Перейти до вмісту
 • Підготувала Марина Лебідь
 • Оновлено
Контрольно-пропускний пункт з прапором Німеччини та написом 2023

Інформація для біженців у Німеччині на 2023 рік

🤲В’їзд до Німеччини у 2023 році

Не всі землі Німеччини в 2023 році приймають біженців з України. На сьогодні Ви можете подивитися адреси та обрати одну з 5 земель:

 • Baden Württemberg: Messe Sindelfingen – Mahdentalstraße 116, 71065 Sindelfingen
 • Hessen: Gießen – Rödgener Straße 91, 35394 Gießen
 • Sachsen: Meerane – Seiferetziger Schulweg 10, 08393 Meerane
 • Thüringen: Suhl – Weidbergstraße 24-26, 98527 Suhl
 • Saarland: Lebach – Pommernstraße 1, 66822 Lebach

Біженці з України тимчасово звільнені від необхідності мати дозвіл на проживання в Німеччині та не потребують візи для в’їзду в країну. Цей виняток було знову продовжено і тепер він діє до 4 березня 2024 р. для тих, хто в’їжджає уперше. Отже, протягом 90 днів, однак найпізніше до 2 червня 2024 р., можливо перебувати без дозволу на проживання.

Оскільки авіасполучення з України на сьогодні призупинені, безпосередній в’їзд до Німеччини для громадян України неможливий. Те, як відбудеться в’їзд до Шенгенської зони через державу-член Європейського Союзу (ЄС), яка межує з Україною, загалом визначається законодавством ЄС, у той час як деталі вирішуються відповідною державою-членом.

Із 2017 року громадяни України з біометричним закордонним паспортом можуть в’їжджати до ЄС без візи для короткострокового перебування згідно з законодавством ЄС. Однак громадянам України з небіометричним закордонним паспортом, як правило, потрібна віза – посвідка на проживання, яка вклеюється в паспорт перед від’їздом. Однак держава-член ЄС може зробити виняток для в’їзду на свою територію з певних причин.

Німеччина скористалася цим винятком, звільнивши громадян України, які не мають біометричного паспорта, від вимоги отримання посвідки на проживання в цілях в’їзду та перебування на її території.

Оформлення статусу тимчасового захисту

Тимчасовий захист в Німеччині має назву Vertriebene. Для того, щоб його отримати, потрібно звернутися до найближчого відділу міграційної служби Ausländerbehörde. Перед тим через сайт цієї імміграційної служби Ви маєте дізнатися, чи є можливість у відповідний час цю заяву оформити онлайн, чи потрібно буде особисто з’явитися на конкретно призначений день і термін. Тут же Вам видадуть інформаційний лист українською мовою про Ваші обов’язки та права, які Ви отримаєте, набувши тимчасовий захист.

Для того, щоб отримати дозвіл на тимчасове перебування на території Німеччини «Aufenthaltstitel», необхідно подати заяву на спрощену процедуру отримання відповідної посвідки на тимчасовий захист, проживання та працевлаштування. Поки Ви чекатимете на таке посвідчення, Вам мають видати умовнe свідоцтво «Fiktionsbescheinigung», яке буде засвідчувати право на Ваше легальне перебування на території Німеччини. Це свідоцтво видається після того, як відповідна служба ідентифікує особу і внесе її персональні дані в Центральний реєстр іноземців.

Права, які надає «Aufenthaltstitel» в Німеччині:

 • дозвіл на трудову діяльність – компетентний орган у справах іноземних громадян надає дозвіл на трудову діяльність спочатку в так зване Фіктивне рішення, пізніше – у посвідці на перебування. Для певних професій (наприклад, лікарів) застосовуються особливі вимоги до процедури допуску. Питання про процедуру визнання диплому осіб, які мають тимчасовий захист, залишається відкритим
 • соціальні пільги та медичне обслуговування – особи, які були вимушені покинути територію України, у разі необхідності мають право на отримання соціальної допомоги та на медичне обслуговування. Необхідною умовою для цього є надання тимчасового посвідчення на легальне перебування в країні (Fiktionsbescheinigung) або дозволу на перебування;
 • доступ до освіти для дітей
 • на шлюб
 • на грошову допомогу (щомісячно)
 • на возз’єднання сім’ї

Довідка Fiktionsbescheinigung є внутрішнім документом та діє виключно на території Німеччини. Вона дозволяє вільно пересуватися Німеччиною, але виїжджати в інші країни ЄС або в Україну можна лише в межах наявного у Вас безвізу. Це означає, що особа повинна мати біометричний паспорт та не перевищувати термін перебування в ЄС у рамках безвізового режиму – до 90 днів протягом 180 днів.

Довідка Aufenthaltstitel встановлює певні правила для її власника. Зокрема вона втрачає чинність, якщо Ви покинули Німеччину або не перебуваєте на території цієї держави більше 6 місяців. Тобто, Ви можете виїжджати за кордон або в Україну не довше ніж на півроку.

Якщо довідка Fiktionsbescheinigung – це тимчасовий документ, і термін його дії закінчується, а дозвіл Aufenthaltstitel Ви ще не одержали, то бажано за 2-3 тижні до завершення терміну його дії відправити лист або особисто звернутися до міграційної служби, щоб вони або продовжили дію Fiktionsbescheinigung або видали Aufenthaltstitel.

Які документи потрібні для подання заяви на отримання посвідки про тимчасовий захист?

 • закордонний паспорт або інші документи, що підтверджують особу;
 • підтвердження повноважень на представництво в разі, якщо ви дієте від імені третьої особи.

Документи, які не є обов’язковими, але можуть вплинути на рішення щодо видачі посвідки про тимчасовий захист:

 • документ, що підтверджує дату в’їзду в Німеччину (наприклад, штамп у паспорті);
 • в разі наявності, підтвердження реєстрації (наприклад, довідка про прибуття);
 • документ про реєстрацію місця проживання (наприклад, підтвердження реєстрації або договір оренди);
 • підтвердження права на проживання в Україні до виїзду для тих, хто не є громадянами України.

Надайте чим більше релевантних документів при подачі на статус тимчасового захисту. Це спростить прийняття рішення щодо вашого статусу.

В деяких землях Німеччини можна подати заяву онлайн.

Адреси основних центрів початкового приймання біженців

 1. Гіссен (Гессен): Rödgener Str. 61, 35394 Gießen
 2. Трір (Рейнланд-Пфальц): Dasbachstr. 19, 54292 Trier
 3. Шпеєр (Рейнланд-Пфальц): Spaldingerstr. 100, 67346 Speyer
 4. Лебах (Саар): Schlesierallee 17 66822 Lebach, Saarland
 5. Берлін (Берлін): UA TXL, Saatwinkler Damm, 13627 Berlin
 6. Мюнхен (Баварія): Maria-Probst-Straße 14, 80939 München
 7. Гамбург (Гамбург): Bargkoppelweg 66a, 22145 Hamburg
 8. Бремен (Бремен): Lindenstraße 110, 28755 Bremen
 9. Зуль (Тюрингія): Weidbergstr. 10, 98527 Suhl
 10. Ноймюнстер (Шлезвіг-Гольштейн): Haart 148, 24539 Neumünster
 11.  Шверін (Мекленбург-Передня Померанія): Gebäude 20-22, Stern-Buchholz 16, 19061 Schwerin
 12.  Хайдельберг (Баден-Вюртемберг): Patrick-Henry-Village, Grasweg, 69124 Heidelberg
 13.  Гіссен (Гессен): Lilienthalstraße 2, 35394 Gießen
 14.  Бад-Фаллінгбостель (Нижня Саксонія) Hartemer Weg 100, 29683 Oerbke
 15.  Менхенгладбах (Північний Рейн-Вестфалія): Chazal Road 20, 41179 Mönchengladbach
 16.  Лейпциг (Саксонія): Brahestr. 8, 04347 Leipzig
 17.  Гальберштадт (Саксонія-Ангальт): Friedrich-List-Straße 3, 38820 Halberstadt

Щоб знайти адресу центру початкового приймання біженців, можете також скористатися онлайн-системою пошуку. Вам потрібне Відомство у справах міграції та біженців (Bundesamt für Migration und Flüchtlinge – BAMF).

💶 Виплати у зв’язку зі статусом тимчасового захисту

Із 1 січня 2023 р. грошова допомога на місяць українським біженцям становить:

 • одинокі дорослі – 502 євро
 • батьки-одинаки – 502 євро
 • повнолітні громадяни України – 451 євро
 • діти від 14 до 17 років – 420 євро
 • діти від 6 до 13 років – 348 євро
 • діти до 5 років – 318 євро

Українці в Німеччині від 1 червня отримують допомогу з безробіття, яку видає центр зайнятості. Виплати становлять 449 євро на місяць, якщо українець проживає самостійно. Для члена цілої родини сума менша – 404 євро на особу.

“Є нюанс: збільшення на 53 євро отримають не всі українці в Німеччині, а лише одинокі дорослі та батьки, які самостійно виховують дитину”, – підкреслено в повідомленні.

Допомога тим, хто виїхав з України через війну в різних землях Німеччини (інформація Міністерства у справах сімʼї).

Особи, які мають дітей можуть також отримувати додаткові виплати

Виплати на дітей (Kinder·geld) виплачуються з моменту народження до 18-річчя дитини. Вони розраховуються відповідно до кількості дітей в родині:

 • для першої та другої дитини 219 євро щомісячно;
 • для третьої дитини 225 євро щомісячно;
 • для четвертої та кожної наступної дитини 250 євро щомісячно.

Більше про Kindergeld німецькою.

Виплати по догляду за дитиною до досягнення дитиною 3-річного віку (Eltern·geld) виплачуються батькам, які не працюють або працюють до 32 годин на тиждень після народження дитини.

Більше про Elterngeld німецькою.

Виплати (аванс) на утримання дітей для одиноких матерів та татів (Unterhalts·vorschuss) надається, якщо другий з батьків не сплачує аліменти, сплачує їх частково чи нерегулярно. Другий з батьків повинен повернути аванс пізніше, якщо він не сплачує аліменти, хоча міг би їх сплачувати повністю або частково.

Більше про Unterhaltsvorschuss німецькою.

♿️Оформлення статусу інвалідності

В Німеччині немає груп інвалідності, натомість, є ступінь інвалідності. Ступінь інвалідності визначає наскільки інвалідність впливає на участь у житті суспільства та вимірюється за шкалою від 20 до 100, де 100 означає найтяжчі порушення.

В різних федеральних землях різні органи відповідають за визначення інвалідності. Іноді цим займаються муніципалітети. Ступінь інвалідності визначається на основі медичного висновку сімейного чи вузькоспеціалізованого лікаря. Саме такий висновок є підставою для отримання послуг чи виплат пов’язаних з інвалідністю.

Особи з високим ступенем інвалідності можуть претендувати на посвідку інвалідності (Schwerbehinderten Ausweis). Така посвідка видається лише тим, хто має порушення вище 50. Посвідка дозволяє отримувати деякі окремі пільги, наприклад, податкові пільги. Для оформлення такої посвідки потрібно звернутися до відомства з соціальних питань (Versorgungs·amt).

Варто зауважити, що наявна також допомога, яка не потребує посвідки інвалідності. Така допомога називається Eingliderungshilfe або «допомога в інтеграції осіб з інвалідністю у суспільство».

Контакти органів, що відповідають за оформлення посвідки інвалідності в різних землях Німеччини.

Як подати заяву на отримання групи інвалідності (ВІДЕО)

♿️💶 Виплати у зв’язку з інвалідністю

В Німеччині існує різноманіття виплат пов’язаних з інвалідністю, які часто пов’язанні з видом та ступінню порушень. Через виплати держава компенсує невигідне становище, в якому опинилися люди з інвалідністю, зокрема через недоступне та бар’єрне середовище. Така компенсація називається німецькою Nachteil·ausgleich.

Серед потенційної допомоги для осіб з інвалідністю в Німеччині:

 • особливе медичне обслуговування;
 • допомога у пошуку роботи або у збереженні наявної роботи;
 • допомога у веденні домашнього господарства;
 • допомога в оплаті витрат на догляд за дітьми;
 • безкоштовний проїзд у громадському транспорті;
 • ранній вихід на пенсію;
 • податкові пільги.

Наприклад, особи з порушеннями зору, зокрема українці, можуть отримувати виплати для незрячих або «сліпі гроші» (Blinden·geld), допомогу для незрячих (Blinden·hilfe), гроші для сліпоглухих (Taub·blinden·geld), в деяких землях гроші для людей з порушеннями зору (Sehbehinderten·geld). Тут ми розповімо детальніше про «сліпі гроші» на основі інформації від Німецької асоціації незрячих та слабозорих.

Хто має право на «сліпі гроші»?

Право на отримання «сліпих грошей» в Німеччині визначається відповідно до міри порушення зору. Оскільки в Німеччині відсутні групи інвалідності, ступінь втрати зору визначається у відсотках. Так, право на ці виплати отримують люди зі значними порушеннями зору, зокрема:

 • особи, у яких гострота зору не перевищує 2%;
 • особи, у яких гострота центрального/периферичного зору на кращому оці не перевищує 5%.

Категорії незрячих, які не можуть отримувати «сліпі гроші»:

 • люди, що втратили зір на війні;
 • внаслідок нещасного випадку;
 • через професійну діяльність.

Такі особи отримують допомогу у вигляді страхових, чи пенсійних виплат.

Для чого призначені «сліпі гроші»?

Ці виплати призначені для придбання засобів побутової реабілітації, наприклад: лупи, озвученого термометра, стікерів для Брайля тощо. За рахунок «сліпих грошей» можна також оплатити поїздку в таксі або послуги помічника, якщо особа не отримала асистента.

Який розмір «сліпих грошей»?

«Сліпі гроші» виплачуються щомісячно. Розмір виплат залежить від віку, рівня інвалідності особи та економічних умов певної федеральної землі. В різних землях розмір виплат може складати від 300 євро до майже 800 євро.

Розмір «сліпих грошей» не залежить від інших соціальних виплат і з «сліпих грошей» не стягуються податки.

Розміри «сліпих грошей» в різних федеральних землях Німеччини.

Як оформити «сліпі гроші»?

На отримання «сліпих грошей» можна подаватися не раніше, як через 1 рік після зниження зору.

Доступні два варіанти подачі на «сліпі гроші»: з німецьким посвідченням про інвалідність (Schwer·behinderten·ausweis) чи з направленням від офтальмолога.

З посвідченням про інвалідність потрібно подати до відповідної служби такі документи:

 • копію такого посвідчення, в якому має бути маркування «BL» (blind);
 • заяву на отримання виплат (Antrag).

З направленням від офтальмолога потрібно подати до відповідної служби такі документи:

 • медичний висновок (Augen·fachärztliche Bescheinigung) заповнений офтальмологом;
 • заяву на отримання виплат (Antrag).

Оформлення медичного висновку не покривається державною медичною страховкою. Вартість такого висновку коливається від безкоштовного до кількох десятків або сотень євро.

У кожній федеральній землі оформленням «сліпих грошей» займаються різні структури. На їхніх сайтах також можна скачати бланк заяви та медичного висновку.

Список вебсайтів структур, які займаються оформленням «сліпих грошей» в різних землях Німеччини.

При переїзді в іншу землю «сліпі гроші» потрібно оформлювати знову в новій землі.

Про інші виплати для людей незрячих та з порушеннями зору.

🛍 Гуманітарна допомога

 • Tafel – магазини дешевих продуктів харчування.
 • Caritas Suppenküche – безкоштові обіди.
 • Caritas Kleiderkammern – безкоштовний одяг.
 • Червоний хрест – Deutschen Roten Kreuzes Kleiderkammern – одяг, взуття, постіль дитячі товари безкоштовно чи за низькою ціною.

Пункти видачі гуманітарної допомоги у різних федеральних землях Німеччини.

🏠 Житлові питання

До державного тимчасового прихистку Вас направлять безпосередньо на кордоні після в’їзду до країни. Там Ви отримаєте місце для ночівлі, їжу та іншу підтримку на період, поки не знайдете іншого житла. Центри приймання біженців організовано на території всієї Німеччини.

Щоб полегшити розміщення біженців з України і водночас зняти навантаження з приймаючих громад, Федеральне міністерство внутрішніх справ (BMI) вирішило вступити в партнерство з берлінською компанією Wunderflats і некомерційним соціальним підприємством ProjectTogether. Орендодавці зможуть швидко і без бюрократичної тяганини надавати приватне житло біженцям з України на цифровій платформі. Нова платформа дасть змогу біженцям самостійно знаходити доступне житло відповідно до їхніх індивідуальних потреб. Wunderflats забезпечує безпеку як для орендодавців, так і для орендарів.

Для надання підтримки в пошуку житла деякі федеральні землі розміщують на своїх порталах допоміжну інформацію щодо наявного житла для біженців із України:

Берлін

Бремен

Гамбург

Північний Рейн-Вестфалія

Шлезвіг-Гольштейн

Саксонія

Тюрингія

Також можна звернутися в місцеві організації на кшталт груп сусідів (Nachbarschaftstreffs) або відповідних об’єднань (Vereine). Адреси груп і об’єднань можна отримати в консультаційних центрах із питань міграції. Запитайте знайомих, чи не знають вони когось, хто здає житло або шукає квартиранта.

Берлінський консультаційний центр (Berliner Beratungsstelle)

Спільний проєкт LaruHelpsUkraine e.V. та Міжнародного центру розвитку міграційної політики (МЦРМП), консультує українських біженців у Берліні з різних питань, наприклад, про послуги та пропозиції Центру зайнятості (Jobcenter), Сімейної страхової каси (Familienkasse) та Управління соціального захисту (Sozialamt). Консультації надаються українською та російською мовами, їх можна отримати як в онлайн-форматі, так і особисто. Окрім інформаційної консультативної підтримки, українським біженцям тут надається допомога в заповненні заяв та бланків, записі на прийом до різних установ (зокрема й медичних) та написанні офіційних листів; за бажанням також забезпечується супровід на прийом у державні установи.

Адреса: Am Treptower Park 14, 12435 Berlin (у приміщенні торговельного центру Treptow Park Center)

Режим роботи: із Пн до Пт із 10°° до 17°° (обідня перерва з 13°° до 13³°)

Пропозиції житла, що відповідає вимогам доступності для українців з інвалідністю. Для користування порталом потрібно зареєструватися та заходити зі своїми логіном та паролем.

Пропозиції житла також розміщують на сайті https://unterkunft-ukraine.de/

Особи, які не можуть знайти житло самостійно, розподіляються в центрах первинного прибуття в різні федеральні землі. При розподілі враховуються сімейні зв’язки. Розподіл здійснюють за допомогою додатку FREE для того, щоб забезпечити рівномірний розподіл осіб, що потребують тимчасового захисту по всій території Німеччини.

Більше про тимчасове житло для українців.

Більше про соціальне житло або житло за доступними цінами.

Список документів для реєстрації за місцем проживання:

Якщо Ви знаєте, що тривалий час мешкатимете в певному житлі, Вам треба мати такі документи для реєстрації за місцем проживання у ЦНАПі (Bürgerbüro):

 • закордонний паспорт або українську ID-картку
 • довідку про реєстрацію прохача притулку, тимчасове посвідчення, довідку про реєстрацію за місцем проживання
 • договір оренди Підтвердження про заселення від орендодавця
 • свідоцтво про народження для дітей, свідоцтво про шлюб для подружжя

Українці, які вже працюють, але не мають достатньо коштів для оренди житла, мають можливість отримати пільгові виплати на житло. Ви можете подати заявку на пільгові виплати на житло у відділах, що відповідальні за житлові субсидії (районних установах/меріях або муніципалітетах).

Розмір пільгових виплат на житло визначається індивідуально і залежить від таких факторів:

 • сума доходу
 • розмір орендної плати
 • чисельність людей, які проживають разом, та їхні доходи

Субсидія на оплату комунальних послуг

Для осіб, які отримують пільгові виплати на житло, субсидія на оплату комунальних послуг розподіляється відповідно до чисельності членів родини, які мешкають разом:

 • на одну особу 415 євро
 • для двох осіб 540 євро
 • за кожну наступну особу 100 євро

Ваша субсидія на опалення вже повинна бути автоматично зарахована на Ваш рахунок, оскільки всі федеральні землі виплатили субсидію на опалення.

Люди, які отримують стипендію (BaföG) або гроші за навчання за програмою Ausbildung, а також, які отримують надбавки, – мають право на одноразову виплату в розмірі 345 євро. Субсидія на опалення для одержувачів стипендії-позички BAföG виплачується з 5 квітня 2023 року.

🩺 Медицина

Особи, які отримали статус тимчасового захисту мають право на загальнодержавне медичне страхування в Німеччині. Тобто можуть відвідувати більшість лікарів безкоштовно, за рахунок державних коштів.

Якщо Ви одержуєте виплати в центрі зайнятості, Вам надається страховий захист відповідно до правил страхування на випадок хвороби. Отже, подібно до інших осіб, застрахованих на випадок хвороби, відповідно до п’ятої книги Кодексу соціальних законів (SGB V) Ви маєте, зокрема, право на лікування, отримання послуг під час вагітності та в післяпологовий період, а також послуг із профілактики і раннього діагностування захворювань.

Якщо Вам надається соціальна допомога, Ви не підпадаєте під дію положень щодо встановленого законом обов’язкового страхування на випадок хвороби. Однак у лікарняній касі, яка здійснює страхування, Вам видається картка медичного страхування, маючи яку Ви можете за потреби отримувати послуги з охорони здоров’я, що за обсягом відповідають послугам, передбаченим страхуванням на випадок хвороби. Витрати, що виникають у подібних випадках, відшкодовує відділ соціального забезпечення.

Якщо Вам надається допомога відповідно до Закону про заходи підтримки шукачів притулку (AsylbLG), протягом перших 18 місяців Вашого перебування на території Німеччини Ви маєте право на отримання лікарської та стоматологічної допомоги, необхідної для усунення гострих захворювань і болючих станів, зокрема й забезпечення лікарськими засобами і перев’язувальними матеріалами, а також отримання інших послуг, необхідних для одужання, купірування або полегшення захворювань і їхніх наслідків.

Крім того, окрім іншого, у цілях профілактики й раннього діагностування захворювань проводяться заходи з уведення офіційно затверджених вакцин і профілактичні обстеження, рекомендовані в галузі медицини. Послуги із зубного протезування надаються, якщо вони є невідкладними з медичних міркувань.

Вагітні жінки та матері в перші тижні після народження дитини мають право на медичну та сестринську допомогу, а також на догляд, акушерську допомогу, медикаменти, перев’язувальні та лікувальні засоби.

Додаткові послуги можуть бути надані, якщо вони необхідні в окремих випадках для збереження здоров’я. Це положення дозволяє компетентним органам із надання допомоги в окремих випадках задовольняти особливі потреби. Закон не накладає жодних обмежень за типами захворювання, тож сюди може бути включено і лікування психічних захворювань.

Додаткову інформацію щодо медичного забезпечення можна знайти через medmissio. «Інструментарій для біженців» (Flüchtling Toolbox) від medmissio. Це – онлайн-бібліотека, у якій можна знайти відповіді на життєво важливі питання щодо медичного забезпечення біженців з України.

На сторінці www.fernarzt.com можна знайти можливості безкоштовного медичного обслуговування в телефонному або відеорежимі й отримати доступ до медикаментів, що відпускаються за рецептом.

Список документів для відвідування лікаря
Під час відвідування лікаря в Німеччині рекомендовано мати такі документи:

 • Медичний талон (Behandlungs·schein), який отримується зазвичай у соціальному відомстві;
 • Документ, що засвідчує наявність медичного страхування;
 • Направлення від терапевта, якщо ви йдете на прийом до вузькоспеціалізованого лікаря;
 • Паспорт щеплень, документи про проходження рентгену та результати аналізів за потреби.

Біженці з фізичними і психічними порушеннями, які прибули з України, а також члени їхніх сімей під час прибуття до Німеччини потребують інформації щодо безбар’єрної реєстрації, їхнього перебування й житла та послуг, орієнтованих на відповідні потреби. Організація додаткової незалежної підтримки осіб з інвалідністю і членів їхніх родин (EUTB) www.teilhabeberatung.de надає консультації відповідним особам на території всієї Німеччини. Об’єднання mittendrin e.V. розробило для цієї категорії людей інформаційний сайт www.mittendrin-koeln.de українською й російською мовами.

Будь ласка, звертайтесь у службу, що відповідає за Вас у федеральній землі, у якій Ви перебуваєте.

Інформація окремих федеральних земель для біженців з України з порушеннями й без них, а також для осіб, які підтримують їх:

Федеральний контактний центр для біженців із України з інвалідністю та/або необхідністю медичного догляду

Ел. пошта: bundeskontaktstelle@drk.de

Дізнайтеся про отримання крісла колісного чи інших допоміжних засобів у нашій статті.

Реабілітаційні центри Німеччини, де можуть отримати послуги українці з інвалідністю

Німеччина – країна з потужним механізмом як медичної, так і соціально-трудової реабілітації людей з інвалідністю, а також з дієвим комплексом юридичної підтримки громадян на ринку праці.

Реабілітаційні центри для людей з інвалідністю в цій країні забезпечують реабілітацію осіб з інвалідністю та здобуття ними професії й працевлаштування.

BerufsbildungswerkVolmarstein

Центр комплексної реабілітації в місті Фольмарштейн є лікувально-санітарною установою з ортопедичною клінікою, відділом професійного навчання, з майстернями, гуртожитком та санаторним відділенням. Після лікування клієнтів центру переводять до відділу профнавчання, де на вибір представлено близько 40 спеціальностей, переважно з обробки дерева, металу, торгової справи, пошиття одягу та взуття тощо. Спеціалісти центру вивчають можливості кожного підопічного, після чого рекомендують найбільш підходящу професію. Тривалість навчання в центрі становить від кількох місяців до двох років. Центр отримує замовлення від приватних фірм, куди вихованців в подальшому працевлаштовують.

Am Grünewald 10-12
58300 Wetter
023 356 390

https://www.berufsbildungswerk-volmarstein.de

RehaklinikHeidelberg-Königstuhl

Центр в Гейдельберзі має 800 навчальних місць та інтернатний заклад. Здійснює реабілітацію хворих на туберкульоз та серцево-судинні захворювання. У центрі готують фахівців в області електроніки, радіотехніки, програмування. Майстерні обладнані найсучаснішою технікою.

Kohlhof 8
69117 Heidelberg
06221 907 0
06221 907 718
info@rehaklinik-koenigstuhl.de
https://www.rehaklinik-koenigstuhl.de/startseite/

BundesarbeitsgemeinschaftfürRehabilitatione.V.(BAR)

Федеральна робоча група з реабілітації – відновлювальний центр у Франкфурті-на-Майні має 1200 місць і призначений для медичної реабілітації. Має ортопедичну клініку та відділення трудотерапії. У відділенні діють ткацькі, картонажні, металообробні майстерні, але навчання в них не передбачено. За необхідності після проведення медичної реабілітації пацієнтів направляють на перенавчання в інші місця.

Solmsstraße 18 | 60486 Frankfurt am Main
06960 501 80
06960 501 829
info@bar-frankfurt.de
https://www.bar-frankfurt.de/

Некомерційний інститут реабілітації та оздоровлення RHI

Займається фізіотерапевтичною амбулаторною практикою, трудотерапією, надає логопедичну допомогу.

Франкфурт-Заксенхаузен
Deutschherrnufer 12
06961 002 755
rhikid@gmx.de 
https://www.rhikid.de/index.html

Франкфурт-Бонамес
Ben-Gurion-Ring 110a
06961 002 755
rhikid@gmx.de 

https://www.rhikid.de/index.html

Навчання у кожному з описаних центрів закінчується здачею професійного іспиту в промислово-торговельній палаті, після чого можливе укладання довгострокового контракту на ринку праці.

👩‍🏫 Освіта

У Німеччині налічується понад 32 000 шкіл. Вони розподілені на території всієї країни й мають однакові мінімальні стандарти. За шкільну освіту в Німеччині відповідають 16 федеральних земель. В усіх федеральних землях із початку війни відбувається підготовка для того, щоб без зайвої бюрократії прийняти до багатьох шкіл учнів-біженців і забезпечити їм отримання освіти.

У Німеччині система обов’язкової шкільної освіти поширюється на всіх дітей, як правило, у рік досягнення ними шести років і здебільшого передбачає обов’язкове відвідування школи протягом дев’яти років (у Берліні, Бранденбурзі і Бремені – десяти років, в інших середніх загальноосвітніх школах – десяти років).

Ознайомтеся із загальною інформацієющодо шкільної освіти.

Можливості вищої освіти для українців в Німеччині від DAAD. Перелік вищих навчальних закладів Німеччини на порталі Hochschulkompass.

Garantiefonds Hochschule надає консультаційну підтримку українцям до 30 років, які хочуть навчатися в Німеччині. Фонд також надає стипендії для таких осіб.  

Платформа Anabin дозволяє зробити швидку перевірку того, наскільки ваш український диплом актуальний для Німеччини.

Про професійну освіту для українців в Німеччині та визнання української освіти і кваліфікації.

👩‍💼 Робота

Особи, які отримали статус тимчасового захисту мають право працювати в Німеччині з моменту отримання посвідки. Водночас, тим, хто відноситься до регламентованих, тобто юридично захищених, професій, на кшталт лікарів чи вчителів, потрібно буде зайнятися визнанням своєї освіти та кваліфікації перш ніж почати працювати.

Bundesagentur für Arbeit надає консультації з пошуку роботи, професійного навчання та займається оформленням виплат по безробіттю для українців.  Агентство також має портал з доступними вакансіями.

Інші портали для пошуку вакансій в Німеччині:

Більше про працевлаштування в Німеччині.

👩🏼‍💻👨🏽‍💻Сайти для пошуку роботи в Німеччині


Для пошуку роботи у певному секторі
BankJob – банки та фінанси.
Chemie – хімічна промисловість.
Handwerkerjobs – ремісники, ремонтники, будівельні спеціальності.
Hotelcareer – готельний бізнес, туризм, гастрономія.
iBusiness – IT-шники.
INGENIEURCENTER – інженерні вакансії.
Pharmajobs – фармацевтика.

Для випускників ВНЗ без досвіду
Akademiker.Jobs
Akademiker Online
Absolventa
Berufsstart
Connecticum
Academics
Stellenwerk
Trainee.de
Trainee-Gefluester
Unicum

Підробіток для студентів
Campusanzeigen
Jobmensa
UNIstellenmarkt

🔈 Мовна підтримка

Федеральне управління з міграції та біженців оплачує вартість курсів німецької мови для тих, хто має статус тимчасового захисту. В залежності від наявного рівня володіння мовою наявні дві опції вивчення мови за рахунок Управління.

Інтеграційний курс (IK) для тих, хто зовсім не володіє німецькою. Курс також включає модуль з загальної інформації щодо життя в Німеччині. За завершенням курсу учасники зобов’язані здати два іспити: іспит з німецької мови для мігрантів або Deutsch-Test für Zuwanderer (DTZ) та іспит щодо життя в Німеччині (LiD) або Leben in Deutschland (LiD). Склавши обидва іспити, учасники отримують свідоцтво про проходження Інтеграційного курсу від Федерального управління з міграції та біженців.

Професійні мовні курси (BSK) для тих, хто володіє німецькою хоча б на рівні А1. Такі курси охоплюють теми, пов’язані із працевлаштуванням: написання аплікаційних документів, проходження співбесіди, спілкування з колегами та керівництвом на роботі, інше. Для участі в професійному мовному курсі потрібно бути зареєстрованими в німецькій біржі зайнятості (Agentur für Arbeit) або зареєструватися у якості безробітного.

Для того, щоб зареєструватися на безкоштовний мовний курс потрібні такі документи:

 • дозвіл (Berechtigungs·schein) від Федерального відомства з питань міграції та біженців (BAMF), з яким потрібно зареєструватися далі в мовній школі;
 • дозвіл на проживання (Aufenthalts·titel), тимчасовий дозвіл на проживання (Fiktions·bescheinigung) або іншу довідку від Відомства у справах іноземців (Ausländerbehörde), яка підтверджує, що Ви подали заяву на отримання дозволу на проживання (Aufenthalts·titel);
 • паспорт або інший документ, що підтверджує особу.

☝️ Корисні контакти

Додаткове незалежне консультування щодо участі від EUTB. Спеціалісти, які часто самі мають інвалідність, консультують за принципом «рівний рівному». Центр EUTB в Кельн консультує українською та російською незалежно від місцезнаходження людини.

ISL або Спільнота за інтересами для самостійного життя має окремі пропозиції для українців.

Консультування Leben in Vielfalt в Берліні німецькою, болгарською, англійською, російською мовами. Телефон: 030 – 403 65 76 20, електронна пошта: info@mina-berlin.de

Гаряча лінія Hilfetelefon для жертв домашнього, сексуального насилля чи жертв торгівлі людьми 08 000 116 016. Консультування надається українською та російською мовами цілодобово.

Загальнонаціональна база пропозицій допомоги українцям з інвалідністю

Представницькі організації осіб з інвалідністю

Deutscher Blinden- und Sehbehindertenverband – Німецька спілка незрячих та слабозорих

Deutscher Gehörlosenbund – Німецький союз глухих

Allgemeiner Behindertenverband in Deutschland ABiD – Генеральна асоціація осіб з інвалідністю Німеччини

Bundesverband Selbsthilfe Körperbehinderter BSK – Федеральна спілка самодопомоги людей з обмеженими можливостями

Bundesarbeitsgemeinschaft Selbsthilfe – Группи взаємодопомоги

Bundesarbeitsgemeinschaft Werkstätten für behinderte Menschen e. V

Lebenshilfe – Федеральне об’єднання допомоги людям з інтелектуальними порушеннями

Bundesverband für Körper- und Mehrfachbehinderte – Федеральна спілка людей з тілесними або множинними порушеннями

Caritas Behindertenhilfe und Psychiatrie CBP 

Bundesverband Psychiatrie-Erfahrener Bpe 

Deutsche Multiple Sklerose Gesellschaft DMSG 

Deutsche Rheuma-Liga 

Gemeinsam e.V.

Handycap International

Fördergemeinschaft der Querschnittgelähmten Deutschlands e. V. 

ForseA e. V. 

Sozialverband Deutschland SoVD 

SoVD-Jugend 

Sozialverband VdK 

Weibernetz або Асоціація мережі жінок з інвалідністю в федеральних землях