На цій сторінці
🤲 Оформлення статусу тимчасового захисту (оновлено в вересні 2023)
У Данії діє Спеціальний закон, який регулює захист осіб, що тікають від війни в Україні. Цей закон передбачає надання дозволу на проживання в Данії на 2 роки.
Ви можете отримати тимчасову посвідку на проживання в Данії якщо:
- ви є громадянином України;
- маєте статус біженця в Україні.
Однак у той же час ви повинні:
- проживати в Україні та виїхати з України 1 лютого 2022 року або після цієї дати;
- проживати в Данії 1 лютого 2022 року, або мати інший вид на проживання в Данії 24 лютого 2022 року.
Якщо ви є громадянином іншої країни за межами України або вже отримали дозвіл на проживання в іншій країні за межами України, ваша заява на отримання дозволу на проживання в Данії може бути відхилена. Однак, якщо ви є біженцем в Україні, ваша заява може бути відхилена, лише якщо ви отримали громадянство або дозвіл на проживання в іншій країні за межами України та вашої країни.
Члени вашої родини, які самі не є громадянами України чи біженцями, повинні подати заявку за допомогою форми SL2. Форма доступна на сайті nyidanmark.dk.
Якщо у вас є сім’я та діти старше 18 років, рекомендується подавати окрему заявку.
Якщо у вас є дружина або чоловік/співмешканець, дитина віком від 18 років або інший близький член сім’ї, який також проживає в Данії і який також є громадянином України або визнаний біженцем в Україні, вони повинні подати власну заяву за допомогою форма SL1.
Якщо у вас є близький член сім’ї, який сам не є громадянином України чи не визнаний біженцем, він/вона може скористатися формою SL2. Те саме стосується членів сім’ї, які не проживають в Данії.
Як подати заяву?
Ви можете подати свою заяву до Служби обслуговання громадян Датської імміграційної служби, де вам також повинні будуть зробити відбитки пальців і фото обличчя (біометрія).
Перш ніж прийти в Службу обслуговання громадян, необхідно записатися на прийом.
Діти, які подають заявку одночасно з вами, також повинні з’явитися в Службу обслуговання громадян. Якщо діти хочуть отримати карту проживання, їм також потрібно записати біометричні дані. Втім, для дітей не обов’язково бронювати час.
Які документи потрібно принести?
Коли ви приїдете в Службу обслуговання громадян, щоб записати біометричні дані, ви повинні мати з собою наступне:
- Заповнена анкета
- Ваш паспорт або інші документи, що засвідчують особу – як оригінал, так і копія
- Паспорти Ваших дітей або інші документи, що засвідчують особу – як оригінал, так і копія
- Докази того, що ви визнані біженцем в Україні (тільки якщо ви не є громадянином України)
- Трудовий договір, якщо вам запропонували роботу в Данії.
Ви можете самостійно роздрукувати та заповнити паперову заяву і після того подати її до органів Імміграційної служби Данії. Ви можете заповнити форму як у форматі Word на екрані перед друком, так і роздрукувати у форматі pdf та заповнити форму від руки. Якщо ви подасте заявку за допомогою паперової форми, ви отримаєте квитанцію про свою заявку лише після того, як з’явитесь в центрі обслуговування громадян.
Після того, як ви подали заявку, ви маєте право залишатися в Данії, доки справа розглядається.
Більше інформації на сторінці new to denmark
Наразі Імміграційна служба Данії не може вказати, скільки часу триватиме розгляд вашої заяви. Вам не потрібно звертатися до Міграційної служби Данії щодо очікуваного часу розгляду справи. Міграційна служба повідомить, щойно ухвалить рішення у вашій справі. Також з вами звʼяжуться, якщо потрібна буде додаткова інформація.
Поки ваша заявка на отримання дозволу на проживання, ви матимете можливість поселитися в центрі притулку. Однак це не обов’язкова вимога. Ви також можете жити окремо, з родиною чи друзями.
Після отримання дозволу на проживання
Після того як Ви отримаєте відповідь від Імміграційної служби Данії, Вам буде надіслано лист із інформацією щодо поселення в конкретну комуну (kommune), яка буде готова вас зареєструвати. Це може бути як комуна, в якій Ви уже проживаєте, якщо Ви самостійно знайшли помешкання, так і будь-яка інша комуна в Данії, підібрана для Вас самою Імміграційною службою.
Якщо Вас цікавить поселення в конткретній комуні, Вам потрібно аргументовано пояснити свій вибір на етапі заповнення заяви на отримання тимчасового захисту. Доречно буде також вказати, що Вас цікавить комуна більш пристосована під Ваші потреби у випадку якщо у вас є інвалідність.
Після реєстрації комуна займатиметься оформленням для Вас ідентифікаційного коду (CPR-nummer), вашого електронного підпису (NemID) та банківського рахунку. Також комуна запропонує Вам допомогу із пошуком роботи, постійного житла та фінансову підтримку на перший час.
Потрібно також розуміти, що можливості певних комун уже майже вичерпані (наприклад в Копенгагені), тому розраховувати на більшу допомогу можна лише у менш заселених частинах Данії.
💶 Виплати у зв’язку зі статусом тимчасового захисту (оновлено в вересні 2023)
Після отримання статусу тимчасового захисту вас направлять до муніципалітету, в якому ви будете жити і там одразу ж підрозділ комуни (центр зайнятості) підпише з вами інтеграційну угоду, за якою ви зобов’язуєтесь активно шукати роботу. Кількість дітей на виплати жодним чином не впливає. Комуни мають можливість пропонувати фінансову підтримку вам на початкових стадіях вашого перебування якщо ви:
- очікуєте рішення про дозвіл на проживання і ще не знайшли роботу
- працюєте, але отримуєте недостатню зарплатню для того, щоб забезпечувати себе та сім’ю
- не маєте можливості працювати тимчасово чи є непрацездатними
- у вас є неповнолітня дитина.
Знайти вебсторінку своєї комуни в Данії
Суми виплат на 2023 рік:
- Одинока мати/батько – 12699kr
- Мати та батько – 8886kr
- Дорослий без дітей – 6350kr
- Дорослий до 30 років, що проживає разом з батьками – 2735kr
- Бонус для тих, хто здав данську рівень Dansk 2, або має встановлений діагноз (фізичні або психічні захворювання, які заважають отримати рівень Dansk 2) – 1652kr
Допомога на дітей до 18 років
Усі дитячи виплати не оподатковуються. Допомогу виплачують щоквартально 20 січня, 20 квітня, 20 липня та 20 жовтня на дітей до 15 років, на дітей від 15 років виплати щомісячні.
Допомогу починають надавати на кожну дитину після півроку проживання в Данії.
Суми виплат на 2023 рік залежно від віку дитини:
- 0-2 роки – 4746 kr/квартал
- 3-6 років – 3756 kr/квартал
- 7-14 років – 2955 kr/квартал
- 15-17 років – 985 kr/місяць
Якщо Ви подали заяву на отримання посвідки на проживання та вибрали варіант проживання в приватному секторі, у Вас не буде можливості отримувати державну підтримку у вигляді виплати грошової допомоги. В деяких муніципалітетах, однак, можна отримати підтримку на харчування, навіть якщо Bи мешкаєте в приватному помешканні, і тому рекомендується зв’язатися з муніципалітетом, в якому Ви зупинилися, щоб дізнатися про можливості.
Якщо Ви людина старшого віку та отримуєте пенсію в Україні, Ви не зможете отримувати данську пенсію. Проте Ви матимете право на соціальну допомогу для біженців від комуни так само, як й інші біженці. Втім, у деяких муніципалітетах існує практика вирахування суми Вашої української пенсії із суми соціальної допомоги, яку готова надати Данія.
🐱 В’їзд з домашніми тваринами (оновлено в вересні 2023)
Наразі для українців діють загальні правила щодо ввезення тварин на територію Данії. Тварини повинні мати усі необхідні документи для перетину кордону, а також пройти тритижневий карантин.
Детальні правила ввезення тварин (англійською мовою)
Також слід розуміти, що не всі комуни надають соціальне житло власникам тварин. Оскільки потік біженців з України зменшився, деякі комуни закривають притулки для біженців, у тому числі ті, які погоджувалися приймати людей з тваринами. Для того, аби отримати можливість проживати зі своєю тварини, радимо у всіх документах під час реєстрації в комуні вказувати, що ви маєте тварину.
🛍 Гуманітарна допомога
Речі першої необхідності можна отримати за наступними адресами:
- Viborg, 8800, Preislers Plads 7 (речі видаються тільки з паспортом)
- Horsens, 8700, Vejlevej 13 (жіночий та дитячий одяг)
- Lyngby, 2800, Firskovvej 31 (речі видаються тільки з паспортом)
- Røde Kors Butik, 2730, Herlev, Herlev Hovedgade 125
- Kastrup, 2700, Amager Strandvej 390
- Energicenter Voldparken, København, 2700, Åkandevej 31, Вівторок та субота: 10:00-14:00
- CopenAid, Kastrup, 2770, Saltværksvej 2, Понеділок та четвер: 14:00-17:00 субота: 10:00-13:00
- Glostrup, 2600, Christiansvej 3, Понеділок: 10:00-13:00, Середа: 16:30-18:30, Четвер: 10:00-14:00, П’ятниця: 10:00-14:00, Субота: 9:00-12:00.
Безкоштовні юридичні консультації надають за адресою:
- Stenosgade 4A, 1616 København V.
Щочетверга о 15:00 – 17:00 при Caritas Danmark.
🏠 Житлові питання (оновлено в вересні 2023)
До отримання відповіді щодо надання Вам тимчасового захисту в Данії Вам будуть доступні наступні житлові варіанти:
- проживання у родичів чи друзів (за наявності)
- проживання у приватних данських осіб, які готові прийняти українців
- у таборі для біженців у Сандхольмі за адресою Sandholmgårdsvej 40, 3450 Lillerød.
Після отримання відповіді щодо надання тимчасового захисту, Імміграційна служба Данії проінформує Вас щодо Вашого подальшого перенаправлення у конкретну комуну. По приїзду до комуни після реєстрації у місцевому муніципалітеті у вас з’явиться можливість подати запит на допомогу із забезпеченням соціальним житлом.
Соціальне житло може бути такого типу:
- Місце в гуртожитку чи інших місцях компактного проживання,
- Місце в приватному будинку спільного проживання,
- Окрема квартира тощо.
Важливо пам’ятати, що комуна зобов’язана надати соціальне житло лише один раз. Якщо Вас не влаштує пропозиція запропонованого соціального житла, Вам доведеться шукати житло самостійно.
Може також скластися така ситуація, що у комуні не буде інформації про наявність вільного житла в її межах. В такому випадку комуна може попросити Вас знайти житло самостійно та погодиться оплатити Ваш початковий депозит за Вас (завдаток за житло у Данії становить тримісячну орендну плату).
Дивіться поради про те, як самостійно шукати житло в Данії у відео Olga Kovalova
Проживання Ви повинні оплачувати самостійно. Якщо Вам була призначена соціальна допомога, орендна плата буде вираховуватися з гарантованої державою суми.
Також Ви можете подати заявку на отримання житлових пільг, якщо зніматимете квартиру чи будинок. Сума залежитиме від Вашого фінансового становища (в першу чергу, доходу, кількості дітей у родині та параметрів квартири).
Подати заявку на отримання житлових пільг можна тут
Де можна шукати житло?
Minlejebolig(данською мовою)
LejlighederKBH (данською мовою)
Lejligheder til salg og leje i København (данською мовою)
DBA (данською мовою)
🩺 Медицина (оновлено в вересні 2023)
В Данії всі, хто потребують невідкладної медичної допомоги, мають право на безкоштовне лікування в лікарні. Це стосується також громадян з інших країн. Якщо у вас є дозвіл на проживання та житло в Данії, то ви маєте право на безкоштовне лікування в медичних закладах.
Картка медичного страхування
Після отримання дозволу на проживання в Данії ви також отримаєте жовту картку. Ця картка дає право на медичне обслуговування, користування бібліотеками тощо. На картці вказані ім’я, ідентифікаційний номер CPR, адреса проживання, адреса та телефон особистого лікаря та телефон термінової медичної допомоги вашого регіону. Картку обов’язково мати при собі під час візиту до медичного закладу.
Ваш лікар
За кожною людиною, яка проживає в Данії, закріплено лікаря, до якого можна звернутися у разі захворювання. Ваш особистий лікар може визначити, які у вас проблеми зі здоров’ям, і вилікувати вас від найпоширеніших захворювань. Перед відвідуванням лікаря завжди слід записатися на прийом. Це також стосується випадків, коли гострі симптоми захворювання раптово з’явилися в робочі години вашого лікаря. Номер телефону вашого лікаря вказаний у вашій картці медичного страхування. Самостіно, без звернення до сімейного лікаря, можна звернутися тільки до окуліста або до ЛОРа.
Як записатися до сімейного лікаря
- Особисто чи по телефону (номер вказаний на жовтій картці)
- Через додаток Min Læge
- Через вебсайт aftalebogen.dk
Хронічні захворювання
Якщо у вас є будь-які хронічні захворювання, ваш лікар допоможе вам продовжити правильне лікування. Лікар також призначає необхідні ліки.
Ліки
Більшість ліків відпускається тільки за рецептом лікаря. Коли ви купуєте ліки за рецептом, зазвичай ви накопичуєте баланс у рєстрі субсидій (CTR, Central Tilskud Register). Накопичення певного балансу протягом періоду (зазвичай один рік) надає право на загальну знижку на деякі види ліків (починаючи з 1020 крон ви отримуєте 50% знижки для дорослих, для дітей від 0 крон – 60% знижка на ліки за рецептом).
Шукати ліки і дізнатися вартість
В окремих випадках лікар може подати запит на індивідуальну знижку на ліки, для яких нема загальної знижки, та нема аналогів з загальною знижкою, або якщо ліки не допомагають.
Також можна спробувати отримати одноразову допомогу від комуни на придбання ліків.
Вагітність
• Якщо ви вагітні або думаєте, що вагітні, вам слід звернутися до лікаря якомога швидше.
Додаткова інформація про вагітність та пологи міститься в брошурі Управління охорони здоров’я Данії англійською «Вперше в Данії – вагітність та пологи».
Діти
Лікування дітей покривається медичною страховкою матері або батька до 15 років. З 15 років діти повинні мати особисте страхування.
Усі діти проходять регулярні профілактичні медичні огляди, починаючи з п’ятитижневого віку до досягнення ними п’ятирічного віку.
• Усім новоспеченим батькам пропонуються візити медсестри додому, яка може допомогти з грудним вигодовуванням та іншими питаннями щодо догляду за дитиною.
• Додаткова інформація про пропозиції для дітей міститься у англомовних брошурах «Вперше у Данії. Посібник з охорони здоров’я для батьків з маленькими дітьми» та «Здорові діти в новій країні», опублікованих Управлінням охорони здоров’я Данії.
Стоматолог
Послуги стоматолога безкоштовні для дітей та підлітків до 18 років. Коли вашій дитині виповниться 1 рік її запросять на першу консультацію до стоматолога. Опісля вашу дитину будуть викликати по мірі необхідності. Якщо ваша дитина ходить до школи, то вона зазвичай буде відвідувати стоматолога в шкільній клініці або в клініці поблизу. Батьки завжди можуть бути присутніми за бажанням. Коли ваша дитина закінчить школу, вона буде автоматично отримувати виклик до стоматолога на обстеження та лікування поки їй не виповниться 18 років. Ви завжди можете звернутися до дитячого стоматолога в муніципалітеті, якщо у вас є запитання.
Дорослі, яким виповнилося 18 років мають звертатися до приватних стоматологів чи стоматологів-гігієністів. Ви повинні самі зателефонувати та замовити час у стоматолога, а також ви повинні оплатити послугу.
У деяких випадках муніципалітет може допомогти субсидіями на стоматологічну допомогу. Також серед іншого муніципалітет може допомогти тим , хто на програмі самозабезпечення та репатріації( має тимчасовою соцдопомогу). Якщо ви маєте запитання, зверніться в муніципалітет.
Психічні захворювання й травми
Якщо у вас з’явилися симптоми психічного захворювання, такі як депресія, тривога або психологічна реакція на неприємні події, вам необхідно проконсультуватися зі своїм лікарем. У більшості випадків ваш лікар може допомогти вам. Щоб отримати спеціалізоване лікування в закладі, вам також буде необхідне направлення від лікаря.
Також безкоштовну психологічну допомогу в Данії надають українські психологи. Записатися на консультанцію можна за телефоном +4544144142 в робочі дні з 13:00 до 18:00
Записатися на консультацію на сайті
Перекладач
Якщо ви не володієте данською мовою, ви маєте право запросити перекладача на консультацію з лікарем, спеціалістом або в лікарні. Ваш лікар домовиться щодо перекладача.
Вакцинація
У Данії всім дітям пропонується безкоштовна вакцинація проти десяти різних захворювань, включаючи кір, поліомієліт та дифтерію. Ці захворювання були обрані, тому що вони досить серйозні і часто трапляються у дітей, які не пройшли вакцинацію. Вакцинація проводиться безкоштовно та на добровільній основі. Вакцинацію проводить ваш особистий лікар. Зверніться до свого лікаря, щоб записатися на прийом або отримати додаткову інформацію. Дорослі, які не були вакциновані проти кору, епідемічного паротиту та краснухи, можуть бути безкоштовно вакциновані.
Вакцинація від covid-19
Вакцинація проти COVID-19 також пропонується безкоштовно.
Дивіться, кому пропонують щеплення, на веб-сайті Управління охорони здоров’я Данії (інформація англійською мовою):
Vaccination against covid-19 (sst.dk)
Або зателефонуйте на регіональну гарячу лінію, щоб дізнатися про варіанти вакцинації (інформація англійською мовою):
Hotlines and guidance (sst.dk)
Важливі номери телефонів
Терміново потрібна допомога: 112
Номер вашого лікаря: Зазначений на вашій картці медичного страхування
Позаурочна медична служба (у разі захворювання в неробочий час вашого лікаря):
- Столичний регіон Данії: 1813
- Центральний регіон Данії: 70 11 31 31
- Північний регіон Данії: 70 15 03 00
- Регіон Зеландія: 70 15 07 00
- Південний регіон Данії: 70 11 07 07
Детальніше про те, як проводиться обстеження і лікування, читайте в цій брошурі.
Психологічна підтримка
Гаряча лінія Данської ради у справах біженців
На психологічній телефонній лінії Данської ради у справах біженців (DRC Dansk Flygtningehjælps psykosociale telefonlinje) Ви зможете поговорити з українським фахівцем. Тут Вас рідною мовою проконсультують щодо алгоритму дій у важких життєвих обставинах, а також про те, що Ви можете зробити для зміцнення безпеки та стійкості в нових обставинах. Під час консультації Ви зможете розповісти як переживаєте кризову ситуацію та отримати інформацію про те, як з нею справитися. Під час початкової консультації можна домовитися про наступну розмову. Також, за необхідності, можна отримати направлення на три розмови з терапевтом.
Телефон психологічної телефонної лінії: +45 3373 5314.
Час роботи: з 9-10 та о 17-18 (з понеділка по п’ятницю).
Екстрені кризові лінії
У столичному регіоні Данії діє гаряча лінія, де пропонують екстрену психіатричну кризову допомогу громадянам України та іншим особам, пов’язаними з Україною (консультації данською та англійською, але також вам можуть надати перекладача).
- Столичний Регіон Данії (Region Hovedstaden)
Телефон кризової лінії: 38 64 13 00
Час роботи:
Понеділок – середа 9.00 – 16.00
Четвер 11.00 – 17.00
П’ятниця 9.00 – 15.00
👩🏫 Освіта (оновлено в вересні 2023)
Денний догляд
Якщо ви отримали дозвіл на проживання відповідно до Спеціального закону, ваші діти можуть перебувати під наглядом у деннoмy доглядi (dagtilbud).
Якщо вашій дитині від 8 місяців до 2 років, ви можете подати заяву на отримання безкоштовного місця в яслах для дитини. Альтернативою дитячому садку є приватний дитячий садок. Тут дитину зазвичай доглядають у приватному будинку вихователя і працівникові денного догляду не дозволяється наглядати більш ніж за п’ятьма дітьми.
Якщо вашій дитині від 3 до 6 років, ви можете подати заяву на отримання місця в дитячому садку для дитини. Щоб отримати місце у дитячому садку, ви повинні зареєструвати свою дитину через Borger.dk. Ви повинні сплатити частину витрат самостійно, віддавши свою дитину до деннoгo догляду, але муніципалітет повинен надати субсидію у розмірі не менше 75 відсотків витрат на це місце. Крім того, ви та ваша дитина можете мати право на отримання різних грантів (forskellige tilskud), які можуть допомогти знизити витрати.
Муніципалітети несуть відповідальність за мовну стимуляцію дітей, які на підставі мовної оцінки визнані такими, що потребують мовної підтримки (sprogunderstøttende aktiviteter).
Школа
Діти в Данії часто йдуть до школи того календарного року, коли дитині виповнюється 6 років. У Данії існує 10-річна обов’язкова освіта (undervisningspligt), але не обов’язкова шкільна освіта. Часто батьки вибирають, щоб їхні діти записувалися до державної школи/cередньої школи під назвою Folkeskolen яка є безкоштовною та фінансується данською державою.
В якості альтернативи Bи можете віддати свою дитину до безкоштовної школи або приватної школи (friskole eller privatskole). Також можна подати заяву на отримання права навчати своїх дітей удома. Тривалість навчального дня варіюється від класу до класу, але у багатьох місцях діти перебувають у закладах продовженого дня (skolefritidsordning – SFO) після закінчення школи і доти, доки батьки не заберуть їх після роботи.
На сайті Міністерства у справах дітей та освіти (Børne- og Undervisningsministeriets hjemmeside) можна знайти відповіді на велику кількість питань, що стосуються впливу українського конфлікту на дітей та освіту. Якщо Вам як батькaм потрібна конкретна консультація, Bи можете звернутися до Консультаційної служби для батьків (Forældrerådgivningen).
Вища освіта
Якщо ви перемістились до Данії після 24 лютого 2022 року і бажаєте продовжити навчання за програмою вищої освіти або розпочати нову вищу освіту в Данії, ви можете:
- подати заявку на переведення з української програми вищої освіти на програму вищої освіти Данії, або
- подати заявку на вступ на нову програму вищої освіти в Данії.
На основі статусу біженця в Данії є можливість в деяких випадках оформлення знижки на навчання або отримання безкоштовного місця в університеті Данії. Кожна програма та університет приймають такі рішення індивідуально. Для того, щоб дізнатися про таку можливість, зв’яжіться з університетом напряму та уточніть інформацію щодо Вашої конкретної ситуації.
Для літніх людей
Данська рада у справах біженців з березня 2023 року запустила курс психосоціальних групових зустрічей для людей літнього віку, які вимушено залишили Україну, який називається MindSpring. На цьому курсі розглядаються різні теми, що стосуються адаптації літніх людей в Данії. Курс складається з 8-10 занять.
👩💼 Робота (оновлено в вересні 2023)
Якщо ви подали заявку на отримання дозволу на проживання у Данії, ви маєте право працювати.
Якщо ви хочете почати працювати до отримання відповіді про тимчасовий захист від Імміграційної служби, вам потрібно буде самостійно оформити тимчасовий ідентифікаційний код (CPR-nummer) в Податковій службі.
Інформація для українців щодо оформлення податкового номера на сторінці Податкової служби (данською мовою)
Якщо вам пропонують роботу під час розгляду вашої справи, ви повинні надіслати до Імміграційної служби Данії копію вашого трудового договору, оскільки це може вплинути на те, де саме в Данії ви будете проживати, після отримання дозволу на проживання.
Після реєстрації у комуні, з пошуком роботи Вам зможе допомагати сама комуна, яка повинна буде спрямувати Вас в місцевий Центр зайнятості (Jobcenter). Пропозиція вакансій передусім буде залежати від Вашого знання англійської чи данської мов. Якщо Ви не володієте однією з цих мов, Вам зможуть запропонувати роботу в робітничій сфері, де не буде високих кваліфікаційних вимог.
Інформація про те як працюють Центри зайнятості в Данії на сторінці borger.dk
Де шукати роботу?
Державний портал вакансій в Данії
Робота для людей з інвалідністю
Для людей з інвалідністю, які можуть працювати, існує окрема програма працевлаштування в Данії – «гнучка робота» (flexjob). Гнучка робота передбачає, що Вам можуть створити умови працевлаштування при яких, Ви зможете працювати не повний робочий день і лише в межах доступних вам можливостей. Дана програма може бути корисною для тих осіб, які володіють англійською або данською мовами. Щодо детальнішої інформації про наявність можливостей працевлаштування в межах даної програми у Вашій громаді, Вам потрібно звернутися до муніципалітету, в якому Ви будете прописані.
Детальніша інформація про «гнучку роботу» для людей з інвалідністю в Данії на сайті borger.dk
Детальніше про пошук роботи для українців в Данії на сайті JobguideUkraine.dk
Банківський рахунок NemKonto
NemKonto це система реєстрації вашого основного банківського рахунку для отримання платежів від державних органів Данії. Це влючає виплату соціальної допомоги, відпускних коштів, повернення податків, субсидії на дітей, тощо. Тобто гроші “перераховані на NemKonto” приходять на ваш рахунок, зареєстрований в цій системі. Іноді перерахування зарплатні роботодавець може також робити на NemKonto.
Щоб зареєструвати банківський рахунок, вам потрібен NemID — електронний ключ, який видає банк.
- Зайдіть з NemID на сайт NemKonto
- Піcля підтвердження логіну знову клікніть на кнопку Log ind som borger
- Введіть свій номер рахунку. Номер рахунку складається з 4+10 цифр (4 – Registreringnummer та 10 – Kontonummer). Важливо: це не номер самої карти
- Натисніть кнопку Gem (зберегти)
- Підвердіть зміни за допомогою NemID
Зареєструвати свій український банківський рахунок (потрібен NemID)
- Зайдіть з NemID на сайт NemKonto
- Піcля підтвердження логіну знову клікніть на кнопку Log ind som borger
- Виберіть пункт меню зліва Udenlandsk NemKonto
- Введіть свої ім’я та адресу в розділі Oplysninger om beløbsmodtager
- Введіть банківські реквізити свого рахунку, назву та адресу банку в розділі Modtagende pengeinstitut
- Натисніть кнопку Gem (зберегти)
- Підвердіть зміни за допомогою NemID
🚌 Транспорт (оновлено в вересні 2023)
У Данії азвичай діє єдиний квиток на всі види громадського транспорту: автобуси, потяги, метро, елекрички, міські пароми (havnebusser). Квиток діє на маршрут, а не окремий транспорт.
В Данії працює зональна система, вся територія країни поділена на регіони, а регіони – на зони. Квиток має покривати відстань у зонах від початкової до кінцевої зони, але не менше 2 зон.
Кожен квиток має термін дії, що залежить від кількості зон. Наприклад, квиток на дві зони в Копенгагені діє 1 год. 15 хв, кожна наступна зона додає 15 хв.
Детальніше про зонування і квитки
Де придбати квиток
Квиток на проїзд можна придбати у додатках до мобільних телефонів у автоматах або кіосках DSB 7-eleven на залізничних станціях, або при посадці до автобусу – за готівку.
Додатки для придбання квитків, які працюють по всіх регіонах Данії:
- RejseBillet – всі види транспорту
- DSB – для подорожей потягами DSB
Регіональні додатки для придбання квитків:
- DOT – діє на Sjælland, Lolland, Falster, Møn
- Fynbus – діє на Fyn і Langeland
- Midttrafik – діє на Midtjylland
- Sydtrafik – діє на Sydjylland
- NT – діє на Nordjylland
Можна заощадити на подорожах, якщо придбати rejsekort (фізична картка, що діє по всій Данії). Замовити rejsekort (крім анонімного) можна на сайті rejsekort.dk (потрібен NemId/MitId) та касах DSB. Анонімний Rejsekort можна придбати в кіосках DSB 7-eleven.
Пільгові категорії
Право на пільговий проїзд мають діти, люди похилого віку та люди з інвалідністю. Літні люди та люди з інвалідністю мають власні персональні картки.
На кожного оплаченого дорослого можна провезти з собою 2 дітей віком до 12 років безкоштовно. Також на кожний дитячий квиток можна взяти ще одну дитину до 12 років.
Дитина, що подорожує самостійно, має придбати дитячий квиток, що коштує півціни дорослого квитка.
Дитина 12-16 років також має придбати дитячий квиток.
Посилання на головних перевізників
- DSB – для залізничних подорожей по всій Данії
- DOT – діє на Sjælland, Lolland, Falster, Møn
- Fynbus – діє на Fyn
- Midttrafik – діє на Midtjylland
- Sydtrafik – діє на Sydjylland
- NT – діє на Nordjylland
🔈 Мовна підтримка
Кожному біженцю з України надається право приєднатися до класів данської мови для іммігрантів у комуні, у якій вони прописані. Такі класи організовані у більшості великих населених пунктів та адмініструються різними мовними центрами. Ви можете обрати для себе будь-який центр вивчення данської мови і комуна Вам оплатить навчання в ньому.
Запрошення приєднатися до курсів данської мови надсилає Вам комуна після того, як Ви в ній зареєструєтеся. Більше того, якщо Ви використовуєте житло, знайдене для Вас комуною чи отримуєте соціальні виплати від комуни, відвідування мовних курсів у Данії є обов’язковим.
Курс, який ви повинні пройти, називається «Данська освіта» (DU). DU є офіційним курсом датської мови для іноземців у Данії. Є 3 різні данські освіти. Яка данська освіта підходить саме вам, залежить від вашої освіти та досвіду вивчення іноземної мови. Іспит з освіти Данії може забезпечити доступ до дозволу на постійне проживання, громадянства та подальшої освіти в Данії.
📱 Мобільний зв’язок (оновлено в вересні 2023)
Раніше мобільні оператори в Данії надавали безкоштовні сімкартки, дзвінки та повідомлення з Данії в Україну, проте пізніше ці правила були змінені. Актуальні тарифи уточнюйте на сторінках чи у сервісних центрах відповідних операторів.
☝️ Корисні контакти
Головний вебсайт Посольства України в Данії
Фейсбук-сторінка Посольства України в Данії
Питання-відповіді для українців в Данії на сторінці Данської ради у справах біженців
Сторінка Данського Червоного Хреста
Сторінка Української організації в Данії для українців Ластівка
Данська гаряча лінія для українських дітей
Найбільші організації людей з інвалідністю Данії:
Спілка людей з інвалідністю Данії
Данська асоціація людей з інвалідністю
Данська асоціація людей з порушеннями зору та слуху
Данська рада з питань інвалідності
Фейсбук-спільноти українців в Данії:
AUD: Асоціація Українців Данії / Association af Ukrainere i Danmark
Ukrainian refugees in Denmark. Yкраїнські біженці в Данії
Допомога по розселенню українських біженців в Данії
Ukrainians in Denmark / Українці в Данії / Ukrainere i Danmark
Українці в Данії / Ukrainians in Denmark
Українська діаспора в Данії / Ukrainians in Denmark / Ukrainere i Danmark
Дівчата в Копенгагені – Ukrainians in Copenhagen (girls only)