На цій сторінці
🧳 Прибуття у Литву
Українці, які вирішили виїхати у Литву, спершу прибувають у Польщу. Звідти можна доїхати до Литви власним транспортом, або ж литовським залізничним сполученням, що безкоштовне для українців. Якщо ви потребуєте допомоги, литовські волонтери можуть запропонувати послуги транспортування. За номером +370 677 22222 можна отримати організацію трансферу для вас або ваших рідних.
Одразу після прибуття до Литви, ви можете отримати пакет першої гуманітарної допомоги від Червоного Хреста чи Мальтійського ордена.
📦 Гуманітарна допомога
Для того, щоб отримати пакет першої допомоги, потрібно зателефонувати за номерами:
- +370 684 98688 (Червоний Хрест)
- +370 5249 7304 (Мальтійський орден)
Коли ви обрали місто, в якому хочете зупинитися, потрібно зареєструватися у міграційному центрі. Там ви отримаєте купон, який можна обміняти на гігієнічний набір першої необхідності у волонтерів Червоного Хреста. У разі потреби – уточнюйте склад родини, якого віку є ваші діти, та чи є в сім’ї старші люди, чоловіки (чи потрібне приладдя для гоління, наприклад).
У Мальтійського ордена є спеціальна гаряча лінія для українців: +370 600 232 20. Їх відділення працюють з понеділка по п’ятницю з 9 до 18 год, де також видають гуманітарні пакети першої допомоги та гігієнічні набори.
🤲 Оформлення статусу тимчасового захисту
Громадяни України з біометричним паспортом можуть перебувати у Литві за безвізовим режимом до 90 днів. Протягом цього часу українці можуть звернутися до міграційної служби, щоб отримати національну візу, або дозвіл на проживання і роботу в Литві. Цей дозвіл буде дійсним для поїздок у межах ЄС.
Також у Литві передбачений дозвіл на тимчасове проживання – він дозволяє українцям легально перебувати на території країн-членів ЄС до закінчення війни. Одразу після реєстрації цього дозволу, вам будуть доступні медична страховка та послуги дитячої освіти.
При цьому, подаватися на дозвіл не обов’язково: ви можете перебувати у Литві протягом 90 днів безвізового режиму. Але якщо ви плануєте залишитися в Литві надовше і потребуєте гуманітарної допомоги, плануєте працювати і хочете скористатися іншою соціальною допомогою, радимо вам це зробити.
Для отримання посвідки на проживання потрібно зареєструватися в одному з реєстраційних центів у Литві. Якщо у вас немає з собою документів, що посвідчують особу, у тому ж центрі вам видадуть посвідчення іноземної реєстрації до вирішення вашої правової ситуації.
Тож перший крок після прибуття у Литву, щоб оформити документи – реєстрація у Департаменті міграції Литви. У кожному місті ці відділення працюють з понеділка по четвер з 7:30 до 16:30, у п’ятницю з 7:30 до 15:15).
Міста та адреси відділень:
- Вільнюс, Vytenio g. 18;
- Каунас (в центрі реєстрації), Vytauto pr. 79;
- Клайпед, Kauno g. 6;
- Шяуляй, Aušros al. 19;
- Панєвежис, K. Binkio g. 14;
- Алітус, Jotvingių g.;
- Маріямполе, Kęstučio g. 1;
- Таураґи, Stoties g. 15;
- Тельшяй, Žemaitės g. 34;
- Утєні, Maironio g. 4;
- Вісагінас, Veteranų g. 13;
- Шальчинінкай, Architekto g. 4;
- Електренай, Draugystės g. 32.
Щоби пришвидшити оформлення документів, варто заповнити онлайн-заявку. Відеоінструкція, як заповнити заявку.
Після реєстрації у Департаменті міграції Литви Ви зможете:
- отримати дозвіл на тимчасове проживання в Литві (на 1 рік);
- національну візу (на 1 рік).
Важливо! Литва не надає українцям статус біженця. Натомість видає посвідку на тимчасове проживання. Термін її дії – 1 рік. Ця посвідка надає такі гарантії: право на освіту, медичне страхування, право на постійне проживання терміном 1 рік з можливим продовженням до 3 років, доступ до ринку праці, соціальну допомогу.
📃 Документи та банківські рахунки
Якщо ви виїхали з України без закордонного паспорта – його можна оформити у Консульському відділі. Там же можна безкоштовно отримати такі послуги:
- продовжити термін дії існуючого закордонного паспорта;
- внести інформацію про дітей у закордонні паспорти матері/батька;
- отримати свідоцтво про підтвердження особи.
Свідоцтво про підтвердження особи потрібно тоді, коли людина опинилася в країні зовсім без документів. Його також оформлюють безкоштовно.
Адреса Консульського відділу: Вільнюс, вул. В. Кудіркос, 22 (Vilnius, V. Kudirkos g. 22)
Телефон Консульського відділу Посольства України у Литовській Республіці: +370 5 233 07 82.
Деталі про процедури та необхідні документи.
Для відкриття банківського рахунку у Литві необхідно мати дійсний документ, що посвідчує особу, та реєстраційний документ, що видає відділ міграції при реєстрації. Деталі про відкриття банківського рахунку у фейсбук і та про відкриття рахунку на сайті.
💶 Фінансова підтримка
Благодійна організація «Maisto bankas» («Продовольчий банк») надає тимчасовим переселенцям з України, які мають потребу в продуктах харчування, картки «Maisto bankas» з 115 євро на рахунку. З їх допомогою ви зможете придбати продукти харчування в одній із торгових мереж Литви. Картки будуть видаватися особам, які приїхали до Литви та зареєструвалися не раніше 24 лютого 2022 року. Якщо вам не вистачає їжі, і вам потрібна картка «Maisto bankas», заповніть заявку на отримання картки.
Сім’ям, що виїжджають у Литву з дітьми, надається додаткова фінансова допомога.
👩👧👦 В’їзд із дітьми (без батьків та з опікунами)
Литва забезпечує безкоштовне медичне страхування для неповнолітніх. Деталі про медичне страхування.
Також передбачені виплати сім’ям із дітьми. Цим питанням займається соціальне забезпечення (Socialinės paramos skyrius). У кожному місті необхідно звернутися в окреме відділення, адресу якого вам підкажуть в міграційній службі.
Така щомісячна допомога складає 80 євро для всіх дітей, що вимушено виїхали з України через російську війну. Виплати збільшуються, якщо дитина має інвалідність, або ж сім’я багатодітна чи малозабезпечена – тоді додатково сім’я отримує + 40 євро щомісяця. Для дітей з інвалідністю додаткові виплати варіюються від 100 до 250 євро залежно від того, якого рівня догляду потребує дитина. Там же можна отримати одноразову виплату при поселенні.
Питаннями дітей, які виїжджають самостійно без батьків або з опікунами, займається служба захисту дітей. Вона також має свою адресу і контакти у кожному з литовських міст. Саме туди необхідно надавати підтвердження, що ваша дитина навчається в Литві, або дистанційно в українській школі. Перша інстанція після приїзду для вас у цьому випадку – це міграційна служба, яка викличе службу захисту дітей. За відсутності опікунів держава може запропонувати державні інтернати, де забезпечується безкоштовне проживання, харчування, та всі першочергові потреби. Далі служба шукає опікунів, що готові взяти на себе опіку, та виплачує їм компенсацію, сума якої залежить від рішення муніципалітету.
♿️ Оформлення статусу інвалідності
Статус інвалідності у Литві дозволяє отримати такі послуги:
- Додаткову доплату на догляд за дітьми (у випадку інвалідності неповнолітніх), що оформляється не в службі соціального захисту, а в службі Sodra (литовських аналог пенсійного фонду та соціального страхування). Всі інші виплати по догляду за дитиною з інвалідністю забезпечує служба соцзахисту.
- Іменний знак для автівки, якщо ви маєте власний транспорт. У Литві його заборонено купувати і встановлювати самостійно – він видається лише після оформлення інвалідності. Такий знак містить інформацію про людину, що має інвалідність, її фото, термін дії, та дає можливість паркуватися безкоштовно в усіх країнах ЄС.
- Можливості реабілітації дітей та дорослих.
Процедура оформлення інвалідності у Литві спрощена для українців. Її не потрібно оформлювати заново і відвідувати всіх лікарів – потрібно лише підтвердити наявний статус, який ви отримали в Україні.
Алгоритм дій такий:
- У консульстві потрібно отримати довідку, що підтверджує вашу групу інвалідності. Така довідка буде готова протягом декількох годин.
- Цю довідку разом із пакетом документів подати у службу працездатності і недієздатності (NDNT). Детальну інструкцію щодо документів вам нададуть у службі – зазвичай це анкета, ваше фото, і, за необхідністю, висновок від профільного лікаря у місцевій лікарні.
- Комісія приймає рішення, після чого видасть вам посвідчення із фото.
Після цього можете зателефонувати у службу Sodra та соціальну службу для оформлення виплат.
Оформлення інвалідності для дітей відбувається майже так само. Після звернення у NDNT, працівники служби надають детальні роз’яснення про алгоритм дій.
Необхідно:
- Зареєструватися у медичному закладі;
- Укласти декларацію з сімейним лікарем, за аналогом із українською системою;
- Звернутися до сімейного лікаря за довідкою про інвалідність;
- Заповнити анкету у NDNT та додати два своїх фото.
Важливо! Для підтвердження деяких діагнозів, або ж у випадку комбінованих порушень, потрібно звернутися до психіатра або суміжних спеціалістів. Обов’язково уточніть перелік лікарів, які вам необхідні. Звернення до психіатра у Литві коштуватиме 60 євро або ж три місяці очікування. Тому варто знайти у вашому місті реабілітаційний центр для дітей з інвалідністю – там прийом буде безкоштовним, якщо ви маєте направлення від сімейного лікаря.
Пришвидшений розгляд заявки займає 21 робочий день. Довідку про інвалідність надають на пів року, після чого її потрібно буде підтвердити. Втім, процедура підтвердження займає значно менше часу: дублюється довідка від лікаря, подається наявне підтвердження інвалідності, два фото і заява.
👩🦽 Реабілітація дітей з інвалідністю
Для дітей з інвалідністю виділяють 40 годин на рік безоплатного відвідування реабілітаційних центрів. Ці години можна використати, як вам буде комфортно: хоч відразу за один місяць, хоч поступово протягом року. Якщо заклад, спеціаліст чи методики вам не підходять, завжди можна перейти в інший заклад і продовжити реабілітацію там. Але перед тим важливо уточнити, чи він співпрацює за «програмою компенсації лікарняної каси». Щоб її активувати, потрібно подати запит на участь вашої дитини – це робиться через сімейного лікаря, який підтверджує заяву та дає направлення до реабілітолога. А він, зі свого боку, виписує заключення про необхідність реабілітації. Тоді ви отримуєте направлення і обираєте заклад реабілітації.
Також у Литві існують санаторії реабілітаційного напрямку. Ви можете отримати безоплатну путівку туди – через таку саму процедуру із сімейним лікарем та реабілітологом. Але її можуть отримати лише ті діти, в кого один із батьків офіційно працює у Литві.
У Литві працює служба із забезпечення технічними засоби реабілітації. Туди можуть звернутися ті люди з інвалідністю, що потребують технічних засобів: наприклад, милиці, крісла колісні, ходунці, вертикалізатори, спеціалізоване взуття. Також можна отримати слухові апарати, підгузки, одноразові пелюшки тощо. Всі ці речі можна отримати безкоштовно і що важливо – ще ДО того, як закінчиться підтвердження документів щодо інвалідності.
Це відбувається так: сімейний лікар та реабілітолог оформлюють необхідне направлення, отримувач йде в аптеку за вибором, і обирає з переліку ту кількість засобів, що йому чи їй потрібні.
Буває таке, що в наявності немає засобів, які можуть видати безкоштовно – тоді є можливість компенсувати частину суми, якщо ви купуєте їх за власний кошт. Ви обираєте серед переліку фірм та засобів, і протягом трьох місяців вам можуть компенсувати 1400 євро незалежно від суми покупки.
У Литві існує соціальний транспорт для перевезення людей з інвалідністю – спеціалізоване авто. Також в деяких випадках дітей з інвалідністю забирає та відвозить до навчальних закладів спеціально обладнаний автобус.
🩺 Медицина
Українці, які отримали тимчасову посвідку на проживання у Литві з гуманітарних міркувань, можуть отримувати безкоштовну медичну допомогу. Для цього знайдіть найближчу поліклініку у вашому міста, або завітайте у Центральну поліклініку у Вільнюсі (Pylimo g. 3). За медичними послугами Ви також можете звертатися до медичного закладу муніципалітету, у якому Ви зареєструвалися.
Ви можете отримати:
- послуги швидкої допомоги та охорони здоров’я;
- медичну реабілітацію поранених на війні в Україні;
- щеплення від Covid-19 (тел. 1808, або з мобільного номера +370 66 01 1808).
Деталі про безкоштовне медичне страхування для неповнолітніх, тел. 1828.
👩🏫 Освіта та розвиток
Можливості навчання українських дітей визначає міська влада кожного міста окремо. Можна віддати дітей у литовську школу, але ця освіта не обов’язкова. Як альтернатива – ваша дитина може навчатися онлайн в українській школі. Про це обов’язково необхідно повідомити у службу захисту дітей. Для цього потрібно подати довідку від керівництва вашої школи, що дитина дійсно навчається дистанційно.
Студенти, які вступили у литовські виші, можуть отримати стипендію. Вона доступна для тих, хто навчається на першому курсі, або виїхали з окупованих територій. Деталі про виплати варто дізнаватися у кожному вищому навчальному закладі окремо. Вища освіта у Литві.
Також у Вільнюсі діє литовська філія загальноосвітнього навчального закладу І-ІІІ ступенів «Міжнародна українська школа» (МУШ). Навчання у школі проходять українською мовою. В кінці навчання діти отримують свідоцтво про повну середню освіту державного зразка України з правом подальшого вступу до вищого навчального закладу України без складання ЗНО, а також до вищих навчальних закладів Литви та Франції.
Адреса: Studentų g. 39a. Для запису у школу – звертатися до адміністраторки пані Вікторії Куруоглу, тел.: +37066850741.
Громадяни України можуть безкоштовно користуватися послугами бібліотек у будь-якому місті Литви. Читацькі сертифікати видаються громадянам України безкоштовно, а також – доступ до комп’ютерів та бездротового Інтернету, сімейних, молодіжних закладів та закладів дозвілля, освітніх заходів, дитячих сенсорних читань, виставок та інших культурних заходів, доступу до різноманітних настільних та інтерактивних ігор у бібліотеці, збірки, колекції музики, фільмів, книг і періодичних видань різними мовами.
У Вільнюсі проводять безкоштовні курси литовської мови для українців.
🏠 Житло
У Литві існує програма часткової компенсації оренди житла. Для цього потрібно заключити офіційний договір між орендодавцями і орендаторами, та зареєструвати такий договір у муніципалітеті. Деталі програми та суми компенсації потрібно дізнаватися на сайті мерії конкретного міста. Тоді міська влада може компенсувати частину орендної плати, і сума оренди для вас буде нижчою.
Також існують державні будинки для літніх людей. Там завжди є черговий медичний персонал, забезпечують прання, прибирання, та двічі на тиждень – купівлю продуктів для тих мешканців, що не можуть вийти в супермаркет чи на ринок самостійно. Запропонувати таке житло вразливим групам населення чи літнім людям може міська влада.
👩💼 Робота
Вам не потрібні спеціальні дозволи, щоб працювати у Литві, якщо ви вже зареєструвалися у міграційному управлінні. Отримуючи тимчасову посвідку на проживання, ви автоматично маєте і дозвіл на роботу.
Де шукати вакансії?
Після оформлення документів ви можете звернутися до Центру зайнятості, що знаходиться у Вільнюсі (Zirmunu g. 139 a), або до таких центрів у інших містах. Можна також реєструватися та консультуватися у Службі зайнятості у Шальчінінкай, Архітекто вул. 4 за телефоном 1883 або електронною поштою info@uzt.lt. Інші міста:
- +370 658 26 755 у Вільнюсі
- +370 374 09 882 у Каунасі
- +370 672 28 204 у Йонаві
- +370 672 98 949 у Алітусі
- +370 658 24 346 у Клайпеді
- +370 610 38 727 у Паневежисі
- +370 616 46 608 у Шяуляї
- +370 607 54955 у Маріямполі
Більше інформації про центри зайнятості.
У пошуку роботи може допомогти така платформа:
Також створили спеціальні сайти з вакансіями для українців: Scobo, cv.lt (для вакансій, які не вимагають литовської/англійської мови). Сайт із контактами «Go Vilnius» пропонує контакти основних сайтів для пошуку роботи, а також контакти кадрових агенцій.
Якщо ви хочете пропонувати свої послуги самостійно, або почати власну підприємницьку діяльність, зайдіть на сайт про про роботу для українців. Він призначений для українських біженців, які бажають надавати свої послуги. Ця сторінка створена для того, щоб допомогти вам інтегруватися в литовське суспільство, працюючи на улюбленій роботі та заробляючи на життя у Литві. Там ви можете знайти інформацію про те, як влаштуватися на роботу, як працювати на індивідуальній основі або отримати ліцензію, як захистити свої права та захистити себе від експлуатації.
🚌 Транспорт
Громадський транспорт. Для громадян України залізничний та громадський транспорт безкоштовний у всій Литві: просто потрібно показати контролерам свій паспорт громадянина України або закордонний паспорт. Також разом із міграційною картою та посвідкою на проживання ви автоматично отримуєте проїзний документ, за яким зможете безкоштовно користуватися громадським транспортом рік.
Власний транспорт. У країні здебільшого платні парковки, а суму визначає муніципальна влада у кожному місті окремо.
Литовська страхова компанія «Lietuvos Draudimas» дарує українцям безкоштовну автоцивілку на 30 днів. Детальніше про автоцивілку для українців.
👨🎓 Юридичні послуги
Ви можете отримати безкоштовну допомогу у ваших юридичних питаннях від литовських юристів та юридичних консультантів. Спеціалістів, що надають безкоштовні послуги, можна знайти у списку юристів.
Ці послуги будуть безкоштовними для українців протягом усього 2022 року.
🐱 Домашні тварини
Ви можете приїхати з домашніми тваринками, навіть якщо вони не мають мікрочіпу, не вакциновані проти сказу, не мають належної ветеринарної документації та титру антитіл до сказу. Але про це обов’язково потрібно повідомити на пошту: ukrainepets@vmvt.lt. Після вашого звернення, тваринку безкоштовно вакцинують та нададуть мікрочіп.
Навіть якщо ваша тваринка має чіп та вакцинацію, потрібно повідомити про неї на пошту. У Литві існують спеціальні територіальні підрозділи державної продовольчої-ветеринарної служби. Вони організують мікрочіпування, вакцинацію від сказу та спостереження за такою тваринкою протягом 21 дня за місцем проживання вашого улюбленця.
Якщо маєте додаткові запитання щодо тварин – телефонуйте за номером 8 800 40 403.
☝️ Корисні контакти
Громадяни України можуть отримати інформацію за загальним телефоном Департаменту міграції: +370 5 271 7112, а також за електронною поштою: info@migracija.gov.lt
Департамент міграції МВС Литви на своєму сайті www.migracija.lt постійно оновлюватиме інформацію про міграційні процедури.
Детальна інформація про міграційні процедури.
Сайт із корисними посиланнями для допомоги українцям.
Гаряча лінія з питань проживання: +370 677 22222 (цілодобово)
Ресурс «сильні разом» для допомоги із житлом та іншими питаннями.
Український ресурс «прихисток» для пошуку та пропозиції житла українцям.
Питання щодо проживання та проїзду з польського кордону:
телефон довіри «Сильні разом» («Stiprūs kartu»),
+370 677 22222, щодня цілодобово.
Загальна інформація про життя в Литві:
Міграційний інформаційний центр «Я обираю Литву»,
+370 525 14352, в будні з 09:00 до 17:00.
Консультації та послуги щодо переїзду до Литви та проживання у Вільнюсі:
«International House Vilnius»,
+370 526 40 200, робочі дні з 08:00 до 17:00.
Джерела:
Посольство України у Литовській Республіці
Важлива інформація для українців у Литві «Parama Ukrainai»
Правила безпечного візиту в Україну «visitukraine»
Фейсбук-ресурси спільноти: «Українці у Литві» та «Литва допомагає Україні»
Інтерв’ю з українськими біженцями в Литві.