Особи, які доглядають за хворими дітьми, яким не встановлено інвалідність, мають право на виплату допомоги на догляд за ними.
Йдеться про дітей, хворих на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дітей, які отримали тяжкі травми, потребують трансплантації органів, потребують паліативної допомоги.
Цей вид допомоги призначається законному представнику дитини (зокрема, одному з батьків, усиновлювачів, прийомних батьків, батьків-вихователів, опікуну, піклувальнику), який постійно проживає та здійснює догляд за дитиною, хворою на один або декілька видів таких захворювань, станів.
Перелік тяжких захворювань, розладів, травм, станів, що дають право на одержання державної допомоги на дитину, якій не встановлено інвалідність.
Для отримання допомоги на догляд за хворою дитиною потрібно:
- Звернутися до органу соціального захисту населення або до посадової особи виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, або до посадової особи центру надання адміністративних послуг за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання (перебування) особи з заявою встановленого зразка.
Звернутися можна або засобами поштового зв’язку, або в електронній формі (через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики, інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування або через Портал Дія).
- Пред’явити паспорт або інший документ, що посвідчує особу.
- Надати такі документи:
- копію свідоцтва про народження дитини (з пред’явленням оригіналу);
- документ, що підтверджує повноваження законного представника (окрім батьків);
- довідку про захворювання дитини, видану лікарсько-консультативною комісією лікувально-профілактичного закладу.
Допомога особі, яка доглядає за хворою дитиною, призначається:
- з дня звернення за її призначенням (звернення розглядається протягом 10 днів);
- на кожну хвору дитину в розмірі двох прожиткових мінімумів для дітей відповідного віку та виплачується шість місяців;
- незалежно від одержання інших видів державної допомоги.
Допомога виплачується щомісяця або через виплатні об’єкти АТ «Укрпошта» за місцем проживання, або шляхом перерахування коштів на особовий банківський рахунок. У разі зміни місця проживання отримувача допомоги виплата її продовжується органом соціального захисту населення за новим місцем проживання.
За загальним правилом, для продовження отримання виплати допомоги на наступний період потрібно протягом одного місяця написати заяву та надати довідку про захворювання дитини з дня зупинення виплати. Водночас в умовах воєнного часу та протягом одного місяця після його припинення виплата допомоги не зупиняється, навіть якщо отримувач пропустив строк її перегляду.
У разі коли в період виплати допомоги особі, яка доглядає за хворою дитиною, дитині встановлено інвалідність, така допомога виплачується до дня встановлення інвалідності.
У період воєнного стану для призначення допомоги особі, яка доглядає за хворою дитиною, заявник, який тимчасово перебуває за межами України, надсилає заяву з необхідними документами та/або відомостями до органу соціального захисту населення за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) чи на поштову адресу регіонального органу соціального захисту населення у відповідному регіоні.
Із більш детальною інформацією можна ознайомитися за покликанням (постанова Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми»).
Законодавство України:
Закон України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми»
Постанова Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми»Перелік тяжких захворювань, розладів, травм, станів, що дають право на одержання державної допомоги на дитину, якій не встановлено інвалідність, надання такій дитині соціальних послуг, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2018 р. № 1161