Перейти до вмісту
 • Оновлено
Контрольно-пропускний пункт з прапором Італії та написом 2023

Інформація для українських біженців в Італії на 2024 рік.

В’їзд до країни

В Італію не потрібна віза для українців із біометричним закордонним паспортом. З ним Ви можете перебувати в країні протягом 90 днів на півроку, після чого необхідно отримати дозвіл на проживання.

Тимчасовий захист

Тимчасовий захист громадян України, постраждалих від війни, продовжено в Італії до 31 грудня 2024 року. Автоматично на визначений строк продовжено дію посвідок на проживання.

У разі ухвалення Європейським Союзом рішення про припинення тимчасового захисту українським біженцям, дозволи на проживання для тимчасового захисту втратять свою силу й будуть анульовані навіть до закінчення терміну 31 грудня 2024 року.

Щоб урегулювати свою присутність на території Італії, протягом 8 днів після в’їзду повідомте місцеві органи про своє прибуття. Для цього зверніться в будь-яке представництво поліції (Polizia di Stato: Questura/Commissariato).

У відділенні поліції (Polizia di Stato: Questura/Commissariato) з’ясуйте порядок оформлення посвідки на проживання в Італії (Рermesso di soggiorno) у випадку возз’єднання сім’ї/подання запиту на тимчасовий захист тощо. Поцікавтеся, чи можна одразу призначити зустріч для подачі документів на оформлення посвідки на проживання.

Після подачі документів для отримання посвідки на проживання в Італії Вам буде присвоєно ідентифікаційний номер (codice fiscale), необхідний для доступу до державних послуг під час Вашого перебування в країні.

Водночас приймаюча сторона протягом 48 годин від приїзду громадян України подає (особисто/шляхом надсилання листа – raccomandata/електронного листа засобами pec) заяву про гостинність.

Після цього у громадян України є час, щоб підготувати необхідні документи та зв’язатися з місцевою квестурою (Questura – Ufficio Immigrazione) з метою подачі документів на оформлення посвідки на проживання на території Італії.

Радимо заздалегідь уточнити порядок прийому громадян у місцевій квестурі (Questura).

Questura Мілана приймає за попереднім записом. Записатися можна:

 • надіславши відповідний запит на електронну пошту immig.quest.mi.ucraina@pecps.poliziadistato.it, додавши копію паспорта та заяву про присутність на території Італії
 • звернувшись безпосередньо в міграційне відділення поліції за адресою: via Montebello, 26 (з понеділка до суботи з 8°° до 12°°)
 • звернувшись у HelpUkraine Point за адресою: viale Monza, 79 (з понеділка до п’ятниці з 9°° до 13°°; з 14°°до 18°°)

В Італії кожен українець має право вирішити, з якої підстави оформити посвідку на проживання:

 • тимчасовий захист
 • возз’єднання сім’ї (ricongiungimento familiare)
 • спеціальний захист (motivi di protezione speciale / calamità / protezione sussidiaria)

Посвідку на проживання «тимчасовий захист» можуть отримати:

 • громадяни України та члени їхніх сімей, які проживали в Україні до 24 лютого 2022 р.
 • особи без громадянства, громадяни третіх країн та члени їхніх сімей, які отримали міжнародний захист в Україні до 24 лютого 2022 р.

Необхідні документи:

 • 2 фотокартки 3,5х4,5
 • заява про гостинність (comunicazione di ospitalità)
 • паспорт зі штампом про перетин кордону
 • заява про присутність на території Італії (dichiarazione di presenza)
 • документи, які підтверджують родинні зв’язки (якщо йдеться про особу, яка виїхала з неповнолітньою дитиною)

Жителям України, які змушені рятуватися від війни, надається тимчасовий захист, який діє протягом одного року з можливістю продовження та забезпечує право на проживання, медичне обслуговування, доступ до житла, ринку праці та освіти.

Медичне обслуговування

Після приїзду в Італію потрібно якомога швидше звернутися до місцевої лікарняної структури або санітарної служби (ASL) з проханням про присвоєння коду STP.

Одразу після приїзду, якщо це необхідно, Вас зможуть прийняти в пункті швидкої допомоги (pronto soccorso).

Після подачі документів для отримання посвідки на проживання потрібно записатися до Державної системи охорони здоров’я і обрати сімейного лікаря, звернувшись до найближчої санітарної служби (ASL).

Національна служба охорони здоровʼя (Servizio Sanitario Nazionale – SSN) Італії фінансується державою. Будь-який іноземець має право отримати доступ до цієї системи, якщо отримає медичну картку (tessera sanitaria) від місцевого органу охорони здоров’я (Azienda Sanità Locale – ASL).

Після цього Ви матимете право відвідувати сімейного лікаря (або педіатра для дітей до 14 років), спеціалізованих лікарів за потреби, здавати аналізи крові, проходити імунізацію, бути госпіталізованим, а також Вам будуть доступні й інші різні види оздоровлення залежно від Ваших потреб.

Послуги в рамках національної служби охорони здоровʼя є безкоштовними або недорогими. Доплачувати доведеться за деякі ліки, які відпускають по рецепту та спеціалізоване лікування. Звільнені від доплати незахищені групи населення: діти, пенсіонери, малозабезпечені.

Усі працевлаштовані в Італії експати можуть безкоштовно зареєструватись у SSN. Також безкоштовний доступ до послуг мають студенти та пенсіонери. Решта іноземців мають можливість оформити страхування добровільно, проте в цьому випадку Вам доведеться сплачувати фіксовану щорічну плату.

Якщо у Вас є проблеми зі здоров’ям або інші особливі потреби, будь ласка, негайно повідомте компетентні органи влади. У цьому випадку можуть бути вжиті конкретні заходи для Вашої підтримки: Вам може допомогти лікар, психолог або соціальний працівник, Вас може бути поселено у спеціальний центр тимчасового перебування, де Ви зможете отримати послуги та допомогу, які відповідають Вашим потребам.

Випадки з особливими потребами:

 • Вам не виповнилося 18 років
 • у Вас серйозне захворювання
 • у Вас діти віком до 18 років
 • Ви вагітні
 • у Вас є інвалідність
 • вам потрібна психологічна підтримка через важкий досвід, який Ви пережили, Вашу сексуальну орієнтацію чи гендерну ідентичність, або через те, що Ви були доставлені до Італії проти власної волі, або через будь-які інші обставини, у яких Ви відчуваєте потребу в допомозі

Житло

Щоб отримати притулок або тимчасове житло зателефонуйте за безкоштовним номером для шукачів притулку та біженців (800 905 570 або +39 3511376335) або зверніться до Служби для біженців JUMA MAP.

Також біженці можуть звернутися за телефоном гарячої лінії 800938873 або надіслати запит на електронну пошту emergenza.ucraina@comune.roma.it.

Якщо у Вас немає житла, Ви маєте право бути розміщеними в мережі центрів надзвичайного прийому (CAS), Системі прийому та інтеграції (SAI) або Вам можуть бути надані державою інші форми житла, наприклад тимчасове проживання (готелі, заклади розміщення та релігійні інститути) або розміщення в приватних осіб.

Якщо Ви знайшли житло самостійно, зокрема й у родичів, друзів та приймаючих сімей, і на Вас поширюється тимчасовий захист, Ви маєте право на отримання грошової виплати в розмірі 300 євро на місяць. Крім того, якщо Ви є батьком або законним опікуном чи піклувальником неповнолітнього віком до 18 років, Ви маєте право на грошову виплату в розмірі 150 євро на місяць за кожного неповнолітнього.

Грошова допомога виплачується максимум три місяці. Щоб подати заявку на грошову виплату, перейдіть за посиланням: https://contributoemergenzaucraina.protezionecivile.gov.it/#/

Кількість доступних соціальних або громадських будинків в Італії сильно обмежена, тому оренда приватного житла нерідко може стати чи не єдиним способом найму житла.

Тимчасовий прихисток можна знайти на платформах:

Працевлаштування

В Італії Вам дозволено працювати через 60 днів після подачі заяви про надання притулку. Надалі Ви можете зареєструватися в місцевому державному центрі зайнятості («Centro per l’Impiego») як шукач роботи. Під час реєстрації в центрі зайнятості одразу підпишіть «Dichiarazione di Immediata Disponibilità» (DID), що означає, що Ви негайно готові до роботи. Ви маєте право працювати впродовж всього терміну процедури надання притулку. Після присвоєння Вам статусу біженця або особи, що потребує додаткового захисту, Ви отримаєте дозвіл на проживання. З цим дозволом Ви маєте право працювати в Італії без обмежень.

Центри зайнятості можуть допомогти Вам у пошуку роботи. Однак зверніть увагу, що знайти роботу в Італії може виявитись важко. Також більшість вакансій вимагатимуть від Вас хорошого рівня знання італійської мови. Щоб вивчити італійську мову, Ви можете безкоштовно зареєструватися в державному центрі навчання дорослих («CPIA»); Ви знайдете центр CPIA в кожному італійському містечку, що включає курси мовної та соціальної інтеграції для іноземців (італійська мова рівня L2) та програми, спрямовані на отримання диплому про середню освіту.

Якщо Ви живете в центрі тимчасового перебування, запитайте персонал про додаткову інформацію стосовно наявних можливостей професійного навчання та наставництва.

Освіта для дітей та підлітків

Законодавство Італії передбачає, що всі діти та підлітки, незалежно від їхнього статусу, мають право на освіту та зобов’язані ходити до школи до 16 років. Це означає, що всі діти віком від 6 до 16 років, які перебувають на території Італії, повинні бути зареєстровані у школі та регулярно відвідувати її. Після отримання заяви про зарахування іноземного громадянина, школа затребує документи, аналогічні як вимагається для італійських дітей. Зверніть увагу, що відсутність реєстрації місця проживання або попереднього навчання не може перешкодити дитині вступити до школи.

Заяву на зарахування до шкіл усіх рівнів необхідно заповнювати онлайн на вебсайті Міносвіти. У випадку, якщо родина не має доступу до Інтернету та/або комп’ютера, школа, на яку претендує дитина, може, за запитом, надати допомогу в реєстрації заяви.

Корисні контакти

Єдиний номер екстреної допомоги (швидка допомога, державна поліція, карабінери) – 112

Блакитна лінія, допомога для неповнолітніх – 19696

Дитяча невідкладна допомога – 114

Боротьба з насильством та переслідуванням – 1522

Зелена лінія для боротьби з торгівлею людьми – 800290290

Імміграційний офіс Головного управління поліції – відповідає за оцінку, а також за видачу конкретного документа, який дозволяє іноземним громадянам проживати на національній території, а саме дозволу на проживання – https://questure.poliziadistato.it/

Префектура. що є периферійним органом Міністерства внутрішніх справ і представництвом уряду в кожній провінції – http://www.prefettura.it/portale/multidip/index.htm

Територіальна комісія з визнання міжнародного захисту – компетентний орган з розгляду заяв про міжнародний захист – http://www.libertaciviliimmigrazione.dlci.interno.gov.it/it/commissione-nazionale-diritto-asilo