Перейти до вмісту
Головна Сторінка » Новини » Як захиститися в разі дискримінації за ознакою інвалідності?

Як захиститися в разі дискримінації за ознакою інвалідності?

Досить часто люди з інвалідністю стикаються ситуаціями, коли їх обмежують у користуванні правами через наявну в них інвалідність. Іншими словами – зазнають дискримінації за ознакою інвалідності.

За змістом статті 1 Закону України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні» дискримінація за ознакою інвалідності – це ситуація, за якої особа та/або група осіб за їх ознакою інвалідності, яка була, є та може бути дійсною або припущеною, зазнає обмеження у визнанні, реалізації або користуванні правами і свободами в будь-якій формі, крім випадків, коли таке обмеження має правомірну, об’єктивно обґрунтовану мету, способи досягнення якої є належними та необхідними.

Детальніше – в посібнику «Дискримінація за ознакою інвалідності: ідентифікуємо, реагуємо, захищаємося».

На жаль, постраждалі вкрай рідко звертаються за захистом у випадках, якщо зазнали дискримінації загалом чи дискримінації за ознакою інвалідності зокрема.

У зв’язку з цим важливо знати, що з метою поновлення своїх прав, порушених у випадку прояву дискримінації за ознакою інвалідності, людина може звернутися в такі інституції:

1. До Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини чи в його регіональні приймальні

Гаряча лінія: 0800 501 720, 044 299 74 08

Поштова скринька: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008

Електронна пошта: hotline@ombudsman.gov.ua

Звертаємо увагу, що звернення, яке надсилається на електронну пошту Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, повинне бути оформлене з дотриманням установлених вимог.

2. До суду (для відшкодування моральної та матеріальної шкоди, завданої внаслідок дискримінації за ознакою інвалідності)

Із цією метою можна скористатися правом на безоплатну правничу допомогу.

Більш детальні роз’яснення з питання дискримінації за ознакою інвалідності можна отримати від Контакт-центру системи безоплатної правничої допомоги за телефоном 0 800 213 103 (будні з 8:00 до 18:00).

Інформація підготовлена в рамках проєкту «Посилення потенціалу громадських організацій людей з інвалідністю у процесі прийняття рішень у відновленні та створенні доступного середовища». Цей проєкт реалізується Всеукраїнським громадським об’єднанням «Національна Асамблея людей з інвалідністю України» (НАІУ) у співпраці з Організацією людей з інвалідністю Данії (DPOD).