Перейти до вмісту
Головна Сторінка » Новини » Як наявність інвалідності у Вас чи Ваших рідних впливає на мобілізацію?

Як наявність інвалідності у Вас чи Ваших рідних впливає на мобілізацію?

Однією із найбільш затребуваних тем останнього року є тема мобілізації.

Основи зазначеного питання визначено в Законі України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі – Закон).

Люди з інвалідністю, а також військовозобов’язані, пов’язані з особами (дітьми) з інвалідністю, є особливими суб’єктами правовідносин, пов’язаних із мобілізацією.

Зокрема за змістом статті 23 Закону, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

  • визнані в установленому порядку особами з інвалідністю;
  • жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років;
  • жінки та чоловіки, на утриманні яких перебуває повнолітня дитина, яка є особою з інвалідністю I чи II групи;
  • які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи;
  • опікуни особи з інвалідністю, визнаної судом недієздатною; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю I групи; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю II групи або за особою, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд.

Людина не підлягаєте призову поки діє обставина, яка надає їй таке право.

Також у статті 23 Закону зазначено, що особи з інвалідністю під час мобілізації можуть бути призвані на військову службу за їхньою згодою і тільки за місцем проживання.

Водночас якщо особа не підлягаєте призову під час мобілізації, це ще не означає, що у неї автомат.

Орієнтовний механізм отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації такий:

  1. Подання заяви у довільній формі на ім’я керівника територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем військового обліку або призову
    з проханням про надання відстрочки на підставі статті 23 Закону;
  2. Подання разом із заявою копій документів, які підтверджують обставину, за якою особа не підлягаєте мобілізації.
  3. Проходження військово-лікарської комісії (за потреби, якщо особа не проходили її у визначений законодавством строк, а саме: кожні 5 років).
  4. Отримання запису у військовому квитку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

Важливо! Навіть якщо особа проходила військово-лікарську комісію, незалежно від її висновку та встановленого ступеня придатності, вона має право на відстрочку від призову за наявності однієї з перелічених у статті 23 Закону обставин.

Насамкінець потрібно пам’ятати, що отримати відстрочку від призову на підставі статті 23 Закону можна лише до моменту набуття статусу військовослужбовця. Після зарахування до особового складу військової частини особа не зможете подати заяву про відстрочку, навіть якщо у неї є для цього підстави.

Корисна інформація: Звільнення з військової служби осіб з інвалідністю I та II групи – законопроєкт // https://www.yurfact.com.ua/fakty/zvilnennia-z-viiskovoi-sluzhby-osib-z-invalidnistiu-i-ta-ii-hrupy-zakonoproiekt.

**********

Створення цього матеріалу стало можливим завдяки щедрій підтримці американського народу за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках проєкту «Покращення реабілітаційних послуг у системах охорони здоров’я», який реалізується у рамках угоди про співпрацю № 7200AA18CA00032, що фінансується від 28 вересня 2018 року, і реалізується JSI Research & Training Institute Inc та Momentum Wheels for Humanity. Зміст є відповідальністю Національної Асамблеї людей з інвалідністю України (НАІУ) і не обов’язково відображає точку зору USAID чи уряду США. НАІУ є субпартнером Momentum Wheels for Humanity.

Позначки: