Перейти до вмісту
Головна Сторінка » Допомога » Військовослужбовцям

Військовослужбовцям

  • Оновлено
Схематичне зображення військовослужбовця

Державна підтримка військовослужбовців

Про допомогу, на яку можуть розраховувати військовослужбовці після поранення, можна дізнатися на ресурсі turbota.mil.gov.ua.

Відповідна інформація, окрім іншого, стосується питань:

  • отримання направлення на лікування чи реабілітацію;
  • проходження лікування, військово-лікарської та медико-соціальної експертної комісії;
  • пільг та грошових виплат, які належать військовослужбовцю;
  • оформлення документів, які підтверджують відповідний статус.

Про порядок проходження військово-лікарської комісії від громадської організації «Юридична сотня».

«Про особливості спрощеної процедури оформлення інвалідності для військовослужбовців від Міністерства охорони здоров’я України.».

Про порядок та особливості забезпечення учасників бойових дій допоміжними засобами реабілітації інформує Міністерство соціальної політики України.

Про базові юридичні питання, етапи шляху пораненого, контакти для звернень із різних питань, пов’язаних із військовою службою, читайте на сайті правового навігатора від Правозахисного центру для військовослужбовців “Принцип”.

Переважна чисельність Захисників і Захисниць необізнані в питаннях особливостей реалізації відповідних прав, гарантій та пільг.

Довідник з прав, обов’язків та алгоритму дій, розроблений і затверджений Збройними Силами України.

ПРОХОДЖЕННЯ ВЛК ОБМЕЖЕНО ПРИДАТНИМИ ОСОБАМИ З ІНВАЛІДНІСТЮ

Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін до шести місяців (із наступним проходженням військово-лікарської комісії (ВЛК).

Ступінь придатності до військової служби визначається ВЛК територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) на момент огляду особи залежно від діагностованих захворювань, станів, фізичних порушень та ступеня порушення функцій органів або системи органів, у кожному окремому клінічному випадку.

Медичний огляд включає в себе, окрім іншого, вивчення та оцінку стану здоров’я і фізичного розвитку громадян на момент огляду, окрім іншого, в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями з винесенням письмового висновку (постанови).

Законодавством визначено перелік лікарів, якими оглядаються військовозобов’язані, а також перелік лабораторних, інструментальних досліджень, обов’язкових під час проведення медичного огляду ВЛК.

Водночас на підставі наданої інформації щодо діагнозів, яка не містить необхідних даних про ступінь порушення функцій органів або системи органів, а також без проведення відповідного медичного огляду осіб, неможливо встановити ступінь їх придатності до військової служби на цей час.

Проведення медичного огляду ВЛК військовозобов’язаних (зокрема й осіб з інвалідності, визнаних ВЛК обмежено придатними до військової служби) здійснюється за рішенням начальника ТЦК та СП.

Громадяни України, які були визнані обмежено придатними до військової служби до 4 травня 2024 р., протягом дев’яти місяців із зазначеної дати підлягають повторному медичному огляду з метою визначення придатності до військової служби.

Для вирішення питання про оформлення відстрочки від призову під час мобілізації особи з інвалідністю мають право звернутися до ТЦК та СП за місцем свого військового обліку або проживання.

Водночас районні ТЦК та СП уповноважені оформляти для військовозобов’язаних (зокрема й осіб з інвалідністю), резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, а також вести спеціальний облік таких осіб.

Насамкінець особи з інвалідністю під час мобілізації можуть бути прийняті на військову службу за контрактом. Укладення такого контракту особами з інвалідністю є їх правом, а не обов’язком.

Законодавство України:

Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»

Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затверджене наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2008 р. № 402

Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 р. № 154


Корисні контакти:

0 800 308 100 – Гаряча лінія Юридичної сотні з надання правової безоплатної допомоги для військовослужбовців, ветеранів та членів їх сімей. Більш детально за посиланням.

0 800 500 442 – Гаряча лінія Міністерства оборони України

0 800 602 019 – Гаряча лінія Міністерства охорони здоров’я України