Нострифікація – це процедура, яка дозволяє визнати закордонні документи про освіту відповідними внутрішніми документами країни.
ПОЛЬЩА
Випадки, коли підтвердження диплому не потрібне
- якщо диплом бакалавра отримано в Україні, а магістратуру планується закінчити в Польщі
- якщо абітурієнт планує вступати до аспірантури в Польщі за цільовим напрямом
Порядок нострифікації диплому
1. Подайте до Міністерства науки і вищої освіти Польщі заявку та необхідні документи, такі як заява, оригінал і копія диплому, додатки до нього та переклад, завірений у консульстві чи у присяжного перекладача. Документи можна надіслати поштою (Departament Współpracy Międzynarodowej Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ul. Wspólna 1/3, 00-529 Warszawa) або через сервіс ePUAP.
2. Протягом 3 тижнів комісія Міністерства розгляне документи та в разі успішної перевірки надасть Вам безкоштовну довідку.
3. Оберіть ВНЗ з переліку. Важливо знайти заклад, факультет якого максимально відповідає спеціальності, отриманій в Україні.
4. Подайте до ВНЗ необхідні документи:
- заяву на проведення нострифікації
- довідку від Міністерства науки та вищої освіти Польщі про необхідність підтвердження диплома
- диплом та додатки (оригінал, копії, переклад)
- атестат чи свідоцтво, за яким заявник вступав до ВНЗ в Україні (оригінал та завірений переклад)
- автобіографію польською мовою
- заяву про те, що диплом ще не проходив нострифікацію в Польщі
5. ВНЗ здійснює перевірку програми та результатів навчання, що зазначені в документах. У випадку виявлення розбіжностей університет може видати рішення про необхідність складання додаткових іспитів або стажування з певними умовами і термінами їх проведення.
6. Комісія ВГЗ розглядає заявку протягом 90 днів. Час на подачу перекладів документів, можливих іспитів чи стажування не включається до 90-денного терміну.
Важливо! Комісія може запропонувати додаткові курси або стажування.
7. Якщо заявка затверджена, Ви отримуєте сертифікат, еквівалентний диплому. У разі відхилення заявки Ви може подати апеляцію до ректора.
Порядок отримання фінансової підтримки на нострифікацію диплому
Подайте заявку до повітового центру зайнятості за місцем проживання або онлайн на praca.gov.pl. У заявці необхідно вказати своє ім’я, номер PESEL, номер документа, що підтверджує особу та адресу проживання, назву та адресу університету, що буде проводити нострифікацію, розмір збору, країну видачі диплома та обґрунтування потреби в допомозі.
У разі затвердження заявки староста укладе з Вами угоду про фінансування процесу нострифікації диплому.
ЧЕХІЯ
Важливо! Дипломи, видані з 6 червня 1972 р. до 27 лютого 2000 р., нострифікувати не потрібно.
Перелік документів для нострифікації українського диплома в Чехії
- Спеціально оформлена заява
- Оригінал або завірена копія додатку до диплому з перекладом
- Завірена копія документу, який посвідчує зміну прізвища, з перекладом, наприклад, свідоцтво про шлюб (за потреби)
- Завірена копія документу про тимчасовий прихисток із Вашим підписом про відповідність оригіналу
У випадку відсутності оригіналу диплому або додатку для громадян України ці документи можливо замінити декларацією (čestné prohlášeni) з обов’язковим зазначенням всієї інформації відповідно до вимог.
Порядок нострифікації диплому
1. Зробіть кілька завірених копій свого диплому з усіма вкладками, де зазначені пройдені предмети, кількість годин та оцінки за іспити. Це можна зробити:
- у нотаріуса, який володіє мовою, якою видано диплом, – обов’язково з офіційного списку чеської Нотаріальної палати
- у муніципалітеті (об’єднання місцевих рад) у службовця, який займається запевненням (офіційним підтвердженням документа)
Важливо! Під час отримання копій слід перевіряти, щоб весь текст та друк були чітко видні: листи не повинні бути занадто затемненими, палітурка не повинна перекривати текст.
2. Перекладіть копії документів на чеську мову в осіб, які зазначені в офіційному списку судових перекладачів, що знаходяться під контролем Міністерства юстиції.
Щодо дипломів, виданих у Казахстані, Туркменістані, Таджикистані, Грузії або Азербайджані, перед подачею на переклад необхідно заздалегідь отримати спеціальний штамп про справжність (апостиль). Для дипломів, отриманих в інших країнах СНД або в Україні, апостиль не потрібен.
3. Напишіть заяву чеською мовою, в якій вкажіть свої особисті дані, адресу та назву університету, який закінчили, мету нострифікації, дату заповнення заяви, а також підпишіть її. За відсутності бланку заяви на сайті ВНЗ, її можна скласти самостійно.
Рекомендується додатково вказати посилання на офіційний сайт вищого навчального закладу, де Ви навчалися.
4. Зверніться до будь-якого чеського вишу зі спеціальністю, схожою на Вашу, та подавайте заяву разом з перекладеним дипломом і додатками до нього. Документи можна подати особисто або поштою в конверті А4.
Важливо! Не надсилайте оригінали документів, оскільки деякі ВУЗи їх не повертають.
Способи подання документів:
- поштою
- електронною поштою
- особисто до деканату
Для нострифікації диплому потрібно обрати громадський вищий навчальний заклад, який проводить навчання за відповідною програмою. Рекомендується обрати кілька ВНЗ для нострифікації диплому.
Перелік вищих навчальних закладів
5. Вуз перевірить подані документи та протягом 30 днів надасть відповідь.
Є можливість продовження розгляду на ще 30 днів, а також подання апеляції протягом 15 днів.
Важливо! Згідно із Законом № 67/2022 Зб. українці з тимчасовим прихистком звільнені від сплати мита під час оформлення нострифікації. Рекомендується додати просту копію доказу про надання тимчасового захисту до заяви на підтвердження диплому. Це звільнення від плати поширюється на заявки, подані до 31 березня 2024 року.
Матеріал створений за підтримки EnableMeUkraine