Перейти до вмісту
Головна Сторінка » Новини » Чи можна відкривати банківський рахунок на ім’я недієздатної особи?

Чи можна відкривати банківський рахунок на ім’я недієздатної особи?

Рахунок

Рубрика: Запитуєте – відповідаємо.

За змістом статті 25 Цивільного кодексу України, здатність мати цивільні права та обов’язки (цивільну правоздатність) мають усі фізичні особи, зокрема й визнані недієздатними.

Водночас виходячи зі змісту частини другої статті 27 Цивільного кодексу України, можливості фізичної особи мати не заборонені законом цивільні права та обов’язки можуть обмежуватися лише Конституцією України.

Говорячи про банківські рахунки, зауважуємо, що згідно зі статтею 2 Закону України «Про банки і банківську діяльність» вони є рахунками, на яких обліковуються власні кошти, вимоги, зобов’язання банку стосовно його клієнтів і контрагентів та які дають можливість здійснювати переказ коштів за допомогою банківських платіжних інструментів.

Отже, банківський рахунок відкривається клієнтові для обліковування коштів, власником яких є така фізична особа, що користується послугами відповідного банку.

Резюмуючи, жодних обмежень щодо відкриття банківських рахунків на ім’я недієздатної особи, а також стосовно кількості рахунків, які може відкрити фізична особа, законодавством не встановлено.

Звертаємо також увагу, що відповідно до статті 242 Цивільного кодексу України опікун є законним представником фізичної особи, визнаної недієздатною. Законним представником у випадках, встановлених законом, може бути інша особа.

Враховуючи зазначене, а також зміст частини третьої статті 41 Цивільного кодексу України і підпункту 3.6 пункту 3 Правил опіки та піклування, правочини, зокрема й щодо відкриття банківського рахунку на ім’я недієздатної особи, від її імені вчиняє її опікун або інший суб’єкт здійснення опіки, для прикладу уповноважена особа (переважно керівник) закладу охорони здоров’я чи установи соціального захисту населення, у якій перебуває така особа, або органу опіки та піклування.

************

Створення цього матеріалу стало можливим завдяки щедрій підтримці американського народу за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках проєкту «Покращення реабілітаційних послуг у системах охорони здоров’я», який реалізується у рамках угоди про співпрацю № 7200AA18CA00032, що фінансується від 28 вересня 2018 року, і реалізується JSI Research & Training Institute Inc та Momentum Wheels for Humanity.   Зміст є відповідальністю Національної Асамблеї людей з інвалідністю України (НАІУ) і не обов’язково відображає точку зору USAID чи уряду США. НАІУ є субпартнером Momentum Wheels for Humanity.