Перейти до вмісту
 • Оновлено
Контрольно-пропускний пункт із прапором Бельгії. Поруч напис 2023

🤲 Оформлення статусу тимчасового захисту (оновлено у вересні 2023)

Громадяни України, які мають біометричний паспорт, можуть перебувати в Бельгії без візи 90 днів. Цей 90-денний термін може бути продовжений максимум до 180 днів, якщо ситуація в Україні не дозволяє безпечно повернутися після закінчення цих 90 днів.

Громадяни України, які не мають біометричного паспорта, але отримали візу до Бельгії, також можуть отримати продовження терміну дозволеного перебування до 180 днів максимум.

Громадяни України, які мають дозвіл на проживання в Бельгії на обмежений термін і які більше не відповідають умовам для поновлення свого дозволу (картка А), можуть отримати продовження терміну дозволеного перебування на 180 днів максимум.

Щоб подовжити термін свого перебування в Бельгії варто негайно звернутися до муніципальної адміністрації за місцем проживання, аби попросити продовжити термін перебування.

Як подати заяву на тимчасовий захист?

Ви можете зареєструватися в центрі реєстрації імміграційної служби (за адресою 40 Place Victor Horta, 1060 Brussels) з 8:30 до 13:00 (офіс працює з понеділка по п’ятницю).

Як доїхати:

 • Метро: лінії 2 і 6 до станції “Gare du Midi” (далі прямувати до виходу “Tour du Midi” і виходити на  ”Place Horta”): дивитись (www.stib-mivb.be)
 • Потягом: зі станції Gare du Midi (вихід ”Place Horta”): (www.belgianrail.be)
 • Автобусом: лінії  48, 49, 50, 73, 78: до зупинки  “Gare du Midi” (www.stib-mivb.be);  зупинки “Gare du Midi” (www.delijn.be) або зупинки “Suède” (www.infotec.be)
 • Трамваєм: лінії 3, 4, 51, 81, 82 :  до зупинки “Gare du Midi”: дивитись (www.stib-mivb.be)
 • Автомобілем: Q-Parking Gare du Midi Q-Паркінг Gare du Midi

Які документи потрібні?

Для подання заяви на отримання тимчасового захисту в Бельгії потрібні:

 • Документи, що посвідчують особу (паспорт або ID);
 • Біометричні дані (відбитки пальців);
 • Документи, що підтверджують основне місце проживання фізичних осіб в Україні до 24 лютого 2022 року.

За умови виконання умов для надання тимчасового захисту видається свідоцтво. З цим свідоцтвом ви маєте звернутися до муніципальної адміністрації. Муніципальна адміністрація видає власнику свідоцтва посвідку на проживання для вихідців з третіх країн, яких визнано або яким дозволено обмежений на більше трьох місяців термін перебування (картка «А. Обмежене перебування»)

Карта типу А – це документ, який видають у місцевих муніципалітетах Бельгії. Він засвідчує ваше перебування в муніципалітеті на постійній основі. Оформлення карти займає від кількох тижнів до 2-3 місяців. Після отримання статусу тимчасового захисту вам на пошту прийде лист з пін-кодом до картки, після чого необхідно буде прийти до муніципалітету для активації та отримання карти А. Ідентифікаційна карта А дійсна протягом одного року. Її можна подовжувати двічі на шість місяців. У випадку якщо нова картка А не може бути видана, ви отримаєте додаток 15.

Додаток 15 – це документ, що засвідчує ваше про прибуття до країни та реєстрацію у державному муніципалітеті. Видається на час очікування картки А. Оформити можна у Реєстраційному центрі для громадян України.

Після отримання статусу тимчасового захисту та усіх вище перелічених документів ви зможете працювати, зареєструватися на отримання обов’язкового медичного страхування та мати доступ до соціальних послуг від OCMW/CPAS місцевого самоврядування.

💶 Виплати у зв’язку зі статусом тимчасового захисту

Українці зі статусом тимчасового захисту та заявою на додаток 15, а згодом на карту А, мають право отримувати фінансову допомогу. Виплати громадянам України визначаються на основі сімейного стану та щомісячно становлять прожитковий мінімум:

 • одинокі дорослі отримують щомісяця 1139,97 євро;
 • якщо сім’я складається з двох дорослих людей — кожен отримує по 758,64 євро щомісяця;
 • на кожну дитину додатково виплачується 150−220 євро, але загальна сума виплати на місяць не може перевищувати 1537,90 євро на сім’ю.

Для оформлення заявки треба звернутися до найближчого центру соціального забезпечення OCMW/CPAS з паспортом та довідкою про оформлення захисту (картою А або Додатком 15).

Уряди Фландрії, Валлонії та Брюсселя надають фінансову допомогу на кожну дитину (так звана «Стартова сума», «Плата за вагітність» або «Премія при народженні»).

Кожна дитина, яка проживає у Фландрії та має право на проживання (в т.ч. статус тимчасового захисту), має право на допомогу на дитину («groeipakket»). Щоб подати заяву, зареєструйте неповнолітнього в муніципалітеті.

Заяву можна подати на сайті місцевої влади:

Більше інформації про виплати (англійською та українською мовами)

Як відкрити банківський рахунок? (оновлено у вересні 2023)

Для зареєстрованих біженців, шукачів притулку та інших людей, які перебувають під тимчасовим захистом, існує так звана базова банківська послуга. За її допомогою ви можете відкрити поточний рахунок у бельгійському банку. З цим рахунком ви можете виконувати основні операції: знімати гроші, платити переказом або дебетовою карткою, тощо.

Щоб отримати доступ до основних банківських послуг вам потрібно отримати у банку формуляр на запит. За надання цієї послуги банк може запросити здійснення оплати з максимальним розміром не більше 17,36 Євро. Ви можете звернутися до таких банків:

 • Argenta
 • AXA Bank
 • Banque CPH
 • Bank Nagelmackers
 • Belfius
 • Beobank
 • BNP Paribas
 • Fortis
 • bpost bank
 • CBC
 • Crelan
 • Europabank
 • ING
 • KBC
 • vdk

У випадку виникнення питань потрібно звертатися на пошту за адресою info@febelfin.be (англійською, нідерландською, французькою мовами).

🐱 В’їзд з домашніми тваринами (оновлено у вересні 2023)

З 1 березня 2023 року FASFC вирішила припинити фінансову участь у безкоштовну вакцинацію тварин, з якими українські біженці вʼїжджають до Бельгії. Також з 15 червня 2023 року скасована спрощена процедура ввезення тварин. З цієї дати собаки, коти та/або тхори з України мають відповідати всім спеціальним санітарним вимогам до вʼїзду. Тварина має бути «чіпована», мати довідку про безпечний титр на сказ, та забезпечена відповідним паспортом міжнародного зразку.

Детальні правила вʼїзду з тваринами (англійською мовою)

🛍 Гуманітарна допомога (оновлено у вересні 2023)

Серед благодійних гуманітарних фондів, які опікуються українцями в Бельгії є наступні (ви можете відвідати сторінки організацій або зателефонувати на гарячу лінію, щоби дізнатися актуальну інформацію про підтримку, яку надає організація):

Червоний Хрест, фламандська громада Телефон +32 15443407

Червоний Хрест, франкомовна громада Телефон +32 81771648

Федеральне агентство з прийому людей, які шукають притулок Телефон +32 22134411

Інформаційний центр міста Брюссель Телефон +32 27343502

Перелік ініціатив у Бельгії

Громадська організація PAG-ASA, яка допомагає жертвам експлуатації Телефон +32 25116464

🏠 Житло (оновлено у вересні 2023)

В Бельгії українці можуть оселитися в бельгійській родині або у соціальному житлі. Подати заяву на житло в центрі реєстрації. Реєстрацію організовує імміграційний офіс (40 Place Victor Horta, 1060 Брюссель), який працює з понеділка по пʼятницю з 8:30 до 16:00.

Після реєстрації вас супроводжує Fedasil (Федеральне агентство з прийому шукачів притулку), що направляє біженців до муніципалітетів з вільним житлом. Оскільки наразі ситуація з житлом в Бельгії кризова, Fedasil радить звертатися до знайомих та друзів з пошуком житла, однак якщо у вас немає нікого, в кого ви могли б зупинитися агенство може надати екстрене житло на 1 або 2 ночі.

Домашні тварини не можуть перебувати в екстрених помешканнях і помешканнях бельгійських муніципалітетів. Українці, які приїжджають до Бельгії з домашнім улюбленцем, повинні самостійно знайти прихисток для свого улюбленця.

Валлонія створила платформу, призначену для об’єднання громадян, які пропонують житло, з переселенцями з України, які шукають житло.

Ви також можете зв’язатися з громадською організацією Plateforme Citoyenne, яка підбере вам місцевих господарів, які зареєструвалися, щоб прийняти вас для тимчасового перебування: Support.ukraine@bxlrefugees.be

Також можна орендувати житло в приватному порядку. Використовуйте такі сервіси, як airbnb  або Housinganywhere.com.

Знайти житло можна на ресурсах:

icanhelp.host

host4ukraine.com

🩺 Медицина

Із Додатком 15 або карткою А українці можуть отримати безкоштовну медичну допомогу у Бельгії.

Як я можу отримати безкоштовну медичну допомогу?

Після того, як ви отримали картку А або Додаток 15, вам потрібно зареєструватися в лікарняному фонді

Перелік лікарняних фондів

Якщо ви перебуваєте на обліку в лікарняному фонді, ви можете звернутися за медичною допомогою до лікаря загальної практики, стоматолога чи іншого медичного закладу.

У випадку, коли потрібна невідкладна медична допомога, ліки, які ви приймаєте регулярно, у випадку травми, можна звернутися до будь-якого лікаря чи приймального відділення найближчої лікарні. Медичні послуги нададуть безкоштовно.

Якщо вам потрібна медична допомога вночі або у вихідні, зверніться до чергового лікаря:

 • у Фландрії: зателефонуйте за номером 1733 або відвідайте http://www.mediwacht.be/mdwonline/publiek/wachtdiensten/Zoek.aspx
 • У Валлонії: зателефонуйте за номером 1733 або відвідайте https://www.health.belgium.be/fr/sante/organisation-des-soins-de-sante/aide-medicale-urgente/services-de-garde
 • у Брюсселі: зателефонуйте за номером 1733 або відвідайте Brusselse Wachtdienst (gbbw.be)

З приводу планової медичної допомоги треба звертатися до OCMW/CPAS міста, де ви проживатимете.

Для вагітних:

Вагітні жінки мають право на відпустку по вагітності та пологах. Протягом цього періоду вагітні жінки мають право на допомогу від Національної служби зайнятості (RVA).

У деяких фондах медичного страхування ви маєте право на премію за грудне вигодовування.

З фламандської сторони:

 • Kind & Gezin — фламандський заклад для маленьких дітей та сімей пропонує поради та інформацію щодо вагітності, усиновлення та догляду за дітьми. Всю корисну інформацію можна знайти на сайті.
 • Центри загального соціального забезпечення (CAW) пропонують безкоштовні консультації з усіх життєвих питань, включаючи вагітність.

З франкомовного боку:

 • У франкомовній частині Бельгії офіс”Office de la Naissance et de l’Enfance” (ONE) організовує пренатальні консультації для надання медико-соціального супроводу під час вагітності. Всю корисну інформацію ви знайдете на сайті.
 • Веб-сайт комісії Французької спільноти (COCOF) надає інформацію про центри планування сім’ї.
 • Fédération Laïque des Centres de Planning Familial (FLCPF) об’єднує 42 центри планування сім’ї, у тому числі 22 у Брюсселі.

Інформація для людей з інвалідністю

Люди з інвалідністю можуть отримати допомогу у чергових центрах. Вони забезпечують медичну, психологічну, парамедичну, соціальну та освітню підтримку за допомогою відповідних заходів.

У Брюссельському регіоні люди з інвалідністю можуть скористатися послугами служби PHARE.

Медична допомога для людей з інвалідністю

Інформація щодо матеріальної допомоги для людей з інвалідністю

Існує також допомога у працевлаштуванні: роботодавець, який наймає людину з інвалідністю з допуском до служби PHARE, може отримати допомогу від служби PHARE, наприклад, адаптований комп’ютер або бонус.

Інформація щодо працевлаштування для людей з інвалідністю

Доступ до служби PHARE також є необхідним для отримання місця в денному центрі, у притулку та для отримання можливості працювати на адаптованому підприємстві.

Для отримання послуги необхідно надати запит на доступ. Клопотання про доступ та запит на послугу – це дві різні адміністративні процедури. Ви можете запросити послугу після або одночасно з запитом на доступ. Однак, перш ніж отримати доступ, ви не можете запросити послугу.

Інформація про доступ до служби PHARE

Крім того, існує низка послуг, які не потребують доступу до служби PHARE: наприклад, допомога служб супроводу. Подібні служби допомагають людям з інвалідністю в багатьох аспектах повсякденного життя: пошук житла та роботи, пошук ясел для дітей, відвідування занять у школі або під час навчання, заповнення адміністративних документів, участь у дозвіллях, підтримка батьків та близьких.

Інформація про послуги служб супроводу

Оформити виплати через інвалідність можна, але це складна процедура. Зі збором необхідних документів зверніться до вашого соціального працівника. Для того, аби підтвердити інвалідність, необхідна форма з лікарні. Сімейний лікар може допомогти з оформленням такого документу.

Інформація про оформлення виплат з інвалідності (французькою мовою)

👩‍🏫 Освіта (доповнено у вересні 2023)

Денний догляд

У Бельгії відсутнє поняття дитячих садків, однак з 2,5 років дитину можна віддати на денний догляд. Муніципалітет або державна служба, наприклад «Kind & Gezin» у Фландрії та «Office de la Naissance et de l’Enfance» у Брюсселі та Валлонії, ведуть облік існуючих центрів денного догляду, і до них можна звернутися за допомогою, якщо ви вже отримали тимчасовий прихисток.

Шкільна освіта

Українці, які отримали тимчасовий прихисток у Бельгії, мають право відвідувати школи або вступати до університетів. Для вступу до школи потрібно надіслати офіційну заявку, у разі нестачі місць – навчальний заклад має видати документ з підтвердженням відмови реєстрації. Загалом система освіти в Бельгії безкоштовна, однак за харчування чи додаткові екскурсії доведеться платити окремо. Дітям, що отримали тимчасовий прихисток в Бельгії, деякі школи надають 50% знижку на шкільне харчування.

Зверніть увагу, якщо дитина, перебуваючи у Бельгії, не здобуває освіту, родину можуть позбавити соціальних виплат.

Діти до 12 років навчаються в початкових школах, розташованих неподалік від місця проживання, і, за можливості, приєднуються до звичайних класів. Діти, які ходять до середньої школи, зазвичай спочатку отримують інтенсивні уроки мови, а потім переходять на звичайне навчання.

Зауважте, що навіть якщо ваша дитина потребує особливих освітніх умов, у вас є вільний вибір школи. Як і інші види освіти, освіта дітей з особливими освітніми потребами в Брюсселі є компетенцією французької та фламандської спільнот.

Веб-сайт французької спільноти описує різні типи початкової та середньої освіти для дітей зі спеціальними освітніми потребами (фр.). Він також публікує довідник установ у брюссельському регіоні.

Веб-сайт фламандської спільноти присвятив цілий розділ початковій освіті дітей з особливими освітніми потребами (нідерл.), з довідником шкіл, а інший – для середньої спеціальної освіти.

Якщо ви хочете записати дитину під час навчального року, вам слід запитати в школі, чи є ще вільні місця. Муніципалітет і CPAS за місцем вашого проживання нададуть всю необхідну інформацію.

Перелік шкіл

Голландськомовні школи

Вища освіта

В університет українців зараховують на основі загального відбору.

Більшість бельгійських університетів мають на сайті секцію Питання/Відповіді для українських студентів. Крім того, деякі університети пропонують допомогу українцям (наприклад, Université Libre de Bruxelles та Université Catholique de Louvain).

Для отримання конкретної інформації рекомендуємо відвідати веб-сайт університету, який вас цікавить.

Навчання для дорослих

Ви можете зареєструватися в центрах навчання дорослих (CVO) або в центрах базової освіти (Ligo), якщо маєте легальне проживання та статус тимчасового захисту. Про те, що таке легальне проживання в контексті навчання дорослих, ви можете прочитати на сторінці Vademecum.

👩‍💼 Робота (доповнено у вересні 2023)

Українці, які отримали тимчасовий захист, мають право працювати з карткою А або додатком 15.

Кожен робітник у Бельгії має однакові права на працевлаштування незалежно від його права на проживання. У кожному секторі встановлена ​​мінімальна заробітна плата, і праця завжди має оплачуватись. Тому неоплачуване стажування чи випробувальний термін не потрібні.

Трудовий договір завжди має бути підписаний до початку роботи. Заробітна плата має бути виплачена на банківський рахунок, а понаднормові години роботи повинні бути включеними у платіжну відомість. 

Якщо ви хочете працювати в Бельгії як індивідуальний підприємець, то маєте зареєструвати в одному з визнаних підприємств. З 20 серпня 2022 року зі статусом тимчасового захисту ви звільняєтеся від обов’язку мати професійну картку для роботи як індивідуального підприємця.

Зареєструватися як індивідуальний підприємець.

Аби працювати в Бельгії, ви маєте зареєструватися в державній службі зайнятості та професійного навчання (Le Forem).

Центр зайнятості допомагає підібрати вакансії, надає доступ до курсів з вивчення французької мови або забезпечить здобуття нової професії.

Організація IFAPME пропонує курси із “професій майбутнього”. Шукати роботу можна і самостійно.

Детальніше про законодавство про зайнятість можна дізнатися на сайті Мінпраці («Федеральна державна служба зайнятості, праці та соціального діалогу»”).

Інформацію щодо можливостей працевлаштування та професійної освіти можна знайти на сайті регіональних агенцій:

Профспілки також можуть надати інформацію з питань зайнятості. У Бельгії є три визнані профспілкові організації працівників:

Найвідоміші онлайн-портали пошуку роботи в Бельгії:

З запитаннями, сумнівами та скаргами ви можете звертатися до інспекційної служби або за адресою: LabourInspection@employment.belgium.be.

🚌 Транспорт (оновлено у вересні 2023)

Якщо ви маєте карту А або Додаток 15, ви можете зареєструватися в соціальній службі — в OCMW/CPAC/OCMW у Фландрії або в CPAC у Валлонії. Після реєстрації з допомогою соцпрацівника ви можете оформити пільговий проїзний на автобус, тролейбус або трамвай, а також оформити 50% знижку для проїзду залізницею. В іншому випадку пільг на проїзд в Бельгії для українців немає.

🔈 Мовна підтримка (доповнено у вересні 2023)

Офіційні мови в Бельгії: французька, нідерландська і німецька (тільки в одному невеликому регіоні на сході Валлонії).

Мовні курси наразі безкоштовні. Після оформлення тимчасового захисту, ви можете звернутися до служби інтеграції (Наприклад: In-Gent або Huis van het Nederlands, і т.д.), там вам розкажуть про безкоштовні мовні курси, запропонують на вибір одну з мовних шкіл, де ви зможете вивчити французьку чи нідерландську. Мовні курси пропускати небажано, оскільки за пропуски можуть позбавити статусу тимчасового захисту.

У Бельгії багато інших мовних курсів, зокрема при волонтерських організаціях.

Корисні сайти для безкоштовного вивчення мов:

Загальні програми для початківців для вивчення нідерландської мови

Загальні веб-сайти для початківців, що вивчають нідерландську мову (A1-A2)

📱 Мобільний зв’язок

Proximus зробив для своїх клієнтів безкоштовними дзвінки та SMS в Україну зі стаціонарного та мобільного телефонів. Сім-картку можна зареєструвати в офісі Proximus з українським паспортом та картою А або Додатком 15.

Більше інформації

Також безкоштовну сім-картку можна отримати в оператора Lyca. Про умови і тарифи цього оператора детальніше можна прочитати на сайті.

Більше інформації

Актуальну інформацію щодо знижок для українців потрібно уточнювати в бельгійських операторів.

☝️ Корисні контакти

Інформаційний сайт федерального уряду Телефон +32 24888888

Інформація Імміграційного офісу для українців у Бельгії щодо заяв про тимчасовий захист

Федеральний омбудсмен

Спільноти українців у Facebook

Сторінка у Facebook Солідарність з Україною

Помощь украинцам в Бельгии

Українці в Бельгії – Ukrainians in Belgium

Українці в Бельгії

Українець у Бельгії

Українці в Бельгії (Украинцы в Бельгии)

Гарячі лінії посольства України в Бельгії

Телефон резервної лінії +32 23792115

Телефон для загальних питань +32 23792160

Телефон для житлових питань +32 23792112