Перейти до вмісту
Головна Сторінка » Новини » Як поїхати в Україну і не втратити прихисток в Польщі?

Як поїхати в Україну і не втратити прихисток в Польщі?

Польща запровадила нові правила для повторного в’їзду українців. Тепер при повторному перетині польського кордону українці мають пред’являти електронний документ Diia Pl, щоб не втратити статусу PESEL UKR, повідомляють в українському посольстві в Польщі.

В цій статті ми розповідаємо, які зміни чекають на українців у 2023-му, які отримали у Польщі статус тимчасового захисту PESEL UKR і мають намір виїхати за межі країни.

Державна прикордонна служба України повідомила, що українці, які отримали прихисток в Польщі, мають право поїхати ненадовго додому в Україну, наприклад, у справах або на лікування. Основне, що вам потрібно знати:

  1. Щоби зберегти статус PESEL UKR при виїзді за межі Польщі, ваша поїздка не має перевищувати термін 30 днів.
  2. Подорожувати вам також дозволено, утім поїздка буде обмежена у часі.
  3. 2023-го вам обов’язково потрібно зареєструвати електронний документ Дія пл. Це аналог українського застосунку “Дія”, електронний документ, що дозволяє підтвердити найважливіші дані, такі як: ваше ім’я та прізвище, присвоєний номер PESEL, дата і місце народження, громадянство і вашу фотографію.
  4. При поверненні до Польщі з поїздки ви маєте повідомити співробітника польської прикордонної служби про намір в’їхати з використанням права на тимчасовий захист у Польщі.та пред’явити ваш електронний документ Дія пл.

До речі, електронний документ дозволяє його власнику при наявності закордонного паспорта багаторазово перетинати зовнішній кордон Шенгенської зони, а також багаторазово перетинати внутрішні кордони та перебувати на території інших країн Шенгенської угоди не довше 90 днів в рамках 180 днів.

Що таке PESEL UKR?

PESEL UKR – це документ, який дає можливість перебування у Польщі терміном на 18 місяців з можливістю виїхати з країни на строк до 30 днів. Він дозволяє шукачам притулку з України отримувати соціальні виплати, користуватися державними медичними послугами, офіцій‌но працювати та навчатися.

З 2023-го року реєстрація й отримання номера PESEL UKR будуть обов’язковими (раніше оформлення PESEL залишали на розсуд українців). Тепер встановлено 30 денний термін після прибуття до Польщі на отримання номера *PESEL*. Раніше цей термін становив 90 днів, але отримання *PESEL* не було обов’язковим, а можна було перебувати на території країни легально 3 місяці (тобто 90 днів) від моменту в’їзду.  Відтепер визнання подальшого перебування громадянина України на території Республіки Польща легальним можливе при поданні заяви на отримання номера *PESEL* в рамках 30 днів від моменту прибуття.

Яку допомогу платять в Польщі?

З 1 лютого українці можуть подати заявку на отримання допомоги 500+. У разі її подання до 30 квітня гарантована безперервність виплати допомоги, яку надають на кожну дитину до 18 років незалежно від доходу родини. Допомога виплачуватиметься щомісяця на банківський рахунок.

  • Заявку на отримання допомоги можна подати в електронному вигляді через PUE ZUS, портал Emp@tia та через електронний банкінг багатьох польських банків.
  • Окрім того, можна звернутися в центр обслуговування клієнтів ZUS, де українцям нададуть допомогу у заповненні заявки та її електронній подачі.

Будьте уважні, перебування більше ніж 30 днів поза територією Польщі, навіть якщо це країна зони Шенген, позбавляє вас прав спеціального захисту, які виникають зі спеціальної устави про допомогу громадянам України. ZUS та інші органи влади матимуть доступ до реєстрів Прикордонної служби Польщі.

Це дозволить посилити контроль прав на отримання допомоги.. ZUS знатиме дати в’їзду та виїзду з Польщі, що дозволить припинити соціальні виплати громадянам України у разі виїзду та контролювати незаконне отримання коштів.

Безплатне житло для українських біженців в Польщі

У 2023-му безплатно буде проживання в пунктах розміщення лише протягом 120 днів з моменту в’їзду до Польщі за наявності номера PESEL. По завершенні 120 денного терміну, проживання для біженців на спеціальному житлі, чи в центрах для біженців буде платним, а саме:

  • Від 1-го березня, вартість складатиме *50% реальної вартості проживання*, але не більше 40 злотих за день.
  • Від 1-го травня, або через 180 днів з моменту першого в’їзду біженці оплачуватимуть до *75% вартості* за проживання, але не більше 60 злотих на особу за добу.

Закон також передбачає перелік осіб, які можуть проживати в Польщі наразі безплатно.

  • Люди з інвалідністю.
  • Люди похилого віку, жінки +60 років, чоловіки +65 років.
  • Вагітні жінки або особи, які виховують дитину віком до 12 місяців.
  • Особи, що самостійно опікуються трьома і більше дітьми на території Польщі.
  • Неповнолітні особи.
  • Особи, які перебувають у складній життєвій ситуації, що не дозволяє їм брати участь у витратах на допомогу.

Матеріал створений за підтримки EnableMe Ukraine