Перейти до вмісту
 • Оновлено
Контрольно-пропускний пункт із прапором Іспанії та написом 2023

🤲 Оформлення статусу тимчасового захисту

В Іспанії діє Директива Ради ЄС про захист переміщених осіб для забезпечення негайного реагування на масове переміщення людей в результаті військового вторгнення Росії в Україну, яке розпочалося 24 лютого 2022 року. Тимчасовий захист, що надається Іспанією в цих випадках, автоматично дозволяє українцям проживати, працювати або навчатися в Європейському Союзі без необхідності подавати прохання про притулок. Дія Директиви про тимчасовий захист в Іспанії подовжена до 4 березня 2024 року.

Іспанія вирішила розширити суб’єктивну сферу дії Директиви, тому тимчасовим захистом можуть скористатися:

 • громадяни України, які проживали в Україні до 24 лютого 2022 року;
 • особи без громадянства та громадяни третіх країн, які проживали в Україні на законних підставах, маючи дійсний дозвіл на проживання (постійний чи будь-який інший, наприклад, студенти, особи зі статусом біженця тощо), та які не можуть повернутися до своєї країни чи регіону;
 • громадяни України, які легально перебували в Іспанії до 24 лютого 2022 року та не можуть повернутися в Україну внаслідок Війни;
 • члени сімей вищезгаданих осіб; та
 • громадяни України, які перебували в Іспанії до 24 лютого 2022 року на нелегальному положенні та які внаслідок війни не можуть повернутися в Україну.

Куди потрібно звертатися, щоб оформити тимчасовий захист?

Українці мають подати заяву у Центр прийому, обслуговування та направлення (CREADE), створених у Мадриді, Барселоні, Аліканте та Малазі.

 • Адреса у Мадриді: CREADE Pozuelo de Alarcón: P.º de la Casa de Campo, 1, 28223 Pozuelo de Alarcón, Madrid.
 • Адреса у Барселоні: CREADE Barcelona: Avenida de la Reina Maria Cristina, s/n, 08004 Barcelona.
 • Адреса в Аліканте: CREADE Alicante: Avenida de Jean Claude Combaldieu s/n, Ciudad de la Luz, 03008 Alicante.
 • Адреса у Малазі: CREADE Málaga: Av de José Ortega y Gasset, número 20, 29006 Málaga.

Також заяву можна подати у поліцейських управліннях провінції, де ви знаходитесь.

Адреси поліцейських управлінь

Для оформлення тимчасового захисту необхідно:

 • Надати документи, що підтверджують належність до однієї з груп, щодо яких застосовується режим тимчасового захисту: закордонний паспорт або, у разі його відсутності, внутрішній паспорт чи документ, що посвідчує особу, а також документи, що підтверджують родинні зв’язки з подружжям, партнером та/або дітьми віком до 18 років.
 • Вказати адресу в Іспанії, яка вважатиметься постійним місцем проживання для надсилання повідомлень.
 • Вказати, якщо це можливо, номер телефону та адресу електронної пошти для надсилання повідомлень.

Поліція знімає у заявників відбитки пальців та видає під час подання запиту корінець, що містить ідентифікаційний номер іноземця (NIE). Цей корінець дає право зацікавленій особі залишатися на території Іспанії та отримувати соціальну допомогу.

Протягом максимум 24 годин після запиту про тимчасовий захист іспанська влада погоджує надання або відмову в захисті.

Запит про надання тимчасового захисту дітей віком до 18 років, які перебувають у супроводі дорослого, подається відповідальною особою (батьком, матір’ю чи опікуном).

Після позитивного рішення ви можете завантажити сертифікат тимчасового захисту із зазначенням вашого NIE (ідентифікаційного номера іноземця), номера вашої особової справи і дати народження.

Завантажити сертифікат тимчасового захисту

З цим документом ви повинні записатися на прийом для подання заяви на отримання посвідчення особи іноземця (TIE).

Записатися на прийом для отримання посвідчення особи іноземця

Контактні номери телефонів для отримання додаткової інформації щодо оформлення тимчасового захисту в різних провінціях Іспанії

Гаряча лінія Головного управління органами системи з питань прийому спільно з Європейським агентством з питань притулку: 91 399 00 09 (з понеділка по четвер з 9:00 до 17:00 та в п’ятницю з 9:00 до 16:00).

🏠 Житлові питання

Уряд Іспанії має програму прийняття та підтримки інтеграції для шукачів притулку, які не мають достатніх фінансових ресурсів з метою забезпечення власних потреб і потреб власних родин. Цією програмою опікується Міністерство соціальної інтеграції у співпраці зі спеціалізованими неурядовими організаціями.

Ця програма розділена на кілька етапів, максимальна тривалість яких складає 18 місяців із можливістю продовження до 24 для особливо вразливих випадків.

В залежності від ступеня автономії, якої набувають особи, включені в систему, в ній можна виділити декілька стадій:

 • Перша стадія передбачає прийом в одному з пунктів, в якому будуть забезпечені основні потреби а також буде надана допомога особі, прийнятій в систему, в набутті навичок, необхідних для самостійного проживання.
 • Друга стадія починається коли перебування особи в пункті прийому закінчується, але вона ще потребує економічної допомоги для оплати оренди житла і забезпечення основних потреб.

Ця діяльність здійснюється за допомогою державної мережі, що складається з Центрів прийому біженців залежних від Міністерства у справах інтеграції, соціального забезпечення та міграції а також інших пунктів, які фінансує згадане міністерство і якими управляють неприбуткові організації.

Протягом участі в програмі вам буде надано житло в будь-якій частині на території Іспанії, де є вільне місце. Програма підтримки включає соціальний догляд, психологічну підтримку, допомогу в навчанні та мовні курси або підтримку в пошуку роботи.

За розподіл місць відповідає Міністерство соціальної інтеграції. Слід мати на увазі, що, хоча будуть оцінюватися ваші особисті обставини, якщо ви подаєте заявку на місце в рамках програми прийняття, ви не можете самостійно обрати місце проживання, оскільки це залежить від наявності місць у державній мережі притулків.

Процедура включення в Систему прийому міжнародного захисту складається з попередньої оцінки того, чи відповідає особа, яка хоче бути включена в систему прийому, відповідним вимогам а також її потреб. Після цього такій особі виділяють місце в системі прийому. Для проведення попередньої оцінки зацікавлена особа повинна зв’язатися з організацією, яка цим займається у відповідній провінції.

Органами, що відповідають за первинне прийняття, є CEAR, ACCEM та Червоний Хрест (Cruz Roja).

У Мадриді зв’яжіться з Червоним Хрестом. Адреса електронної пошти: administracion.refugiados@cruzroja.es

У Барселоні безкоштовно зверніться до SAIER, муніципальної служби для іммігрантів, емігрантів та біженців, якою керує міська рада разом із іншими соціальними організаціями. Вона розташована за адресою: Calle Tarragona 141, Barcelona.

Додаткова інформація про SAIER (іспанською мовою)

У Алаві, Кадісі, у Малазі, Гіпускоа, Севілії, Біскайї та на Канарських островах звʼяжіться з організацією CEAR. Контактний номер телефону: 915 980 535

Додаткова інформація про CEAR

У провінціях Альбасете, Астурія, Авіла, Бадахос, Бургос, Касерес, Сьюдад-Реаль, Кордова, Куенка, Гвадалахара, Уеска, Ла-Корунья, Леон, Луго, Мурсія, Оренсе, Паленсія, Понтеведра, Саламанка, Сеговія, Сорія, Теруель, Толедо, Вальядолід, Самора, Сарагоса допомогою біженцям займається організація Accem.

Адреса у Мадриді: Calle de Magallanes, 3, 8ª planta, 28015. Madrid, Madrid, Spain.

Номер телефону: +34 915 31 23 12

Електронна пошта: accem@accem.es

Додаткова інформація про Accem (іспанською мовою)

У провінціях Аліканте, Альмерія, Балеарські острови, Кантабрія, Кастельон, Жерона, Гранада, Уельва, Хаен, Ла-Ріоха, Леріда, Наварра, Таррагона, Валенсія можна сконтактувати з Червоним Хрестом. Залишити заявку можна на сайті.

Залишити заявку в Червоному Хресті

Також ви можете спробувати орендувати житло самостійно. Для пошуку житла скористайтеся сайтами Idealista, Fotocasa або Milanuncios. Однак поки у вас немає робочого контракту, винайняти житло самотужки буде складно.

Також є декілька сайтів, де є житло для біженців з України. Це житло надають іспанські родини на своїх умовах.

Список сайтів:

https://icanhelp.host/
https://emergencyhome.help/uk/ayudas-a-ucrania-2/
https://www.eu4ua.org/uk
https://www.shelter4ua.com/
https://www.ukrainetakeshelter.com/

💶 Фінансова допомога

Українці, які беруть участь у програмі прийняття та підтримки інтеграції для шукачів притулку, можуть отримувати фінансову допомогу в Іспанії. Фінансова допомога для дорослих склада 400 євро на місяць, для дітей — 100 євро на місяць. Грошова допомога надається протягом 6 місяців.

Щоб отримати допомогу, потрібно зареєструватись на прийом у Службі соціального забезпечення та обрати на сайті розділ “Make an appointment for pensions and other benefits (INSS).

Зареєструватися у Службі соціального забезпечення

Контактні номери телефонів Служби:

915412530

901106570

Українці, які мешкають у Малазі, можуть подати документи за адресою: Málaga, avd. Jorge Silvela, n.

Термін очікування виплат може сягати кількох місяців, у залежності від провінції, де ви перебуваєте.

🩺 Медицина

Усі громадяни України, які звертаються за тимчасовим захистом, мають право на безкоштовну медичну допомогу на тих самих умовах, що й місцеве населення. Службою охорони здоров’я керують різні автономні співтовариства, але після прибуття в Іспанію всі переміщені українці отримують першу оцінку та невідкладну медичну допомогу в центрах прийому, догляду та направлення біженців у Мадриді, Барселоні, Аліканте та Малазі. Цей перший огляд спрямований на виявлення патологій, які потребують невідкладної допомоги, та нетермінових хронічних патологій для їх подальшого спостереження та лікування.

Щоб отримувати медичну допомогу на регулярній основі під час перебування в Іспанії, ви повинні подати заявку на отримання медичної картки, яка надається безкоштовно. Кожне автономне співтовариство самостійно керує видачею медичних карток громадянам, зареєстрованим на її території, але вона діє на всій території Іспанії. Зазвичай вона обробляється в центрах охорони здоров’я (також званих центрами первинної медичної допомоги). У виняткових випадках він оброблятиметься центрах прийому CREADE.

Пошук найближчого центру охорони здоровʼя

Фахову медичну допомогу зазвичай отримують через механізм скерування лікарів первинної ланки. Тобто, коли лікар первинної ланки вважатиме доцільним, він скерує вас на прийом до відповідного лікаря-фахівця (наприклад, до травматолога, гінеколога, онколога тощо). Ви можете звернутися до найближчої лікарні, скориставшись пошуковою системою Міністерства охорони здоров’я.

Пошукова система Міністерства охорони здоровʼя Іспанії

Найближчі центри охорони здоровʼя у Каталонії

Найближчі центри охорони здоровʼя у Андалузії

Невідкладна медична допомога надається за номером 112

♿️ Оформлення статусу інвалідності

Оформлення інвалідності в Іспанії відрізняється від української системи. Тут немає груп інвалідності, але визначається відсоток недієздатності.

Інвалідність може бути встановлена за такими групами:

 • фізичні порушення, які в свою чергу поділяються на функціональні та органічні;
 • інтелектуальні порушення;
 • сенсорна інвалідність;
 • множинна інвалідність, коли присутні ознаки інвалідності з більш ніж однієї групи.

Щоб отримати статус інвалідності, українцям потрібно звернутися до одного з центрів оцінки інвалідності Іспанії і мати при собі:

 • Копію NIE
 • Медичну картку, оформлену в Іспанії
 • Виписку з української лікарні, яка засвідчує вашу хворобу, перекладену іспанською
 • Медичні висновки з іспанської лікарні

Список центрів оцінки інвалідності в Іспанії

Вам нададуть запрошення на медичний огляд, де доведеться пройти декількох лікарів, які підтвердять вашу непрацездатність, а також дізнаються, чи потрібні вам якісь додаткові засоби. Після цього через деякий час вам по пошті надішлють картку, в якій буде вказано встановлений відсоток непрацездатності, інформацію про те, чи недієздатність постійна чи її потрібно буде подовжувати. Також в цьому листі ви знайдете сертифікат, що підтверджує інвалідність (він потрібний для оформлення пільг), а також картка для безкоштовного паркування автомобіля.

Як правило, виплатами допомоги з інвалідності займається Управління соціального забезпечення. Розмір допомоги з інвалідності в Іспанії досягає 11825 євро або 15383 євро на рік при наявності утриманців.

За додатковою інформацією можна звернутися за телефоном +34 901 166 565

👩‍🏫 Освіта

Шкільна та дошкільна освіта

Українські діти в Іспанії мають такі самі права на освіту, що й громадяни країни. Кожна громада встановлює свої власні процедури зарахування в школи.

Інформація про зарахування в школи та відвідування позакласних занять для кожної громади (українською мовою)

Шкільне навчання в Іспанії керується автономно, тобто компетенції в освіті передаються кожному з 17 автономних співтовариств: саме вони вирішують роботу всіх освітніх центрів і предметів, які викладаються.

Залежно від коштів, які їх утримують, освітні центри можуть бути:

 • Державні — на 100% підтримується державними коштами і є безкоштовними
 • Приватні — на 100% підтримується приватним капіталом і оплачується студентами
 • Узгоджений (мішаний) — це приватні школи, навчання яких підтримується державними коштами, тому навчання є безкоштовним для всіх учнів, але центр стягує з кожного студента щомісячну плату для покриття інших витрат центру.

Навчання в Іспанії обовʼязкове для дітей від 6 до 16 років.

Дошкільна освіта охоплює до 6 років навчання і є добровільною. Вона структурована у два цикли: від 0-3 років (ясла або дитячий садок) та від 3-6 років. У державних закладах безкоштовним є лише відвідування другого циклу навчання від трьох до шести років.

Більше інформації про освітню систему в Іспанії (українською мовою)

Гомологація та визнання академічної кваліфікації

Гомологація або визнання іноземних дипломів або вчених звань – це спосіб подати запит на те, щоб навчання, пройдене за кордоном, було офіційно визнане в Іспанії. Цей процес може бути корисним, щоб отримати професію або продовжити навчання в Іспанії.

Чим відрізняється гомологація від визнання навчання?

 1. Гомологація: Після завершення освітнього циклу (наприклад, початкової, середньої школи або бакалаврату) ви можете подати запит на гомологацію вашого диплома.
 2. Визнання навчання: Якщо ви освітній цикл не закінчили, ви можете подати запит на визнання пройденого навчання, щоб продовжити його з того самого ж курсу або рівня, який ви вивчали у своїй країні походження.

Незважаючи на різницю в назві, процедура подачі документів однакова, хоча відрізняється для невищої освіти (наприклад, початкової, середньої, бакалаврату або середньої професійної) та вищої освіти (університет, магістратура тощо).

Невища освіта

Якщо ви бажаєте отримати визнання невищої освіти, отриманої за кордоном, ви можете подати запит на її гомологацію або визнання. Майте на увазі, що це досить повільний процес, який може тривати до 2 років, і що є певне навчання, яке не може бути схваленим.

Інформація про те, яке навчання може бути визнаним, а яке ні (іспанською мовою)

Процедура визнання невищої освіти

Спершу вам треба оплатити збір за визнання і гомологацію. Цей збір може варіюватися в залежності від запитаної процедури. Необхідно завантажити документ під назвою Modelo 790 para estudios No universitarios і подати його разом із сумою готівкою в будь-якому банку або ощадній касі (перелік банків та ощадних кас). Обов’язково зберігайте підтвердження сплати збору, оскільки ви повинні пред’явити його під час запиту на визнання або гомологацію. Для отримання додаткової інформації щодо сплати збору можете звернутися до офіційного сайту уряду.

Необхідні документи:

 1. Заява на визнання
 2. Копія документа, що посвідчує особу (паспорт або NIE)
 3. Оригінал іноземного диплома, офіційного диплома або атестата, що підтверджує складання випускних іспитів.
 4. Деталізація атестата про пройдене навчання (де вказуються пройдені предмети, офіційна тривалість, оцінки та роки навчання)
 5. Підтвердження оплати збору за визнання і гомологацію.

Іноземні документи завжди повинні супроводжуватися офіційним перекладом на іспанську мову.

Місце, куди ви повинні подати документи, буде залежати від того, де ви проживаєте.

Сайти та адреси центрів подачі документів за місцем проживання

Вища освіта

В Іспанії Міністерство освіти є органом, відповідальним за регулювання процесу визнання всіх дипломів і вчених звань, виданих за кордоном.

 1. Homologación (Гомологація): Якщо ви маєте диплом про вищу освіту і хочете практикувати будь-яку з регульованих професій в Іспанії, ви повинні подати заяву на гомологацію диплома. Цей процес необхідний, якщо ваш диплом дозволяє практикувати регульовані професії, тобто які відповідають наступним чотирьом секторам:
  • Сектор охорони здоров’я (лікар, стоматолог, ветеринар, фізіотерапія тощо)
  • Юридичний сектор (юристи та прокурори)
  • Технічний сектор (архітектор, інженер тощо)
  • Сектор освіти (учитель дошкільної освіти, початкової школи, середньої тощо)
 2. Equivalencia (Відповідність): Якщо ви маєте диплом про вищу освіту, але не хочете займатися цією професією в Іспанії, або професійний сектор вашого диплома не відповідає одній із згаданих регульованих професій, ви повинні подати заяву на відповідність вашого диплома.
 3. Convalidación (Визнання навчання): Якщо ви вивчали деякі предмети, але не закінчили навчання і не отримали вищої освіти, ви можете подати запит на визнання вивчених предметів.

Додаткова інформація про необхідні документи та місця подачі цих документів (українською мовою)

Безкоштовне додаткове навчання

Неурядові організації пропонують додаткові можливості для навчання біженців безкоштовно.

Madrid for Refugees (Мадрид для біженців) проводять такі курси:

 • Комп’ютерна грамотність: курс, щоб навчитися використовувати комп’ютери, електронні пристрої та програми Google для усунення бар’єрів у цифровому світі. Курс триває 6 тижнів і проводиться за особистої присутності в наших офісах.
 • RefuTeach: інтенсивні заняття англійською мовою, які викладають волонтери-носії англійської мови для різних рівнів у малих групах. Курс триває 6 тижнів і проводиться за особистої присутності в наших офісах.
 • Refugees Code: базовий курс веб-розробки (Front-end). Опрацьовуються основи Git, HTML, CSS, Javascript та Vue.js. Курс триває півроку і викладається в невеликих групах англійською чи іспанською мовами за особистої присутності в наших офісах та у форматі онлайн

Адреса: Вулиця Mira el Río Baja, 20 bis, 28005 Мадрид

Електронна пошта: info@madridforrefugees.org

Вебсайт: www.madridforrefugees.org, www.refugeescode.org

URDA SPAIN проводять курси з вивчення іспанської мови, а також курс з інформаційно-комунікаційних технологій

Додаткова інформація про курси

Адреса: Dolores Folgueras 4, 28038 Madrid

Електронна адреса: info@urdaspain.org

Веб-сайт: urdaspain.org

Телефон: +34 919 353 759

🔈 Мовна підтримка

Кастильська мова є офіційною мовою всієї іспанської держави. З цієї причини кастильську мову часто називають «іспанською». Окрім кастильської, в окремих автономних громадах розмовляють іншими мовами. У цих областях такі мови є співофіційніми мовами.

Те, що мова є співофіційною, означає, що всі громадяни мають право її вивчати та використовувати. З цієї причини вони інтегровані в освітню систему цих автономних громад, тобто їх викладають у школі.

Автономні громади зі співофіційними мовами:

 • Баскською мовою (Еускера) розмовляють у Країні Басків та деяких районах Наварри.
 • У Каталонії розмовляють каталонською. У районі долини Аран, крім того, також розмовляють аранською.
 • У Галісії розмовляють галісійською.
 • На Балеарських островах використовується власна каталонська мова, типова для Балеарських островів.
 • Валенсійська мова використовується у Валенсійській громаді.

Кожна автономна громада розробила найбільш прийнятний протокол для вивчення іспанської мови для іноземців. У кожній з них ви можете відвідувати Центри освіти для дорослих (CEPA) та Офіційну мовну школу (EOI).

Список шкіл, де можна вивчати іспанську мову, за регіонами

Додатково:

Безкоштовні Youtube-уроки іспанської мови для українців

Безкоштовні курси іспанської мови для дорослих та дітей від Інституту Сервантеса

👩‍💼 Робота

Українці, які набули статусу тимчасового захисту в Іспанії, можуть працювати. Але для цього потрібно знати іспанську мову та мати певні навички. Якщо цих навичок немає, можна розраховувати на невисоку зарплату, але її вистачить, щоб забезпечити себе.

Щоб знайти роботу, можна звернутися до Бюро зайнятості. Там допоможуть з працевлаштуванням, а також нададуть доступ до курсів вивчення іспанської мови, комп’ютерної грамотності або курсів зайнятості, які відповідають профілю.

Сайт Бюро зайнятості (іспанською мовою)

Автономні регіони мають повноваження щодо працевлаштування для досягнення повної інтеграції переселенців та одержувачів міжнародного захисту.

Барселона, Мадрид, Аліканте та Малага є основними пунктами прийому громадян України. Як державні адміністрації, так і деякі приватні ініціативи, пропонують інформацію з конкретних питань щодо виходу на ринок праці.

Контакти регіональних пунктів прийому громадян України щодо пошуку роботи

Портали для пошуку роботи в Іспанії:

Платформа UA Talents

Info Jobs

Milanuncios

Infoempleo

🐱 Вʼїзд з тваринами

З 15 березня 2023 року для ввезення домашніх тварин з України не застосовуватимуться жодні винятки, а протокол дій, складений у 2022 році про некомерційне переміщення домашніх тварин, більше не застосовуватиметься.

Тому, починаючи з цієї дати, собаки, коти та тхори повинні відповідати умовам, викладеним у регламенті, включаючи вимоги щодо ідентифікації, щеплення проти сказу та серологічного тестування на сказ.

Регламент (іспанською мовою)

☝️ Корисні контакти

Номер телефону екстреної служби в Іспанії 112

Номер телефону поліції 091

Номер телефону для жертв гендерного насильства 016

Контактні дані посольства України в Іспанії: вул. Ронда де Абубійя, 52 28043 Мадрид, Іспанія

Телефон:

+34917489360

+34913887178