З метою реалізації права на доступ до правосуддя законодавство передбачає певні механізми, що полегшують сплату судового збору для осіб, які знаходяться у скрутному матеріальному становищі.
Так, враховуючи майновий стан сторони, суд може за її клопотанням своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше, ніж до ухвалення судового рішення у справі.
Необхідно знати, що відстрочення – це перенесення строку виконання обов’язку сторони щодо сплати судового збору на інший час. Розстрочення – це сплата судового збору кількома частинами у строки, встановлені судом.
Постановлення відповідної ухвали можливе за певних умов, а саме:
- розмір судового збору перевищує 5 % розміру річного доходу позивача – фізичної особи за попередній календарний рік
- у разі, якщо позивачем є:
а) військовослужбовець
б) батько (мати), який (яка) має дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів
в) одинока матір (батько), яка (який) має дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю
г) член малозабезпеченої чи багатодітної сім’ї
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена
Відстрочення або розстрочення судового збору також можливе і в тих випадках, коли предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров’ю.
В окремих випадках, враховуючи майновий стан сторони, суд може зменшити розмір судового збору або взагалі звільнити від його сплати.
На підтвердження свого майнового стану особа може подати такі докази:
- довідку про доходи
- виписку із банківської картки
- довідку про склад сім’ї
- свідоцтво про народження дитини
- документи, які підтверджують недієздатність чи обмежену дієздатність особи
Зверніть увагу, що відстрочення (розстрочення) сплати судового збору, а також звільнення від його сплати або зменшення його розміру можливе лише за клопотанням сторони і є виключною прерогативою суду, який вирішує питання відкриття провадження.
Прийняття такого рішення є не обов’язком суду, а його правом на власний розсуд постановити відповідну ухвалу.
*******
Консультативно-правова допомога постраждалим від війни, зокрема особам з інвалідністю надається в рамках реалізації проєкту «Надання міжсекторальної гуманітарної допомоги населенню, постраждалому від війни в Україні», який реалізує ВГО “Національна Асамблея людей з інвалідністю України” за фінансової підтримки Європейського Союзу.