На цій сторінці
Нові правила встановлення інвалідності в Україні з 1 січня 2025 року
15 листопада 2024 року Уряд прийняв Постанову № 1338 “Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи”, якою значним чином змінив процедуру обстеження та процедури встановлення інвалідності. Замість медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) створюються експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, які надалі будуть займатися встановленням інвалідності. Вказані зміни вступили в силу з 1 січня 2025 року.
Запровадження електронної системи
- Оцінювання та направлення здійснюється в електронній системі оцінювання повсякденного функціонування особи.
- У разі технічних проблем документи можуть оформлюватися у паперовому вигляді з подальшим внесенням до електронної системи.
Створена також сторінка підтримки користувачів.
Мережа експертних команд
- Визначено 293 заклади охорони здоров’я, де працюватимуть експертні команди.
- Склад комісії – мінімум три практикуючих лікарі, які мають досвід роботи не менше одного року.
- Вибір закладу для проведення оцінювання здійснюється спільно з лікарем.
Розташування таких закладів, профіль команд і багато іншої корисної інформації можна побачити на інтерактивній карті на сайті МОЗ.
Новий порядок розгляду справ
- Оцінювання відбувається у форматі: очно, заочно, з використанням телемедицини або виїзно.
- Справа розглядається у порядку електронної черги.
- Члени експертної команди отримують доступ до справи лише в день її розгляду.
- Рішення ухвалюється не пізніше 30 календарних днів після прийняття направлення.
Усі лікарі повинні мати щонайменше рік практичного досвіду. Команди формуються з лікарів найбільших та найкраще оснащених лікарень, а їх склад визначається індивідуально для кожного випадку — залежно від профілю. До складу кожної експертної команди має входити терапевт або профільний лікар щодо супутнього захворювання або ускладнень.
Розгляд справ здійснюється в порядку черговості на підставі електронної черги, яка формується електронною системою.
До дня розгляду справи члени експертної команди не мають доступу до справи в електронній системі. Особа, яку направили на проведення оцінювання, не має доступу до персонального складу експертної команди, що буде проводити оцінювання.
У разі необхідності проведення додаткового обстеження оформлюється електронне направлення в електронній системі охорони здоров’я. Розгляд справи в такому випадку повинен бути проведений не пізніше 30 календарних днів після завершення такого обстеження.
Більше про оформлення направлень, зокрема для додаткового обстеження, ви можете дізнатися за посиланням.
З критеріями направлення на проведення оцінювання можна ознайомитися тут.
Зручна пам’ятка щодо детального опису етапів проведення оцінювання потреб та інша корисна інформація — за посиланням.
Оцінювання для осіб, які перебувають за кордоном
- Для громадян України за кордоном оцінювання здійснюється за документами, виданими уповноваженими органами країни перебування.
- Документи мають бути перекладені українською мовою та засвідчені відповідно до законодавства України.
- Консульські установи України не стягують збір за нотаріальне засвідчення перекладів.
Процедура оцінювання для країн із міждержавними угодами
Для громадян України, які перебувають у державах, з якими укладено міждержавні угоди про соціальне забезпечення (Польща, Чехія, Словаччина, Болгарія, Іспанія, Португалія), передбачено такий механізм:
- Передача медичних формулярів: уповноважений орган країни перебування громадянина України передає медичні документи до Пенсійного фонду України.
- Розгляд документів в Україні: Пенсійний фонд України надсилає медичні формуляри до Міністерства охорони здоров’я, де їх розглядають експертні команди Центру оцінювання функціонального стану осіб.
- Переклад документів: Центр оцінювання функціонального стану осіб забезпечує проведення перекладу документів українською мовою.
- Відповідність міжнародним стандартам: медичні документи мають відповідати стандартам, таким як Міжнародна класифікація хвороб (МКХ-10).
- Формат оцінювання: оцінювання може проводитися заочно або з використанням телемедицини, залежно від конкретної ситуації.
Процедура для країн без міждержавних угод
Для громадян України, які перебувають у країнах, з якими не укладено міждержавні угоди про соціальне забезпечення, процес оцінювання залишається доступним за стандартною процедурою:
- Підготовка медичних документів: у медичних документах має бути зазначено діагноз з використанням Міжнародної класифікації хвороб десятого перегляду (МКХ-10), ступінь функціональних порушень, дані лабораторних та функціональних обстежень (виписки стаціонарного хворого, консультації, обстеження тощо).
- Переклад документів: документи потрібно перекласти українською мовою та засвідчити правильність перекладу. Згідно із Законом України «Про нотаріат» за вчинення нотаріальних дій за кордоном консульськими установами України щодо засвідчення правильності перекладу на українську мову документів, необхідних для направлення на оцінювання, консульський збір не справляється.
- Передача документів: перекладені документи можуть бути надіслані поштою або передані до лікуючого лікаря через технічні засоби електронних комунікацій. На підставі отриманих медичних документів лікуючий лікар зможе сформувати направлення на проведення оцінювання.
- Рішення про оцінювання: на підставі отриманих документів експертна команда в Україні проведе оцінювання повсякденного функціонування, яке може відбутися заочно або з використанням телемедицини.
Важливо!
- Медичні документи, видані в російській федерації чи республіці білорусь, не приймаються до розгляду.
- У разі труднощів із передачею документів слід звернутися до консульства або посольства України. Для цього відкрийте сайт МЗС, оберіть розділ «Посольства і консульства», знайдіть потрібну країну, перейдіть на сайт відповідного посольства та оберіть розділ «Нотаріальні дії».
Нормативна база
Процес регулюється такими документами:
Наказ МОЗ України від 10.12.2024 № 2067 «Деякі питання забезпечення проведення оцінювання повсякденного функціонування особи».
Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування МСЕК та впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи».
Постанова КМУ від 15.11.2024 № 1338 «Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи».
Постанова КМУ від 27.12.2024 № 1542 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України».
Оскарження рішень експертних команд
- Розгляд скарг здійснює Центр оцінювання функціонального стану особи (Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності МОЗ України).
- Скарга подається протягом 40 календарних днів після отримання витягу з рішення.
- Розгляд скарги триває не більше 30 календарних днів.
Згідно Наказу МОЗ України №2022 від 03 грудня 2024 на державну установу «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров’я України» покладено права та обов’язки Центру оцінювання функціонального стану особи. Його завданнями є організаційно-методичне консультування експертних команд, перевірка обґрунтованості рішень експертних команд та раніше прийнятих рішень МСЕК, розгляд скарг на рішення експертних команд.
Скаргу на рішення можна подати в електронній формі через лікуючого лікаря або в паперовій формі — поштовим відправленням до Центру оцінювання за адресою: Україна, 49005, м. Дніпро, провулок Феодосія Макаревського, 1-А.
Скарга подається протягом 40 календарних днів з моменту надсилання витягу з рішення експертної команди скаржнику/його представнику.
Скарги розглядатимуться експертними командами Центру оцінювання. Розгляд скарги повинен бути завершений не пізніше 30 календарних днів із дня її отримання.
Детальніше про процедуру оскарження — за посиланням.
Чинність раніше виданих документів МСЕК
- Усі документи, видані до 31 грудня 2024 року, залишаються чинними.
- Незавершені справи МСЕК передаються на розгляд експертних команд.
- Для осіб, які не змогли вчасно пройти повторний огляд через війну, встановлено нові строки його проведення.
Усі документи (довідки, акти, висновки, індивідуальні програми реабілітації), які були видані МСЕК до 31 грудня 2024 року (в тому числі — безстрокові), залишаються чинними та є підставою для отримання визначених законодавством гарантій, піль, виплат, допомоги, відстрочок тощо.
Розгляд направлень на медико-соціальні експертні комісії, що не завершений до 31.12.2024 року, ними припиняється. Подальший розгляд зазначених направлень здійснюється експертними командами. Особам з інвалідністю, дата повторного огляду яких призначена після 01.01.2025 року, але які не змогли його своєчасно пройти, строк інвалідності продовжується до дати прийняття рішення за результатами проведення оцінювання повсякденного функціонування, але не довше ніж до 01.07. 2025 року.
Якщо інвалідність була встановлена раніше, і строк повторного огляду припав на період воєнного стану на території України (2022-2024 роки), але не був проведений вчасно, встановлюються строки на його проходження:
- чоловікам 25-60 років з 2 або 3 групою інвалідності – з 1 квітня по 1 листопада 2025 року;
- усім іншим пацієнтам (за винятком перелічених нижче випадків) – до 1 квітня 2026 року.
Винятки — неможливість повторного огляду з таких причин:
- люди перебувають на територіях, на яких ведуться бойові дії, або на тимчасово окупованих територіях;
- пацієнти з важкими порушеннями функцій організму (не можуть пересуватися та самообслуговуватися, не мають кінцівки або якогось з парних органів, не чують або не бачать, не розмовляють, мають онкологічне або психічне захворювання тощо). Оцінювання повсякденного функціонування для таких осіб переноситься на строк після припинення або скасування воєнного стану, але не пізніше шести місяців після його припинення або скасування. При цьому інвалідність та ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) для таких осіб продовжується до останнього числа шостого місяця після припинення або скасування воєнного стану.
Ці норми не діють щодо:
- чинних військовослужбовців ЗСУ та інших військових формувань – для них інвалідність залишається чинною на період проходження військової служби та протягом 60 днів з дати звільнення зі служби;
- чоловіків віком від 25 до 60 років, яким була встановлена друга або третя група інвалідності, із зазначення строку повторного огляду.
Поновлення втрачених документів МСЕК, строк дії яких не закінчився
У разі втрати довідки МСЕК, виданої безстроково, або якщо строк переогляду по якій не настав, необхідно звернутися до територіального органу ПФУ для одержання копії виписки з акта огляду МСЕК для подальшого її використання.

Встановлення інвалідності дітям віком до 18 років
Загальні положення
Дитиною з інвалідністю є дитина віком до 18 років зі стійким обмеженням життєдіяльності, якій встановлено інвалідність.
Дітям встановлюється категорія:
- або «дитина з інвалідністю» – встановлюється на підставі помірної та середньої міри втрати здоров’я, залежності від стороннього догляду, допомоги або диспансерного нагляду і здатності до самообслуговування (1 та 2 ступені вираження стійких порушень функцій організму)
- або «дитина з інвалідністю» підгрупи А – встановлюється на підставі виключно високої міри втрати здоров’я та надзвичайної (повної) залежності від постійного стороннього догляду, допомоги або диспансерного нагляду інших осіб і фактичної нездатності до самообслуговування (3 та 4 ступені вираження стійких порушень функцій організму)
Принагідно ступені вираження стійких порушень функцій організму:
- I ступінь – незначні порушення
- II ступінь – помірні порушення
- III ступінь – виражені порушення
- IV ступінь – значно виражені порушення
Основні види порушень функцій організму дитини, зумовлені захворюваннями, травмами (їх наслідками) та / або вродженими вадами:
- порушення психічних функцій (сприйняття, уваги, пам’яті, мислення, інтелекту, емоцій, волі, свідомості, поведінки, психомоторних функцій)
- порушення мови і мовних функцій (усної та письмової, вербальної і невербальної мови, порушення голосоутворення та інше)
- порушення сенсорних функцій (зору, слуху, нюху, дотику, тактильної, больової, температурної та інших видів чутливості)
- порушення статодинамічної функції (рухових функцій голови, тулуба, кінцівок, статики, координації рухів)
- порушення функцій кровообігу, дихання, травлення, виділення, кровотворення, обміну речовин і енергії, внутрішньої секреції, імунітету
- порушення, зумовлені фізичним каліцтвом (деформація обличчя, голови, тулуба, кінцівок, що призводить до зовнішньої потворності, аномальні отвори шлунково-кишкового, сечовидільного, дихального трактів, порушення розмірів тіла)
Ступінь обмеження основних категорій життєдіяльності дитини визначається за результатами оцінки їх відхилення від норми, що відповідає певному періоду (віку) біологічного розвитку дитини. Зокрема йдеться про здатність до самообслуговування, самостійного пересування, орієнтації, спілкування, контролювання своєї поведінки та навчання.
Лікарсько-консультативні комісії (ЛКК)
Вирішення питання встановлення інвалідності дітям належить до виключної компетенції лікарсько-консультативних комісій лікувально-профілактичних закладів (ЛКК).
До складу ЛКК входять голова, лікарі за спеціальностями, спеціаліст з реабілітації, лікар-психолог або практичний психолог.
Алгоритм очного встановлення інвалідності дітям:
1. Звернення до сімейного лікаря, профільного лікаря або закладу охорони здоров’я, де лікувалася та спостерігається дитина і проходження повного медичного обстеження, проведення необхідних досліджень, оцінювання соціальних потреб дитини, визначення клініко-функціонального діагнозу, здійснення лікувальних та реабілітаційних заходів й отримання їх результатів.
Важливо! Із березня 2022 року отримання медичної допомоги для внутрішньо переміщених осіб, зокрема і з інвалідністю, можливе незалежно від місця перебування та без заключення нової декларації із сімейним лікарем.
2. Отримання одного з таких документів:
- консультативного висновку спеціаліста (форма 028/о)
- виписки з медичної картки стаціонарного хворого (форма 027/о)
3. Отримання направлення лікаря, який надає первинну медичну допомогу, закладу охорони здоров’я, в якому спостерігається дитина, на проходження медико-соціальної експертизи.
4. Підготовка та подання лікарем, який надає дитині первинну медичну допомогу, на розгляд ЛКК документів для встановлення дитині інвалідності, а саме:
- історії розвитку дитини
- виписки з медичної карти стаціонарного хворого або консультаційного висновку спеціаліста з обґрунтуванням медичних показань для визнання дитини особою з інвалідністю із зазначенням згідно з Міжнародною статистичною класифікацією хвороб та споріднених проблем здоров’я 10-го перегляду діагнозу та коду
- плану медичної реабілітації
- документу, що засвідчує особу батьків дитини або її законних представників
5. Проходження дитиною огляду, який проводиться протягом семи робочих днів із дня надходження документів, поданих лікарем, який надає дитині первинну медичну допомогу.
Важливо! Лікар, який надає дитині первинну медичну допомогу, повинен бути присутнім під час проведення засідання ЛКК для інформування про стан дитини. Крім того, у засіданні ЛКК можуть брати участь представники органів соціального захисту населення, психолого-медико-педагогічних консультацій тощо.
6. Прийняття рішення про встановлення чи відмову в установленні дитині інвалідності. Водночас датою встановлення інвалідності вважається день надходження до ЛКК документів.
7. Складення ЛКК:
- медичного висновку про дитину з інвалідністю віком до 18 років
- індивідуальної програми реабілітації дитини з інвалідністю, в якій визначаються реабілітаційні заходи, їх обсяги, строки проведення та виконавці
Важливо! ЛКК за місцем проживання дитини з інвалідністю мають право розглядати (переглядати) оглядові справи дітей, яким вже встановлено категорію «дитина з інвалідністю», з метою встановлення таким дітям категорії «дитина з інвалідністю підгрупи А». У разі позитивного вирішення питання оформляється новий медичний висновок про дитину з інвалідністю віком до 18 років.
Після досягнення 18-річного віку ЛКК спрямовує дитину з інвалідністю до МСЕК відповідного профілю для проходження відповідної експертизи.
Встановлення інвалідності дитині за місцем проживання / перебування та заочно
У разі коли дитина не може бути присутньою на засіданні ЛКК за станом здоров’я, огляд її проводиться з виїздом на місце її проживання (перебування), зокрема й у спеціальних установах і закладах соціального захисту дітей, місцях позбавлення волі або в стаціонарі, в якому вона проходить лікування.
В окремих випадках, зокрема коли дитина проживає у віддаленій, важкодоступній місцевості, члени ЛКК можуть прийняти рішення щодо встановлення інвалідності дитині на підставі поданих документів за згодою батьків дитини або її законних представників.
У разі тимчасового перебування дитини за кордоном ЛКК може за заявою її батьків або законних представників прийняти рішення про встановлення інвалідності за результатами медичного обстеження в державі тимчасового перебування дитини на підставі поданих документів.
Повторний огляд
Дата повторного огляду зазначається у медичному висновку про дитину з інвалідністю віком до 18 років.
Повторний огляд дітей з інвалідністю раніше встановленого строку може бути проведений за заявою як батьків або законних представників дитини з інвалідністю, так і лікаря, який надає дитині первинну медичну допомогу, в разі зміни стану здоров’я.
Оскарження рішень ЛКК
У разі незгоди з рішенням ЛКК дитина старша 15 років та / або її батьки чи законні представники мають право протягом місяця після надходження висновку комісії звернутися до центральної ЛКК Міністерства охорони здоров’я Автономної Республіки Крим, центральних обласних, центральних міських у мм. Києві та Севастополі або до ЛКК, в якій дитині проводилася медико-соціальна експертиза, чи до Міністерства охорони здоров’я Автономної Республіки Крим, відповідного структурного підрозділу з питань охорони здоров’я обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій. Відповідна ЛКК протягом місяця з дня подання зазначених документів проводить повторний огляд дитини і приймає відповідне рішення.
Рішення центральної ЛКК може бути оскаржене до центральної комісії МОЗ.
Також рішення ЛКК може бути оскаржене до суду.
Крім того, якщо на переконання людини її права обмежуються або порушуються ЛКК, можна звернутися на гарячу лінію Міністерства охорони здоров’я України за телефоном: 0 800 60 20 19.
Законодавство України, що стосується встановлення інвалідності дітям віком до 18 років
Закон України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні»
Постанова Кабінету міністрів України від 21 листопада 2013 р. № 917 «Деякі питання встановлення лікарсько-консультативними комісіями інвалідності дітям»
Постанова Кабінету Міністрів України від 30 березня 2022 р. № 390 «Про внесення до деяких постанов Кабінету Міністрів України змін щодо строку повторного огляду осіб з інвалідністю та продовження строку дії деяких медичних документів в умовах воєнного стану»
Наказ Міністерства охорони здоров’я України від 8 жовтня 2007 р. № 623 «Про затвердження форм індивідуальної програми реабілітації інваліда, дитини-інваліда та Порядку їх складання»
Наказ Міністерства охорони здоров’я України від 4 грудня 2001 р. № 482 «Про затвердження порядку видачі медичного висновку про дитину з інвалідністю віком до 18 років»