Перейти до вмісту
Головна Сторінка » Новини » Інформація для біженців у Німеччині на 2023 рік

Інформація для біженців у Німеччині на 2023 рік

В’їзд до Німеччини в2023 році

Не всі землі Німеччини в 2023 році приймають біженців з України. На сьогодні Ви можете подивитися адреси та обрати одну з 6 земель:

 • Bayern: Ergolding – Schindlerstraße 19, 84030 Ergolding
 • Baden Württemberg: Messe Sindelfingen – Mahdentalstraße 116, 71065 Sindelfingen
 • Hessen: Gießen – Rödgener Straße 91, 35394 Gießen
 • Sachsen: Meerane – Seiferetziger Schulweg 10, 08393 Meerane
 • Thüringen: Suhl – Weidbergstraße 24-26, 98527 Suhl
 • Saarland: Lebach – Pommernstraße 1, 66822 Lebach

Біженці з України тимчасово звільнені від необхідності мати дозвіл на проживання в Німеччині та не потребують візи для в’їзду в країну. Цей виняток було знову продовжено і тепер він діє до 4 березня 2024 р. для тих, хто в’їжджає уперше. Отже, протягом 90 днів, однак найпізніше до 2 червня 2024 р., можливо перебувати без дозволу на проживання.

Оскільки авіасполучення з України на сьогодні призупинені, безпосередній в’їзд до Німеччини для громадян України неможливий. Те, як відбудеться в’їзд до Шенгенської зони через державу-член Європейського Союзу (ЄС), яка межує з Україною, загалом визначається законодавством ЄС, у той час як деталі вирішуються відповідною державою-членом.

Із 2017 року громадяни України з біометричним закордонним паспортом можуть в’їжджати до ЄС без візи для короткострокового перебування згідно з законодавством ЄС. Однак громадянам України з небіометричним закордонним паспортом, як правило, потрібна віза – посвідка на проживання, яка вклеюється в паспорт перед від’їздом. Однак держава-член ЄС може зробити виняток для в’їзду на свою територію з певних причин.

Німеччина скористалася цим винятком, звільнивши громадян України, які не мають біометричного паспорта, від вимоги отримання посвідки на проживання в цілях в’їзду та перебування на її території.

Тимчасовий захист в Німеччині

Тимчасовий захист ув Німеччині має назву Vertriebene. Для того, щоб його отримати, потрібно звернутися до найближчого відділу міграційної служби Ausländerbehörde. Перед тим через сайт цієї імміграційної служби Ви маєте дізнатися, чи є можливість у відповідний час цю заяву оформити онлайн, чи потрібно буде особисто з’явитися на конкретно призначений день і термін. Тут же Вам видадуть інформаційний лист українською мовою про Ваші обов’язки та права, які Ви отримаєте, набувши тимчасовий захист.

Для того, щоб отримати дозвіл на тимчасове перебування на території Німеччини «Aufenthaltstitel», необхідно подати заяву на спрощену процедуру отримання відповідної посвідки на тимчасовий захист, проживання та працевлаштування. Поки Ви чекатимете на таке посвідчення, Вам мають видати умовнe свідоцтво «Fiktionsbescheinigung», яке буде засвідчувати право на Ваше легальне перебування на території Німеччини. Це свідоцтво видається після того, як відповідна служба ідентифікує особу і внесе її персональні дані в Центральний реєстр іноземців.

Права, які надає «Aufenthaltstitel» в Німеччині:

 • дозвіл на трудову діяльність – компетентний орган у справах іноземних громадян надає дозвіл на трудову діяльність спочатку в так зване Фіктивне рішення, пізніше – у посвідці на перебування. Для певних професій (наприклад, лікарів) застосовуються особливі вимоги до процедури допуску. Питання про процедуру визнання диплому осіб, які мають тимчасовий захист, залишається відкритим
 • соціальні пільги та медичне обслуговування – особи, які були вимушені покинути територію України, у разі необхідності мають право на отримання соціальної допомоги та на медичне обслуговування. Необхідною умовою для цього є надання тимчасового посвідчення на легальне перебування в країні (Fiktionsbescheinigung) або дозволу на перебування;
 • доступ до освіти для дітей
 • на шлюб
 • на грошову допомогу (щомісячно)
 • на возз’єднання сім’ї

Довідка Fiktionsbescheinigung є внутрішнім документом та діє виключно на території Німеччини. Вона дозволяє вільно пересуватися Німеччиною, але виїжджати в інші країни ЄС або в Україну можна лише в межах наявного у Вас безвізу. Це означає, що особа повинна мати біометричний паспорт та не перевищувати термін перебування в ЄС у рамках безвізового режиму – до 90 днів протягом 180 днів.

Довідка Aufenthaltstitel встановлює певні правила для її власника. Зокрема вона втрачає чинність, якщо Ви покинули Німеччину або не перебуваєте на території цієї держави більше 6 місяців. Тобто, Ви можете виїжджати за кордон або в Україну не довше ніж на півроку.

Якщо довідка Fiktionsbescheinigung – це тимчасовий документ, і термін його дії закінчується, а дозвіл Aufenthaltstitel Ви ще не одержали, то бажано за 2-3 тижні до завершення терміну його дії відправити лист або особисто звернутися до міграційної служби, щоб вони або продовжили дію Fiktionsbescheinigung або видали Aufenthaltstitel.

Фінансова допомога українцям у Німеччині

Із 1 січня 2023 р. грошова допомога на місяць українським біженцям становить:

 • одинокі дорослі – 502 євро
 • батьки-одинаки – 502 євро
 • повнолітні громадяни України – 451 євро
 • діти від 14 до 17 років – 420 євро
 • діти від 6 до 13 років – 348 євро
 • діти до 5 років – 318 євро

Українці в Німеччині від 1 червня отримують допомогу з безробіття, яку видає центр зайнятості. Виплати становлять 449 євро на місяць, якщо українець проживає самостійно. Для члена цілої родини сума менша – 404 євро на особу.

“Є нюанс: збільшення на 53 євро отримають не всі українці в Німеччині, а лише одинокі дорослі та батьки, які самостійно виховують дитину”, – підкреслено в повідомленні.

Як знайти житло в Німеччині?

До державного тимчасового прихистку Вас направлять безпосередньо на кордоні після в’їзду до країни. Там Ви отримаєте місце для ночівлі, їжу та іншу підтримку на період, поки не знайдете іншого житла. Центри приймання біженців організовано на території всієї Німеччини.

Щоб полегшити розміщення біженців з України і водночас зняти навантаження з приймаючих громад, Федеральне міністерство внутрішніх справ (BMI) вирішило вступити в партнерство з берлінською компанією Wunderflats і некомерційним соціальним підприємством ProjectTogether. Орендодавці зможуть швидко і без бюрократичної тяганини надавати приватне житло біженцям з України на цифровій платформі. Нова платформа дасть змогу біженцям самостійно знаходити доступне житло відповідно до їхніх індивідуальних потреб. Wunderflats забезпечує безпеку як для орендодавців, так і для орендарів.

Для надання підтримки в пошуку житла деякі федеральні землі розміщують на своїх порталах допоміжну інформацію щодо наявного житла для біженців із України:

Берлін

Бремен

Гамбург

Північний Рейн-Вестфалія

Шлезвіг-Гольштейн

Саксонія

Тюрингія

Також можна звернутися в місцеві організації на кшталт груп сусідів (Nachbarschaftstreffs) або відповідних об’єднань (Vereine). Адреси груп і об’єднань можна отримати в консультаційних центрах із питань міграції. Запитайте знайомих, чи не знають вони когось, хто здає житло або шукає квартиранта.

Берлінський консультаційний центр (Berliner Beratungsstelle)

Спільний проєкт LaruHelpsUkraine e.V. та Міжнародного центру розвитку міграційної політики (МЦРМП), консультує українських біженців у Берліні з різних питань, наприклад, про послуги та пропозиції Центру зайнятості (Jobcenter), Сімейної страхової каси (Familienkasse) та Управління соціального захисту (Sozialamt). Консультації надаються українською та російською мовами, їх можна отримати як в онлайн-форматі, так і особисто. Окрім інформаційної консультативної підтримки, українським біженцям тут надається допомога в заповненні заяв та бланків, записі на прийом до різних установ (зокрема й медичних) та написанні офіційних листів; за бажанням також забезпечується супровід на прийом у державні установи.

Адреса: Am Treptower Park 14, 12435 Berlin (у приміщенні торговельного центру Treptow Park Center)

Режим роботи: із Пн до Пт із 10°° до 17°° (обідня перерва з 13°° до 13³°)

Список документів для реєстрації за місцем проживання:

Якщо Ви знаєте, що тривалий час мешкатимете в певному житлі, Вам треба мати такі документи для реєстрації за місцем проживання у ЦНАПі (Bürgerbüro):

 • закордонний паспорт або українську ID-картку
 • довідку про реєстрацію прохача притулку, тимчасове посвідчення, довідку про реєстрацію за місцем проживання
 • договір оренди Підтвердження про заселення від орендодавця
 • свідоцтво про народження для дітей, свідоцтво про шлюб для подружжя

Українці, які вже працюють, але не мають достатньо коштів для оренди житла, мають можливість отримати пільгові виплати на житло. Ви можете подати заявку на пільгові виплати на житло у відділах, що відповідальні за житлові субсидії (районних установах/меріях або муніципалітетах).

Розмір пільгових виплат на житло визначається індивідуально і залежить від таких факторів:

 • сума доходу
 • розмір орендної плати
 • чисельність людей, які проживають разом, та їхні доходи

Субсидія на оплату комунальних послуг

Для осіб, які отримують пільгові виплати на житло, субсидія на оплату комунальних послуг розподіляється відповідно до чисельності членів родини, які мешкають разом:

 • на одну особу 415 євро
 • для двох осіб 540 євро
 • за кожну наступну особу 100 євро

Ваша субсидія на опалення вже повинна бути автоматично зарахована на Ваш рахунок, оскільки всі федеральні землі виплатили субсидію на опалення.

Люди, які отримують стипендію (BaföG) або гроші за навчання за програмою Ausbildung, а також, які отримують надбавки, – мають право на одноразову виплату в розмірі 345 євро. Субсидія на опалення для одержувачів стипендії-позички BAföG виплачується з 5 квітня 2023 року.

Пільги для людей з інвалідністю та осіб, які потребують догляду

Існують спеціальні надбавки для осіб з тяжкими формами інвалідності та/або осіб, які потребують догляду.

У Північному Рейні-Вестфалії, наприклад, якщо ступінь інвалідності (GdB) нижче 80, надбавки становлять 2 100 євро на рік. Обов’язковою умовою є перебування особи з інвалідністю вдома та наявність у неї 2 або 3 рівня догляду.

Найкращий спосіб дізнатися про можливі надбавки для осіб зазначених категорій – звернутися до місцевої житлової служби.

Медичне обслуговування в Німеччині

Якщо Ви одержуєте виплати в центрі зайнятості, Вам надається страховий захист відповідно до правил страхування на випадок хвороби. Отже, подібно до інших осіб, застрахованих на випадок хвороби, відповідно до п’ятої книги Кодексу соціальних законів (SGB V) Ви маєте, зокрема, право на лікування, отримання послуг під час вагітності та в післяпологовий період, а також послуг із профілактики і раннього діагностування захворювань.

Якщо Вам надається соціальна допомога, Ви не підпадаєте під дію положень щодо встановленого законом обов’язкового страхування на випадок хвороби. Однак у лікарняній касі, яка здійснює страхування, Вам видається картка медичного страхування, маючи яку Ви можете за потреби отримувати послуги з охорони здоров’я, що за обсягом відповідають послугам, передбаченим страхуванням на випадок хвороби. Витрати, що виникають у подібних випадках, відшкодовує відділ соціального забезпечення.

Якщо Вам надається допомога відповідно до Закону про заходи підтримки шукачів притулку (AsylbLG), протягом перших 18 місяців Вашого перебування на території Німеччини Ви маєте право на отримання лікарської та стоматологічної допомоги, необхідної для усунення гострих захворювань і болючих станів, зокрема й забезпечення лікарськими засобами і перев’язувальними матеріалами, а також отримання інших послуг, необхідних для одужання, купірування або полегшення захворювань і їхніх наслідків.

Крім того, окрім іншого, у цілях профілактики й раннього діагностування захворювань проводяться заходи з уведення офіційно затверджених вакцин і профілактичні обстеження, рекомендовані в галузі медицини. Послуги із зубного протезування надаються, якщо вони є невідкладними з медичних міркувань.

Вагітні жінки та матері в перші тижні після народження дитини мають право на медичну та сестринську допомогу, а також на догляд, акушерську допомогу, медикаменти, перев’язувальні та лікувальні засоби.

Додаткові послуги можуть бути надані, якщо вони необхідні в окремих випадках для збереження здоров’я. Це положення дозволяє компетентним органам із надання допомоги в окремих випадках задовольняти особливі потреби. Закон не накладає жодних обмежень за типами захворювання, тож сюди може бути включено і лікування психічних захворювань.

Додаткову інформацію щодо медичного забезпечення можна знайти через medmissio. «Інструментарій для біженців» (Flüchtling Toolbox) від medmissio. Це – онлайн-бібліотека, у якій можна знайти відповіді на життєво важливі питання щодо медичного забезпечення біженців з України.

На сторінці www.fernarzt.com можна знайти можливості безкоштовного медичного обслуговування в телефонному або відеорежимі й отримати доступ до медикаментів, що відпускаються за рецептом.

Біженці з інвалідністю

Біженці з фізичними і психічними порушеннями, які прибули з України, а також члени їхніх сімей під час прибуття до Німеччини потребують інформації щодо безбар’єрної реєстрації, їхнього перебування й житла та послуг, орієнтованих на відповідні потреби. Організація додаткової незалежної підтримки осіб з інвалідністю і членів їхніх родин (EUTB) www.teilhabeberatung.de надає консультації відповідним особам на території всієї Німеччини. Об’єднання mittendrin e.V. розробило для цієї категорії людей інформаційний сайт www.mittendrin-koeln.de українською й російською мовами.

Будь ласка, звертайтесь у службу, що відповідає за Вас у федеральній землі, у якій Ви перебуваєте.

Інформація окремих федеральних земель для біженців з України з порушеннями й без них, а також для осіб, які підтримують їх:

Федеральний контактний центр для біженців із України з інвалідністю та/або необхідністю медичного догляду

Ел. пошта: bundeskontaktstelle@drk.de

Дізнайтеся про отримання крісла колісного чи інших допоміжних засобів у нашій статті.

Як працює німецька система освіти?

У Німеччині налічується понад 32 000 шкіл. Вони розподілені на території всієї країни й мають однакові мінімальні стандарти. За шкільну освіту в Німеччині відповідають 16 федеральних земель. В усіх федеральних землях із початку війни відбувається підготовка для того, щоб без зайвої бюрократії прийняти до багатьох шкіл учнів-біженців і забезпечити їм отримання освіти.

У Німеччині система обов’язкової шкільної освіти поширюється на всіх дітей, як правило, у рік досягнення ними шести років і здебільшого передбачає обов’язкове відвідування школи протягом дев’яти років (у Берліні, Бранденбурзі і Бремені – десяти років, в інших середніх загальноосвітніх школах – десяти років).

Ознайомтеся із загальною інформацієющодо шкільної освіти.

Матеріал створений за підтримки EnableMe Ukraine

Позначки: