Законодавство гарантує безоплатне харчування в закладах освіти, але не виключно:
- дітям з особливими освітніми потребами, які навчаються у спеціальних та інклюзивних класах (групах)
- дітям – внутрішньо переміщеним особам
- дітям, які є особами з інвалідністю внаслідок Чорнобильської катастрофи
Органи місцевого самоврядування наділено правом своїм рішенням визначати інші категорії дітей, які можуть отримувати безоплатне харчування.
Крім того, законодавством передбачено можливість зменшення розміру плати за харчування для певних категорій осіб, приміром, для батьків, у сім’ях яких троє і більше дітей.
Для отримання пільги необхідно звернутися до керівництва закладу освіти з відповідною заявою та надати копію(ї) документів, що підтверджують пільги. Наприклад, (1) для дітей з особливими освітніми потребами – це копія висновку інклюзивно-ресурсного центру; (2) для дітей – внутрішньо переміщених осіб – це копія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи; (3) для дітей, які є особами з інвалідністю внаслідок Чорнобильської катастрофи, – копія посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Водночас деякі місцеві ради для підтвердження пільг вимагають додаткового подання до закладу копії свідоцтва про народження дитини.
Також засновник (засновники), керівники закладів освіти створюють умови для забезпечення харчування здобувачів освіти / дітей з особливими дієтичними потребами, зокрема, з непереносимістю глютену та лактози. Для цього необхідно надати медичну довідку, видану лікарем загальної практики – сімейним лікарем чи лікарем-педіатром, у якій зазначено відповідні особливі дієтичні потреби дитини.
Інформацію розміщено в рамках реалізації проєкту «Розширення участі людей з інвалідністю та організацій, які їх представляють, у реагуванні в Україні», який реалізує Національна Асамблея людей з інвалідністю України за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров’я.