Відповідно до статті 30 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» житло (жиле приміщення), займане особами з інвалідністю або сім’ями, у складі яких вони є, під’їзди, сходові площадки будинків, в яких мешкають особи з інвалідністю, мають відповідати вимогам щодо безперешкодного доступу та бути пристосованими до потреб таких осіб, а також обладнане телефонним зв’язком.
Якщо будинок, у якому проживає особа з інвалідністю, не обладнаний спеціальними засобами, зокрема пандусом, така особа або її представник мають право звернутися до органу місцевого самоврядування, житлово-будівельного кооперативу (ЖБК) або об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ), на балансі яких знаходиться будинок, із заявою про облаштування пандусу.
До заяви необхідно додати індивідуальну програму реабілітації, що підтверджує необхідність встановлення пандусу. У програмі має бути вказано, що особі з інвалідністю потрібно забезпечити соціальну та побутову реабілітацію, окрім іншого, шляхом встановлення пандусу.
Важливо! Якщо технічно неможливо встановити пандус, може бути розглянута можливість заміни житлової площі.
Крім того, у разі відмови у встановленні пандусу або відсутності відповідних дій, особа з інвалідністю має право звернутися до суду з позовом проти органу місцевого самоврядування, ЖБК чи ОСББ, вимагати встановлення пандусу або компенсації витрат, якщо його облаштування здійснювалося власним коштом.
Інформація підготовлена в рамках Проєкту «Посилення потенціалу громадських організацій людей з інвалідністю у процесі прийняття рішень у відновленні та створенні доступного середовища», який реалізується Всеукраїнським громадським об’єднанням «Національна Асамблея людей з інвалідністю України» (НАІУ) у співпраці з Організацією людей з інвалідністю Данії (DPOD).