Перейти до вмісту
  • Оновлено
Контрольно-пропускний пункт з прапором Бельгії

🤲 Оформлення статусу тимчасового захисту

Усім українцям в’їзд до Бельгії дозволений за дійсним біометричним паспортом. Їм не потрібна віза чи будь-які додаткові документи. Громадяни, які не мають дійсного біометричного паспорта, але отримали натомість візу до Бельгії, також можуть продовжити перебування максимум до 180 днів.

Якщо Ви вирішите залишитися довше, Ви можете податися на отримання тимчасового захисту. Для подання заяви на отримання тимчасового захисту в Бельгії потрібні:

  • Документи, що посвідчують особу (паспорт або ID);
  • Біометричні дані (відбитки пальців);
  • Документи, що підтверджують основне місце проживання фізичних осіб в Україні до 24 лютого 2022 року.

По приїзду українцям варто негайно звернутися до муніципальної адміністрації за місцем проживання, щоб заявити про своє прибуття та/або отримати дозвіл на продовження терміну перебування в Бельгії. Для цього потрібно заповнити декларацію про прибуття в муніципалітеті, де вони будуть проживати.

Переміщені особи з України, яким надано тимчасовий захист, можуть перебувати в Бельгії протягом одного року та продовжити термін ще на два роки додатково.

Як подати заяву на тимчасовий захист?

Ви можете зареєструватися в центрі реєстрації імміграційної служби (за адресою 40 Place Victor Horta, 1060 Brussels) з 8:30 до 16:00 (офіс працює з понеділка по п’ятницю).

Як доїхати:

  • МЕТРО, лінії 2 і 6 до станції “Gare du Midi” (далі прямувати до виходу “Tour du Midi” і виходити на  ”Place Horta”): дивитись (www.stib-mivb.be)
  • ПОТЯГОМ : зі станції Gare du Midi (вихід ”Place Horta”): (www.belgianrail.be)
  • АВТОБУСОМ : лінії  48, 49, 50, 73, 78: до зупинки  “Gare du Midi” (www.stib-mivb.be);  зупинки “Gare du Midi” (www.delijn.be) або зупинки “Suède” (www.infotec.be)
  • ТРАМВАЄМ : лінії 3, 4, 51, 81, 82 :  до зупинки “Gare du Midi”: дивитись (www.stib-mivb.be)
  • АВТОМОБІЛЕМ: Q-Parking Gare du Midi Q-Паркінг Gare du Midi 

Під час реєстрації перевірять, чи виконано усі умови для отримання вами тимчасового захисту. У випадку, якщо вашу заяву приймуть, вам видадуть посвідчення («тимчасове посвідчення особи А») та Додаток 15.

Додаток 15 – це документ, що засвідчує ваше про прибуття до країни та реєстрацію у державному муніципалітеті. Видається на час очікування картки А. Оформити можна у Реєстраційному центрі для громадян України.

Карта типу А – це документ, який видають у місцевих муніципалітетах Бельгії. Він засвідчує ваше перебування в муніципалітеті на постійній основі. Оформлення карти займає від кількох тижнів до 2-3 місяців. Після отримання статусу тимчасового захисту вам на пошту прийде лист з пін-кодом до картки, після чого необхідно буде прийти до муніципалітету для активації та отримання карти А. Ідентифікаційна карта А дійсна протягом одного року до 4 березня 2023 року. Її можна подовжувати двічі на шість місяців.

Після отримання статусу тимчасового захисту та усіх вище перелічених документів ви зможете працювати, зареєструватися на отримання обов’язкового медичного страхування та мати доступ до соціальних послуг від OCMW/CPAS місцевого самоврядування.

💶 Виплати у зв’язку зі статусом тимчасового захисту

Українці зі статусом тимчасового захисту та заявою на додаток 15, а згодом на карту А, мають право отримувати фінансову допомогу. Розмір виплат залежить від складу сім’ї.

Сума допомоги становить:

  • 1100 євро на людину, яка проживає самостійно;
  • члени родини будуть отримувати мінімально по 750 євро;
  • на кожну дитину від 100 до 200 євро.

Однак загальна сума виплат на місяць не може перевищувати 1560 євро на сім’ю.

Для оформлення заявки треба звернутися до найближчого центру соціального забезпечення OCMW/CPAS з паспортом та довідкою про оформлення захисту (картою А або довідкою Annexe 15/ Bijlage 15).

Уряди Фландрії, Валлонії та Брюсселя надають фінансову допомогу на кожну дитину (так звана «Стартова сума», «Плата за вагітність» або «Премія при народженні»).

Кожна дитина, яка проживає у Фландрії та має право на проживання (в т.ч. статус тимчасового захисту), має право на допомогу на дитину («groeipakket»). Щоб подати заяву, зареєструйте неповнолітнього в муніципалітеті.

Заяву можна подати на сайті місцевої влади:

Більше інформації (англійською та українською мовами)

Як відкрити банківський рахунок?

Для зареєстрованих біженців, шукачів притулку та інших людей, які перебувають під тимчасовим захистом, існує так звана базова банківська послуга. За її допомогою ви можете відкрити поточний рахунок у бельгійському банку. З цим рахунком ви можете виконувати основні операції: знімати гроші, платити переказом або дебетовою карткою, тощо.

Перегляньте цей pdf-файл для отримання додаткової інформації.

Часті запитання про базові банківські послуги 

🐱 В’їзд з домашніми тваринами

Собаки, коти та тхори, ввезені з України, повинні відповідати таким вимогам: бути ідентифіковані (мікрочіповані), вакциновані проти сказу, підлягати титру на сказ із сприятливим результатом (30 днів після вакцинації та 3 місяці до відправлення) і мати офіційний сертифікат, який засвідчує, що вони відповідають умовам завезення.

У надзвичайних ситуаціях законодавство передбачає, що дозволи можуть видавати для домашніх тварин, які не відповідають цим умовам, якщо ці дозволи подавали ще до переїзду в Бельгію.

Щоб уникнути додаткових проблем, з якими стикаються біженці з України, коли вони приїжджають до Бельгії зі своїми тваринами, FASFC робить усе можливе, щоб гнучко впоратися з цією надзвичайною ситуацією.

Тому як виняток вирішили дозволяти в’їзд домашнім тваринам біженців з України, навіть без попереднього дозволу.

У Бельгії є ветеринарні клініки, які надають безкоштовні послуги (лікування/вакцини). Перегляньте цей веб-сайт для отримання додаткової інформації. Там є мапа з адресами та контактними телефонами ветеринарних клінік.

🛍 Гуманітарна допомога

Серед благодійних гуманітарних фондів, які опікуються українцями в Бельгії є наступні (ви можете відвідати сторінки організацій або зателефонувати на гарячу лінію, щоби дізнатися актуальну інформацію про підтримку, яку надає організація):

Червоний Хрест, фламандська громада Телефон +32 15443407

Червоний Хрест, франкомовна громада Телефон +32 81771648

Федеральне агентство з прийому людей, які шукають притулок Телефон +32 22134411

Інформаційний центр міста Брюссель Телефон +32 27343502

Перелік ініціатив у Бельгії

Громадська організація PAG-ASA, яка допомагає жертвам експлуатації Телефон +32 25116464

Також українські біженці з інвалідністю чи старшого віку, які отримали статус тимчасового захисту мають право на соціальну підтримку, якщо вони відповідають усім вимогам. Щоб отримати додаткову інформацію, ви можете записатися на прийом до соціального працівника в одному з кабінетів. Більше інформації можна отримати у своєму муніципалітеті за місцем проживання.

🏠 Житло

В Бельгії українці можуть оселитися в бельгійській родині або у соціальному житлі. Такі люди можуть подати заяву на житло в центрі реєстрації. Реєстрацію організовує імміграційний офіс (40 Place Victor Horta, 1060 Брюссель).

Після реєстрації їх супроводжує Fedasil (Федеральне агентство з прийому шукачів притулку), який направляє біженців до муніципалітетів з вільним житлом.

Вимушеним переселенцям з України, які не можуть відразу зареєструватися, передбачено термінове проживання. У разі необхідності, наприклад, для українців, які залишилися без житла в кінці дня, Fedasil може надати екстрене житло на 1 або 2 ночі. Люди, які зареєструвались відразу в день прибуття, пропускають етап екстреного розміщення та одразу супроводжуються до місцевого пункту кризового розміщення.

Валлонія створила платформу, призначену для об’єднання громадян, які пропонують житло, з переселенцями з України, які шукають житло.

Ви також можете зв’язатися з громадською організацією Plateforme Citoyenne, яка підбере вам місцевих господарів, які зареєструвалися, щоб прийняти вас для тимчасового перебування: Support.ukraine@bxlrefugees.be

Домашні тварини не можуть перебувати в помешканнях, що надаються бельгійськими муніципалітетами. Українці, які приїжджають до Бельгії з домашнім улюбленцем, повинні самі (через знайомих, друзів) знайти рішення щодо прихистку свого улюбленця.

Також можна орендувати житло в приватному порядку. Використовуйте такі сервіси, як airbnb  або Housinganywhere.com.

Знайти житло можна на ресурсах:

🩺 Медицина

Із Додатком 15 або карткою А українці можуть отримати безкоштовну медичну допомогу у Бельгії.

У випадку, коли потрібна невідкладна медична допомога, можна звернутися до будь-якого лікаря чи приймального відділення найближчої лікарні. Медичні послуги нададуть безкоштовно.

З приводу планової медичної допомоги треба звертатися до OCMW/CPAS міста, де ви проживатимете.

Для вагітних:

Вагітні жінки мають право на відпустку по вагітності та пологах. Протягом цього періоду вагітні жінки мають право на допомогу від Національної служби зайнятості (RVA).

У деяких фондах медичного страхування ви маєте право на премію за грудне вигодовування.

З фламандської сторони:

  • Kind & Gezin — фламандський заклад для маленьких дітей та сімей пропонує поради та інформацію щодо вагітності, усиновлення та догляду за дітьми. Всю корисну інформацію можна знайти на сайті.
  • Центри загального соціального забезпечення (CAW) пропонують безкоштовні консультації з усіх життєвих питань, включаючи вагітність.

З франкомовного боку:

  • У франкомовній частині Бельгії офіс”Office de la Naissance et de l’Enfance” (ONE) організовує пренатальні консультації для надання медико-соціального супроводу під час вагітності. Всю корисну інформацію ви знайдете на сайті.
  • Веб-сайт комісії Французької спільноти (COCOF) надає інформацію про центри планування сім’ї.
  • Fédération Laïque des Centres de Planning Familial (FLCPF) об’єднує 42 центри планування сім’ї, у тому числі 22 у Брюсселі.

👩‍🏫 Освіта

Денний догляд

Для запису дітей в дитячий садок Ви можете звернутися до обраного дитячого садка. Муніципалітет або державна служба, наприклад «Kind & Gezin» у Фландрії та «Office de la Naissance et de l’Enfance» у Брюсселі та Валлонії, ведуть облік існуючих центрів денного догляду, і до них можна звернутися за допомогою у пошуку. дитячого садка.

Шкільна освіта

Як і всі діти в Бельгії, діти, які шукають притулку, обов’язково повинні отримати освіту. Діти до 12 років навчаються в початкових школах, розташованих неподалік від місця проживання, і, за можливості, приєднуються до звичайних класів. Діти, які ходять до середньої школи, зазвичай спочатку отримують інтенсивні уроки мови, а потім переходять на звичайне навчання.

Зауважте, що навіть якщо ваша дитина потребує особливих освітніх умов, у вас є вільний вибір школи. Як і інші види освіти, освіта дітей з особливими освітніми потребами в Брюсселі є компетенцією французької та фламандської спільнот.

Веб-сайт французької спільноти описує різні типи початкової та середньої освіти для дітей зі спеціальними освітніми потребами (фр.). Він також публікує довідник установ у брюссельському регіоні.

Веб-сайт фламандської спільноти присвятив цілий розділ початковій освіті дітей з особливими освітніми потребами (нідерл.), з довідником шкіл, а інший – для середньої спеціальної освіти.

Якщо ви хочете записати дитину під час навчального року, вам слід запитати в школі, чи є ще вільні місця. Муніципалітет і CPAS за місцем вашого проживання нададуть всю необхідну інформацію.

Кожна область започаткувала ініціативи щодо навчання дітей. Наприклад, у Брюсселі:

  • для дітей від 3 до 12 років школа, розташована на Rue de Cureghem, відкрила три класи для українських дітей. За додатковою інформацією звертайтесь за телефоном 00322 509 15 60 з понеділка по п’ятницю з 8:30 до 12:00. Інші школи також приймають дітей за запитом, тож ви можете зв’язатися зі школою, розташованою поблизу вашого місця проживання.
  • Дітей від 12 до 18 років середні школи приймають за запитом.

Перелік шкіл

Голландськомовні школи

Вища освіта

Більшість бельгійських університетів мають на сайті секцію Питання/Відповіді для українських студентів. Крім того, деякі університети пропонують допомогу українцям (наприклад, Université Libre de Bruxelles та Université Catholique de Louvain).

Для отримання конкретної інформації рекомендуємо відвідати веб-сайт університету, який вас цікавить.

👩‍💼 Робота

Українці мають право легально працювати у Бельгії за таких умов:

• мати картку A (або Додаток 15) з необмеженим доступом до ринку праці;

• зареєструватися в державній службі зайнятості та професійного навчання (Le Forem).

Центр зайнятості допомагає підібрати вакансії, надає доступ до курсів з вивчення французької мови або забезпечить здобуття нової професії.

Організація IFAPME пропонує курси із “професій майбутнього”. Шукати роботу можна і самостійно.

Детальніше про законодавство про зайнятість можна дізнатися на сайті Мінпраці («Федеральна державна служба зайнятості, праці та соціального діалогу»”).

Інформацію щодо можливостей працевлаштування та професійної освіти можна знайти на сайті регіональних агенцій:

Профспілки також можуть надати інформацію з питань зайнятості. У Бельгії є три визнані профспілкові організації працівників:

Найвідоміші онлайн-портали пошуку роботи в Бельгії:

🚌 Транспорт

Deutsche Bahn (DB) пропонує біженцям з України спеціальний квиток «Helpukraine», який дозволяє їм безкоштовно подорожувати через Німеччину на шляху до місця призначення, який також може доставити їх до або через Бельгію.

З 01.03 українські біженці можуть безкоштовно подорожувати мережею SNCB (та транскордонними поїздами з/до Німеччини, Нідерландів, Люксембургу та Франції) у день прибуття до Бельгії. Для цього їм необхідно пред’явити квиток DB Helpukraine та/або український паспорт/посвідчення особи (чи інший документ, що підтверджує це).

Якщо після цього українці бажають продовжити подорож територією Бельгії, вони можуть зареєструватися в реєстраційному центрі, розташованому в залі 8 виставкового центру Heysel у Брюсселі. За потреби вони отримають безкоштовний квиток Fedasil Bulk Ticket для поїздки в інше місто (сімейний/реєстраційний центр).

Найактуальнішу інформацію можна знайти тут.

🔈 Мовна підтримка

Офіційні мови в Бельгії: французька, нідерландська і німецька (тільки в одному невеликому регіоні на сході Валлонії).

Мовні курси наразі безкоштовні. Після оформлення тимчасового захисту, ви можете звернутися до служби інтеграції (Наприклад: In-Gent або Huis van het Nederlands, і т.д.), там вам розкажуть про безкоштовні мовні курси, запропонують на вибір одну з мовних шкіл, де ви зможете вивчити французьку чи нідерландську. У Бельгії їх багато, зокрема такі курси є при волонтерських організаціях.

📱 Мобільний зв’язок

Proximus зробив для своїх клієнтів безкоштовними дзвінки та SMS в Україну зі стаціонарного та мобільного телефонів. Клієнти Proximus, які перебувають в Україні, також можуть спілкуватися безкоштовно (роумінг).

Більше інформації

З 28 лютого 2022 року приватні та бізнес-клієнти Orange з післяплатою отримали можливість безкоштовно дзвонити на стаціонарні та мобільні номери в Україні.

Base/Telenet також надав своїм клієнтам безкоштовні дзвінки та SMS в Україну, а також безкоштовний роумінг. Послуга діяла до кінця грудня 2022 року.

Більше інформації

Актуальну інформацію щодо знижок для українців потрібно уточнювати в бельгійських операторів.

☝️ Корисні контакти

Інформаційний сайт федерального уряду Телефон +32 24888888

Інформація Імміграційного офісу для українців у Бельгії щодо заяв про тимчасовий захист

Федеральний омбудсмен

Спільноти українців у Facebook

Сторінка у Facebook Солідарність з Україною

Помощь украинцам в Бельгии 

Українці в Бельгії – Ukrainians in Belgium 

Українці в Бельгії 

Українець у Бельгії 

Українці в Бельгії (Украинцы в Бельгии) 

Гарячі лінії посольства України в Бельгії

Телефон резервної лінії +32 23792115

Телефон для загальних питань +32 23792160

Телефон для житлових питань +32 23792112

Джерела:

https://www.rbc.ua/rus/travel/-1667922203.html

https://www.unitedforukraine.org/

https://www.prosto-pro.com.ua/