На цій сторінці
🤲 Оформлення статусу тимчасового захисту (оновлено станом на жовтень 2023)
У Фінляндії ви можете отримати статус тимчасового захисту. 28 вересня 2023 року Рада ЄС вирішила продовжити тимчасовий захист до 4 березня 2025 року.
Подовження тимчасового захисту на підставі рішення Ради ЄС стосується вас, якщо:
- ви є громадянином України або членом сім’ї громадянина України та на 24 лютого 2022 року проживали в Україні;
- ви отримали міжнародний захист в Україні до 24 лютого 2022 року або є членом сім’ї такої особи, яка отримала міжнародний захист в Україні;
- ви проживали в Україні на 24 лютого 2022 року з дозволом (посвідка) на постійне проживання та не можете на постійній основі та безпечно повернутися до країни походження чи регіону, з якого ви виїхали.
Якщо ви маєте вже посвідку на тимчасовий захист, вона також буде подовжена до 4 березня 2025 року. Вам надішлють листа від Міграційної служби Фінляндії з підтвердженням подовження. Переконайтеся, що в центрі прийому біженців є ваша правильна адреса, номер телефону та адреса електронної пошти. Якщо Міграційна служба має ваш номер телефону, то вам також може бути надіслане SMS-повідомлення про продовження посвідки на тимчасовий захист фінською та англійською мовами.
Якщо Міграційна служба не продовжить дозвіл на тимчасовий захист, ви також отримаєте листа.
На засіданні 7 вересня уряд постановив, що Фінляндія більше не надаватиме тимчасовий захист та нові дозволи на проживання тим громадянам третіх країн, які втекли з України і яким Україна не надала міжнародний захист або дозвіл на постійне проживання. Це рішення не вплине на вже наданий захист або дійсність вже виданих дозволів на проживання.
Інформаційний бюлетень (англійською мовою)
Хто може податися на тимчасовий захист?
- Громадяни України, які не можуть повернутися в Україну через напад Росії.
- Члени сімей осіб в Україні чи українці, що отримали міжнародний захист чи відповідний національний захист, якщо сімейні зв’язки були встановлені в Україні до 24 лютого 2022 року і член сім’ї не є громадянином країни, яка входить до Європейського Союзу або країни Північної Європи, а також Ліхтенштейну чи Швейцарії.
- Громадяни країн, що не входять до Європейського Союзу та Шенгенської угоди та особам без громадянства, які мають посвідку на проживання в Україні на підставі міжнародного захисту. Заявник на отримання тимчасового захисту повинен надати підтвердження такого дозволу на проживання. Підтвердженням може бути, наприклад, довідка про статус біженця, видана в Україні.
- Громадяни країн, що не входять до Європейського союзу та Шенгенської угоди, та особи без громадянства, які подали заяву на отримання тимчасового захисту до 07.09.2023 та перебували в Україні з посвідкою на тимчасове проживання і які не мають змоги повернутися в безпечні та стабільні умови до країни свого походження.
Як подати заяву для отримання тимчасового захисту?
Заяву можна подати під час перетину кордону у прикордонній службі одразу, як прибудете до Фінляндії, або у відділку поліції. Поліція приймає заявки на отримання тимчасового захисту у денний час.
Контактна інформація та години роботи відділень поліції
- Розкажіть, що маєте намір подати заяву для отримання тимчасового захисту. Подання заяви ― безплатна процедура. Вам варто подати заяву для отримання тимчасового захисту, навіть якщо ви вже встигли подати заяву для отримання притулку. Заяву щодо отримання тимчасового захисту розглядають набагато швидше, ніж заяву для отримання притулку.
- Покажіть представникам поліції чи прикордонної служби документ, що посвідчує вашу особу, наприклад, біометричний паспорт країни, громадянином якої ви є, або внутрішній паспорт громадянина України.
- Поліція чи прикордонна служба зареєструють вашу заяву для отримання тимчасового захисту, сфотографують вас, знімуть відбитки пальців та попросять підпис. Вони записують:
- дані про особу та дані про постійне місце проживання;
- дані про те, як ви дісталися Фінляндії та про подоланий маршрут;
- дані про членів вашої родини.
- В поліції чи прикордонній службі вам повідомлять чим відрізняється тимчасовий захист від притулку для того, щоб ви могли визначитися чи хочете подавати заяву тільки для отримання тимчасового захисту чи обидві заяви. Якщо маєте бажання, ви можете подати заяву для отримання притулку пізніше.
- Пізніше ви отримаєте лист від Міграційної служби Фінляндії рішення щодо вашої заявки на отримання тимчасового захисту. Наразі приблизний час розгляду заяв для отримання тимчасового захисту становить приблизно один тиждень, якщо для вашої заяви не потрібні додаткові роз’яснення. Ще один тиждень може піти на доставку листа від Міграційної служби. Тобто ви отримаєте рішення приблизно через 2 тижні після подачі заяви.
Якщо виникне потреба, органи влади організують для вас проживання в центрі прийому біженців після того, як ви подасте заявку на отримання тимчасового захисту. Якщо вам потрібно місце проживання, рекомендуємо прибути до Фінляндії у денний час. У вечірній та нічний час ви не можете подати заявку на отримання тимчасового захисту в відділення поліції, яка потрібна для розміщення в центрі прийому біженців.
Зверніть увагу, що інформаційний пункт для українців у терміналі 1 порту Länsisatama Гельсінкі припинив свою роботу 28 лютого 2023.
Наразі приблизний час розгляду заяв для отримання тимчасового захисту становить приблизно один тиждень, якщо для вашої заяви не потрібні додаткові роз’яснення. Коли рішення буде ухвалене, Міграційна служба Фінляндії надішле вам рішення поштою. За даними Міграційної служби Фінляндії доставка пошти триває приблизно один тиждень. Ви отримаєте рішення приблизно через 2 тижні після подачі заяви.
Міграційна служба Фінляндії замовить вам посвідку на перебування у вигляді картки. Очікування на посвідку на перебування у вигляді картки займає приблизно два тижні.
Картка на проживання
Коли Міграційна служба ухвалить вашу заявку, ви отримаєте картку на проживання. Її буде надіслано до найближчого пункту видачі відправлень компанії DB Schenker протягом 2 тижнів після прийняття рішення. Ви отримаєте сповіщення про доставку смс-повідомлення або електронною поштою з номером відправлення. Якщо у вас немає номера телефону чи адреси електронної пошти, сповіщення про доставку компанія DB Schenker буде надіслано вам листом. Якщо ви також подали заявку на отримання тимчасового захисту для вашої дитини, обидві картки надішлють окремо. Ви також отримаєте особистий ідентифікаційний номер.
Додаткова інформація про ідентифікаційний номер (англійською мовою)
🏠 Житло (оновлено станом на жовтень 2023)
Коли ви подаєте заяву на тимчасовий захист або притулок, ви можете проживати в центрі прийому або в приватному помешканні. В обох ситуаціях ви маєте право на одні й ті самі послуги, як-от часткову фінансову допомогу та медичне обслуговування.
Сім’ї розміщуються у своїх квартирах або кімнатах. Несімейним особам пропонується спільне розміщення, де чоловіки та жінки проживають у своїх кімнатах або квартирах.
Центри прийому біженців можуть бути різними за розміром та знаходяться у різних частинах Фінляндії. Вас направлять до центру, де є місце.
Якщо у вас є постійний дохід, центр прийому біженців може стягнути з вас плату за проживання в центрі. Додаткову інформацію про оплату Ви можете отримати в центрі прийому біженців.
Контактна інформація про центри прийому біженців
Якщо ви переїжджаєте з одного центру прийому біженців до іншого, Міграційна служба Фінляндії буде повідомлена про це автоматично. Вам не потрібно повідомляти до Міграційної служби адресу вашого нового центру прийому біженців.
Якщо ви не знаєте контактні дані вашого центру прийому біженців, повідомте в Міграційну службу Фінляндії свою адресу електронним листом на адресу: migri@migri.fi
Ви також можете самостійно організувати проживання поза центром прийому біженців, приміром, у родича чи знайомого. Незважаючи на це, ви все ще перебуваєте на обліку в центрі прийому та отримуєте там необхідні послуги з прийому.
Ви повинні мати можливість самостійно оплачувати приватне житло, тобто центр прийому біженців не може фінансово забезпечити ваше проживання, якщо ви проживаєте в приватному житлі.
Якщо ваша ситуація зміниться і вам знадобиться житло, вам буде організовано місце в центрі прийому біженців, де є місце.
Розміщення в приватному житлі (англійською мовою)
Ви вільні вибирати, в якому муніципалітеті вам проживати. Якщо ви вже маєте житло у Фінляндії, отримання постійної прописки в муніципалітеті проживання може взагалі не впливати на ваше проживання. Якщо ви раніше проживали в центрі прийому біженців або в житлі, організованому центром прийому біженців, тепер ви повинні організувати собі житло та сплатити за нього самостійно. Якщо у вас низький рівень доходів, ви можете отримати допомогу на житло від Управління соціального забезпечення Kela.
Інформація про отримання допомоги на житло (англійською мовою)
Центр прийому біженців надає вам підтримку, поки ви не зможете переїхати у власне помешкання. В центрі прийому вам можуть порадити, як знайти орендне житло.
Фейсбук-група для пошуку волонтерів, які селять у себе вдома
💶 Виплати у зв’язку зі статусом тимчасового захисту (оновлено станом на жовтень 2023)
Після того, як ви подали заявку на тимчасовий захист, ви можете отримати грошову допомогу з прийому, якщо ваші доходи та кошти членів вашої сім’ї недостатні для основних повсякденних витрат, таких як продукти харчування та одяг.
Грошова допомога з прийому
Грошова допомога з прийому не надається автоматично. Ви можете подати заявку на отримання цієї допомоги у вашому центрі прийому біженців, заповнивши форму для заявки. Інструкції та форму заявки можна отримати в центрі прийому біженців.
Грошова допомога з прийому розподіляється на основну частину та додаткову. Основна частина грошової допомоги з прийому призначається, приміром, на одяг, незначні медичні витрати, квитки на місцевий транспорт та оплату користування телефоном. Основна частина грошової допомоги з прийому також призначена для оплати харчування, якщо центр прийому біженців не пропонує харчування.
Крім основної частини цієї допомоги, ви можете подати заявку на отримання додаткової допомоги для ваших особливих потреб або потреб вашої сім’ї. Розмір грошової допомоги з прийому залежить від усіх доходів і коштів, які є у вас і вашої сім’ї. Центр прийому біженців проводить розрахунок для оцінки вашого права на грошову допомогу з прийому. Розрахунок враховує ваш дохід і наявні кошти. Відповідно до закону, при розрахунку можна не приймати до уваги максимум 150 євро доходу від вашої зарплати, в іншому ж випадку ваш дохід від зарплати впливає на розмір допомоги.
Якщо ви живете в приватному житлі, витрати, що пов’язані з житлом, такі як орендна плата, рахунки за електроенергію та воду, не відшкодовуються. Проживання або його організація не забезпечуються фінансовою підтримкою.
У 2023 році грошова допомога з прийому для дорослих становить від 84 до 348 євро на місяць залежно від того, чи є у вас діти і чи оплачується харчування окремо в центрі для біженців. Дитина, яка проживає зі своєю сімʼєю отримує або 66 євро, якщо в центрі для біженців є харчування, або 222 євро без харчування.
Грошова допомога з прийому переважно сплачується на передплачену картку або рахунок у фінському банку. Інструкції щодо передплаченої картки можна отримати у вашому центрі прийому біженців.
Додаткова інформація про соціальні виплати у Фінляндії
Додаткові виплати
З 1 березня 2023 року українці можуть отримувати більшу частину соціальних виплат, які Фінляндія надає постійним жителям. Їх забезпечуватиме Kela, або Інститут соціального страхування. Соціальні виплати від Kela можуть отримувати всі українці, яких Kela визнає постійними жителями Фінляндії. Рішення щодо кожного претендента на допомогу приймають індивідуально.
Зазвичай Інститут соціального страхування надає послуги після 1 року життя у Фінляндії. Також на рішення може впливати те, чи проживає у Фінляндії один із членів родини та чи працевлаштована людина.
Отримати допомогу від Kela, навіть не проживши у Фінляндії рік, можуть працевлаштовані українці. Головна умова – мати зарплату не менше 800,02 євро за місяць. У такому випадку можна отримувати виплати з медичного страхування, які включають відшкодування витрат на ліки, батьківські пільги (vanhempainpäiväraha) та лікарняні виплати.
Також, не очікуючи року життя у Фінляндії, отримати підтримку від Kela можуть родини з вагітними жінками або маленькими дітьми, за умови, якщо один із членів родини також працює та отримує не менше 800.02 євро на місяць. Так само це стосується самотніх працевлаштованих матерів або вагітних жінок. Вони можуть подати заявку на отримання допомоги по догляду за дитиною (lastenhoidon tuki).
Аби претендувати на виплати від Kela, потрібно мати лише номер соціального страхування, тобто ідентифікаційний номер, який ви отримаєте разом з тимчасовим захистом. Після цього потрібно подати заявку на отримання картки Kela. Зробити це можна онлайн, а також у муніципальних соціальних службах та центрах прийому.
Брошура про пільги Kela (українською мовою)
Допомога по інвалідності українцям, які отримали тимчасовий захист, наразі не передбачена. Отримати її можна буде після 3 років життя у Фінляндії. Раніше право на отримання допомоги по інвалідності можуть отримати лише діти до 16 років.
Отримувати державну пенсію у Фінляндії можуть особи від 65 років, які прожили у Фінляндії щонайменше 3 роки після досягнення 16-річного віку. Також частково може ураховуватися час життя у інших країнах ЄС.
Інформація про державну пенсію для осіб від 65 років (англійською мовою)
🐱 В’їзд з домашніми тваринами (оновлено станом на жовтень 2023)
Фінляндія дозволяє в’їзд домашніх тварин у супроводі їх власників з Україїни. З 1 липня 2023 року домашні тварини, які прибувають до Фінляндії з України, повинні відповідати звичайним вимогам щодо в’їзду.
Це означає, що:
- Перед щепленням від сказу тварину необхідно позначити мікрочіпом.
- Домашня тварина має дійсне щеплення проти сказу, яке було зроблено не раніше, ніж у віці 12 тижнів.
- У домашньої тварини було взято зразок крові для тесту на антитіла до сказу в лабораторії, затвердженій ЄС, принаймні через 30 днів після вакцинації.
- Результат тесту на антитіла до сказу становить щонайменше 0,5 МО/мл або більше.
- Після дати здачі тесту домашня тварина знаходилась в країні походження щонайменше 3 місяці до прибуття в ЄС.
- За 1-5 днів до перетину кордону з Фінляндією собака (Увага! стосується тільки собак) під наглядом ветеринара отримала ліки від ехінококозу.
- Коли домашні тварини приїжджають до Фінляндії, вони повинні мати з собою оригінали документів про вакцинацію та результат тесту на антитіла, а також сертифікат здоров’я, виданий органом країни походження для перевезення на територію ЄС (некомерційне переміщення).
- Один власник може мати максимум 5 домашніх тварин.
Якщо ви прибуваєте до Фінляндії з домашнім улюбленцем, Міграційна служба рекомендує організувати своє проживання самостійно. Однак, якщо вам знадобиться житло в пункті прийому біженців, воно буде надано вам і вашій тварині.
🛍 Гуманітарна допомога (оновлено станом на жовтень 2023)
З березня 2022 року в Гельсінкі працює Центр допомоги українцям. Тут проводять консультації з працевлаштування, з соціального забезпечення, з пошуку житла, психологічні консультації, організовують дозвілля для дітей та дорослих тощо.
Адреса центру: Teollisuuskatu 9F, Helsinki (Vallila), 4-й поверх.
Графік для відвідувачів:
Вівторок-п’ятниця 10:00-15:00
Субота 10:00-13:00
Неділя та понеділок зачинено.
Телефонна консультаційна лінія: +358 50 553 76 18 (вівторок, з 12:00 до 15:00, четвер, з 10:00 до 12:00).
Також підтримку пропонує кризовий центр MIELI. Вони надають анонімні і безоплатні консультації людям, які опинилися у важких життєвих обставинах.
Адреса: вул. Майстраатінпортті 4-А, 4-й поверх, 00240 Гельсінкі
Графік роботи: четвер із 09:00 до 15:00 (перерва з 12:00 до 13:00), у п’ятницю — з 09:00 до 12:00.
Номер телефону: 09 4135 0510
Електронна адреса: hki-kriisikeskus@mieli.fi
Консультаційна підтримка від Фінської ради у справах біженців
Номер телефону: +358 44 724 9882
Графік роботи: понеділок-п’ятниця 9:00-12:00
🩺 Медицина (оновлено станом на жовтень 2023)
Отримавши дозвіл на проживання на підставі тимчасового захисту, ви маєте можливість отримувати медичні послуги в такому ж обсязі, як і ті, хто постійно проживає у Фінляндії. Ви маєте право на медичні послуги, як тільки подасте заявку на надання тимчасового захисту, навіть якщо заявка ще розглядається. Медичні послуги надає ваш центр прийому біженців, де ви зареєстровані.
Здебільшого, право користування послугами у сфері охорони здоров’я діє лише в конкретному муніципалітеті за місцем проживання («домашній муніципалітет»). У цьому разі особи, які проживають у певному муніципалітеті, можуть отримувати такі послуги за тими самими цінами, що і місцеві мешканці. Не має значення, з якої країни людина приїхала до Фінляндії чи громадянином якої країни вона є. Право на обслуговування в закладах державної системи охорони здоров’я також мають усі особи, які офіційно працюють у Фінляндії.
Kela надає ваучери (maksusitoumukset) на необхідні рецептурні ліки, які можна використати впродовж короткого періоду часу.
Інформація про те, як отримати медичну допомогу у Фінляндії (англійською мовою)
Інформація про медичні послуги від Національної служби здоровʼя Фінляндії (українською мовою)
Якщо ви ще не маєте посвідки на проживання в муніципалітеті, ви можете отримати всі необхідні медичні послуги через приймальний центр. Це також стосується випадків, коли ви проживаєте в приватному будинку, а не в приймальному центрі. Приймальні центри можуть організовувати послуги або самі, або замовляючи послугу у державного чи приватного оператора. Ви отримуєте медичні послуги на тих же підставах, що й ті, хто постійно проживає у Фінляндії.
👩🏫 Освіта (оновлено станом на жовтень 2023)
Якщо ви перебуваєте в центрі прийому біженців та отримуєте грошову допомогу з прийому, ви зобов’язані брати участь у робочих та навчальних заходах, що організуються центром. Робоча діяльність включає, приміром, прибирання, роботи на подвір’ї або ремонтні роботи в центрі. Навчальна діяльність полягає у вивченні фінської чи шведської мови.
Ви також можете навчатися поза центром або виконувати оплачувану роботу. У цьому випадку вам не обов’язково брати участь у трудовій та навчальній діяльності. Якщо ви навчаєтесь поза центром, ви можете подати заяву на додаткову грошову допомогу за навчання. Додаткова грошова допомога з прийому означає додаткову фінансову підтримку для особливої потреби, наприклад, навчання.
У Фінляндії основна загальна освіта та попередня підготовча освіта для дітей та молоді є безкоштовними. Книги та інші матеріали, що використовуються у навчанні, для дітей та молоді є безкоштовними. Кожен дошкільний та шкільний день навчання включає безкоштовне гаряче харчування. Після отримання основної загальної освіти кожен має можливість подати заяву на здобуття освіти у гімназії або професійному училищі.
Дитина, яка не розмовляє фінською або шведською мовою, часто починає шкільне або підготовче навчання в так званому учбовому процесі підготовки, метою якого є вивчення фінської або шведської та водночас інших предметів. Ті, хто вже здобув основну середню освіту або відповідну навчальну програму, мають можливість, наприклад, для підготовки щодо здобуття певного ступеня освіти.
Зв’яжіться з муніципалітетом або містом, в якому ви проживаєте, щоб отримати докладнішу інформацію про можливості стосовно навчання. Ви також можете звернутися за порадою у свій власний центр прийому біженців, який допоможе і проконсультує вас по різноманітним повсякденним питанням.
Фінляндія підтримує студентів, науковців та дослідників, які втекли від війни в Україні. На веб-сайті Study in Finland Національного агенства освіти Фінляндії можна знайти інформацію про можливості щодо навчання та досліджень, які пропонують вищі навчальні заклади для людей, чиє навчання або академічна робота в Україні були перервані через війну.
Фінські вищі навчальні заклади пропонують можливість завершити свою освіту, що дозволить вам отримати відповідну ступінь вашого рідного університета. Якщо ви займаєтеся дослідницькою діяльністю, ви можете отримати підтримку, яка допоможе вам продовжити вашу роботу у фінському університеті.
Навчання у Фінляндії для українців (англійською мовою)
👩💼 Робота (оновлено станом на жовтень 2023)
Ви можете починати працювати одразу після того, як ви зареєструєте заяву про надання тимчасового захисту в поліції чи прикордонній службі. Якщо у вас немає банківського рахунку, зарплату також можна виплачувати на карту передоплати. У цій ситуації зверніться за інструкціями до центру прийому біженців і надайте їх своєму роботодавцю.
Під час реєстрації поліція або прикордонна служба роздрукує посвідчення про те, що ви маєте право на роботу. Працювати можна без обмежень, тобто у будь-якій галузі та сфері. Якщо ви вже звернулися за тимчасовим захистом, але не отримали посвідчення від поліції або прикордонної служби, його можуть надіслати електронною поштою за вашим запитом. Запит можна надіслати на пошту: migri@migri.fi.
Ви можете за бажанням зареєструватися як шукач роботи та отримати послуги з підтримки працевлаштування в Бюро-ТЕ.
Інструкція від Міністерства зайнятості та економіки
Бюро-TE може проконсультувати вас щодо пошуку роботи. Також вас проінструктують щодо доступу до курсів, наприклад, з вивчення мови.
Зареєструватися для пошуку роботи
Інформація про відкриті вакансії
Брошура про роботу у Фінляндії для українців
Корисні сайти для пошуку роботи:
🚌 Транспорт (оновлено станом на жовтень 2023)
З 1 травня 2023 року проїзд фінською залізницею для українців став платним. Квитки можна купити на вокзалах у зелених автоматах за готівку. Квиток можна купити за 30 днів до подорожі. Також квиток можна оплатити карткою у кондуктора у поїзді.
Також з листопада 2022 року проїзд у громадському транспорті для українців платний. Ви маєте купите квиток до посадки на транспорт. Ви можете його купити у автоматі або у відділені R Kioski.
Інформація про ціни на квитки (фінською мовою)
Інформація про маршрути та зонування
Пошук місць продажу разових квитків та поповнення проїзних
🔈 Мовна підтримка (оновлено станом на жовтень 2023)
На зустрічах з органами влади ви маєте право на переклад вашою рідною мовою або мовою, яку ви розумієте. Однак, можуть виникнути проблеми з доступністю перекладачів більш рідкісних мов.
Інформація про мовні курси в Фінляндії
Товариство українців у Фінляндії також проводить мовні курси в Гельсінкі. Курс орієнтований на дорослих українців, які вже мають базові знання фінської мови (А1). Вартість курсу: 50 євро. Реєстрація триває до 17 жовтня.
📱 Мобільний зв’язок
Основними мобільними операторами в країні є Sonera, Saunalahti та DNA.
Більше інформації про тарифи та послуги операторів читайте за посиланням
☝️ Корисні контакти (оновлено станом на жовтень 2023)
Посольство України в Фінляндській Республіці та Республіці Iсландія (за сумісництвом)
Адреса: 00570, м. Гельсінкі, Вяхяніітунтіе, 9
Телефони:
+358-92-28-90-00
+358-92-28-90-072
+358-92-28-90-071
Електронна пошта: emb_fi@mfa.gov.ua
Гаряча лінія “Україна” Міграційної служби Фінляндії
Номер телефону 0295 790 605
Графік роботи: з понеділка по п’ятницю з 8.30 до 12.00