Перейти до вмісту
Головна Сторінка » Новини » Про право особи з інвалідністю на обов’язкову частку у спадщині

Про право особи з інвалідністю на обов’язкову частку у спадщині

Діюче законодавство України, а саме стаття 1241 Цивільного кодексу України, передбачає можливість осіб з інвалідністю при спадкуванні від своїх батьків отримати обов’язкову частку у спадщині. Зокрема йдеться про повнолітніх непрацездатних дітей спадкодавця. Відповідна гарантія поширюється також на малолітніх і неповнолітніх дітей спадкодавця, непрацездатних вдів (вдівців) та непрацездатних батьків.

За змістом вказаної статті особи, які потребують додаткового захисту, незалежно від змісту заповіту можуть спадкувати половину частки, яка належала б їм за законом.

Наприклад: після смерті батька спадкоємцями стали його двоє дітей: син та донька, яка має інвалідність. При спадкуванні за законом спадщина була б розділена порівну, обоє дітей отримали б 1/2 частки. У разі складення заповіту лише на користь сина донька як особа з інвалідністю успадкує 1/4 частки.

Право на обов’язкову частку у спадщині не залежить від згоди інших спадкоємців чи волі спадкодавця та не пов’язане зі спільним проживанням.

Важливо зазначити, що відповідне право виникає лише при спадкуванні за заповітом і не стосується інших майнових договорів, таких як: купівля-продаж, договір міни, спадковий договір або договір дарування.

У разі виникнення питань, пов’язаних зі спадкуванням, радимо обов’язково консультуватися з юристом.

*******

Консультативно-правова допомога постраждалим від війни, зокрема особам з інвалідністю надається в рамках реалізації проєкту «Надання міжсекторальної гуманітарної допомоги населенню, постраждалому від війни в Україні», який реалізує ВГО “Національна Асамблея людей з інвалідністю України” за фінансової підтримки Європейського Союзу.