Перейти до вмісту
Головна Сторінка » За кордоном » Умови перебування за кордоном » 🇳🇱 Нідерланди

🇳🇱 Нідерланди

  • Оновлено
Контрольно-пропускний пункт з прапором Нідерландів та написом 2023

🤲 Оформлення статусу тимчасового захисту (оновлено в листопаді 2023)

В Нідерландах, як і в інших країнах ЄС, українці можуть оформити статус тимчасового захисту, який дозволить Вам легально проживати в країні, працювати, а також надасть доступ до соціальних гарантій. Українці, які втікають від війни до Нідерландів підпадають під дію Директиви про тимчасовий захист (RTB). Директива про тимчасовий захист означає, що ви можете залишатися в Нідерландах певний проміжок часу. Ви також маєте право на певні переваги, такі як: притулок, медичне обслуговування та право на роботу. Неповнолітні діти також мають право на освіту.

Уряд Нідерландів підтверджує, що біженці з України, які мають підтвердження місця проживання від Служби імміграції та натуралізації (IND), можуть залишатися в Нідерландах принаймні до 4 березня 2025 року.

Ви підпадаєте під дію Директиви про тимчасовий захист:

  • Якщо ви виїхали з України 27 листопада 2021 року або пізніше та маєте українське громадянство.
  • Якщо ви можете довести, що ви вже були в Нідерландах до 27 листопада 2021 року і що ви не перебуваєте в іншій країні ЄС і що ви маєте українське громадянство.
  • Якщо станом на 23 лютого 2022 року ви були біженцем, визнаним Україною, і тому не маєте українського громадянства.
  • Якщо у вас була дійсна посвідка на постійне проживання в Україні станом на 23 лютого 2022 року, ви не виїхали з України до 27 листопада 2021 року та не повернулися до країни свого походження після 23 лютого 2022 року.
  • якщо ви є партнером, неповнолітньою дитиною або членом сім’ї осіб, на яких поширюється схема.

Щоб отримати тимчасовий захист, громадяни України мають звернутися до відповідної міської ради – муніципалітету, (gemeente) для реєстрації в базі персональних записів (BRP). До бази включаються персональні дані громадянина України та адреса місця проживання в Нідерландах. У разі проживання в нідерландській сім’ї, громадянин України має обов’язково з’явитися до муніципалітету разом із власником чи орендарем, який підтвердить місце проживання. У разі розміщення в готелі – зазвичай процедура реєстрації організовується безпосередньо в готелі представниками муніципалітету.

Ви можете отримати підтвердження від Міграційної служби, що вам дозволено жити і працювати в Нідерландах. Таким підтвердженням є наклейка у вашому паспорті або на вільному аркуші паперу. Іноді видають картку (O-документ).

Записатися на зустріч для отримання О-документу

Після реєстрації в BRP в муніципалітеті ви автоматично отримаєте Номер обслуговування громадян (BSN). Ви отримаєте його протягом 4 тижнів після реєстрації в муніципалітеті. BSN – це індивідуальний номер, який потрібен, наприклад, для роботи у Нідерландах. Ви також будете використовувати цей номер, якщо вам буде потрібно взаємодіяти з урядом Нідерландів, наприклад, щоб подати заявку на отримання допомоги чи медичне страхування.

Отримавши BSN, ви можете створити DigiD — онлайн-підтвердження особи, яке можна використовувати, щоб узгодити питання з урядом онлайн, наприклад, якщо ви хочете подати заявку на отримання пільг або оформити медичне страхування.

Інструкція зі створення DigiD

Також для біженців в Нідерландах працює два основні місця реєстрації, якщо ви вперше в Нідерландах і не має до кого звернутися за допомогою. У місцях реєстрації вам допоможуть знайти притулок, їжу та медичну допомогу.

Адреси місць реєстрації та надання притулків:

  • Роттердам, Max Eeuwelaan 1 (працює цілий тиждень з 10:00 до 18:00 для невідкладної допомоги, реєстрація та направлення до іншого притулку)
  • Утрехт, Jaarbeurs, Hal 5 (відчинений цілодобово)

Діти без паспорта можуть бути зареєстровані з батьками. У разі відсутності інших документів батьки можуть подати заяву під присягою, за допомогою якої муніципалітет визначає особу дітей. Потім муніципалітет також реєструє цих дітей.

💶 Фінансова допомога (оновлено в листопаді 2023)

Якщо на вас поширюється Директива про тимчасовий захист, ви маєте право отримувати фінансову підтримку від муніципалітету на їжу, одяг та інші особисті витрати. Сума вашої допомоги на проживання залежить від типу притулку, в якому ви перебуваєте і вашого віку. Для оформлення фінансової допомоги вам слід звернутися у ваш муніципалітет.

Допомога на проживання складається з грошей на їжу, одяг та інші особисті витрати. Зараз виплати такі:  

Гроші на їжу:

  • Сім’я з 1 особи, дорослий або неповнолітній (до 18 років): 242,48 євро на місяць
  • Сім’я з 2 осіб: кожен дорослий 242,48 євро і кожен неповнолітній 200,65 євро на місяць
  • Сім’я з 3 осіб: кожен дорослий 193,98 євро і кожен неповнолітній 160,64 євро на місяць
  • Сім’я з 4 осіб або більше: кожен дорослий 169,74 євро і кожен неповнолітній 140,34 євро на місяць.

Гроші на їжу ви отримаєте лише в тому випадку, якщо будете жити з нідерландцями у приватному притулку для українців, або якщо ви не отримуєте харчування з муніципального притулку. 

Гроші на одяг: 60,71 євро на людину на місяць.

Додаткова сума, якщо ви живете в приватному притулку: 80,91 євро на людину на місяць. Ви можете передати гроші приймальній родині, але це не обов’язково.

Муніципалітет може припинити виплату допомоги на проживання для всієї сім’ї, якщо дорослий член сім’ї заробляє гроші роботою або отримує допомогу. Немає значення, наскільки високий чи низький дохід. Якщо виявиться, що вашого доходу чи допомоги недостатньо для сім’ї, муніципалітет також може лише частково припинити виплату допомоги.

Фінансову допомогу можна отримувати на банківський рахунок, картку передплати, або готівкою.

📃 Банківський рахунок (оновлено в листопаді 2023)

На даний момент, українці можуть відкрити рахунок в більшості нідерландських банків. Для відкриття рахунку заявник повинен бути повнолітнім та мати номер обслуговування громадян (BSN). Деякі банки просять українців відвідати найближче відділення банку, у інших все можна оформити повністю онлайн – через веб-сайт або через мобільний додаток.

Банк повинен мати можливість надсилати вам фізичну пошту, оскільки банківська картка та пристрій для входу в додаток не можуть бути надані одразу після подання заявки; це займе кілька днів. Тому важливо, щоб банк знав вашу адресу. У разі переїзду, треба повідомити про це у банк, щоб він змінив вашу контактну інформацію в своїй системі.

Інформація про обрання банку на сайті Асоціації нідерландських банків

З 3 жовтня 2022 року, українські переміщені особи в Нідерландах мають змогу відкрити рахунок із документами, які раніше не могли обробляти постачальники платіжних послуг. Нові варіанти такі:

  • Український внутрішній (“кириличний”) паспорт старого зразку у поєднанні з тимчасовим посвідченням особи, виданим українським консульством. Паспорт на кирилиці має бути дійсним або оновленим. Зверніть увагу, що в українському консульстві продовжити термін дії внутрішнього паспорту неможливо, така послуга надається лише для паспортів для виїзду за кордон.
  • Прострочений український паспорт для виїзду за кордон, за умови що термін дії паспорта було продовжено в українському консульстві.
  • Дозвіл на постійне проживання в Україні, який був дійсний станом на 24 лютого 2022 року у поєднанні з дійсним паспортом іншої країни за межами ЄС.
  • O-документ.

Але далеко не всі банки вже готові відкривати банківські рахунки з українськими документами, які раніше вони не могли обробляти. Більше того, ситуація може відрізнятися у різних відділеннях одного й того самого банку.

Батьки або опікуни, які проживають у Нідерландах, можуть подати заявку на платіжний рахунок для неповнолітньої дитини, яка офіційно перебуває під їх опікою. Це має бути зроблено в тому самому банку, де у батьків або опікуна вже є платіжний рахунок.

🏠 Житлові питання (оновлено в листопаді 2023)

Якщо вам немає де жити, муніципалітет зобов’язаний надати вам притулок (GOO). У кожному муніципальному притулку є свої правила. Зазвичай ви отримуєте ці правила після прибуття до вашого притулку. Правила, які діють у багатьох місцях, це, наприклад, заборона наркотиків, алкоголю та зброї, а також заборона шуміти після 22:00.

Якщо ви не дотримувалися правил і повинні залишити свій поточний притулок, тоді муніципалітет, де ви проживаєте, зобов’язаний знайти альтернативний притулок. Муніципалітет також не має права зняти вас з реєстрації в муніципалітеті, де ви проживаєте. Муніципалітет може зробити це, лише якщо ви не були присутні на місці прийому більше 28 днів.

Раніше українці могли вибрати проживання в сім’ї, що через програму RefugeeHomeNL і жити в нідерландській родині протягом трьох місяців. Однак зараз вже неможливо зареєструватися як біженець на цьому сайті. RefugeeHomeNL припинить свою роботу 31 грудня 2023 року. Однак якщо ви проживаєте в сімʼї, то до цієї дати ви все ще можете отримати рекомендації від RefugeeHomeNL.

Ви можете орендувати житло, якщо ви втекли з України і перебуваєте під тимчасовим захистом. У Нідерландах існує різниця між соціальним житлом та орендним житлом. Орендувати нерухомість в приватному порядку може будь-хто. До об’єктів соціальної оренди застосовуються певні умови. Наприклад, потрібно мати дозвіл на проживання. Зараз у Нідерландах доступних для оренди будинків менше, ніж тих, хто шукає житло. Це ускладнює оренду житла. Через дефіцит житла ціни на оренду дуже високі, і може пройти багато часу, перш ніж ви знайдете житло, що вам підійде.

Зазвичай орендодавця вимагають, щоб Ваш дохід на місяць перевищував вартість оренди втричі. Нагадуємо, навіть якщо ви оселилися у приватної особи, вам все одно потрібно зареєструватися в муніципалітеті для отримання BSN номера, що надає доступ до держпослуг. Знайти квартиру можна на сайтах: Рararius або Funda. Також в нагоді стануть наступні сайти із пошуку житла:

takecarebnb.org/en

sharemyhome.org/uk/i-need-a-home

icanhelp.host

host4ukraine.com

prykhystok.in.ua/find

Детальніше про реєстрацію проживання.

Існує так зване «соціальне житло» – оренда з великою знижкою, – але черги на нього чекають роками. Окрім того, люди, які підпадають під дію Директиви про тимчасовий захист не мають права на соціальне житло. Щоб мати право на соціальне житло, потрібен спеціальний дозвіл на житло, який можна отримати лише за наявності посвідки на проживання.

🩺 Медична допомога (оновлено в листопаді 2023)

З 1 липня 2022 року на біженців з України, які мають BSN, поширюється дія Положення про медичне обслуговування переміщених осіб (RMO). Це означає, що вам більше не потрібно купувати власну медичну страховку, і ви автоматично покриваєтесь RMO. Для RMO ви не платите внески за медичне обслуговування та не отримуєте допомогу на медичне обслуговування.

Інформаційний листок про RMO (англійською мовою)

Якщо ваш стан здоровʼя загрожує життю вам слід телефонувати у швидку за номером 112. Якщо вам треба звернутися до лікаря у звичайному порядку, то ви маєте звернутися до загальної медичної практики, де вас сконтактують з сімейним лікарем. Лікар загальної практики вивчить ваші проблеми зі здоров’ям і визначить, чи потрібно вас направляти до спеціаліста. Зазвичай у лікарні загальної практики є хтось, хто може підтримати вас із психологічними скаргами.

Якщо у вас є незначні скарги, наприклад, застуда, не потрібно негайно йти до лікаря. Ви можете придбати ліки в аптеці чи магазині без рецепта. Ви також можете звернутися в аптеку з питаннями про ліки. Крім того, фармацевт може дати консультацію у разі незначних проблем зі здоров’ям.

Інформація про компенсацію за витрати на ліки

Якщо ви не знаєте, до якого сімейного лікаря звернутися, запитайте в муніципалітеті, де ви проживаєте, про найближчого лікаря загальної практики.

Покрокова інструкція, що робити у випадку захворювання (українською мовою)

RMO покриває весь догляд у стандартному пакеті, але він також має кілька розширень. Наприклад, додаткове покриття включає:

  • Догляд за ротовою порожниною при гострому болю до 250 євро (1 раз на рік);
  • Окуляри та слухові апарати;
  • Специфічні ліки;
  • Контрацепція;
  • Аборт.

Послуги ортодонта не компенсуються. 16 установ ортодонтичної практики організації TopOrtho в Нідерландах пропонують біженцям безкоштовну ортодонтичну термінову допомоuгу до суми в 250 євро.

Установи ортодонтичної практики

Вагітність

Догляд за майбутньою матір’ю та її дитиною в основному здійснюється лікарем-акушером (акушеркою). Акушерська допомога – це допомога до, під час і після пологів. У Нідерландах є багато незалежних акушерів, до яких можна записатися на прийом. Більш детально з пошуком акушерки може допомогти лікар загальної практики. Якщо є медична проблема, акушерка направить майбутню маму до гінеколога в лікарню.

Інформація для вагітних жінок про вагітність і пологи у Нідерландах (українською мовою)

Після народження дитини її потрібно зареєструвати у муніципалітеті. Якщо дитина народилася після того, як ви заповнили форму заяви в IND, ви також повинні повідомити про народження вашої дитини в IND. Ви можете зробити це, заповнивши форму M35-J і надіславши її за адресою, зазначеною у формі.

Документ M35-J

Безкоштовна психологічна підтримка вагітних жінок

♿️ Оформлення статусу інвалідності та допомога від держави (оновлено в листопаді 2023)

У Нідерландах немає можливості автоматично підтвердити статус інвалідності, навіть якщо в Україні ви мали групу інвалідності. Однак навіть без статусу інвалідності, маючи хронічні захворювання, ви можете отримати лікування, обстеження, візит до лікарів, технічні засоби та реабілітацію безоплатно. Жодних документів не потрібно подавати – вся інформація міститься в єдині базі BSN через ваш ідентифікаційний номер.

Спершу потрібно звернутися до сімейного лікаря, що випише направлення на аналізи чи обстеження, що підтвердять вашу потребу в лікуванні. Далі через муніципалітет можна отримати необхідне лікування чи технічні засоби (наприклад, інсулін чи засоби для вимірювання рівня цукру, ін’єкції, рентгени, аналізи).

Підтверджений статус інвалідності дає ті ж самі пільги, що й в Україні: безоплатне лікування, знижка на проїзд у громадському транспорті, доступ до реабілітації та санаторіїв.

Щодо реабілітації та вузькопрофільного лікування, існують спеціальні медичні центри при університетах. Щоб туди потрапити, вам потрібне направлення від лікаря. Після нього асистенти спеціаліста присилають підтвердження, пропонують лікування і реабілітацію. Для цього потрібен лише ваш код BSN та паспорт.

Підтримка людей з інвалідністю здійснюється через Закон соціальної підтримки (WMO). Біженці також можуть подати заявку на це через WMO-стійку в муніципалітеті, в якому вони перебувають. Зазвичай процес виглядає так:

  1. Повідомте про свій запит на допомогу та підтримку до WMO-стійки вашого муніципалітету. У більшості муніципалітетів ви можете заповнити онлайн-форму для подачі заявки на WMO.
  2. Муніципалітет призначить інтерв’ю та проведе дослідження щодо вашої ситуації
  3. Муніципалітет надасть рекомендацію з детальним описом необхідної допомоги.
  4. Ви можете погодитися з рішенням, після чого плануються подальші дії.

Засоби для лікування, реабілітації та догляду можуть надати безкоштовно — їх буде відшкодовано із базового пакету медичного страхування. Допоміжні засоби для ходьби, типу милиць або ходових роликів, не відшкодовуються ні жителям Нідерландів, ні біженцям. Якщо вам потрібне крісло колісне, його можна отримати від муніципалітету через Wmo-стійку.

Ви також можете купити або взяти напрокат ходунки самостійно, наприклад, через організацію thuiszorgwinkel. На Marktplaats ви також можете знайти дешеві вживані інвалідні візки чи ходунки.

Фонд допомоги людям з інвалідністю у Нідерландах

Консультації, інформація та онлайн-підтримка для українців з інвалідністю у Нідерландах

Допомога глухим людям у Роттердамі

👩‍🏫 Освіта (оновлено в листопаді 2023)

Школи в Нідерландах безкоштовні. Навчання проходить нідерландською мовою, але в деяких школах створюють спеціальні українські класи. Однак, наразі нідерландська система освіти переживає досить серйозне навантаження, у зв’язку з великою кількість біженців. Тому, можливо, дитина зможе приступити до навчання не одразу. З дитячими садочками ситуація ще більш складна. До них спостерігаються великі черги, а навчання там платне.

Українські школи в Нідерландах:

Фундація «Українці в Нідерландах»
Адреса: Peilstraat 67, 2516 RG The Hague. E-mail: ua.in.nl@gmail.com. Сайт: https://www.ukrainians.nl
Контакт: Віра Луценко

Фундація «Brand New Ukraine»
Адреса: Postbus 1000 t.a.v.Box D8, 2260BA Leidschendam. E-mail: info@brandnewukraine.nl. Сайт: https://brandnewukraine.nl.
Контакт: Світлана Бережанська

Фундація «Oekraine Culturalis»
Адреса: Duifkruid 102, 4007 SZ, Tiel, Nederland. E-mail: info@oekraienseschool.nl, oekraienseschool@gmail.com. Сайт: www.oekraienseschool.nl.
Контакт: Олександра Хохла

  • Фундація «Українська громада в Нідерландах»
    Адреса: Waalhaven Noordzijd, 33 3087 BH, Rotterdam, Nederland. E-mail: info@oekraine-diaspora.nl. Сайт: https://oekraine-diaspora.nl/.
    Контакт: Ігор Кириченко

Також функціонують шість українських суботніх/недільних шкіл: у Гаазі, Амстердамі, Роттердамі, Гронінгені, Ейндховені та Утрехті.

Професійна та вища освіта у Нідерландах

Професійна та вища освіта в Нідерландах також платна, але є нюанси. Якщо ви хочете здобути професійну освіту (MBO) і вам ще не виповнилося 18 років, то за навчання ви не платите. Повнолітнім доводиться платити за навчання. Вартість зазвичай вказана на сайті освітнього закладу.

Навчання в коледжі або в університеті в Нідерландах для українців відбувається на загальних засадах. Іноді вищі школи стягують з людей з України суму як для студентів з-за кордону. Це називається інституційною ставкою. Часто ця сума значно перевищує встановлену законом ставку, яку платять громадяни Нідерландів. Щоб дізнатися вартість цієї ставки, треба звертатися до кожного конкретного університету.

Умови допуску до навчання та інформація про оцінку українського диплому в Нідерландах

Вивчення нідерландської мови

У більшості початкових шкіл є спеціальні класи для дітей, які поки що не володіють мовою. Зазвичай діти відвідують спочатку такий спеціальний клас, щоб вивчити мову. Потім їх розподіляють по класах.

Доступна допомога залежить від віку вашої дитини. Для дітей віком менше 12 років є спеціальні початкові школи або спеціальні класи у звичайних початкових школах. Для дітей віком від 12 до 18 років існують міжнародні перехідні класи ISK. Це особливий клас у середній школі. У такому класі навчають нідерландської мови. Приблизно через 1 рік ваша дитина піде до звичайного класу середньої школи.

ISK зважає на рівень навчання вашої дитини та відповідно коригує підтримку. Коли ваша дитина починає навчання в ISK, спочатку перевіряється, який рівень їй підходить найкраще. Для цього проводиться зустріч з дитиною та батьками. Це робиться для того, щоб дитина не потрапила в надто легкий або надто складний клас.

Уроки мови з Juf NaTAALka на Youtube

Практика нідерландської мови для іспиту з громадянської інтеграції

Мовний тренер

Підручник з нідерландської мови для українців

👩‍💼 Робота (оновлено в листопаді 2023)

Статус тимчасового захисту автоматично надає вам право працювати. Ваша наклейка в паспорті (той самий «стікер») від міграційної служби є доказом про надання тимчасового захисту та доступу до ринку праці. Роботодавець може прийняти вас на роботу лише на підставі трудового контракту, термін якого не може перевищувати термін надання тимчасового захисту.

Перед початком роботи упевніться, що ви маєте рахунок відкритий у нідерландському банку, на який буде здійснюватися переказ заробітної плати. При працевлаштуванні домовляйтеся з роботодавцем про розмір своєї зарплати, робочий час та період виплат. Попросіть укласти трудовий договір зрозумілою мовою і зберігайте у себе його копію. У випадку працевлаштування збирайте докази того, що Вас було прийнято на роботу: трудовий договір, фотографії, робочі домовленості.

Права українців при прийому на роботу у Нідерландах

Шукати роботу можна через місцевий центр зайнятості (uitzendbureau). Зазвичай вони пропонують роботу для людей без досвіду – фізичну працю або тимчасове працевлаштування. Там зібрано багато вакансій, для яких потрібні лише базові знання англійської мови, або знання мови зовсім не вимагається.

Також роботу можна шукати самостійно на сайтах:

RefugeeWork

Indeed

Nationalevacaturebank

Linkedin

🐱 В’їзд з домашніми тваринами (оновлено в листопаді 2023)

З 15 червня 2023 року ваш улюбленець має відповідати ввізним вимогам Європейського Союзу. Тваринам дозволено в’їзд з інших країн Європейського Союзу, але на момент прибуття до Королівства Нідерланди власник зобов’язаний якнайшвидше звернутися до ветеринара для обстеження тварини з України на сказ.

Для в’їзду з країни за межами ЄС діють стандартні умови: чіп, вакцинація від сказу та підтвердження наявності в тварини антитіл до сказу.

Допомогу тваринам з України у Нідерландах надає організація Help for Animals from Ukraine. До них можна звернутися за адресою ветеринара, за вакцинацією чи (безкоштовною) медичною допомогою та за поясненням правил і законів. Ви також можете отримати тут допомогу щодо притулків, де можна залишитися з твариною.

Електронна пошта Help for Animals from Ukraine: info@hulpvoordierenuitekraine.nl

Сайт Help for Animals from Ukraine

🚌 Транспорт (оновлено в листопаді 2023)

Після прибуття до Нідерландів Ви можете безкоштовно в’їхати в країну потягами Нідерландських залізниць (NS) за допомогою українського посвідчення особи та маючи німецький, бельгійський, французький або австрійський квиток, який діє 24 години. З цими документами Ви можете одержати безкоштовний одноденний квиток у квиткових касах на великих залізничних станціях NS.

Однак з 1 червня 2022 року Нідерланди скасовують безкоштовний проїзд для українців на інших видах громадського транспорту. Для проїзду в громадському транспорті тепер потрібно мати дійсний квиток, наприклад, картку OV з чіпом. Її можна придбати на станціях, у різних магазинах і супермаркетах, а також в Інтернеті.

Інформація про те, як отримати картку OV

☝️ Корисні контакти

Контактні дані Посольства України в Королівстві Нідерланди:
Zeestraat, 78 2518 AD The Hague
Телефони: +31-703-62-60-95, +31-703-60-72-18
Електронна пошта: emb_nl@mfa.gov.ua consul_nl@mfa.gov.ua

Служба імміграції та натуралізації Королівства Нідерланди (Immigration and Naturalization Service, IND) – номер телефону: 088 043 0430 (після з’єднання слід натиснути цифру 9), з-за кордону: +31 88 043 0430.

Національна лінія підтримки (нідерландською та англійською): +31 247 247 247

Центральне агентство з прийому шукачів притулку (Central Agency for the Reception of Asylum Seekers (COA), номер телефону: +31 88 715 70 00.

Незалежна правозахисна організація із захисту прав біженців (VluchtelingenWerk Nederland (VWN), номер телефону: +31 20 346 72 00.

Фонд українців у Нідерландах – номер телефону гарячої лінії (українською): +31 10 200 5661 (з 09-00 до 18-00 з понеділка по пʼятницю), електронна пошта: support@ukrainians.nl