Найбільш обговорювана тема лютого – зміни до Порядку надання допомоги на проживання ВПО (далі – Порядок). Юридичний порадник для ВПО продовжує розказувати просто про складне.
Оскільки останні зміни суттєво оновили підходи до надання допомоги, зокрема тепер все побудовано на індивідуальному підході в залежності від того, до якої категорії належить ВПО або його сімʼя за різними ознаками: дохід, вік, працездатність, регіон проживання, період переміщення і багато ін., ми пропонуємо окремо розбирати різні кейси.
Отож сьогодні досліджуємо:
Кому з ВПО з 1 березня допомогу на проживання продовжать ще на 6 місяців АВТОМАТИЧНО, тобто БЕЗ додаткового звернення?
Це всього декілька категорій ВПО:
пенсіонери, розмір пенсії яких не перевищує 9 444 грн.;
особи з інвалідністю I чи II групи;
діти з інвалідністю віком до 18 р.;
діти, хворі на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, ЯКИМ НЕ ВСТАНОВЛЕНО ІНВАЛІДНІСТЬ, що підтверджується документально;
діти-сироти;
діти, позбавлені батьківського піклування;
особи з числа дітей-сиріт чи дітей, позбавлених батьківського піклування, віком до 23 років, які перебувають у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім’ях;
батьки-вихователі;
прийомні батьки.
Чи всі ВПО з числа вищеперелічених мають право на продовження допомоги?
Так, ця норма стосується всіх ВПО, а саме:
тих, хто продовжував отримувати допомогу після липневих змін в порядку отримання допомоги (наприклад, пенсіонери ВПО “першої хвилі”, особи з інвалідністю, які є ВПО з 2022 року тощо);
тих, хто почав отримувати допомогу з 1 серпня 2023 р.;
тих, хто отримав право на повторну виплату допомоги у зв’язку з черговим переміщенням.
ВАЖЛИВО! При вирішенні питання про продовження допомоги середній сукупний дохід до уваги НЕ береться, але продовжує діяти липневе правило про відповідність “майновим” критеріям (про придбання авто, іноземної валюти, житла, депозитів і тд).
Тобто таким особам НЕ потрібно протягом лютого-березня звертатися з додатковою заявою про продовження виплат?
Так. Виплати мають бути продовжені автоматично.
Якщо Ви належите до “пільгової” категорії і це підтверджується документально, але, на жаль, сталася технічна помилка і Вам не продовжили виплати (тобто Ви бачите, що протягом березня гроші так і не надійшли), ми рекомендуємо письмово звертатися до органу соціального захисту населення, де Ви стоїте на обліку як ВПО, із заявою про продовження виплат.
Що дуже-дуже важливо запамʼятати?
Тут діє індивідуальний підхід. Людині, яка належить до категорії з вищевказаних, допомога буде продовжена АВТОМАТИЧНО.
Члени ж її сімʼї ТАКОЖ можуть претендувати на продовження виплат. АЛЕ! Їм слід протягом лютого-березня звернутися до органів соціального захисту населення із письмовою заявою про продовження виплат.
********
Інформація розміщена в рамках реалізації міжнародного проєкту «Покращення реабілітаційних послуг у системах охорони здоров’я (SRSHS)», який реалізується Національною Асамблеєю людей з інвалідністю України під керівництвом Momentum Wheels for Humanity (Momentum).
Ця ініціатива стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку згідно з угодою про співпрацю з Partnerships Plus під номером 7200AA18CA00032, яка фінансується з 28 вересня 2018 року, та реалізується Інститутом досліджень і навчання JSI у відповідності до угоди під номером PP-EI-001 з Momentum Wheels for Humanity. Зміст є відповідальністю Національної Асамблеї людей з інвалідністю України і не обов’язково відображає погляди USAID або уряду Сполучених Штатів.