Перейти до вмісту
  • Оновлено
Контрольно-пропускний пункт із прапором Канади та написом 2023

🧳 Переїзд до Канади

Для українців канадський уряд запровадив спеціальну програму — дозвіл на екстрені поїздки (Canada-Ukraine authorization for emergency travel, CUAET). Це один із низки спеціальних заходів уряду Канади на підтримку народу України. Програма передбачає надання українцям і членам їхніх сімей подовжений статус тимчасового резидента й дозволяє їм працювати, навчатися та перебувати в Канаді, допоки вони не зможуть безпечно повернутися на батьківщину.

Однак ця програма закінчила прийом аплікацій 15 липня 2023 року. Якщо ви маєте запрошення за CUAET і ще не в Канаді, то можете заїхати за ним до 31 березня 2024 року. Для вас збережені всі умови та сервіси, що були обіцяні за цією програмою і надані людям, які приїхали раніше, окрім одноразової фінансової допомоги від федерального уряду. Сервіси надаватимуть до 31 березня 2025.

Для тих, хто вже у Канаді, термін подачі за пост-CUAET дозволи на навчання та роботу і продовження дозволу на перебування витікає 31 березня 2024.

Інформація для тих, хто подавався на програму CUAET

У липні 2023 федеральний уряд анонсував програму об’єднання українських родин Canada launches pathway to reunite families and support Ukrainians, за якою можуть отримати статус постійного резидента частина володарів CUAET документів.

Люди, які не потрапляють під критерії цієї федеральної програми, можуть йти за федеральними та провінційними економічними програмами. Деякі провінції та території вже оголосили, запустили та навіть почали видавати за ними вже резиденство. Інші ж провінції та території Канади — і Онтаріо серед них — окремих стрімів для українських іммігрантів поки що не оголошували.

Частина іммігрантів часів CUAET подаються за федеральною гуманітарною програмою. Вона сильно не всім підходить, але якщо люди можуть підкріпити документами свою аплікацію, подачі бувають цілком успішними.

Інформація про програму возʼєднання родин

Із завершення дії програми CUAET повертається базова гостьова віза та повертаються візові збори за оформлення документів. Водночас дедлайн подачі для українців на дозвіл на роботу та навчання зсередини Канади призначений на 31 березня 2024. Відповідно, люди, які приїдуть в країну за звичайною гостьовою візою, також зможуть отримати work & study permits на три роки, працювати та навчатися. Однак, вони мусять тепер заплатити $100 збору за оформлення візи, а також не зможуть скористатися оплаченими державою сервісами соцпідтримки та адаптації.

Податися на гостьову візу до Канади

💶 Фінансова допомога

Українські біженці, які мігрували до Канади за програмою CUAET, можуть отримати одноразову виплату від держави. Вона становить 3 тис. канадських доларів на дорослу людину (приблизно $2 тис.) та 1,5 тис. канадських доларів на дитину.

Для того, щоб отримати гроші, вам потрібно мати:

  • дозвіл на роботу або навчання;
  • тимчасовий ВНП;
  • документи, що підтверджують вашу участь у програмі CUAET.

Далі треба відкрити рахунок у канадському банку, зайти на офіційний сайт місцевого уряду і подати заявку на одноразову виплату. Кошти мають надійти протягом 5 робочих днів.

Українські біженці, які проживають у провінції Британська Колумбія можуть додатково отримати грошову підтримку до 2 тис. канадських доларів. Остаточна сума допомоги залежить від кількості членів родини та наявністю осіб з інвалідністю:

  • До 935 доларів на місяць для однієї людини;
  • до 1770 доларів на місяць для сім’ї з чотирьох осіб;
  • до 1358 доларів на місяць для особи з інвалідністю;
  • до 2193 доларів для сім’ї, в складі якої є особа з інвалідністю.

Виплати здійснюються щомісяця протягом року. Подати заявку можна трьома способами:

  • онлайн через портал “My self service”;
  • особисто під час візиту до організації;
  • зателефонувавши за номером 1-866-866-0800 (консультанти спілкуються 140 мовами).

До заяви треба додати:

  • адресу електронної пошти;
  • номер соціального страхування (SIN);
  • інформацію базового облікового запису BCeID;
  • документ, який посвідчує особу;
  • дані про доходи чи активи.

Мешканці провінції Альберта можуть розраховувати як на екстрену одноразову грошову допомогу, так і регулярну. Першу виплачують у випадку екстрених ситуаціях. Наприклад, якщо особа немає коштів винаймати житло чи купити базові продукти. Для отримання допомоги треба звернутися до контактного центру Alberta Supports у робочий час (1-877-644-9992), або до контактного центру з питань фінансової допомоги малозабезпеченим (1-866-644-5135), який працює цілодобово й без вихідних.

Регулярна фінансова допомога від провінції виплачується щомісяця. Розраховувати на неї можуть особи, які знаходяться у скрутному становищі та не мають грошей.

Зокрема такі особи мають проживати на території провінції Альберта та мати документи, що підтверджують участь у програмі CUAET.

Розміри щомісячних виплат становить:

  • 1 дорослий – 790 доларів;
  • 1 дорослий, 1 дитина – 1244 доларів;
  • Пара без дітей – 1184 доларів;
  • Пара, 2 дитини – 1674 доларів;

Розмір фінансової допомоги залежить від доходу, здатності особи працювати, а також від кількості членів домогосподарства.

Українські сім’ї, які прибули після 1 січня 2022 року та проживають у Торонто, можуть отримати допомогу на утримання дитини. Для отримання виплат треба сконтактувати із відділом Human Services Integration (HSI) міста Торонто за номером 416-338-8888 і вибравши цифру 7. Субсидія розрахована на покриття витрат на ліцензовані програми догляду за дитиною.

Окрім цього особи, які опинились у скрутному становищі можуть скористатися екстреною фінансовою допомогою від міського управління Торонто. Розмір допомоги залежить від ситуації та наявності грошових активів. В середньому це 733 долари. Фінансова допомога може включати гроші на їжу, житло, одяг та інші побутові витрати, вартість ліків, що відпускаються за рецептом, та іншу допомогу на охорону здоров’я. Щоб подати заявку, треба зателефонувати за номером 416-338-8888 (вибрати 7,) або відвідати сайт.

Якщо ви проживаєте у провінції Манітоба, місцевий уряд також передбачив екстрену фінансову допомогу потребуючим особам. Кошти надаватимуться для покриття базових потреб. Наприклад, проживання, їжа, одяг, медичні послуги тощо. Розмір допомоги розраховується індивідуально. Щоби дізнатися чи сповнюєте ви критерії для отримання допомоги, слід залишити голосове повідомлення за номером 204-945-5324 або написати електронного листа на TAP@gov.mb.ca.

Додаткова інформація про відкриття банківських рахунків і отримання фінансової допомоги в різних провінціях Канади (англійською мовою)

Брошура про отримання фінансової допомоги в різних провінціях Канади (українською мовою)

🏠 Житло

Послуги з пошуку житла та житлова допомога пропонуються:

  • місцевими, провінціальними, територіальними та федеральними урядами
  • надавачами послуг із адаптації
  • громадськими організаціями
  • українськими спільнотами в Канаді
  • окремими канадцями

Якщо ви вперше прибули до Канади й у вас ще немає житла, імовірно, що ви зупинитеся в одному з таких місць:

  • готель
  • хостел
  • тимчасово орендоване житло
  • дім друга, родича або приймальної сім’ї

Скористатися послугами допомоги в пошуку житла у різних провінціях Канади, якщо ви не перебуваєте в Канаді

Інформація про допомогу з житлом у Квебеці

Дізнатися про житло для новоприбулих до Канади також може допомогти організація Canada Mortgage and Housing Corporation (CMHC). Номер телефону: 1-888-463-6454

Майже третина сімей у Канаді орендують домівки. Оголошення про оренду публікуються здебільшого в інтернеті. Перед тим як укласти будь-який договір оренди, вам необхідно дізнатися інформацію щодо оренди:

Правила укладання договору оренди

Знайти й орендувати житло для великої сім’ї (англійською мовою)

🩺 Медицина

У Канаді охороною здоров’я займаються уряди провінцій і територій. Це означає, що ваш доступ до системи охорони здоров’я та конкретних медичних послуг залежить від того, у якій провінції чи на якій території ви будете жити.

Залежно від того, у яке місто Канади ви прибудете, в аеропорту можна знайти довідкове бюро організацій, які допомагають дізнатися про послуги та підтримку в місцевому регіоні.

В аеропорту Торонто працює Канадське товариство Червоного Хреста. Його представники можуть допомогти з перекладом, а також зв’язати вас із надавачами послуг з адаптації та іншими організаціями у вашій новій громаді.

В аеропорту Ванкувера працює організація з надання послуг із адаптації SUCCESS. Її працівники можуть допомогти вам адаптуватися в новій громаді.

Уряд вашої провінції чи території також може запропонувати послуги та підтримку, зокрема допомогу в пошуку роботи та способів залишитися в Канаді на постійне проживання.

Отримати медичну допомогу в залежності від провінції проживання

Якщо вашому життю загрожує небезпека, телефонуйте 911 із будь-якого міста Канади, щоб отримати невідкладну допомогу.

Якщо ваші діти зазнають стресу й мають потребу поговорити, вони можуть зателефонувати на безкоштовну лінію Kids Help Phone у будь-який час і з будь-якого міста в Канаді. Служба пропонує безкоштовні конфіденційні консультації, зокрема українською та російською мовами.

Гаряча лінія 1-800-668-6868

Додаткова інформація про допомогу з проблемами психічного здоровʼя (англійською мовою)

Зазвичай на відвідувачів Канади не розповсюджуються послуги державної системи охорони здоров’я. Однак, якщо ви приїхали до Канади за програмою CUAET, у вас може бути можливість отримати послуги державної системи охорони здоров’я залежно від провінції чи території вашого проживання.

Якщо уряд провінції чи території пропонує послуги державної системи охорони здоров’я за програмою CUAET, вам буде необхідно подати заяву на отримання медичної картки.

Подати заяву на медичну картку

Якщо у вас немає права на отримання послуг державної системи охорони здоров’я ви можете мати право на їх отримання, якщо у вас є відкритий дозвіл на роботу. Якщо у вас немає такого дозволу, ви можете подати заяву на отримання відкритого дозволу на роботу після прибуття до Канади.

Або ви можете придбати приватне медичне страхування. Також є деякі провінційні, територіальні та громадські надавачі послуг, які можуть допомогти тимчасовим резидентам отримати медичні послуги.

👩‍🏫 Освіта

Дитячий садок

У Канаді діти у віці від 2-3 до 4-5 років можуть відвідувати дитячі садки. У Канаді такі установи називаються nursery schools або daycares. Їх об’єднує те, що вони надають платні послуги з догляду за дітьми в денний час і не є обов’язковими. Є також категорія дитячих садків, званих kindergartens. У таких установах готують до школи протягом одного року, і відвідувати їх обов’язково у всіх регіонах країни, крім Альберти, Манітоби і Саскачевану. У більшості провінцій і територій дітей можна записати в дитячий садок, коли їм виповнюється 5 років за станом на 31 грудня в навчальному році.

Діти всіх постійних резидентів Канади, які народилися в країні або за кордоном, мають право відвідувати дитячий садок в державній початковій школі безкоштовно. Реєстрація в дитячому садку зазвичай починається в січні або лютому. Щоб записати дитину в канадський дитячий садок, потрібно надати наступні документи: свідоцтво про народження дитини; імміграційні документи або підтвердження громадянства Канади (ваші і дитини); паспорт щеплень дитини; підтвердження адреси проживання (угода про купівлю або оренду житла, квитанція про сплату податку на нерухомість за поточний рік або квитанція про внесення орендної плати за поточний місяць).

Багато дошкільних установ є приватними і коштують від 450 до 1 300 канадських доларів на місяць або від 5 400 до 16 200 канадських доларів на рік. Дорожче дитячі садки обходяться в Онтаріо і Британській Колумбії, дешевше — в Манітобі, на Острові Принца Едуарда і в Квебеку.

Квебек є більш доступним, тому що в цій провінції вже більше 20 років працює загальна державна програма дошкільного виховання. Якщо дитина відвідує дитячий садок в державній початковій школі, плата зазвичай не стягується. Однак може знадобитися оплатити шкільне приладдя, обіди та екскурсії.

Школа

Залежно від того, у яке місто Канади ви прибудете, в аеропорту можна знайти довідкове бюро організацій, які допомагають дізнатися про послуги та підтримку в місцевому регіоні. Аби піти до школи, вашим дітям знадобиться дозвіл на навчання, якщо:

  • вони приїхали з вами;
  • ви отримали статус відвідувача за програмою CUAET.

У деяких провінціях і територіях дітям необхідно мати дозвіл на навчання задля отримання певних соціальних послуг.

Якщо у ваших дітей ще немає дозволу на навчання, вони можуть подати онлайн-заяву на його отримання на території Канади. Платити за оброблення заяви не потрібно. Заяви оброблятимуться в пріоритетному порядку. Аби скористатися цими перевагами, не забудьте відмітити такі варіанти в розділі плати за навчання онлайн-заяви:

  • Other у пункті Expenses Paid
  • UKRAINE 2022 в пункті Other Description

Подати заяву на навчання

Якщо ваші діти будуть ходити до школи у Квебеку, вам також буде потрібно отримати Довідку про прийняття Квебеку (Quebec Acceptance Certificate [CAQ]).

Довідка про прийняття Квебеку

Діти здебільшого ходять до державних шкіл, які є безкоштовними. Залежно від місця вашого проживання ви можете записати дітей до англо- чи франкомовної школи. Ви також можете записати їх до школи, яка пропонує програму занурення, за якою для навчання використовуються обидві мови.

Також є приватні школи, за навчання в яких батьки платять самостійно. Зазвичай такі школи не фінансуються державою. У деяких провінціях та територіях є окремі католицькі державні школи. У деяких громадах також є приватні релігійні школи. У школах хлопчики та дівчатка здебільшого навчаються разом в одному класі. Деякі приватні школи пропонують навчання тільки для хлопчиків або дівчаток.

Діти можуть піти до початкової школи з 4 років. Навчання в середній школі зазвичай починається в 14-15 років. Закінчують середню школу зазвичай у 18 років.

У Квебеку ситуація трохи інша. Діти переходять до середньої школи у віці 12 років і закінчують її в 16 років. Після цього учні зазвичай ідуть до коледжу загальної та професійної освіти, відомого як CEGEP. Шкільний рік починається наприкінці серпня або на початку вересня й закінчується в червні.

Інструкція як записати дітей до школи (англійською мовою)

Система освіти Канади (англійською мовою)

Вища освіта

Вищу освіту в Канаді можливо отримати в коледжах і університетах. Українські студенти можуть вступати до коледжів та університетів Канади без додаткової підготовки одразу після закінчення школи. Студенти, які уже мають український диплом про вищу освіту можуть продовжити навчання в Канаді на післядипломній програмі, чи перекваліфікуватися.

Для вступу в коледж чи університет Канади необхідно мати документ про отриману освіту з перекладом на англійську мову. Для випускників шкіл документом про освіту є свідоцтво про здобуття повної загальної середньої освіти (атестат) і його додаток. Якщо студент вступає на післядипломну програму, необхідним документом для вступу є диплом про здобуття ступеня Бакалавра і його додаток.

Для підтвердження рівня володіння англійської мови необхідно отримати сертифікат IELTS Academic з загальним 6.0, чи 6.5 балом, залежно від типу програми.

Для вступу на програми творчого напрямку вимогою для зарахування може бути наявність портфоліо,  написання есе, чи відео/аудіо запису.

У Канаді немає єдиних тарифів на навчання. Тут у кожному навчальному закладі свої ціни на навчання. Навчання у найбільш престижних, або розташованих у столиці університетах, обійдеться дорожче, ніж навчання тієї ж спеціальності у провінційних містах. На вартість може впливати тривалість навчання. У середньому ціна навчання за рік становить близько 11 тисяч канадських доларів. Найдорожче обходиться навчання майбутнім IT-фахівцям.

Висококваліфіковані аспіранти можуть отримати фінансування через Стипендію Ваньє Канада

Постдокторські дослідники можуть отримати фінансування через Програму Постдокторських Стипендій ім. Бантинга

Студенти та постдокторські стипендіати з України  можуть мати право на  Дослідницьку Інтернатуру Mitacs Globalink

Студенти з України можуть знайти можливості для стипендій від  Союзу українських студентів Канади

Багато коледжів та університетів також пропонують стипендії для міжнародних студентів, включаючи спортивні стипендії. Щоб отримати додаткову інформаціію зв’яжіться з навчальним закладом, який вас цікавить.

🔈 Мова

У Канаді дві офіційні мови: англійська та французька. Англійська є найпоширенішою мовою в більшості провінцій і територій.

Французька мова є основною мовою в Квебеку та в деяких районах Онтаріо, Нью-Брансвік і Манітоба. У всіх провінціях і територіях Канади також є франкомовні громади. Значна частина жителів Квебеку розмовляє англійською.

Знання англійської чи французької мов дуже важливі, щоб допомогти вам осісти в Канаді. Ви можете зосередитися на навчанні або вдосконаленні однієї з двох мов. Ймовірно, це залежатиме від того, якою з двох мов розмовляє більшість людей у регіоні, де ви живете.

Якщо ви вже розмовляєте однією офіційною мовою, подумайте про те, щоб вивчити іншу. У багатьох частинах Канади вміння говорити обома мовами є перевагою для пошуку роботи.

Мовний портал Канади має різноманітні інструменти та ресурси для вдосконалення ваших мовних навичок.

Мовний портал Канади

Перебуваючи в Канаді, ви можете відвідувати мовні курси, щоб вивчити англійську або французьку. Федеральний, провінційний і територіальний уряди Канади фінансують мовні курси. Вам потрібно буде заплатити за приватні уроки мови.

Щоб знайти інформацію про інші програми мовної підготовки, які фінансуються провінціями або територіями, скористайтеся допомогою різних сервісних центрів, які працюють у вашій провінції.

Перелік сервісних центрів

Перш ніж почати заняття, ви повинні пройти тестування, щоб дізнатися ваші поточні знання мови. Відвідайте центр мовної оцінки у вашому місті та скажіть їм, що ви зацікавлені у відвідуванні курсів мови. Ви можете пройти тест для самооцінки, щоб дізнатися свій поточний рівень володіння мовою, перш ніж складати офіційний мовний іспит.

Пройти мовний тест онлайн

Тести та сертифікати з англійської мови:

Міжнародна система тестування англійської мови (IELTS)

Канадська програма індексу володіння англійською мовою (CELPIP)

Тест з англійської як іноземної (TOEFL) (це зазвичай потрібно університетам і коледжам)

Тести та сертифікати з французької мови:

Test d’évaluation de français (TEF)

Diplome d’études en langue française (DELF)

👩‍💼 Робота

Аби працювати в Канаді за програмою CUAET, вам потрібно мати номер соціального страхування (social insurance number [SIN]). Подати заяву на отримання SIN необхідно протягом перших 2 тижнів після прибуття до Канади. Навіть якщо ви не плануєте відразу почати працювати, SIN буде необхідний вам для доступу до багатьох державних послуг і пільг.

Інструкція з отримання SIN (українською мовою)

Також вам буде потрібен дозвіл на роботу. Якщо у вас немає такого дозволу, ви завжди можете подати заяву на отримання дозволу на роботу після прибуття до Канади.

Подати заяву для отримання дозволу на роботу

Якщо ви подали заяву на програму CUAET поза межами Канади, а також подали заяву на отримання дозволу на роботу, вам буде необхідно пройти медичне обстеження протягом 90 днів після прибуття до Канади.

Працедавці, які бажають підтримати українців пропозиціями працевлаштування, можуть зареєструвати наявні вакансії на веб-сайті Банку вакансій для України. Банк вакансій — це безкоштовний двомовний веб-сайт, на якому працедавцям доступні тисячі потенційних працівників. Крім того, тут є можливість безкоштовно й захищено розміщувати оголошення про роботу.

Інші ресурси для пошуку роботи в Канаді

Якщо ви переїжджаєте в Канаду не за програмою CUAET, вам потрібен буде інший дозвіл на роботу.

Документи для отримання можливості працювати в Канаді (англійською мовою)

🐱 Подорож з тваринами

Ввезення тварин до Канади відбувається на загальних підставах. Варто заздалегідь вивчити актуальні ветеринарні норми Канади. На сайті уряду Канади є детальні інструкції, правила та перелік документів для кожної конкретної тварини, в залежності від виду тварини, віку тварини та призначення тварини. Правила змінюються, якщо це наприклад ваша персональна тварина, або тварина-компаньйон.

Основні правила перевезення тварин

Якщо ви їдете до Канади з України, вам треба подбати про міжнародні ветеринарні паспорти, ветеринарні картки або ветеринарно-санітарні паспорти на тварин. Ці документи надаються відповідними державними інспекторами ветеринарної медицини та уповноваженимм лікарям ветеринарної медицини:

  • управлінь ветеринарної медицини в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі, містах обласного значення, районах;
  • державних закладів ветеринарної медицини;
  • регіональних служб державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті.

Ветеринарно-санітарні паспорти на тварин можуть видаватися ліцензованими лікарями ветеринарної медицини.

☝️ Корисні контакти

Посольство України в Канаді

Гаряча лінія для екстрених випадків: +1 613 617 23 35

Адреса: 310 Somerset St. West, Ottawa, ON, K2P 0J9, Canada

Телефон: +1 613 230 29 61

Факс: +1 613 230 24 00

E-mail: emb_ca@mfa.gov.ua

Facebook-спільнота Україна та Канада: еміграція біженство притулок

Facebook-спільнота Ukrainians in Toronto Group

Онлайн-спільнота українців Торонто у Telegram

Пошук допомоги українцям у різних регіонах Канади:

Альберта

Британська Колумбія

Манітоба

Нью-Брансвік

Ньюфаундленд і Лабрадор

Нова Шотландія

Онтаріо

Острів Принца Едуарда

Квебек

Саскачеван

Юкон