Перейти до вмісту
  • Оновлено
Контрольно-пропускний пункт із прапором Фінляндії

🤲 Оформлення статусу тимчасового захисту

У Фінляндії реєстрацію шукачів притулку на основі тимчасового захисту здійснює поліція та прикордонна служба. Заяву про притулок можна подавати на усіх станціях поліції Фінляндії. Проте не кожна станція поліції має повноваження здійснювати повну реєстрацію. Якщо ви звернетесь не до головної станції поліції у вашому місті, Вас cкерують на правильну станцію для завершення процедури подачі заяви.

Контакти та адреси станцій поліції можна знайти тут.

Якщо у вас виникнуть запитання, Ви можете зателефонувати за номером 0295 790 605 на телефонну лінію ”Україна” Міграційної служби Фінляндії. Послуга надається пн-пт з 8.30 до12.00 та з 13.00 до 15.30.

Хто може податися на тимчасовий захист?

  • Громадяни України, які не можуть повернутися в Україну через російське вторгнення;
  • громадяни та особи без громадянства країн, що не входять до Європейського Союзу та Шенгенської угоди, які перебувають в Україні на законних підставах та безпечне та постійне повернення яких до країни походження неможливе;
  • члени сімей українців та тих, хто отримав міжнародний захист чи еквівалентний національний захист в Україні, якщо родинний зв’язок утворився в Україні до 24 лютого 2022 року і член сім’ї не є громадянином країни Європейського Союзу чи країн Північної Європи, Ліхтенштейну чи Швейцарії.

Члени сім’ї не повинні подавати заявку одночасно. Наприклад, вони можуть приїхати до Фінляндії пізніше, а потім подати заяву на тимчасовий захист.

Якщо член сім’ї є громадянином країни, що входить до Європейського Союзу, Ліхтенштейну або Швейцарії, він може подати заявку на реєстрацію в ЄС.

Як подати заяву на отримання тимчасового захисту?

  1. Коли ви прибудете в Фінляндію, відвідайте станцію поліції чи прикордонної служби. Повідомте їм, що ви хочете подати заяву на тимчасовий захист. Ви повинні подати заяву на тимчасовий захист, навіть якщо ви вже подали заяву на надання притулку. Заява про надання тимчасового захисту розглядається набагато швидше, ніж заява про надання притулку.
  2. Поліція або прикордонна служба зареєструє вашу заяву про надання тимчасового захисту. Вони запишуть ваші особисті дані та інформацію про:
    • ваше місце проживання
    • інформацію про ваше прибуття до Фінляндії та маршрут подорожі
    • інформацію про членів вашої родини. Крім того, у вас візьмуть фото, відбитки пальців і підпис.
  3. Поліція або прикордонна служба запитає вас, чи подаєте ви лише заяву про тимчасовий захист чи також про притулок.
    Працівник поліції чи прикордонної служби вам пояснить різницю між тимчасовим захистом і притулком, щоб ви знали, чи бажаєте ви подати заяву лише на тимчасовий захист, чи на те й інше. Якщо ви забажаєте, ви можете подати заяву про притулок пізніше.
  4. Після реєстрації Імміграційна служба Фінляндії винесе рішення щодо вашої заяви.
    Імміграційна служба Фінляндії може сконтатувати додатково з вами перш ніж прийняти рішення, якщо для цього будуть причини.
  5. Вам буде повідомлено про прийняте рішення.
    Рішення про надання тимчасового захисту буде надіслано до пункту прийому, де ви перебуваєте. Якщо ви мешкатимете в приватному помешканні, рішення буде надіслано на адресу, яку ви вкажете як свою адресу в Фінляндії. Важливо, щоб у разі зміни вашої адреси у Фінляндії, ви негайно повідомляли про нову в пункті прийому, де ви зареєстровані.

Якщо ви не отримаєте рішення поштою, ви отримаєте рішення в офісі імміграції або поліції.

Після отримання тимчасового захисту

Ви отримаєте картку посвідки на проживання. Картка дозволу на проживання буде надіслана вам поштою після її заповнення.

Ви отримаєте номер соціального страхування. Ваш персональний ідентифікаційний номер вноситься до картки дозволу на проживання.

Якщо реєстрація в інформаційній системі про населення пройде неуспішно, відвідайте пункт обслуговування Агенції цифрової інформації та населення або сконтактуйте з вашим приймальним центром. Детальніше читайте на сторінці Personal ID. Після цього ви не отримаєте автоматично нову картку дозволу на проживання. Якщо ви захочете, ви зможете подати заяву на отримання нової картки дозволу на проживання з вашим персональним ідентифікаційним номером ваказаним на ній. За нову картку стягується комісія. Про те, як можна подати заяву на отримання нової карти ВНЖ, читайте на сторінці Поновлення посвідки на проживання.

Якщо ви також подали прохання про надання притулку, імміграційна служба призупинить розгляд вашої заяви про надання притулку, поки ваш дозвіл на проживання на основі тимчасового захисту залишатиметься дійсним.

Перша посвідка на проживання для тимчасового захисту видається максимум на один рік. Згідно з рішенням Ради Європейського Союзу, посвідку на проживання на основі тимчасового захисту будуть видаватися до 4 березня 2023 року, але подальші посвідки можуть бути видані після цього, якщо Рада Європейського Союзу не припинить своє рішення про тимчасовий прихисток.

Більше інформації

💶 Виплати у зв’язку зі статусом тимчасового захисту

Грошова допомога у зв’язку зі статусом тимчасового захисту надається для задоволення ваших основних потреб. Сума допомоги така ж сама, як і для прохачів притулку.

При встановленні рівня суми грошової допомоги з прийому враховуються:

  • ваші наявні кошти,
  • отримані вами доходи,
  • чи проживаєте ви в центрі прийому біженців, в приватному житлі самостійно або в приватному житлі з іншими людьми. 

Подавати заяву на отримання грошової допомоги потрібно в центрі прийому біженців, де ви зареєстровані. У заяві вкажіть усі кошти та доходи, які ви маєте у своєму розпорядженні. Зв’яжіться з центром прийому біженців, щоб отримати додаткову інформацію та консультації щодо того, як заповнити заяву.

Ви можете отримати грошову допомогу:

  • на передплачену картку prepaid в центрі прийому біженців
    • Ви можете отримати передплачену картку prepaid в вашому центрі прийому біженців.
  • на особистий рахунок у фінському банку
    • Ви повинні відкрити банківський рахунок самостійно, а також оплатити витрати, що пов’язані з банківськими послугами.
  • готівкою
    • Якщо у вас немає рахунку в фінському банку, і центр прийому біженців не може видати вам передоплачену картку. 

Якщо з будь-якої причини розгляд заяви або грошова допомога з прийому затримується, центр прийому біженців забезпечить ваші основні потреби іншими способами, приміром, запропонувавши пакет з продуктами або подарункову картку до продуктового магазину. При необхідності ви також можете отримати зобов’язання щодо оплати рецептурних ліків.

Якщо ви живете в приватному житлі та потребуєте допомоги в забезпеченні засобів до існування зверніться до вашого центру прийому біженців.

Дохід має становити не менше 767,98 євро на місяць. Ці виплати включають відшкодування витрат на ліки, допомогу по догляду за дитиною, а також допомогу по тимчасовій втраті працездатності через хворобу.

🐱 В’їзд з домашніми тваринами

Фінляндія поселяє людей із домашніми тваринами до окремого приймального центру Riihimäki reception centre. Догляд за домашніми тваринами в даному поселенні надають відповідно до інструкцій з ветеринарного догляду Фінського харчового управління.

Більше інформації для власників тварин

🛍 Гуманітарна допомога

Центр допомоги українцям в Гельсінкі

За ініціативи та підтримки Товариства українців у Фінляндії в березні 2022 відкрив свої двері Центр допомоги українцям в Гельсінкі, які постраждали від війни. Мета Центру – забезпечити безпечний простір для переміщених осіб з України, щоб отримати консультації, психологічну підтримку, одяг та іншу допомогу, бути платформою для надання допомоги українцям іншими неурядовими організаціями Фінляндії.

Діяльність центру включає:

  • Лаунж зону для спілкування та відпочинку
  • Консультаційну зону у співпраці з іншими неурядовими організаціями
  • «Вітальний пункт» з одягом та іншими товарами першої необхідності для сімей
  • Кімнати для групової терапії
  • Ігрову зону для дітей
  • Психологічну допомогу дітям
  • Комп’ютерну зону.
  • Пункт допомоги з працевлаштування

Графік роботи для відвідувачів:

Вівторок-п’ятниця 10:00-16:00, останній вхід о 15:30

Субота 10:00-14:00, останній вхід о 13:30

Неділя та понеділок зачинено.

Адреса: Teollisuuskatu 9F, Helsinki (Vallila), 4-й поверх. Карта.

Основні новини в Telegram каналі: https://t.me/helpcenter_t9

Підтримка від Mieli

Кризова лінія:

Номер телефону: +358 9 2525 0114

Графік роботи:

понеділок з 12:00 до 16:00

вівторок з 9:00 до 13:00

середа з 12.00 до 16.00

четвер з 12.00 до 16.00

п’ятниця з 9.00 до 13.00

Кризовий центр SOS:

Номер телефону: +358 9 4135 0510

Більше інформації

Психологічна допомога від Väestöliitto

Фінська НУО Вяєсотоліїтто разом з Товариством українців у Фінляндії  пропонує українцям, які приїхали до Фінляндії, низькопорогову підтримку для вирішення проблем психічного благополуччя та подолання емоційного навантаження.

Номер телефону: +358 406 684 101

Більше інформації

Консультаційна підтримка від Фінської ради у справах біженців

Графік роботи: понеділок-п’ятниця 9:00-17:00

Номер телефону: +358 44 724 9882

🏠 Житло

Коли ви подаєте заяву на тимчасовий захист або притулок, ви можете проживати в центрі прийому або в приватному помешканні. В обох ситуаціях ви маєте право на одні й ті самі послуги, як-от часткову фінансову допомогу та медичне обслуговування.

Єдина відмінність полягає в тому, що коли ви зупиняєтеся в приватному житлі, ви або організатор вашого проживання повинні самостійно оплачувати витрати, пов’язані з проживанням, і ці витрати не відшкодовуються. Коли ви перебуваєте в центрі прийому, вам не потрібно оплачувати жодні витрати, пов’язаних з проживанням.

Після того, як ви подали заяву про надання тимчасового захисту, ви можете залишитися в центрі прийому біженців або проживати в приватному житлі. При зміні місця проживання, повідомляйте нову адресу у центр прийому біженців.

Дивіться докладніші інструкції на сторінці Розміщення

Карта приймальних центрів

Фейсбук-група для пошуку волонтерів, які селять у себе вдома

🩺 Медицина

Особи, які попросили про надання притулку, та особи, яким було надано дозвіл на проживання відповідно до тимчасового захисту, можуть отримувати необхідні медичні послуги через центри прийому біженців.

Здебільшого, право користування послугами у сфері охорони здоров’я діє лише в конкретному муніципалітеті за місцем проживання («домашній муніципалітет»). У цьому разі особи, які проживають у певному муніципалітеті, можуть отримувати такі послуги за тими самими цінами, що і місцеві мешканці. Не має значення, з якої країни людина приїхала до Фінляндії чи громадянином якої країни вона є. Право на обслуговування в закладах державної системи охорони здоров’я також мають усі особи, які офіційно працюють у Фінляндії.

Kela надає ваучери (maksusitoumukset) на необхідні рецептурні ліки, які можна використати впродовж короткого періоду часу.

👩‍🏫 Освіта

У Фінляндії основна загальна освіта та попередня підготовча освіта для дітей та молоді є безкоштовними. Книги та інші матеріали, що використовуються у навчанні, для дітей та молоді є безкоштовними. Кожен дошкільний та шкільний день навчання включає безкоштовне гаряче харчування. Після отримання основної загальної освіти кожен має можливість подати заяву на здобуття освіти у гімназії або професійному училищі.

Дитина, яка не розмовляє фінською або шведською мовою, часто починає шкільне або підготовче навчання в так званому учбовому процесі підготовки, метою якого є вивчення фінської або шведської та водночас інших предметів. Ті, хто вже здобув основну середню освіту або відповідну навчальну програму, мають можливість, наприклад, для підготовки щодо здобуття певного ступеня освіти.

Зв’яжіться з муніципалітетом або містом, в якому ви проживаєте, щоб отримати докладнішу інформацію про можливості стосовно навчання. Ви також можете звернутися за порадою у свій власний центр прийому біженців, який допоможе і проконсультує вас по різноманітним повсякденним питанням.

Інформація про освіту та навчання для осіб, які прибули з України

Інформація про вищу освіту та дослідницькі можливості в Фінляндії

👩‍💼 Робота

Ви можете починати працювати одразу після того, як ви зареєструєте заяву про надання тимчасового захисту в поліції чи прикордонній службі.

Коли ви зареєструєтеся, поліція або прикордонна служба надрукує вам довідку, якою ви зможете підтвердити, що у вас є право на роботу. Документ називається сертифікатом незавершеного статусу. Працювати можна без обмежень, тобто в будь-якій сфері. Завжди зберігайте сертифікат при собі.

Якщо ви вже подали заяву на тимчасовий захист, але не отримали довідку від поліції чи прикордонної служби, вам можуть надіслати електронною поштою довідку, про очікування розгляду вашої заяви. Для цього надішліть запит на сертифікат на дресу migri@migri.fi. Якщо ви ще не знайшли роботу і довідка не потрібна, можете почекати остаточне рішення.

За бажанням ви можете зареєструватися в офісі ТЕ як шукач роботи та отримати послуги, які сприяють працевлаштуванню.

Читайте детальніше в інструкції Мінпраці та економіки, де розповідається більше про право на працю та служби зайнятості

Офіси TE також мають багато інформації про відкриті вакансії. Ви можете знайти роботу у Фінляндії, наприклад, через онлайн-сервіс Jobs in Finland і Jobs from Finland.

Читати брошуру Робота у Фінляндії

Реєстрація шукача роботи та пошук роботи в Фінляндії

🚌 Транспорт

Українці мають право на безкоштовний проїзд фінською залізницею (VR). При собі потрібно мати український паспорт.

Також до кінця 2022 року проїзд у автобусах Рііхім’яки безкоштовний для українців.

Фінський авіаперевізник Finnair надає знижку 95% для українців, які летять до Фінляндії. Пропозицією можна скористатися до 28 лютого 2023 року.

Про це йдеться у твіттері перевізника.

🔈 Мовна підтримка

На зустрічах з органами влади ви маєте право на переклад вашою рідною мовою або мовою, яку ви розумієте. Однак, можуть виникнути проблеми з доступністю перекладачів більш рідкісних мов.

Інформація про мовні курси в Фінляндії

📱 Мобільний зв’язок

Основними мобільними операторами в країні є Sonera, Saunalahti та DNA.

Більше інформації про тарифи та послуги операторів читайте за посиланням

☝️ Корисні контакти

Сайт та електронна пошта Посольства України у Фінляндії тимчасово закриті. Якщо у вас виникли запитання, звертайтесь за номерами (09:00-18:00):

+358 92289000

Консульський відділ: +358 92 2890072, +358 922890071

Тимчасова адреса електронної пошти Посольства:

daniil.kononenko2fin@gmail.com

У разі загрози життю чи загибелі громадян України звертайтеся на гарячу лінію (цілодобово):

+358 4047 192 00

Джерела

https://migri.fi/uk/vtorgnenna-rosii-v-ukrainu

https://ukrainians.fi/uk/help/

https://visitukraine.today/

https://finua.org