, що Міграційне управління відправить рішення звичайним листом за вказаною вами адресою проживання. Наступного дня управління відправить ще один лист на ту ж адресу з інформацією про те, що вони відправили рішення. Таким чином, Міграційне управління буде вважати, що ви ознайомились з рішенням, через два тижні після відправлення листа. Після цього у вас буде три тижні, щоб оскаржити рішення.

Координаційний номер

Якщо ви отримаєте дозвіл на проживання відповідно до Директиви про тимчасовий захист, ви все ще не будете зареєстровані в Швеції і, отже, не зможете отримати шведський персональний номер (Personnummer). Однак ви можете подати заяву на отримання координаційного номера (Samordningsnummer). Це може полегшити контакти з роботодавцями, банками, державними службами тощо.

Як подати заяву на отримання координаційного номера

Страхування по безробіттю

У Швеції існує фонд зі страхування по безробіттю A-kassa. На сьогодні є 24 A-kassa  в Швеції. Всі вони мають одні і ті ж самі правила та умови.

Якщо ви зацікавленні в страхуванні по безробіттю, вам потрібно зареєструватися в одній з A-kassa, а саме в тій, яка підходить вашій зайнятості. Наприклад, якщо ви навчаєтесь, то ви можете зареєструватись в Alfa-kassa; якщо ви працюєте в ресторані, то вам підійде HRF A-kassa.

Оберіть A-kassa, яка вам підходить

Не забудьте змінити А-kassa, якщо ви змінюєте професію вашого працевлаштування.

Якщо вас звільнили або ви звільнились, вам потрібно зробити наступні кроки для отримання виплат від А-kassa:

  1. Зареєструватися як безробітний в Центрі зайнятості в перший день вашого безробіття.

Інструкція щодо реєстрації в Центрі зайнятості.

  • Сповістити А-kassa в якій ви зареєстровані, що ви опинилися без роботи та потребуєте фінансової підтримки.
  • Запросити документ Arbetsgivarintyg (сертифікат) від роботодавця за останній пропрацьований рік. Якщо за останній рік ви працювали в декількох роботодавців, то Arbetsgivarintyg запрошується у них всіх.

A-kassa відправить документи, які потрібно заповнити. До них ви додаєте Arbetsgivarintyg.

Вам потрібно буде здавати звіти до A-kassa про те, які саме дні ви не працювали, та відправляти звіти до Центру зайнятості про ваш процес пошуку роботи.

Всі документи, анкети відправляються в паперовій формі. Повідомте також в A-kassa, що ви потребуєте отримання бланків в паперовій формі.

Вище зазначені покрокові дії потрібно обов’язково провести, адже в іншому випадку виплати не надаються.

За додатковими запитаннями можна звертатися у телеграм @mobil_integration_ukraina

💶 Виплати у зв’язку з інвалідністю

Люди з інвалідністю можуть отримати різні види фінансової допомоги, наприклад на адаптацію житла або автомобіля, а також різні види субсидій через Касу соціального страхування.

Про різні виплати від Каси соціального страхування.

🐱 В’їзд з домашніми тваринами (зміни з 1 вересня 2023 року)

З 1 вересня виняткові правила більше не поширюються на собак, котів та тхорів, які приїжджають зі своїми власниками, які залишили Україну. З цієї дати Швеція повертається до звичайних правил ввозу собак, котів та тхорів з України навіть для тих, хто є біженцями. Це означає, що тварини, які не відповідають вимогам для в’їзду, не допускаються на шведському кордоні або, в гіршому випадку, можуть бути піддані евтаназії.

Правила вʼїзду з домашніми тваринами з 1 вересня 2023:

  • Тварина повинна мати мікрочип / ідентифікаційне маркування.
  • Тварина повинна мати дійсне щеплення від сказу. Вакцинацію не можна робити, доки собаці/кішці не виповниться принаймні 12 тижнів, та вона не отримає мікрочип/ ідентифікаційне маркування. Ревакцинація повинна проводитися відповідно до інструкції виробника та своєчасно, щоб не було перерви між щепленнями.
  • Тварина повинна супроводжуватися документацією про те, що вона пройшла аналіз крові на антитіла до сказу. Аналіз необхідно здати не менше ніж через 30 днів після щеплення від сказу. Ви не можете подорожувати з твариною до того, як минуло принаймні 3 місяці з дати взяття аналізу крові. Аналіз крові повинен бути проведений у затвердженій лабораторії, та показувати щонайменше 0,5 МO/мл.
  • Тварина повинна мати ветеринарний сертифікат або паспорт домашньої тварини ЄС. Сертифікат має бути заповнений «офіційним ветеринаром», тобто державним сертифікованим ветеринаром, який має право видавати експортні сертифікати. Після того, як офіційний ветеринар або центральний ветеринарний орган країни, з якої ви подорожуєте, поставили на сертифікат штамп, у вас є десять днів, щоб доїхати зі своєю твариною до пункту в’їзду в ЄС. Бланк сертифіката про стан здоров’я тварини можна замовити в інтернет-магазині Jordbruksverket пiд назвою E9.207.
  • Тварина повинна супроводжуватися декларацією власника тварини. Бланк декларації власника домашньої тварини можна завантажити з інтернет-магазину Jordbruksverket під назвою E9.204.
  • Тварина повинна пройти перевірку в пункті в’їзду до ЄС. Якщо пунктом в’їзду в ЄС є інша країна, ніж Швеція, сертифікат здоров’я повинен бути проштампований і підписаний у тій країні. Цей сертифікат, з підписами та печатками, має бути пред’явлений митникам у пункті перетину кордону Швеції.

🛍 Гуманітарна допомога (оновлено в серпні 2023)

Продовольча місія: тут українці можуть набути членства на три місяці та купувати їжу дешевше, ніж в інших магазинах.

Контакти: е-мейл: matmissionen@stadsmissionen.se, телефон: 08-121559 28.

Huldas hus: тут жінки можуть безкоштовно отримати їжу, одяг та засоби гігієни (коли вони є в наявності).

Адреса: Karl Johansgatan 31, Göteborg.

Кафе Vasa: тут ви можете безкоштовно отримати сніданок, прийняти душ і попрати одяг. Також є можливість безкоштовно отримати одяг та взуття (коли вони є в наявності).

Час роботи: Пн, Вт, Чт, Пт з 8:45 по 12:00. Адреса: Vasagatan 14, Göteborg.

Центри Crossroads: тут можна отримати їжу, доступ до душових та пральних машин, а також проконсультуватися з юристами.

Адреса: Tullvaktsvägen 2, 115 56 Stockholm, е-мейл: crossroads@stadsmissionen.se, телефон: 08-684 231 50.

Unga Station Söder: волонтери пропонують консультації з питань навчання, міграції, житла, охорони здоров’я та багато іншого. В Unga Station можна отримати продукти харчування та дитячі товари, такі як підгузники, дитячі суміші, та іншу підтримку. Також є можливість пограти з дітьми.

Адреса: Fatburs Brunnsgata 26, 118 28 Stockholm.

Källan Flemingsberg: тут ви можете отримати підтримку в орієнтації у шведському суспільстві, знання про свої права або просто прийти випити чашечку кави і познайомитися з іншими людьми.

Адреса: Diagnosvägen 14-16, 141 54 Huddinge; Kallan.flemingsberg@stadsmissionen.se; 08-684 233 02.

🏠 Житлові питання

Ті, хто не може самостійно знайти собі житло, має право на допомогу Державного міграційного управління Швеції як під час очікування рішення, так і після отримання рішення відповідно до Директиви про тимчасовий захист біженців.

Ви можете сказати, що ви потребуєте допомоги з житлом, коли ви подаєте заяву на отримання посвідки на проживання, або пізніше. Якщо ви спочатку самостійно знайшли житло, але раптом ваша ситуація змінилася, і наразі ви потребуєте допомоги з житлом, вам слід звернутися до Державного міграційного управління Швеції шляхом відвідання приймального відділення одного з центрів обслуговування Шведського міграційного управління або офісу, який приймає заяви відповідно до Директиви щодо тимчасового захисту біженців.

Ви не можете самостійно обирати місце вашого проживання.

Якщо ви подаєте заявку на допомогу з житлом, ви не маєте права на вибір місця проживання, ви можете отримати те житло, яке буде вільне. Після того, як ви повідомите співробітників Державного міграційного управління Швеції, що вам потрібна допомога з житлом, вони відразу почнуть шукати муніципалітет, який зможе запропонувати вам житло. Якщо ви вже деякий час проживаєте у Швеції і маєте роботу або ваші діти вже пішли до школи, Міграційне управління буде намагатися організувати для вас проживання в муніципалітеті, в якому ви вже проживаєте, але це не може бути гарантовано. Швидше за все, вам доведеться переїхати до іншого муніципалітету.

Пошук житла може тривати до одного місяця, перш ніж ви отримаєте пропозицію щодо поселення від муніципалітету. Поки триває пошук, ви можете жити в одному з пунктів тимчасового проживання від Державного міграційного управління Швеції. Якщо ви відмовляєтесь від пропозиції, яку пропонує вам муніципалітет, ви можете організувати ваше проживання самостійно.

Різні типи житла

Як житло від Державного міграційного управління Швеції, так і житло, яке вам пропонує муніципалітет, можуть бути різного типу. Це може бути окрема квартира з власною кухнею, а може бути кімната, де ви ділитимете кухню з кількома іншими людьми, або ж житлове приміщення, де доведеться харчуватися в їдальні.

Ті, хто потребує допомоги, можуть розраховувати на проживання в одній кімнаті з іншими людьми. Сім’я завжди може жити разом. Самотні люди можуть ділити кімнату з іншими людьми тієї самої статі, окремо можуть проживати люди з інвалідністю. У помешканні, яке необхідно ділити з іншими людьми, часто заборонено мати домашніх тварин.

За проживання потрібно платити, якщо ви маєте власні гроші

Якщо у вас є власні гроші, наприклад, якщо ви працюєте або якщо у вас є інші активи, ви повинні заплатити за житло, яке ви отримуєте від Міграційного управління або муніципалітету. Сума, яку ви повинні заплатити, залежить, поміж іншого, від того, чи подається їжа в житлі.

Розкажіть Міграційному управлінні про вашу фінансову ситуацію, коли ви просите допомоги з житлом. Якщо виявиться, що ви заробляли гроші, не повідомивши про це Міграційне управління або муніципалітет, можливо, вам доведеться заплатити компенсацію за житло заднім числом. Тому негайно повідомте, якщо ваше фінансове становище зміниться.

Житло, що відповідає потребам

Ви можете мати право на житло, адаптоване до ваших потреб, якщо ви перебуваєте в особливо вразливому становищі. Наприклад, це стосується осіб, у яких є інвалідність, які мають захворювання опорно-рухового апарату або психічні захворювання, належать до ЛГБТ, а також вагітних та людей старшого віку. Повідомте співробітникам Міграційної служби про ваші потреби якомога швидше, і Міграційне управління зробить все можливе, щоб знайти для вас оптимальне житло.

🩺 Медицина

Після того, як ви подали або отримали дозвіл на проживання з тимчасовим захистом відповідно до Директиви про тимчасовий захист, дорослі особи мають право на невідкладну медичну допомогу, невідкладну стоматологічну допомогу та медичну допомогу, яка не може чекати. Саме заклад охорони здоров’я вирішує, яка допомога є невідкладною. Ви також маєте право на медичну допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами, абортом, консультування з питань контрацепції, охорону здоров’я матері та догляд відповідно до Закону про інфекційні захворювання.

Після отримання дозволу на проживання відповідно до Директиви про тимчасовий захист, ви отримаєте пропозицію пройти безкоштовний медичний огляд. Під час обстеження здоров’я ви отримаєте поради з питань здоров’я, пропозиції взяти забір аналізів та інформацію про систему охорони здоров’я та медичне обслуговування у Швеції.

Якщо ви показуєте картку посвідки на проживання, ви платите меншу суму за візит до медичного закладу або купівлю певних ліків та допоміжних засобів у аптеці.

Докладніше про оплату медичних послуг

Діти віком до 18 років мають право на медичне обслуговування та стоматологічну допомогу на таких самих умовах, як і всі інші діти, які проживають у Швеції. Допомога дітям зазвичай надається безкоштовно, але правила можуть відрізнятись в залежності від того, де ви живете. Ліки для дітей надаються безкоштовно за наявності рецепта від лікаря.

У Швеції всім особам віком від 12 років рекомендується пройти вакцинацію проти covid-19. Літнім і особливо вразливим людям, можливо, буде потрібно повторювати вакцинацію кілька разів. Вакцинація від covid-19 є добровільною та безкоштовною. Діти також мають право на вакцинацію проти інших поширених інфекційних дитячих захворювань.

Якщо ви захворіли, поранилися, почуваєтеся психічно погано або потребуєте підтримки або догляду через інвалідність, вам слід у першу чергу звернутися до медичного центру. Перед відвідуванням медичного центру слід зазвичай записатися на прийом. При контакті з медичними закладами ми маєте право на перекладача. Якщо вам потрібен перекладач, повідомте про це, коли записуєтеся на прийом.

Якщо ви вважаєте, що вам потрібні окуляри, зв’яжіться зі своїм приймальним відділом і подайте заявку на отримання спеціального гранту на перевірку зору та окуляри. Співпрацівник Міграційного управління вирішує, чи дозволити вам пройти перевірку зору. Отримавши рішення про схвалену перевірку зору, ви можете записатися на прийом до оптика протягом трьох тижнів. Якщо оптик вирішить, що вам потрібні окуляри, він замовить окуляри, які оплатить Міграційне управління.

Додаткова інформація про охорону здоров’я

  • На сайті www.1177.se є інформація різними мовами про хвороби і систему охорони здоров’я в Швеції. Там ви також можете знайти номери телефонів медичних центрів і стоматологічних клінік, розташованих в тому населеному пункті, де ви живете.
  • Ви також можете зателефонувати за номером 1177. Медсестра надасть вам медичну консультацію.
  • Лінія довіри для жінок пропонує консультації та підтримку жінкам, які зазнали загроз або фізичного, психологічного або сексуального насильства. Телефонуйте 020‑50 50 50. Ми підключимо до розмови перекладача протягом декількох хвилин. З більш детальною інформацією можна ознайомитись на сайті kvinnofridslinjen.se. Інформація доступна різними мовами.
  • Персонал вашого приймального відділення або гуртожитку може допомогти вам знайти додаткову інформацію і дізнатися, куди звернутися, щоб отримати належну допомогу в тому населеному пункті, де ви живете.
  • Якщо вам необхідна термінова медична допомога, зателефонуйте за номером служби екстреної допомоги 112. Телефонуйте на цей номер, якщо вам необхідна екстрена допомога поліції або пожежної бригади.

Якщо у вас є інвалідність, через яку вам важко самостійно справлятися з повсякденним життям, важливо повідомити про це Міграційне управління Швеції. Також зверніться до медичного центру, щоб отримати допомогу.

Ви також можете отримати індивідуальну підтримку від свого муніципалітету. Наприклад, це може бути допомога персонального асистента, житло з медико-санітарним обслуговуванням або супровід. Якщо вам важко пересуватися самостійно або на громадському транспорті (автобусах, потягах, трамваях), у вас може бути право користуватись послугами пільгового трансферу. Тобто, ви зможете пересуватись на таксі або невеликому автобусі. Якщо у вас є питання про те, яку підтримку ви можете отримати, зверніться до Соціальної служби свого муніципалітету.

Дізнатися контакти свого муніципалітету.

👩‍🏫 Освіта

Шкільна освіта для дітей

Діти, які подали заявку або отримали дозвіл на проживання з тимчасовим захистом відповідно до Директиви про тимчасовий захист, мають право відвідувати дошкільний заклад і школу.

Діти мають право на дошкільний навчальний заклад від того, як їм виповнилося 1 рік, якщо батьки, наприклад, працюють чи навчаються, або якщо дитина має власну потребу через загальну ситуацію у сім’ї. З осіннього семестру року, коли дітям виповнюється 3 роки, вони мають право на дошкільний навчальний заклад, навіть якщо батьки не працюють і не навчаються.

З осіннього семестру року дітям виповнюється 6 років, вони мають право ходити до школи. Школа безкоштовна, і всі діти навчаються у початковій школі десять років.

Після закінчення обов’язкової шкільної освіти молоді люди мають право на старшу середню освіту, якщо вони починають навчання до досягнення 18 років. У старшій школі можна підготуватися до вищої освіти або освоїти професію.

Муніципалітет, у якому ви проживаєте, забезпечить вашу дитину місцем в школі. Зв’яжіться з муніципалітетом і скажіть, що ви хочете, щоб ваші діти ходили до школи. Зверніться до Шведського міграційного управління, якщо вам потрібна допомога з цим. Ви також можете знайти інформацію на сайті муніципалітету. Муніципалітет має повідомити вас про те, які є дошкільні заклади та школи є і допомогти вам у подальшому.

Про шведську школу та систему освіти (шведською мовою)

Знайти сайт муніципалітету (шведською мовою)

Навчання у вищих навчальних закладах (ВНЗ)

Абітурієнти, які подали заявку або отримали дозвіл на проживання з тимчасовим захистом та були зараховані до шведського університету, мають право на отримання студентської знижки або права на безкоштовне навчання. Для цього потрібно повідомити відомчий орган свого університету, котрий опікується іноземними студентами, щодо набуття вами статусу тимчасового захисту.

Якщо у вас є іноземна освіта, ви можете переоцінити її за шведською системою, щоб з’ясувати, якому рівню вона відповідає в Швеції. Це може допомогти вам у пошуках роботи або для навчання в Швеції. Оцінку проводить Рада вищої освіти.

Детальніше про оцінку іноземної освіти на сайті Рада Вищої Освіти (UHR)

Детальніше про оцінку іноземної освіти на Informationsverige.se

Тут можна знайти програму в університеті, яка вас цікавить, та податися на неї

Тут можна знайти інформацію про те, як податися на стипендію для навчання на магістерській програмі від Шведського Інституту

👩‍💼 Робота

Особа, якій виповнилося 16 років, має право на роботу після отримання дозволу на проживання з захистом відповідно до Директиви про тимчасовий захист. Ви можете звернутися до Державної служби зайнятості Швеції для отримання допомоги в пошуку роботи.

Шукати роботу на www.arbetsformedlingen.se

Якщо ви знайшли роботу, ви повинні стати на податковий облік. Ви або ваш роботодавець повинні відправити заяву про постановку на облік по попередньому податку на прибуток найманного працівника (A-skatt) в Податкове управління (Skatteverket). Якщо ви отримали дозвіл на проживання з тимчасовим захистом відповідно до Директиви про масових біженців, то ви можете починати працювати до отримання рішення від Податкового управління.

Більше інформації за посиланням www.skatteverket.se

Люди з інвалідністю також можуть отримати спеціальну підтримку в пошуку роботи або іншої підхожої форми зайнятості. Наприклад, ви можете отримати допомогу у вигляді спеціальної форми працевлаштування або подати заяву на отримання допоміжних засобів для виконання роботи. Для цього вам потрібно звернутися у Службу зайнятості: через чат-бот на сайті, за телефоном 0771-416 416 або безпосередньо за адресами вказаними тут за посиланням.

🚌 Транспорт

На півдні Швеції, шукачам притулку з Україні потрібно мати при собі квиток, щоб подорожувати зі Skånetrafiken. Ви можете придбати одноразовий квиток на короткотривалу поїздку, добовий квиток, або квиток на 30 днів. Від обраного квитка залежить його вартість.

Скільки коштує квиток в залежності від тривалості його дії

В регіоні Стокгольм, ви можете скористатися своїм українським паспортом чи ID-карткою замість квитку для проїзду муніципальним транспортом. Покажіть ваш паспорт чи ID-картку водієві.

 Детальніша інформація щодо транспорту на сторінці Region Stockholm

Проїзд у громадському транспорті міжміського сполучення з 1 червня 2022 платний.

💶 Пенсія

Якщо вам більше 65 років і ви більше не можете або не бажаєте працювати, ви можете звернутися за фінансовою підтримкою до Пенсійного управління, тобто вийти на пенсію.

Фінансова підтримки від Пенсійного управління залежить від наступних факторів:

  • Як довго ви живете у Швеції. Це називається періодом постійного проживання (bosättningstid).
  • Чи було вам надано дозвіл на проживання як біженцю.
  • Чи заробляли ви гроші під час проживання в Швеції.

Від того, як довго ви прожили в Швеції і який у вас був заробіток, залежить, чи можете ви отримувати пенсію.

Якщо ви не можете отримувати пенсію

Якщо ваша пенсія дуже низька або якщо ви взагалі не можете отримувати пенсію, у вас може бути право на іншу допомогу від Пенсійного управління. Це може бути:

  • житлова субсидія для пенсіонерів;
  • матеріальна допомога людям старшого віку.

Як подати заяву на отримання фінансової підтримки від Пенсійного управління

Заява на отримання пенсії подається на спеціальному бланку. Для подачі заяви на отримання житлової субсидії для пенсіонерів або матеріальної допомоги  людям старшого віку використовується інший бланк. Обидві заяви необхідно подати до Пенсійного управління одночасно.

Найпростіше подати заяву на отримання пенсії, житлової субсидії та матеріальної допомоги людям старшого віку можна на сайті Пенсійного управління.

Подати заяву на отримання пенсії (шведською мовою)

Подати заяву на отримання житлової субсидії та матеріальної допомоги літнім людям (шведською мовою)

Пенсійне управління розгляне вашу заяву і вирішить, чи можете ви отримати фінансову підтримку. Після того, як ви отримаєте рішення щодо пенсії, Пенсійне управління прийме рішення щодо житлової субсидії та матеріальної допомоги людям старшого віку. Розмір допомоги залежить, серед іншого, від ваших доходів та житлових витрат.

Заяву на отримання матеріальної допомоги людям старшого віку треба подавати щороку.

Матеріальну допомогу людям старшого віку за однією заявою можна отримувати до 12 місяців. Це означає, що заяву на отримання матеріальної допомоги людям старшого віку треба подавати щороку. Заява на отримання пенсії та житлової субсидії подається тільки один раз.

🔈 Мовна підтримка (оновлено в серпні 2023)

Шведська мова для біженців (відома як SFI) – це безкоштовний курс шведської мови, що пропонується тим, у кого немає базових знань зі шведської мови.

З липня 2023 року українці отримали можливість вивчати шведську мову в мережі муніципальних навчальних закладів для дорослих Komvux. Це означає, що ви зможете отримати кваліфікацію повної середньої освіти і відповідно шукати роботу в школах і медичних закладах.

Ви маєте право відвідувати курси SFI, якщо:

  • вам виповнилось 16 років;
  • ви не маєте базових знань зі шведської мови;
  • ви зареєстровані або будете зареєстровані за місцем проживання в одному з муніципалітетів Швеції.

Курси SFI призначений для тих, кому потрібні базові знання шведської мови. Там вивчають мову, щоб мати можливість говорити і писати в повсякденному житті, в суспільстві і на роботі.

Навчання безкоштовне. Можна навчатися повний або неповний день, або поєднувати з практикою, курсом орієнтації на ринку праці, верифікацією або іншими курсами в Komvux. Навчання проходить в різні етапи — після закінчення одного можна перейти до наступного. Почати навчання на курсах SFI можна будь-коли протягом року. У вас буде індивідуальний навчальний план.

Для отримання додаткової інформації про SFI зв’яжіться з вашим муніципалітетом. Якщо ви зареєстровані у Службі зайнятості і берете участь у програмі адаптації (etableringsprogrammet), ви можете зв’язатися зі своїм консультантом.

Окрім офіційного курсу SFI, існують декілька альтернатив, які Ви можете використати, зазвичай безкоштовно, щоб вивчити шведську:

  • Duolingo – безкоштовний додаток для вивчення шведської мови
  • Hej Svenska! – інтерактивний інструмент для вивчення шведської мови
  • 8 sidor – легкі новини шведською
  • Klartext – короткі новини шведською
  • SVT Play – шведські новини легкою мовою
  • Swedish radio – радіо, початковою шведською
  • SVT Språkplay – шведське телебачення та новини з інтерактивними субтитрами
  • Språkkraft Reading Coach – безкоштовний додаток, що дозволяє вам читати контент шведських медіа
  • Swedish with a baby – зустріньтесь з іншими батьками і практикуйте шведську мову

Мовна кав’ярня (Språkvän & språkcafé)

Багато муніципалітетів і волонтерських організацій допомогають новоприбулим шукачам притулку та імігрантам вивчати мову спілкуючись з місцевими. Інформацію щодо таких курсів ви можете знайти на сторінках громадських організацій, які працюють у вашому муніципалітеті, в соціальних мережах.

📱 Мобільний зв’язок

З 01 серпня 2022 року, в Швеції є обов’язковою реєстрація усіх сім карток до особи власника. Обмежень у кількості карток на особу немає. Для карток, активованих до 01 серпня 2022, діяв перехідний період до 01 лютого 2023 року. Як це зробити, можна дізнатися безпосередньо на сайті кожного оператора мобільного звʼязку.

☝️ Корисні контакти

Посольство України в Королівстві Швеція

Перелік муніципалітетів Швеції

Інформація для людей з інвалідністю на сторінці Каси соціального страхування

Інформація про працевлаштування людей з інвалідністю на сторінці Центру праці

Шведська спілка людей з функціональними обмеженнями Funktionstratt

Шведська спілка людей з порушеннями зору Synskadades Riksförbund

Шведська спілка людей з порушеннями слуху Hörselskadades Riksförbund (HRF)

Шведська спілка людей з порушеною рухливістю Delaktighet Handlingskraft Rörelsefrihet (DHR)

Шведська спілка людей з неврологічними порушеннями Neuro

Шведська спілка людей з ревматичними захворюваннями Reumatikerförbundet

Шведська спілка людей з порушеннями аутистичного спектру Autism- och Aspergerförbundet

Шведська спілка людей, що мають синдром Дауна, Svenska Downföreningen

Шведська спілка людей із порушеннями когнітивних можливостей FUB

Disabled Refugees Welcome (DRW) — це проект для новоприбулих до Швеції, що мають функціональні обмеження. DRW підпорядковується Інституту незалежного життя (Independent Living Institute, ILI).

Корисні фейсбук-спільноти в Швеції:

Ukrainian refugees in Sweden’s page on Facebook

Для Українців в Швеції – För ukrainare i Sverige 🇺🇦-🇸🇪

Українці в Стокгольмі – Ukrainare i Stockholm

Помощь украинским переселенцам в Мальмо/Help Ukrainian migrants in Malmö

Need/offer jobs in Sweden