Перейти до вмісту
Головна Сторінка » Новини » У Чехії зміниться сума фінансової допомоги та умови отримання

У Чехії зміниться сума фінансової допомоги та умови отримання

Скільки згідно з Lex Ukrajina V становитиме фінансова допомога для українських біженців.

Наразі Уряд Чехії готує зміни до Lex Ukrajina. Міжнародна організація з міграції в Чехії (IOM Czechia) зробила огляд законів, що чинні тепер, а також змін, які почнуть діяти вже з липня цього року. Розбираємося, скільки згідно з Lex Ukrajina V становитиме фінансова допомога для українських біженців та як її оформити.

Lex Ukrajina IV: що діє тепер

Згідно з законом Lex Ukrajina IV наразі діють такі умови: у місяці надання тимчасового захисту людина отримує 5 000 Kč у місяць. Якщо біженець забезпечений безкоштовним проживання, цілоденним харчування та основними засоби особистої гігієни, то відповідно допомогу не отримує.

З другої до шостої допомоги біженці також отримують 5000 Kč на місяць. Але потрібно довести перебування на території Чехії та надати доходи і показати соціально-майновий стан.

З сьомої допомоги сума змінюється:

 • дитина до 18 років – 3 490 Kč;
 • дорослий – 4 860 Kč.

Також потрібно надати всі документи.

Фінансова допомога надається:

 • якщо людина отримує безкоштовне харчування, але не має доходів та витрат на житло,
 • якщо людина не має ні безкоштовного проживання, ні харчування та не отримує жодних доходів, проте є витрати на житло, а сума допомог для всіх членів родини нижча за нуль.

Нові зміни в Lex Ukrajina V

Зміни діятимуть із липня 2023 року.

1. З’ясування доходів і майна здійснюватиметься вже з першої допомоги:

 • потрібно надати дохід за місяць, що передує місяцю подання заяви;
 • виплати на дітей від ЮНІСЕФ не враховуються;
 • прохання до роботодавців повідомляти розмір заробітної плати та винагороди відугоди.

2. Ті, хто повідомляє, що проживає разом і спільно покриває витрати на свої потреби повинні подавати один спільний запит на допомогу.

3. Якщо людина не проживає на території Чехії, а саме адреса в заяві не відповідає адресі в Реєстрі населення, то біженця викличуть для усунення невідповідності.

4. Виконання умов потрібно підтвердити всіма наявними документами або заявою під присягою (тобто з відповідальністю, що надають правдиві дані) в електронному вигляді.

Сума допомоги

Уже з першої допомоги замість 5 000 Kč – прожитковий мінімум (životní minimum):

 • дитина до 18 років – 3 490 Kč;
 • від 6 до 10 років – 1,2 допомоги для дитини, що становить 4 188 Kč (гуртки, захоплення);
 • дорослий – 4 860 Kč;
 • людина з інвалідністю, яка має посвідчення (průkaz OZP) з Україні та особа, яку Районне управління соцзахисту (OSSZ) визнало людиною з інвалідністю – 1,5 допомоги відповідно до віку: дитина до 18 років – 5 235 Kč, дорослий – 7 290 Kč.

Для отримання допомоги для людей з інвалідністю потрібно надати: оцінку інвалідності за умовами чеської картки непрацездатності (мобільність, орієнтація) та запит на оцінку на формулярі Чеського управління соціального забезпечення (в електронному вигляді).

З місяця, наступного за місяцем, у якому закінчилося 150 днів з моменту надання тимчасового захисту біженці отримуватимуть мінімум для існування (existenční minimum) – 3 130 чеських крон.

Список уразливих осіб, для яких допомога не скорочується:

 • діти до 18 років;
 • учень/студент, який навчається у Чехії, віком до 26 років (не в Україні);
 • особа, яка доглядає за дитиною до 6 років (1 дитина – 1 доглядальник);
 • вагітна жінка;
 • людина, старше 65 років;
 • людина з інвалідністю, яка має посвідчення (průkaz OZP) з Україні та особа, яку Районне управління соцзахисту (OSSZ) визнало людиною з інвалідністю;
 • особа, яка доглядає за людиною з інвалідністю (як зазначено вище) – це потрібно вказати в заяві.

Підрахунок

Згідно з Lex Ukrajina V фінансова допомога вираховується так: сума допомог для всіх осіб плюс витрати на проживання та житло не повинні перевищувати суму виплат. До прикладу, якщо сума всіх допомог менша на 50 Kč, то сім’я отримає допомогу в розмірі 50 Kč. Також виплату не отримають ті, хто має на рахунку суму, що перевищує суму виплат для всіх членів родини.

Приклади вирахування сьомої допомоги: Мама та двоє неповнолітніх дітей (7 та 12 років). Мама отримує зарплату – 20 000 Kč, та орендує квартиру за 12 000 Kč. Допомога вираховується так: (сума допомог 3 130 Kč + 4 188 Kč + 3 490 Kč) + 12 000 Kč (гроші за житло) – 20 000 Kč (зарплатня) = допомога 2 808 Kč. Людина з інвалідністю та особа, що за нею доглядає. Людина з інвалідністю отримує пенсію з України – 3 000 Kč, та обоє осіб проживають безкоштовно. Допомога вираховується так: (сума допомог 7 290 Kč + 4 860 Kč) + 0 Kč (гроші за житло) – 3 000 Kč (пенсія) = допомога 9 150 Kč. Людина, що шукає роботу та не має доходів, але за житло платить 4 000 Kč. Допомога вираховується так: 3 130 Kč (допомога) + 4 000 Kč (гроші за житло) – 0 Kč = допомога 7 130 Kč.

Як оформити

Тільки на першу фінансову допомогу можливо подати заявку в паперовій формі. Подальші заявки потрібно подавати у застосунку.

Для цього необхідно надати такі документи:

 • відомості про роботодавця;
 • ідентифікація рахунку;
 • ідентифікація власника квартири (квартира на обліку Мінпраці).

Також тільки перша допомога виплачується готівкою, решту – на банківський рахунок.

Позначки: